Kirjoittaja Aihe: Larion osakummajaiset  (Luettu 7943 kertaa)

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Larion osakummajaiset
« : Helmikuu 21, 2008, 11:52:58 ap »
Pari juttua jotka tuli vastaan paljon ajetun Larion kunnostuksen yhteydessä.

Nokka-akseli oli kulunut niin että nostoa ei ollut enää kuin nimeksi. Eli sitä ei voinut kunnostaa hiomalla. Täyttöruiskutuksen ja hionnan vois jos suorittaa jos löytyis malliksi / lainaksi / ostettavaksi / kunnostettavaksi V65 Larion tai V50 Imolan nokka-akseli jossa olisi tallella edes yhden imu- ja yhden pakonokan alkuperäinen muoto. Kopiohiomakone kun tykkäis että olis "elävä" malli. Uuden akselin hankinta kun maksaa suunnilleen saman kuin vanhan korjaus jos ylläolevat edellytykset täyttyvät.

Toinen juttu on se että puuttuu kokemus siitä riittääkö etujarrukahvan männänhalkaisija siirtämään tarpeeksi suuren määrän jarrunestettä jos se kytketään käyttämään molempia alkuperäisiä etujarrusatuloita?

Huhu kertoo että riittäis mutta epäileväisenä luonteena en kokeilis turhan päiten. Onko gruppolaisista kukaan tehnyt pikkuguzziin ko. operaatoita? Eli purkanut integraation jarruista. Uudet met. pun. letkut on tietysti selviö tässä asennuksessa.

Jatkoa ostetaan-osastolla.

mm

Urpo ja Turpo

  • Viestejä: 1 189
Larion osakummajaiset
« Vastaus #1 : Helmikuu 21, 2008, 13:21:36 ip »
Larion nokkaa ei löydy tähän hätään, mutta kävisikö
lohdutukseksi kuva Turpon Estrellan vähän käytetystä
nokka-akselista?   Nyt sitten reippaasti telkkarin ääreen!

Urpo ja Turpo

  • Viestejä: 1 189
Larion osakummajaiset
« Vastaus #2 : Helmikuu 21, 2008, 13:35:11 ip »
Selitystä:
Tuolla ajettu noin 20 000km. Ostetulla uudella osalla
ajettu n. 60 000km ja uutta vastaavassa kunnossa.
Ehkä alkuperäisestä oli unohtunut karkaisu kokonaan?

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Larion osakummajaiset
« Vastaus #3 : Helmikuu 21, 2008, 14:18:59 ip »
Tuohon hommaan käy mikä tahansa pikkulohkon nenä. juuri kuluneena vuonna joutunut ko. osia hiplailemaan ja ihmettelemään. En löytänyt mitaten tai silmäten mitään eroa osista.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Aapo

  • Viestejä: 716
Larion osakummajaiset
« Vastaus #4 : Helmikuu 22, 2008, 02:13:20 ap »
Joo, kuten TuntsaRR jo tossa mainitsi on kaikkien pikkulohkojen nokka-akselit samanlaisia, paitsi sytkäpään kiinnityksen osalta. Mulla oli V75:n (= 750ccm Lario)nokan ja nostajien kanssa sama tilanne, nostoa oli huonoimmassa nokassa jäljellä enää noin puolet alkuperäisestä. Yllättävää kyllä pyörä kulki edelleen varsin hyvin.

Jarrukahva riittää aivan taatusti kahdelle levylle, kunhan vain on teräspunosletkut. Toisaalta voi kysyä miksi. Rata-ajoon saattaa olla järkevää, mutta kadulla integraali on mielestäni etevämpi.

Mulla on (vielä) irrallaan yksi nokka-akseli (tunturiTT:ltä ostettu), menee kohta koneeseen sisään. Lähetä privaa, voin ehkä antaa (saada) muitakin vinkkejä.

Olit sitten hakenut Piikkiöstä viimeiset venttiilit :mad:

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Larion osakummajaiset
« Vastaus #5 : Helmikuu 22, 2008, 02:53:57 ap »
Niinpä, itsekin miettinyt tuota jarruhommaa. Yhtä levyä puristellessa tuntuu aika kovalta ja liike on todella lyhyt. Toisaalta tuntoa kyllä löytyy, kunhan tuohon jämäkkään hantaakiin tottuu. Teräspunokset löytyy.

Mielessä on ollut levyjen vaihto suurempiin ja integraalin poisto samalla. En vaan ole keksinyt miten tarkastan sitten rengaspaineet..

Toimii se integraali myös radalla. Takajarrulla kun sitoo nopeutta mutkassa, niin pyörä "istahtaa" ja liukuu mutkan läpi. Ja noilla vaatimattomilla tehoilla voi avata hieman kireämpiä vehkeitä aikaisemmin mutkan oietessa.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Larion osakummajaiset
« Vastaus #6 : Helmikuu 26, 2008, 04:59:31 ap »
Kiitos jarrukahvasylinteritiedosta!

