Kirjoittaja Aihe: Tehdasturbo  (Luettu 9375 kertaa)

Pekka

  • Viestejä: 1 905
Vs: Tehdasturbo
« Vastaus #15 : Maaliskuu 11, 2012, 14:14:28 ip »
Jep.
Nykytekniikalla joudut "yöpymään" baanalla, pitkänkin toiminta-ajan omaavalla sähkövekottimella, aina 150 km välein ;D
Aiankin jos latausajat ei lyhene. Se taas vaatii nykyistä paksumpaa piuhaa yms. sähköverkkoon.
Ja voi olla pientä ruuhkaa latauspistokken äärellä jos kaikki ajaisivat pelkällä akkukäyttöllä. Tarttis varmasti olla joka huoltiksella oma
ydinvoimala takapihalla.
Sähköllä kulkevista laitteista haaveilvilta jää aina jostain syystä huomaamatta, että ei se sähkö loppujen lopulta tulekaan
sieltä pistorasiasta.

Pekka
Sohc van Helmi.

kaide

  • Viestejä: 1 141
  • Rookie_1977
Vs: Tehdasturbo
« Vastaus #16 : Maaliskuu 11, 2012, 15:35:57 ip »
Biovoimala ravintolan yhteydessä riittänee. Ainakin, jos ilmaista kuitupitoista sapuskaa on tarjolla. Vain lataaminen maksaisi. Pistin juuri patenttihakemuksen vetämään.
Forza Moto Guzzi!

millegt

  • Viestejä: 598
Vs: Tehdasturbo
« Vastaus #17 : Maaliskuu 11, 2012, 17:23:55 ip »
se pitää tehdä niin kun kaasupullon kanssa, ladatut akut sisään ja menoksi vaikka 24/7, hiukan vaatii standardisointia ja vaihtamisen helppoutta kyllä

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: Tehdasturbo
« Vastaus #18 : Maaliskuu 11, 2012, 19:43:37 ip »
Akkupakettistandardoinnissa ollaan jo kehittelyvaiheessa.
Hankaluutta tuo se että on paljon eri akkutyyppejä, käyttöjännitteitä ja erilaisia ajoneuvoja.
Todennäköisesti tarvitaan useampi standardimalli.

Kaasuajoneuvon käyttäminen Suomessa on kivasti valtiovallan taholta torpedoitu. Jos teet itse kaasun ja pullotat sen ja aiot käyttää siitä on maksettava melkoinen valmistevero. Kukaan ei taida ajaa enää omalla kaasulla.

Jos kuitenkin haluaa ajaa kaasukulkuneuvolla edullisesti ja liki saasteettomasti uusiometaania polttaen on siihen yksi tapa: Kaasu on tuotettava ajoneuvossa kiinteästi olevassa laitteistossa. Ei esimerkiksi perävaunussa. Tämä on meidän valitsemiemme kansanedustajien ja heidän nimittämiensä virkamiesten tahto.
Vrt. puukaasutin.

Kun olen tutkinut alkoholipolttoaineita niin meillä siinä on mukana 15% jotain muuta kuin alkoholia. Tätä pientä osaa polttoaineesta kutsutaan bensiiniksi vaikka ei siinä sitä olekaan vaan enimmäkseen tolueenia ja eetteriä. Tämä bensiiniosuus tekee kuitenkin sen että kyseinen alkoholipolttoaine mielletään ja verotetaan kuin bensiini eikä niin kuin alkoholi.

Tuosta "bensiiniosuudesta" väitetään että se on sitä varten että talvikäynnistys onnistuu. Asia ei ole aivan näin...

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Tehdasturbo
« Vastaus #19 : Maaliskuu 11, 2012, 19:48:44 ip »
Kalmari tuossa naapurissa ajaa omien lehmiensä pieruilla. Myy myös ulkopuoliselle.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Guzzr

  • Viestejä: 672
Vs: Tehdasturbo
« Vastaus #20 : Maaliskuu 11, 2012, 22:37:50 ip »
Kiinnostavia nettisivuja polttoaineista mm. :
http://www.pohjois-karjala.fi/dman/Document.phx/~maakuntaliitto/Julkiset/CO2FREE/Ari+Lampinen?folderId=~maakuntaliitto%2FJulkiset%2FCO2FREE&cmd=download

www.gasum.fi

www.gasbilen.se

www.forumgas.se

 Kaasuautomäärä kasvaa vauhdilla. Ruotsissa myydään n. 500 kpl autoja kuukaudessa - eniten VW Passat ja Volvo V70. Yhteensä 11 eri mallia, 6 merkkiä henk.autoja.
32 000 kaasuautoja yht. Ruotsissa, noin kymmenesosa linja- ja kuormaautoja.
Esim Opel Zafira 1,6 CNG Turbo -09 tuott. 150 hv, kulutus biokaasu 6,3 kg/100 km tai maantieajossa 0,56. Kaasutankilla ajoi 473 km(ilman bens.käyttöä). Volvolla vähemmän.
Saksassa 800 kaasutankkauspaikkoja. Ruotsissa noin 150.
Suomessa 17 maakaasutank.paikkoja. ? Ja maakaasuautoja melk. 1000 kpl.
Euroopassa jo 1,4 milj kaasuautoja - säästää LUONTOA.

