Kirjoittaja Aihe: Ajokauden avaus  (Luettu 15893 kertaa)

  • Vieras
Ajokauden avaus
« Vastaus #30 : Huhtikuu 20, 2008, 10:57:55 ap »
Sunnuntailenkki Espoon suuntaan Kuninkaantietä ja takaisin yhteensä vain 70 km - mutta kyllä se oli taas "kotkan lentoa" ja naama "Hangon keksillä"... :D

Sää aurinkoinen plus 10 astetta ja aurinkoista :cool:. Ainoa miinus oli käsien kylmeneminen, mutta liikennevaloissa oli niin mukava sylinterien päällä lämmitellä. Seuraava rasti onkin kahvanlämmittimien "tuunaaminen" Stoneen - AllRightin tarvikesarjana.

- Reima -

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Ajokauden avaus
« Vastaus #31 : Huhtikuu 21, 2008, 00:31:30 ap »
Eilen korkkasin Guzzikauden. :vau: Oli ihan voittajafiilis, kun ryskytti pitkin maisemaa. Sain varmaan ylimääräistä kunnioitusta ja glooriaa, kun bensa päätti loppua keskellä kylää. Armottoman räiskeen, paukkeen ja tulenlieskojen avittamana suoritettu kiihdytys täpötäyden k-kaupan edustalta varmaan jäi ihmisten mieliin! Lapset parahtivat itkuun, mummojen Tenat pettivät jne.. Onneksi kerkesin kääntää varatankeille, ennen kuin edes meinasi sammahtaa.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Kimmo Saarelainen

  • Administrator
  • ***
  • Viestejä: 1 554
Ajokauden avaus
« Vastaus #32 : Huhtikuu 21, 2008, 08:58:20 ap »
Jo vain, ajokausi alkoi myös minulla eilen. Kävin aamukahvilla Porvoossa. Aamutuimaan oli suht viileetä. Yllättävän vähän tuli vastaan lajitovereita. Olivat ilmeisesti enempi liikkeellä iltapäivästä! Mittariin tuli n. 180km :)


T: Kimmo
Rider for California Touring 1400 & V85TT Travel

millegt

  • Viestejä: 598
Ajokauden avaus
« Vastaus #33 : Huhtikuu 21, 2008, 09:00:37 ap »
jeah, tänään kun tuli aamulla seitämäksi töihin niin Turun suunnalla oli 0 astetta, auto jai ikkunat jäässä pihalle

Urpo ja Turpo

  • Viestejä: 1 189
Ajokauden avaus
« Vastaus #34 : Huhtikuu 27, 2008, 11:17:45 ap »
Terveisiä Veteliläisen moottoripyöräkerho Prätkähyksen ajokauden
avajaisjuhlista. Oheisessa kuvassa kerhon presidentti Repe Pulkkinen,
entinen Guzzimies.

Ekku

  • Viestejä: 894
Ajokauden avaus
« Vastaus #35 : Huhtikuu 29, 2008, 05:34:41 ap »
Huomenna pitäis lähteä Tampereelle pariksi päiväksi rentoutumaan.

Eiköhän se ajokausi tule avattua siinä samalla, tosin ei Guzzilla, mutta kuitenkin.

Kilvetön Lemanssi on taas valmiina "ratakautta" varten. Pinnavanteet istuu nätin näköisesti ja ei ne 320mm etujarrulevytkään varmaan pahaa tee. Todellinen painonsäästö etuvanteessa ei kuitenkaan näytä olevan kun kilon luokaa ja siitäkin suurin osa tulee jarrulevyistä, joten siinä mielessä käytettyyn rahamäärään nähden lienee aika hyödytön parannus.

Renkaan on kanssa uudet ja leveydetkin muuttui vähän. Saa nähdä miten vaikuttaa ajo-ominaisuuksiin, kun nyt on etu -ja takapäässä saman levyiset renkaat. Ei välttämättä mikään parannus, mutta pian se nähdään.

Virtasalmelle pääsis jo sunnuntaina, mutta kun on yövuoro siihen alle, niin voi olla että ei jaksa.

Seuraavana viikonloppuna olisi sitten Jmu:n ajoleiri Kemorassa. Sinne nyt pitää ainakin lähteä.