Kirjoittaja Aihe: Clubien eroaalto SMOTOsta  (Luettu 10797 kertaa)

Reima

  • Vieras
Clubien eroaalto SMOTOsta
« : Elokuu 24, 2013, 20:46:38 ip »
VMPK, Virago-Club, BMW Club, Ducati Club of Finland,...

Meidän tulee lähettää oma edustuksemme seuraavaan SMOTOn kokoukseen ja arvioida tilanteemme.

Vierailija

  • Viestejä: 1 671
Vs: Clubien eroaalto SMOTOsta
« Vastaus #1 : Elokuu 24, 2013, 21:09:50 ip »
Kaikki varmaankin katsastuksen kannattajia?  ???
Emeritus-guzzisti

motomatti

  • Viestejä: 13 492
Vs: Clubien eroaalto SMOTOsta
« Vastaus #2 : Elokuu 24, 2013, 21:18:02 ip »
VMPK, Virago-Club, BMW Club, Ducati Club of Finland,...

Loiva aalto kun on kestänyt jo kymmenen vuotta....

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Clubien eroaalto SMOTOsta
« Vastaus #3 : Elokuu 24, 2013, 22:21:30 ip »
Mullakin oli kuva, että ämä on ns. vanha juttu. Eikös tästä pidetty viimeksi ääntä vuosi pari sitten? Löytynee keskustelua aiheesta tältäkin foorumilta.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Jallu

  • Viestejä: 124
Vs: Clubien eroaalto SMOTOsta
« Vastaus #4 : Elokuu 24, 2013, 22:26:22 ip »
Uusin eroaja onkin tuo Ducatikerho. Muut n. 16000:n jäsenen kerhot ovat eronneet jo aiemmin ( VMPK, HD Clubi, TFMK, Virago club....)

motomatti

  • Viestejä: 13 492
Vs: Clubien eroaalto SMOTOsta
« Vastaus #5 : Elokuu 25, 2013, 12:03:58 ip »
Erosyitäkin oli useita.
Jotkin kerhot erosivat yksinkertaisesti siitä syistä että katsoivat hinta-tuotto-suhteen huonoksi kun jäsenmaksua jossain vaiheessa korotettiin kerhojen yhteisesti tekemällä päätöksellä. Pätevimmät perustelut löytyivät niiltä joilla on myös omaa tai siksi väitettyä edunvalvontatoimintaa korvaamaan Smoton toiminnan. Toisaalta on sitten niitä kerhoja jotka eivät aatteellisista syistä halua Smotoon liittyä mutta tekevät laajaa yhteistyötä kuitenkin jatkuvasti.

Eroamisia ja erotetuksi tulemisia on tapahtunut jäsenkerhojen sisäisen taloudellisen tilanteen vuoksi tai jäsenmaksujen laiminlyönnin vuoksi.

Tämän hetkistä tilannetta en tarkasti tiedä kun olen taantunut vain rivijäseneksi enkä seuraa enää asioita sisältä päin. Siinä suhteessa uteliaiden pitäisi kääntyä Gruppon hallituksen tai suoraan Smoton hallituksen puoleen. Gruppollahan on edustus Smoton hallituksessa ja Smoton hallitus on velvollinen tekemään selkoa tekemisistään jäsenistölleen.

Pitää muistaa että Smoto on jäsenkerhojensa summa ja jäsenkerhot käyttävät ylintä valtaa Smotossa.

Kimmo Saarelainen

  • Administrator
  • ***
  • Viestejä: 1 554
Vs: Clubien eroaalto SMOTOsta
« Vastaus #6 : Elokuu 25, 2013, 19:34:30 ip »
Tervehdys!
Sain vahvistuksen siitä, että Ducati kerhossa keskustellaan SMOTO:sta eroamisen mahdollisuudesta.
Ilmeisesti sielläkin asiasta ollaan montaa mieltä, eli DCF:n eroaminen ei kai ole ihan itsestään selvä?
Täytyy jäädä mielenkiinnolla seuraamaan mitä tuleman pitää!

Nämä muut aiemmat eroamiset tapahtuivat jo ennen kuin Gruppo liittyi SMOTO:on vuoden 2010 alusta.
Silloin isojen jäsenkerhojen kanta kulminoitu jäsenmaksujen korotukseen sekä isojen kerhojen äänimäärien leikkaamiseen.
"Eroaalto" on ilmeisen vahva ilmaisu tässä yhteydessä. En ainakka tiedä muista uusista eroista tai niiden aikeista, kuin DCF!

On ilmeisen tärkeää, että Grupposta lähtee vahva edustus SMOTO:n syyskokoukseen lokakuussa!
Tarkoitus on kuulostella missä hengessä motoristien edunvalvontaa siellä toteutetaan tänään ja mihin se suuntaa?

