Kirjoittaja Aihe: Ajokausi lähenee loppuaan......  (Luettu 19828 kertaa)

Camn

  • Viestejä: 2 583
Vs: Ajokausi lähenee loppuaan......
« Vastaus #15 : Lokakuu 19, 2013, 00:41:32 ap »
Lainaus
Sportti pääsi jo talvilepoon ja levitä/kasaa projektin kohteeksi
Näin viattomana sivustaseuraajana olisi myös mielenkiintoista tietää miltä näyttävät 4V (per pytty) Guzzin ne osat, jotka saavat venttiilit liikkumaan ylös/alas. Maailmalla on niistäkin kirjoittelua (lähinna Griso/Stelvio). Sport kuuluu olevan se, johon ei koskaan tullut "rullilla varustettuja jotain" (en nyt muista tarkkaa englanninkielistä termiä enkä osaisi sitä oikein varmaan kääntääkkään, mutta 2012 alkaen rullat mainitaan).
V11 - it defines you.

Ikkala

  • Viestejä: 1 823
  • Seinäjoki / Alavus
Vs: Ajokausi lähenee loppuaan......
« Vastaus #16 : Lokakuu 19, 2013, 01:03:06 ap »
"rullilla varustettuja jotain"

Tarkoitat varmaan "roller tapped", taitaa yleisin käännös olla rullanostaja.

Haluaisin kanssa nähdä nuo uudet osat tai edes kuvan niistä. Räjäytyskuvissa niitä ei ole vastaan tullut eikä varaosanumeroita liioin.

Edit: No nyt löyty cali 1400 customin varaosalistasta tuommonen: http://www.tlm.nl/webshop/en/tapped-8v-13-b016785-moto-guzzi   
HD FLSTC -09, BMW R1200RT-14, Honda CB1000R-12 , pannonia T1 250 -62, Kawasaki KMX 125

Kaijus

  • Viestejä: 806
Vs: Ajokausi lähenee loppuaan......
« Vastaus #17 : Lokakuu 19, 2013, 18:23:11 ip »
Palataan taas aiheeseen, eli ajokausi lähenee loppuaan, mutta ei kuitenkaan ennen ensi viikonlopun Pystymettää.

Tänä vuonna jätänkin sivuvaunucalin talliin ja lähden matkaan uljaalla sooloratsullani (Hyacinth nimeltään ;).
Valmistauduin matkaan nikkaroimalla laudanpätkästä tunnelmaan sopivan tavaratelineen, nyt mahtuu penkille telttasäkin lisäksi kuljettajakin.
Sääennusteet lupaavat kohtuullisen lämmintä joskin kosteaa keliä.

Reippaan Pystymettä-viikonlopun jälkeen voikin sitten asettua talvilepoon. Jouluna tietysti voi ajella jos kelit sallivat  ;D

-SAS-

  • Viestejä: 42
Vs: Ajokausi lähenee loppuaan......
« Vastaus #18 : Lokakuu 20, 2013, 12:40:17 ip »
Eilen vein Brevan huollettavaksi. Aamulla tiet olivat jäässä joten katsoin parhaaksi siirtää huoltoon viennin iltapäivälle. Huoltomieheltä tulikin vastaus, että hän on paikalla vasta klo 15 jälkeen. Hyvä niin.... Matkalla kohti huoltoa oli heti ensimmäisen rampin reunat vielä jäässä. Mietinkin, että mitähän tästä retkestä vielä tulee  ;D Nooo matka meni nätisti ilman ongelmia. Kotimatkalla (autossa istuen) alkoi satamaan lunta ja kohta lumisade vaihtui raesateeksi.

Pyörä on nyt huollossa.... Saas nähdä kuinka monta reissua uskaltaa huollon jälkeen vielä ajaa. Tosiasiassa teen sillä vain ja ainoastaan yhden reissun. Suorinta tietä kohti talvisäilytyspaikkaa.

Seuraavat reissut sitten kesällä 2014.

Olen haaveillut Itävallasta ja Etelä Norjasta

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Ajokausi lähenee loppuaan......
« Vastaus #19 : Lokakuu 20, 2013, 13:20:56 ip »
Tuossa just salilla käydessä (autolla) huomasin että täällä oli tiet puhtaana lumesta ja jäästä. Asteen pakkasella, ihan olis vielä ajokeli. Edes varjossa ei ollut jäätä.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Hajakenttä

  • Viestejä: 961
Vs: Ajokausi lähenee loppuaan......
« Vastaus #20 : Lokakuu 21, 2013, 12:58:22 ip »
Kesä on tulossa. Peipposia on jo pihassa...

