Kirjoittaja Aihe: Vaimolle pyörä  (Luettu 7434 kertaa)

motomatti

  • Viestejä: 13 492
Vs: Vaimolle pyörä
« Vastaus #15 : Lokakuu 03, 2012, 10:05:02 ap »
Asentelin tuon kuvassa yllä olevan värkin erääseen LM1:seen. Soveltuu silloin oikein hyvin kun kaasuttimet ovat kiinteästi kiinni sylinterikannessa kuten useimmissa pyöreäsylinterisissä. Kumikurkkukiinnitteisissä kaasuttimissa laitteen toiminta on epävarmempaa kaasuttimien liikkeen ja kumikurkkujen joustavuuden vuoksi.
Laite ei juurikaan kevennä vaan sen tarkoitus on pitää kaasuttimet synkronissa parhaiten.

Cali kolmosessa tankin alareuna on alempana kuin kaasuttimien kannet.

Itsellä on jo kehitteillä ratkaisu keventämiseen, siis muukin kuin ruiskun asennus jolloin ei tarvita juuri muuta kuin ns keinotunto.
Hommahan on fysiikkaa: Vaikuttavat tekijät ovat jousivoima, kitka ja välitys.

Jousivoimaan ei voi vaikuttaa, kitkaa voi pienentää mutta ei poistaa mutta välitystä voi muuttaa.

Tässä pyörässä kaasukahvalta lähtee yksi, noin 10 cm mittainen vaijeri joka menee suoraan jaotinsylinteriin jossa vaijeri haaroitetaan kahdeksi erilliseksi vaijeriksi. Samalla saadaan vaijerit kulkemaan sarven sunntaisesti.

Aion siirtyä vuosissa taapäin, säilyttää kahden vaijerin ratkaisun mutta niin että jaotinsylinteri heivataan kitkoineen pois välistä. Näin minimoituu osa kitkasta ja epäbalanssikohteista ja vaijeritkin menevät suorempaa reittiä loivilla mutkilla. Vaijereitahan saa metritavarana muutamalla eurolla per metri.

Koska jousivastus isossa kaasuttimessa on merkittävä ja lisäksi on vielä kiihdytyspumpun tuoma vastus, ei auta kuin pidentää kaasukahvan kiertomatkaa laittamalla muuttuvakehäinen vaijerikelapari kaasukahvan jatkoksi.  Kierron alkumatkalla vaijeri kiertyy runsaasti pieniläpimittaiselle kehälle ja on siten kevyt kääntää. Loppuliike onkin sitä raskaampi. Loppuliikettähän ei tarvita kuin kovissa kiihdytyksissä tai jatkuvassa nopeassa ajossa yli 120 km/h. Tämän tyypin pyörällä kovaa-ajo tarve tuskin kotimaan reiteillä kovin usein realisoituu vaan ajelu on enemmän köröttelyä. Varsinkin kun on kysymys henkilöttärestä joka tätä vehjettä jatkossa ajaa.

Yksi kevyen kaasuvivun ratkaisu on laittaa alipainetoimiset kaasuttimet kuten Bing, Keihin tai vastaava jolloin paine-ero saa luistin liikkumaan ja ihmisvoimaa ei tällöin tarvita kuin kaasuläpän kääntöön.

motomatti

  • Viestejä: 13 492
Vs: Vaimolle pyörä
« Vastaus #16 : Lokakuu 03, 2012, 10:23:14 ap »
"Hiflexillä on myös "erikoistiivisteitä""

Tarkoittanet Usit-tiivisteitä. Ovat keltapassivoidulla teräskehyksellä varistettuja huulitiivisteitä joiden toiminta perustuu sekä puristukseen sileää metallipintaa vasten että kumihuulten tiivistymisestä paineen vaikutuksesta. Ovat peräisin hydraulilaitteista. Ovat erittäin käteviä öljyproppujen ja vastaavien tiivisteinä mutta jarrubanjoihin en niitä asentaisi vaan käyttäisin joko alumiini- tai kuparitiivisteitä niiden joustamattomuuden ja jarrunesteen keston vuoksi j. Monessa paikassa Guzzeissa tiivistys tapahtuu kuitenkin kartiotiivistyksenä. Ts kartiomaiset pinnat kiristyvät toisiansa vasten kierteen välityksellä silloin ei tarvita tiivisteitä erikseen. Eikä teflonteippiä, jota näkee käytetyn toisinaan ilmeisesti kotimekaanikon toimesta. Puhtaus on tärkeätä.

TimoEv

  • Viestejä: 2 173
  • Porukassa mukana - pyynnöistä huolimatta!
Vs: Vaimolle pyörä
« Vastaus #17 : Lokakuu 03, 2012, 11:17:52 ap »
Niinpä...

Mutku Piikkiöstä noita "Usitteja" tarjotaan ja tyrkytetään mm. teleskooppien alapäähän...
Kyllähän minä sen tiedän, että ne eivät sovi jarrubanjoihin. Mutta - kuten kirjoitit - näppäriä vaikkapa peränmurikan propuissa etc. paikoissa joissa ei ole varsinaisesti painetta tai se on hyvin pieni.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Vaimolle pyörä
« Vastaus #18 : Lokakuu 03, 2012, 12:02:24 ip »
Itse ostelen tarjouslaareista niitä 20-100 osaisia kuparirikkalajitelmia. Kattaa yleensä 6-12mm pultit. Ei ole vielä tullut eteen lajitelmaa, jossa olisi esim. Guzzin isolohkoon sopivaa öljyropuntiivistettä. On sen verran iso. Isompia olenkin sitten sorvaillut alumiinitangosta.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 492
Vs: Vaimolle pyörä
« Vastaus #19 : Lokakuu 03, 2012, 12:40:16 ip »
Nuo Usitit on tulleet varsin yleiseen käyttöön. Myös siellä etutelarin alapultissa on sellainen. Kestää painetta olikein hyvin ja siellä ei pikku myötäämisestä ole haittaa. Jarruletkuissa kun vain on moninkertainen paine verrattuna teleskoppiin saati sitten vaihteiston proppuun. Eli Usitteja käytän minäkin useimmissa paikoissa paitsi jarruissa. Hydrauliikkaliikket niitä myyvät. Pitää tietää propun kierteen ulkohalkaisija. Jos Usit ei mene proppuun kuin kiertämällä niin tiiviste on liian pieni ja vaurioituu moisesta.

TTT:n huomautus noista kupari- ja aluprikkalajitelmista on varsin osuva. Juuri sitä kokoa ei ole jota tarvii vaikka lokerikko on täynnä kaikennäköistä.
Niin ja nämä Usit-tiivisteet ovat kertakäyttöisiä kuten alumiiniprikatkin jos niitä käyttää paineenalaisessa hommassa. Kupariprikat, jos niissä vahvuutta vielä on, voi löijätä ja asentaa uudelleen. Muunlainen asennus voi olla pidoltaan epävarmaa tai sitten pitää banjoruuvia kiristää tarpeettoman tiukalle. Kierre Brembon jarruissa on vain M10x1mm hienokierre ja useimmiten alumiinissa. Likimain korjaamaton paikka.

Itse suosin aluprikkoja jarruissa ja Usitteja muualla.