Gruppon uusi hallitus toivoo saavansa jäsenistöltään mahdollisimman hyvän evästyksen SMOTO:n syyskokoukseen!

t. Kimmo / Gruppon pj
Rider for California Touring 1400 & V85TT Travel

Camn

  • Viestejä: 2 583
Vs: Clubien eroaalto SMOTOsta
« Vastaus #7 : Elokuu 25, 2013, 20:02:15 ip »
Lainaus
Ducati kerhossa keskustellaan SMOTO:sta eroamisen mahdollisuudesta

http://ducaticlubfinland.fi/tagged/puheenjohtajanpalsta:

"
Ducati Club Finland ry on eronnut Smotosta vuoden 2014 alusta alkaen. Viime vuosikokous Kouvolassa evästi klubin hallitusta Smoton toiminnan kriittiseen arvioimiseen. Hallitus katsoo, ettei DCF:n jäsenyys Smotossa kuulu klubimme varsinaiseen sääntöjen mukaiseen toimintaan. Myös taloudelliset seikat puolsivat klubimme eroamista Smotosta.

Päätöksestä lähteä Smoton jäsenkerhojen joukosta ensi vuoden alusta alkaen:
Edellinen vuosikokous valtuutti hallituksen Smoton jäsenyyden puntarointiin ja myös siitä mahdolliseen eroamiseen. Nykyinen hallitus toivoo, ettei päätöstä otettaisi kritiikkinä Smotoa kohtaan. Kyse ei ole Smoton jäseneduista tai edunvavontatyöstä. Kyse on yksinkertaisesti siitä, että muutoksen jälkeen Ducati Club Finlandin toiminta, siis myös varojen käytön kannalta, suuntautuu selkeämmin nykyiseen toimintaamme ja tarjontaamme Desmo Owners Clubina. Tätä konkreettista toimenpidettä on jäsenten keskuudessa myös toivottu.  DCF:n hallitus, hallitus@ducaticlubfinland.fi
"
V11 - it defines you.

Kimmo Saarelainen

  • Administrator
  • ***
  • Viestejä: 1 554
Vs: Clubien eroaalto SMOTOsta
« Vastaus #8 : Elokuu 25, 2013, 20:30:38 ip »
Lainaus
Ducati kerhossa keskustellaan SMOTO:sta eroamisen mahdollisuudesta

http://ducaticlubfinland.fi/tagged/puheenjohtajanpalsta:

"
Ducati Club Finland ry on eronnut Smotosta vuoden 2014 alusta alkaen...
"


No siinähän tuo oli sanottu selvällä suomenkielellä! Ero on siis totta ja eikä spekulointia.
t. Kimmo
Rider for California Touring 1400 & V85TT Travel

TimoEv

  • Viestejä: 2 173
  • Porukassa mukana - pyynnöistä huolimatta!
Vs: Clubien eroaalto SMOTOsta
« Vastaus #9 : Elokuu 26, 2013, 11:42:41 ap »
Jäsenmaksu vaikuttaa suurelta, onhan se koko summa rahaa kerholta. Vaan tupakkiaskin verran jäseneltä. Ilmeisesti tuolla summalla halutaan jotain käsissäpideltävän konkreettista, edunvalvontaa kun ei voi pukea päälleen tai ripustaa seinälle. Sinänsä inhimillistä, kun asia ei suoraan näy aamukahvipöydässä.
Edunvalvonta tuli ilmi erään ammattiliiton asioissa hyvin konkreettisesti; Yleisesti puhuttiin ettei mitään tehdä eikä saada aikaiseksi. Tilanne oli kuitenkin toinen; Asia oli vain siten, että jokaisesta keskustelusta, kokouksesta, yhteydenotosta ja neuvottelusta ei vain pystynyt julkisuuteen kertomaan. Semminkin kun yksikään lehti ei ollut halukas jatkuvasti "uutisoimaan" asioista. Jäsenet sitten syyttivät toiminnanjohtajaa, ettei mitään oltu tehty.

Eroaminen johtaa ns. painoarvon vähenemiseen ja sitä kautta äänen kuuluville saaminen heikkenee. Näissä asioissa vain joukkovoimalla on painoarvoa. Jos mietitään vaikkapa edellisissä Eduskuntavaaleissa hylättyjen äänien - >10´000 kpl - määrää joidenkin pienten puolueiden jäsenmäärään - n.3´000 - niin eipä tuolla jäsenmäärällä maailmaa muuteta. Kun tuon kokoisen porukan voi jättää täysin huomiotta.