Vein Annin talliin. Laitoin bensaan säilöntäainetta ja renkaisiin vähän ylipainetta ja pahimmat kurat pesin pois. Akun otin sisälle ja ylläpitolaturiin. Ajoa tuli reilut 7000 km tälle kesälle. Huoltoaika ei ihan vielä tullut vastaan joten en tilannut sitä talveksi. Meidän kylän mekaanikko käy tallista hakemassa omia aikojaan pyöriä ja tekee tilatut huollot talven hiljaisuudessa. Talli on entinen pieni tehdas, se jossa valmistettiin ennen muinoin Joutsa merkkistä vinssinosturia tukkien kuormaamista varten, kuiva, lämmin ja vartioitu. Säilytystä huolitsee paikkakunnan vartiointiyritys Jokita oy. Muutama pyörä vielä mahtuisi.
Sentire la forza!
Terv: Timo

Antsu

  • Viestejä: 326
  • Murr
Vs: Ajokausi lähenee loppuaan......
« Vastaus #21 : Lokakuu 21, 2013, 13:16:29 ip »
Kesä on tulossa. Peipposia on jo pihassa...
Akun otin sisälle ja ylläpitolaturiin.

Akku mieluummin viileeseen, kylmään kuin sängyn alle.

Hajakenttä

  • Viestejä: 961
Vs: Ajokausi lähenee loppuaan......
« Vastaus #22 : Lokakuu 21, 2013, 14:39:49 ip »
Lainaus
Akku mieluummin viileeseen, kylmään kuin sängyn alle.

Tuo on ihan totta. Omapurkausvirta on viileässä hyvin vähäinen ja ylläpitolataus talven aikana lähes tarpeetonta. Myös kuivuminen on pienempää, lähes olematonta. Siis kylmään säilymään jos mahdollista.

Jos kylmissä tiloissa ei ole lukitusta ei se oikein käy. Myöskään tarpeeton pikkupoikien, tai muiden kuin varkaiden käsiksi pääsy on estettävä koska akku on aika paukku.

Hyytelöakku ei varsinaisesti kuivu huoneenlämmössäkään, kunhan ei laturilla keitetä. Huoneenlämmössä omapurkaus on olemassa, mutta vähäinen silti. Ylläpitolataus pari kertaa talvessa pari vuorokautta n. 40 mA:n virralla riittää.

Jos pyörä olisi omassa tallissa voisi latauksen tehdä irrottamatta akkua pyörästä. Koska pyörässä on vähän sähkön kulutusta, täytyisi tällöin ladata ehkä kerran kuussa päivän verran n. 100 mA virralla.

Akku kuolee seistessään vajaassa latauksessa pitkään. Sen ei siis tarvitse seistä tyhjänä, vajaa varaus riittää kapasiteetin merkittävään alenemiseen jo kuukaudessa.

Akut ovat joidenkin mielestä niin halpoja, että sellaisen voi suosiolla laittaa joka kevät aina uuden. Silloinhan säästyy ongelmajätteen hävittämiseltä, jos varas sen talven aikana vie. Ja on aivan sama vaihtaako akun keväällä, vai irrottaako syksyllä ja asentaa keväällä uuden, sama työmäärä. Minä hoidan kuitenkin akut aina ihan periaatteen vuoksi niin, että ne ovat iskussa n. 10 vuotta. Autoonkin asensin kiinteän ylläpitolaturin. Vaikeuksia ei ole ollut ilman erityistä omaa töppäilyä.
Sentire la forza!
Terv: Timo

Tommi

  • Viestejä: 22
Vs: Ajokausi lähenee loppuaan......
« Vastaus #23 : Lokakuu 23, 2013, 10:28:51 ap »
Mitä laturia suositte ylläpitolatauksessa?  ::)
Stonella töihin ja takaisin. Yöt menee munasillaan.

Harri Eronen

  • Viestejä: 377
Vs: Ajokausi lähenee loppuaan......
« Vastaus #24 : Lokakuu 23, 2013, 11:05:47 ap »
C-tek.

