Noilla kahdella uutisella on hyvin vähän yhteistä. Moottorin pysäyttävä laite on jatkokehitystä kymmeniä vuosia kehitetylle EMP-aseelle. Siinä käytetään kilowattiluokan lähetintä sellaisilla aaltopituuksilla, että ihan mattimeikäläinen ei sellaista saa aikaiseksi. Ensimmäisenä tulee mieleen mikroaaltouunien magnetronit ja propellihattuinen pellepeloton ja terveysvaikutuksista välinpitämätön asenne. Ne pellet eivät ainakaan jatka sukua. Käytetystä tehosta ja kohteen rakenteesta riippuu vaikutus: meneekö rikki vai pelkästään tilapäisesti mykäksi. Jos on paljon CMOS tekniikkaa se saattaa vioittua lopullisesti. Jos on keskusyksikkö alumiinipurkissa, se saattaa jäädä täysin ehjäksi, ainakin jos on TTL-tekniikalla rakennettu. EEPROM saattaa erasoitua, joten sen uudelleen kirjoittaminen saattaa olla edessä. Pyörän sähköjohtimien niput ovat harvoin metallisukan sisällä, ehkä pitäisi olla. Se lähetteen pulssimuotoisuus johtuu juuri siitä, että lyhytkestoinen pulssi saadaan teholtaan kymmeniä, tai satoja kertoja tehokkaammaksi kuin jatkuva lähete. Vähän samaan tapaan kuin salamavalolamppu. Myös tarvittava sähköteho ei ole mitään autonakkuluokkaa, vaan tyypillisesti kehitetään kemiallisella lämpöreaktiolla, jopa ydinräjähteellä. Ja nämä poliisikäyttöiset eivät tule ikinä sellaisiin vakavasti otettaviin tehoihin yltämään. Ja katkojasytytyksen puola ja kondensaattori tuhoutuvat kyllä tarvittaessa, esim. merirosvohyökkäyksiin on sellaisia laitteita suunniteltu, mutta isossa laivassa onkin sähkötehoa saatavissa.
Keskuslukkojen, tai paremminkin niiden kauko-ohjauksen, jäätyminen johtuu luullakseni tahattomasta sivuvaikutuksesta. Luullakseni siksi, että ELSO:sta emme saa tietää mitään, vain luulla. Kaikkien sotajoukkojen, maajoukkojen myös, on suojauduttava asevaikutukselta, kuten PST-ohjuksilta, estämällä niiden hakupään toiminta kaikilla aaltopituuksilla, radio- mikroaalto- infrapuna- ym. alueilla. Myös vastustajan radiokommunikaatio on katkaistava. Tienvarsimiinojen automaattinen- tai kauko-ohjattu laukaisu on voitava estää, jotta partio voi kulkea kadun vartta, vaikka mitään taistelua ei olisikaan. Jokainen voi ostaa halpakaupasta auton kauko-ohjattavan lukituslaitteen rakennussarjan ja rakentaa tähysmiinan. Tästä jo voidaankin vetää johtopäätöksiä. Ja tämä siis on luuloa, ei tietoa, ei tietenkään.
Jotta se kaukoluettava avain ei toimisi, em. syystä, täytyisi olla sellainen tilanne, että ajoon lähtö olisi vielä huonompi vaihtoehto. Kannattaa vaan katsella ympärilleen, missä se partio menee, ja odottaa sen poistumista ja ajaa sitten ihan muuta reittiä pois. Ja tämäkin on siis pelkkää luuloa, ei tietoa missään tapauksessa.