Sama koskee motoristeja. Ihan sama. Ja - kuten Sieravuoressa sanoin - EU:lla ei ole mitään sellaista organisaatiota, joka kulkisi pitkin maita ja mantuja, ja kyselisi kansalaisilta mielipiteitä asioista. Jos haluaa vaikuttaa, se on tehtävä Brysselissä lobbaamalla. Ja sinne jonkin suomalaisen mp-kerhon meneminen ihan yksin ja omalla porukalla ei onnistu. Ei sitten millään!
Eikä siltikään asioiden läpimeno ole varmaa; Päätettävänä on paljon asioita, joista monien edustajien mielestä suuri osa on ihan yhdentekeviä ja osalla ei ole edustajille mitään merkitystä.
Moottoripyöräily on yksi sellainen.
Valitettavasti.

Mutta se on ihan varma, että jos ei mitään tehdä, niin  asioista päätetään kuitenkin. Tää on vähän kuin veikkaus: Jos veikkaat Vakiossa, et voi voittaa Lotossa.

Mutta: Ilma on vieläkin upea, Jaana on iltavuorossa - joten koko illan saa pöristellä ihan rauhassa.  ;D  ;D  ;D  :P

MattiV

  • Viestejä: 77
Vs: Clubien eroaalto SMOTOsta
« Vastaus #10 : Elokuu 29, 2013, 00:11:46 ap »
Jäsenmaksu vaikuttaa suurelta, onhan se koko summa rahaa kerholta. Vaan tupakkiaskin verran jäseneltä.

Jos tupakkiaski maksaa merkistä riippuen 4:50-5:50 euroo ja jäsenmaksu on kympin......niin jättäisin tuon sanan "vaan" käyttämättä :o
Vannapii gutsisti
Huono tie, parempi mieli

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Clubien eroaalto SMOTOsta
« Vastaus #11 : Elokuu 29, 2013, 05:47:17 ap »
Muutama hassu tupakki sinne tänne.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

TimoEv

  • Viestejä: 2 173
  • Porukassa mukana - pyynnöistä huolimatta!
Vs: Clubien eroaalto SMOTOsta
« Vastaus #12 : Elokuu 29, 2013, 08:10:27 ap »
En oo tupakkimiehiä, joten en tiedä askin hintaa...
Kun viimeksi keskusteltiin Smoton jäsenmaksusta, niin se oli tasoa 3-4€/jäsen. En se koommin ole selvittänyt mitän se oikeasti maksaa.
Jos se on tuo 10€/nenä, niin se vaikuttaa isolta. Semminkin kun Gruppon jäsenmaksu oli saman kokoinen ja uusikin vain 15€.
Sekin kai vaikuttaa, että isoissa kerhoissa saattaa Smotolle maksettava rahasumma olla jopa >10´000€.

Ilmeisesti suurin yksittäinen tekijä on tuo katsastusasia. Osa väestä käsittää, että
a) Smoto / Fema epäonnistui täysin, kun se katsastus tulee
b) Katsastus tulee, se on varma

Kumpikaan väite ei ( vielä? ) pidä paikkaansa. Ongelmana on, kuten kirjoitin, se, että suuri osa mepeistä ei välitä tästä asiasta tuon taivaallista. Eikä vois vähempää kiinnostaa.
Sikälikin, kun jossain deekumaissa ei kukaan ole koskaan välittänyt jostain katsastuksista muutenkaan. Eikä uusissa ( lue: Itä-Euroopan ) maissa ole ollut minkään vekottimen katsastusta.
Kaikki ajelevat sellaisilla vehkeillä kuin sattuu olemaan. Kuten on nähty. Eikä tarvi mennä edes ulkomaille, kun katsoo eestiläisiä rakennusmiesten autoja työmaan vieressä...

Minä en ole saanut mitään konkreettista - tai en tiedä saaneeni - Smoton jäsenyydestä, mutta kun tuo kustannus on kuitenkin noin pieni. Sämpyläkaffeet Bembölessä... Vaan edunvalvontahan onkin valvontaa ja vaikuttamista, eikä sitä, että saa jotain kädessäpidettävää....

« Viimeksi muokattu: Elokuu 29, 2013, 12:43:19 ip kirjoittanut TimoEv »

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Clubien eroaalto SMOTOsta
« Vastaus #13 : Elokuu 29, 2013, 09:31:42 ap »
Eikös se eroaalto lähtenyt siitä, kun Clubin pääluvusta huolimatta äänimäärä äänestyksissä oli leikattu?
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Harri Eronen

  • Viestejä: 377
Vs: Clubien eroaalto SMOTOsta
« Vastaus #14 : Elokuu 29, 2013, 09:46:59 ap »
Yli 16v jäsenten jäsenmaksu on 3.60 € 750 kpl jäsenmäärään asti.Sen ylittävältä määrältä 1.02€ (ei paljon.)