Pekka Karjalainen

  • Administrator
  • ***
  • Viestejä: 513
Vs: Ajokausi lähenee loppuaan......
« Vastaus #25 : Lokakuu 23, 2013, 15:42:09 ip »
Maanantai-iltana meni Sportti täälläkin talviteloille, n. 11 tkm ajetumpana.
Mitäs tässä, kevättä odotellessa, muutama tiliväli  :o

Hajakenttä

  • Viestejä: 961
Vs: Ajokausi lähenee loppuaan......
« Vastaus #26 : Lokakuu 23, 2013, 19:17:13 ip »
Lainaus
Mitä laturia suositte ylläpitolatauksessa?

Juurikin tuo C-tek on ehkä helpoin ja taitaa olla edullisinkin. Se saa olla vaikka koko talven kytkettynä, eikä se ylilataa, koska se jaksottelee älykkäästi. Sitä näkyy olevan jopa vartiointilaitteissa varakäyntiakkujen laturina kiinteässä asennuksessa kesät-talvet-yötä-päivää käynnissä. M-P akulle riittää se pienin 0,7 A:n malli. Minulla on sellainen kiinteästi autossa ja hyvin riittää siinäkin. Jos sitä käyttää myös autolle tilapäisesti ja haluaa nopeampaa latausta kannattaa valita niistä isommista joku. Niissä on pakkauksen pohjapahvin alle piilotettu pakollinen varoituslappu, joka kieltää käytön pakkasella huonosta muovista tehdyn verkkojohdon takia. M-P akulle olen itse tehnyt vanhasta pistorasiamuuntajasta 30 mA:n vakiovirtalaturin, jota en pidä vakituisesti toiminnassa vaan pari kertaa talvessa pari päivää, mutta ei se itse rakentaminen oikeasti kannata muutaman kympin takia. ;D


Edit:
Unohtui mainita, että tuota 30 mA:n laturia käytän siis akulle, joka on pyörästä irrotettu. Jos akku on pyörässä kiinni ja pyörään on rakennettu virran ulosotto, joka on ns. ainakuuma, voidaan ylläpitolaturi kytkeä siihen kunhan laturin suurin antovirta ei ylitä (virran ulosoton) sulakkeen arvoa. C-tek on silloin kätevin ja riittävä. 30 mA ei silloin aivan riitä.
Sentire la forza!
Terv: Timo

rimpjar

  • Viestejä: 331
  • tuolla mennääntämä suvi
Vs: Ajokausi lähenee loppuaan......
« Vastaus #27 : Lokakuu 24, 2013, 11:53:22 ap »
Miksi niitä akkuja pitää talvella erikseen ladata käy vähintään kerran viikossa ajelemassa ja sen jälkeen vain muistaa pestä tuon suolamoskan pois hyvin toimii ;D.

Hajakenttä

  • Viestejä: 961
Vs: Ajokausi lähenee loppuaan......
« Vastaus #28 : Lokakuu 25, 2013, 14:07:53 ip »
Lainaus
Miksi niitä akkuja pitää talvella erikseen ladata käy vähintään kerran viikossa ajelemassa ja sen jälkeen vain muistaa pestä tuon suolamoskan pois hyvin toimii

Eipä tietysti tarvitsekaan, mutta tuolloinhan ajokausi ei ole loppunut vaan lähenee äärettömästi loppuaan. ;D

Ja vaikka ei ajaisikaan ei tarvitse latailla. Jos irrottaa johdot akun miinusnavasta se ei talven aikana tyhjene ja keväällä lähtee kyllä hyvin käyntiin. Silloin vaan akun kapasiteetti on laskenut ehkä arviolta puoleen. Noin tehden akku kestää käyttökelpoisena muutaman vuoden. Kun laturin hinta on n. puoli akkua voi laskea kustannusten ja vaivannäön vaikutusta ja päättää sitten ihan maalais-/kaupunkilaisjärjellä.
Sentire la forza!
Terv: Timo

McStadey

  • Viestejä: 77
  • Breva V750 IE -05
Vs: Ajokausi lähenee loppuaan......
« Vastaus #29 : Lokakuu 25, 2013, 23:29:22 ip »
Tänään loppu ajokausi yhteensä reilun 200km lenkkiin. Pitää varmaan alkaa juonimaan ainakin kahvalämppäreitä ja ehkä "navitelinettä" puhelimelle latureineen tässä pimeiden iltojen ratoksi :)
"I am easily satisfied with the very best"
                                         -W. Churchill