Kirjoittaja Aihe: Uusi 1200 Sport Corsa  (Luettu 6795 kertaa)

Camn

  • Viestejä: 2 583
Uusi 1200 Sport Corsa
« : Toukokuu 22, 2011, 16:38:39 ip »
80 vuotisjuhliin tehtiin V11 Rosso Mandello.  Onko tässä samaa ajatusta takana 90 -vuotisjuhlien odottaessa syksyllä kun nyt on julkistettu kullalla koristeltu puna/valkoinen versio 1200 Sportista? Muistuttaa väritykseltään etäisesti tapausta V11 Coppa Italia. Nyt ilmeisesti moottoria tai rakenneosia ei ole päivitetty mutta samaa markkinointiosaston ajatusta lienee taustalla kuin lukuisissa V11 mallin versioissa?
 
http://www.motorcyclenews.com/MCN/News/newsresults/New-bikes/2011/May/may1611-moto-guzzi-launch-special-corsa-edition-1200-sport/_/R-EPI-130612

Asiaan virittäytymiseksi liitteenä Motorrad -lehden artikkeli 15/2002 V11 Scura.

« Viimeksi muokattu: Toukokuu 23, 2011, 04:36:24 ap kirjoittanut Camn »
V11 - it defines you.

gotler

  • Viestejä: 256
Vs: Uusi 1200 Sport Corsa
« Vastaus #1 : Toukokuu 22, 2011, 19:39:59 ip »
Jos tuo pyörä on vastaava juhlavuoden malli (vs. V11 Rosso Mandello), niin kyllä on voimakas taantuma koetellut tehdasta.

FOT

  • Viestejä: 662
Vs: Uusi 1200 Sport Corsa
« Vastaus #2 : Toukokuu 23, 2011, 14:52:43 ip »
Valitettavasti viime syksyn Milanon näyttelyssä Guzzin taantuma tuntui ja näkyi edellisen vuoden konseptien tuomaan laajaan mielenkiintoon verrattuna.

Uusi konsepti paalattiin tai siirrettiin kellariin ???

Suuresti hämmästyttää miksei tehdas itse edes hyödynnä nykyistä Carc-tekniikkaa laajemmin:

Tonti Le Mansit... V11 Le Mans... "Crack Le Mans"... MPC on toteuttanut ALBA:n tyylikkäästi.

1200 Sport on toki mieleeni, tosin uudessa värimuunnelmassa punaista ja valkoista väriä olisi toivonut riittävän koko pyörään ;)


T,
Jukka

Ps. Räjähtääkö sittenkin Guzzin 90-v kunniaksi "virallinenkin" pommi?
« Viimeksi muokattu: Toukokuu 24, 2011, 08:45:08 ap kirjoittanut FOT »

Vierailija

  • Viestejä: 1 671
Vs: Uusi 1200 Sport Corsa
« Vastaus #3 : Toukokuu 23, 2011, 23:50:52 ip »
"Crac-tekniikkaa"  ???
Mitäs se on - itsestään hajoavaako - crack?
Tai: "The term "crack" means the action of removing the copy protection from retail software."
Emeritus-guzzisti

FOT

  • Viestejä: 662
Vs: Uusi 1200 Sport Corsa
« Vastaus #4 : Toukokuu 24, 2011, 08:42:14 ap »


CARC tai Ca.R.C = Cardano Reattivo Compatto

crack = adjektiivi käännöksenä: ensiluokkainen, valio...

T,
Jukka

Ps.  Mahdollisesti geneettisestä virheestä johtuva painovirhepaholainen, joka oli edellisessä viestissä, on myöskin korjattu. Pahoittelen, mikäli asiasta aiheutui mielipahaa tai yöunihäriöitä ;)


Vierailija

  • Viestejä: 1 671
Vs: Uusi 1200 Sport Corsa
« Vastaus #5 : Toukokuu 24, 2011, 09:29:37 ap »
Eipä tuosta yöuni häiriintynyt, täällä töissä voi olla vaikeampaa...  ;)
Jos googlettaa "Crack Le Mans" tulee kyllä osumia, joissa ei moottoripyöristä ole mitään.
CARC´ista voisin todeta, että se on kallis ja painava turhake (kuten Bemarin ym. vastavatkin) - kolmessa Guzzissani ei moista ollut, ei nykyisessä mopossakaan, enkä sitä kaivannut enkä kaipaa nytkään.  ;D
Emeritus-guzzisti

FOT

  • Viestejä: 662
Vs: Uusi 1200 Sport Corsa
« Vastaus #6 : Toukokuu 24, 2011, 10:42:04 ap »
Nimi "Crack Le Mans" mielikuvituksesta. Merkitysmahdollisuuksia pienellä muutoksella laajentaen...