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: Tehdasturbo
« Vastaus #21 : Maaliskuu 12, 2012, 00:27:18 ap »
Oli noita kaasuhenkilöautoja Tampereellakin vielä vajaa vuosi sitten. Nyt ei taida olla yhtään kun valtio muutti verotusta siten että ajo kaasulla tulee kalliimmaksi. Jos kaasun tuottaja ajaa tuottamallaan kaasulla niin Tullilaitos yhdessä poliisin kanssa vahtii että maksut ja verot on maksettu. Yksityiselle kaasun tuottajalle lankeaa valmisteveron ohella myös huoltovarmuusmaksu.

Guzzr

  • Viestejä: 672
Vs: Tehdasturbo
« Vastaus #22 : Maaliskuu 12, 2012, 12:33:20 ip »
Suomen valtio on todella rahapulassa kun täytyy jatkuvasti nostaa kaikenlaisia maksuja ja veroja ja sen lisäksi keksiä uusia rahoitustapoja,veroja ja valmisteveroja.

Bensiinin hinta on nyt kallein 4 v. aikana. Keskihinta 95E10-bens. 1,68 eur. Eurokurssi/raakaöljyhinta ja bens.vero vaikuttaa.
Vero on nyt yli 10 centiä kalliimpi kuin 3 vuotta sitten.

Tehoturbomoottorit m-pyörille että bensakulut laskisi alempaan hintaan. Ford tai Fiat tai muu -turbomoottori moottoripyörälle - paljonko laskee kulutuksen?
Uuden projektin aihe ??

TimoEv

  • Viestejä: 2 171
  • Porukassa mukana - pyynnöistä huolimatta!
Verotusta
« Vastaus #23 : Maaliskuu 12, 2012, 13:39:46 ip »
Valtio vaanii ja valvoo verotusta. Joskus panimoasioita tehneenä oli kaiken a & å verokirjanpito. Jokainen tippa piti olla kirjoissa ja kansissa ja erityisesti ao. lomakkeita käyttäen.
Meillä oli verovapaavarasto valmistetulle oluelle. Kun valmistettu olut oli siirretty verokynnyksen yli ts. vero oli maksettu, niin sen koommin ei ketään kiinnostanut, vaikka olisi mereen kaadettu. Tai tässä tapauksessa Tammerkoskeen.

Sama asia on päästö&saasteverossa. Kunhan vero on laskettu ja maksettu, niin auto saa kulkea vaikka kirnupiimällä - ketään ei kiinnosta kulutus tai päästöt. Ei ketään!

Tää on vähän kuin liikennettä valvovan viranomaisen toiminta. Tärkein asia on kirjoittaa rangaistus - kansalaista ei tarvitse avustaa mitenkään. MOT.

Ihan kohtahan taas alkaa se kulutus & päästökausi. Jippii  ;D  ;D  ;D

MotoJussi

  • Viestejä: 965
Vs: Tehdasturbo
« Vastaus #24 : Maaliskuu 12, 2012, 17:45:35 ip »
Jouduikkonää Matti maksamaan lisää veroa kun teit konversion?

Mää jouduin.

Edit: tai, no, periaatteessa jouduin, käytännössä en. Mut anyway.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Verotusta
« Vastaus #25 : Maaliskuu 12, 2012, 19:27:20 ip »

Ihan kohtahan taas alkaa se kulutus & päästökausi. Jippii  ;D  ;D  ;D


Itse olen talven aikana tenhyt muutoksia, että kulutus omalla osallani lisääntyisi! ;)
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: Tehdasturbo
« Vastaus #26 : Maaliskuu 12, 2012, 20:28:57 ip »
Muuttaminen bensiinistä etanoliin ei vaikuta. Sen viidentoista prossan bensiiniosuuden etanolin seassa vaikutus on että se rinnastetaan moottoribensiiniin. Näkyy senkin hinta olevan nousussa.

Alkoholin kulutusta aion lisätä ensi kaudella jos vain sisäkalut kestää.