CARC minulle kelpaa ;)


T,
Jukka

Ps. Tunnin kuluessa tien päälle - Guzzilla ... ;D




TimoEv

  • Viestejä: 2 173
  • Porukassa mukana - pyynnöistä huolimatta!
Ja Goolen käännös tästäkin...
« Vastaus #7 : Toukokuu 24, 2011, 13:23:45 ip »
Enklannista Suomeksi:

>> Cardano Reattivo Compatto): Tietyn tehotaso kilpailevien voimien asema-akselin järjestelyt voivat vakavasti haitata keskeyttämistä moottoripyörä (erityisesti soveltamisen kaasuläpän), ilmiötä kutsutaan "akseli kaappauksen". Moto Guzzi esitteli ensimmäisen anti-nostojärjestelmä kanssa Daytona vuonna 1993 ja kehittynyt, että suunnittelu vaikka 2005 V11 Sport. Guzzi myöhemmin esittelivät Carc järjestelmä, jäljittelemällä BMW Paralever suunnittelu ja palvelee samaa tarkoitusta. Kawasaki esitteli Tetra-vipu järjestelmä samanlaisista syistä on Kawasaki Concours 14 (tunnetaan myös nimellä 1400 GTR). Erityisesti Arturo Magni (1925-2005) oli myynyt "parallelogrammo" takajousitus pakki 1980-luvun alussa ratkaista samanlaisia ​​vastamomenttijärjestelmät kysymyksiä. <<

Vierailija

  • Viestejä: 1 671
Vs: Uusi 1200 Sport Corsa
« Vastaus #8 : Toukokuu 24, 2011, 13:40:47 ip »
Joo, onhan näitä...
Esim. Motomatti voisi varmaan kertoa kardaanihissin toiminnasta turbo-Centaurossa.  ???
Emeritus-guzzisti

motomatti

  • Viestejä: 13 492
Vs: Uusi 1200 Sport Corsa
« Vastaus #9 : Toukokuu 24, 2011, 15:13:18 ip »
Kerron kun kerkeen kuinka perä keikkaa. On muuten mekaaninen, remmivetoinen ruuviahdin. Ei turbo.

mm

FOT

  • Viestejä: 662
Vs: Uusi 1200 Sport Corsa
« Vastaus #10 : Toukokuu 24, 2011, 16:15:21 ip »
motomatin vastausta ootellessa voipi tutustua:

www.largiader.com/paralever  ja edelleen:

www.tonyfoale.com

Aikoinaan on yritetty päästä kovaa ilmankin - on se CARC tai vastaava vaan hieno systeemi ;)

T,
Jukka

Ps. Kuka laittoi ensin Guzziin: John Whittner, Dick Woods, tanskalainen vai...?




motomatti

  • Viestejä: 13 492
Vs: Uusi 1200 Sport Corsa
« Vastaus #11 : Toukokuu 24, 2011, 17:02:16 ip »
Sellainen "linkkuperä" oli jo -70 -luvun alun tehdaskilpurissa nimeltä Guzzi. Tiedän, koska asiaa tutkittiin ja ja saatiin hyväksyntä, todisteiden valossa, käyttää samanlaista mekanismia Luoman Jussin Classic Superbike kilpurissa. Tosin JL Meccanica Corse luopui siitä koska kyseisellä pyörällä osallistuttiin muihinkin kilpaluokkiin joissa sellaista viritystä ei sallittu ja edestakaisesta järjestelmävekslauksesta oli luovuttava koska sen jatkuva vaihtaminen teettäisi tarpeetonta aikaa vievää varikkotyöskentelyä ja kuskin olisi opeteltava tämän tästä uusi ajotapa.

Tohtori Wittnerin ideoima linkkusysteemi on varsin kevyt eikä suuresti lisää jousittamatonta massaa. Myös yksinkertaisuus on siinä silmiin pistävää. Alkuperäinen systeemi oli myös helposti säädettävissä. Kuten alkupään Daytonoissa. Centaurossa ei säätöjä enää ole. Tosin säädön saa helposti vaihtamalla tilalle Daytonasta yhden osan.

Ketjuvetoisissa pyörissä on myös ollut näitä linkkusysteemejä estämässä kiihdytys- tai jarrutusvoimia vaikuttamasta rungon asentoon.

Tästä päästään toimintaidean puolelle.
Ketju tai hihnavetohan pyrkii painamaan jousitusta kasaan ja pyörän perä tällöin laskee jolloin pyörän massakeskiö siirtyy taemmas ja painaa takarengasta lujemmin ajoalustaa vasten. Tiettyyn pisteeseen asti tästä on hyötyä mutta tehoa kun on runsaasti pyrkii keula irtoamaan tiestä ja eteenpäin suuntautuva voimavektori ei enää osoitakaan menosuuntaan vaan taivaalle. Tällöin voimaa hukkuu siihen kun voima joutuu kannattelemaan osaa pyörän painosta ilmassa eikä tällöin ole kaikki voima viemässä pyörää eteenpäin. Jotkut pitävät tätä ilmiötä positiivisena käytöksenä. Näyttää hyvältä mutta ei ole tehokasta.

Kardaanipelissä voimat liikkuvat toisin päin. Kiihdyttäessä perä nousee ja massakeskipiste siirtyy eteenpäin. Tästä on kaksi pääasiallista haittaa: Jousitus siirtyy jousen kantavuusalueen ulkopuolelle ja sitä myöden vakaus kärsii sekä takahharukan ja rungon välinen kulma muuttuu epätasaisuuksien vaimentamisen kannalta geometrisesti epäedulliseen kulmaan.
Toinen häiriötekijä syntyy kun ajetaan kaarretta liki maksimikallistuksella ja suoritetaan samalla moottorijarrutusta. Jousitus painuu kardaanin vipuvoiman ansiosta kasaan ja silloin on vaarana maavaran loppuminen. Taitavat Guzzikilpurikuskit käyttävätkin ilmiötä toisin päin: lisäävät kaasua kaarteessa niin saavat enemmän kallistusvaraa.

Tämä "kardaanihissiksi" mainittu ilmiö on siis haitta lähinnä enduro- ja urheilumoottoripyörissä.
Sillä ei ole mitään tekemistä sivuttaisheilahtelujen kanssa jotka silti saattavat ilmetä yhtäaikaisesti. Molemmilla seikoilla on kuitenkin yksi yhteinen tekijä: Voiman määrän äkillinen muutos aiheuttaa äkillisiä ylimääräisiä kuvioita.

Kuten olemme nähneet mm Magnin, Elfin, BMW:n, Kavasakin ja Guzzin eri aikoina ja eri tyyppisillä ratkaisuilla koittaneen eliminoida edellä mainittuja ilmiöitä vauhdikkaammissa malleissaan niissä on yhteistä kuitenkin periaate. Vetotavan tuottaman haitallisen ilmiön hallitseminen.
Näistä kehitysversioista, tällä hetkellä, on Guzzilla teknisesti paras ratkaisu käytössään. BMW ja Kavasaki luottavat melko samanlaiseen mutta monia niveliä käsittävään järjestelmään. Yamaha on päätynyt jäykkään rakenteeseen. Ilmeisesti halpuussyistä, jopa isossa enduromallissaan.

Daytona -tyyppinen parallellogrammo tuenta on suunniteltu selvästi kilpakäyttöön saatavilla olevista rakenteista puoliväkisin muokkaamalla. Siitä seuraa että V10 ja V11 -mallien kardaania on huollettava säännöllisesti. Erityisesti perän kannatinlaakeri, joka on yllättävän pieni neulalaakeri taka-akselin ympärillä, vioittuu helposti. Toisaalta se on helppo korjatakin.

mm

FOT

  • Viestejä: 662
Vs: Uusi 1200 Sport Corsa
« Vastaus #12 : Toukokuu 24, 2011, 17:20:04 ip »
Sport Corsasta erkaantuu, mutta mistä ja minkälainen 70-l Guzzin linkkuperä löytyy?

T,
Jukka

Ps. Toki miehen sanaan luotan, mutta kiinnostaa... ;)


motomatti

  • Viestejä: 13 492
Vs: Uusi 1200 Sport Corsa
« Vastaus #13 : Toukokuu 24, 2011, 17:45:14 ip »
Laitanpa linkkuperästä kyselyä tuonne JL Meccanican suuntaan.
Siellä lienee vielä tietoa, jos missään.

mm


FOT

  • Viestejä: 662
Vs: Uusi 1200 Sport Corsa
« Vastaus #14 : Toukokuu 24, 2011, 18:03:33 ip »
Jaa, no voinhan minäkin Jannelta suoraan kysyä. JL Meccanican sivujen päivityksestä voit kyllä "huomauttaa"  ;)

Näytää Jussi pääsevän samaa kyytiä perästä huolimatta:
http://rrtuloksia.suntuubi.com/?cat=1151


T,
Jukka

Ps. Race 2:  DNF, DNS... toivottavasti kaikki ok?