Syy integroinnin purkuun: Omistaja niin haluaa. Ehkä tottumusasia jos on ajanut muunmerkkisillä pyörillä ennen.

mm

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Larion osakummajaiset
« Vastaus #7 : Maaliskuu 12, 2008, 03:51:07 ap »
Nyt on asia tutkittu.

Larion nokka-akseli on omanlaisensa. Mm. nostoa on enemmän, nokat ovat leveämmät (14mm) ja akseli on ontto eli sisältää öljykanavan ja öljysuuttimet.

Purkailin muutaman larion koneen ja niissä missään ei ollut enää alkuperäistä nokka-akselia vaan V50 - V75 -tyyppinen kaksiventtiilisen vakio nokka-akseli. Vaurioituneita kaikki. 

Jos käy niin että alkuperäisiä nokka-akseleita ei saa enää niin voisi ajatella laittavansa kuitenkin perusmallin nokka-akselin ja modifioisi voitelujärjestelmää poraamalla pienet reiät nokka.akselin yläpuolella sijaitsevaan öljykanavaan joka nokan kohdalle.

Voitelu kapealle nokalle varmentuisi mutta pienempi nosto syö suorituskykyä. Onko muita ideoita?

Edelleen etsin alkuperäistä nokka-akselia, uutta, käytettyä tai viallista. Kaikki kelpaa. yksi uusi alkuperäinen on lainassa mallina että faktaakin asiasta on konkreettisesti.

mm

 

 

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Larion osakummajaiset
« Vastaus #8 : Maaliskuu 12, 2008, 04:17:22 ap »
Ettei siinä sun esimerkkikoneessa nyt olisi jokin erikoisnenä? Voisin nimittäin lyödä jotain pantiksi sen edestä, ettei omani nokkakoneistoon olisi kajottu ennen minua ja nokka-akseli oli tismalleen samoissa mitoissa V75:n nokan kanssa. Mun manuaalit antaa molempien nokille samat arvot. Tukisi erikoisnokkateoriaa.

Ja kuten jo aiemmin keskustelimme, ei kulumaaa ollut havaittavissa, vaikka ei ontto_superöljytty ollutkaan.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Ykä

  • Viestejä: 188
Larion osakummajaiset
« Vastaus #9 : Maaliskuu 12, 2008, 08:20:55 ap »
Ei pitäis olla erikoisnokka, vaan on Motomatilla mallinokka multa lainassa omasta larion raunioista - edellinen omistaja ainakin minun käsitykseni mukaan oli uuden vakionokan hankkinut. Larion virinokat poistuivat markkinoilta aikanaan nostajaongelmien takia, näin guzzitechin sivuilta jostain luin.

Ykä

 

Aapo

  • Viestejä: 716
Larion osakummajaiset
« Vastaus #10 : Maaliskuu 12, 2008, 08:53:05 ap »
Niitä nokkia on yritetty aikojen kuluessa parannella eri tavoilla, esim. lisäämällä öljyporaukset, ilman tulosta. Ts. jossain vaiheessa on Larioissa ollut myös alkuperäisenä porauksilla varustettu akseli, josta sitten taas on luovuttu:

 

An den Nockenwellen wurden im Laufe der Zeit mehrere Änderungen durchgeführt:
- Ölbohrungen an der Stössellaufflächen ( hatten aber keinen Effekt, dadurch wurde die Änderung wieder zurückgenommen )
- Nockenverbreiterung von 12 auf 14mm

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Larion osakummajaiset
« Vastaus #11 : Maaliskuu 12, 2008, 09:10:16 ap »
Tätäpä Matin kanssa privaviesteissä ihmeteltiinkin (ainakin minä ihmettelin :D ), kun omani on valumerkkien mukaan tehty -84, eli ei ihan alkupään kone ole kyseessä (lohkothan ovat vuoden pari vanhoja, ennen kuin tapaavat runkonsa). Ja minun koneeni oli sisuksiltaan erinomaisessa kunnossa, mitä tulee puhtauteen ja osien kulumattomuuteen. Koneella oli takana purettaessa 60-65 tonnia.

Maalima on ihmeitä täynnä. Ja tuolla kaksiventtiilisen nokkaa vastaavalla akselilla, omani kulki mitenkään pykimättä tai nykimättä nopeusalueella 0->+200 km/h. Eli ihan pielessä ei voi nokka olla.

Tästä tuleekin mieleeni, että Larion erikoisnokka ei liene nostoiltaan ja asteiltaan merkittävästi tuota kummempi. Mielenkiinnosta kyllä halajan tietoa, mitä ne asteet ja nostot tuolla on? Otitko Matti mitat ihan ylös?
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Aapo

  • Viestejä: 716
Larion osakummajaiset
« Vastaus #12 : Maaliskuu 12, 2008, 09:21:25 ap »
Kyllä 2V- ja 4V-nokat ovat ajoitukseltaan ja nostoltaan identtiset, ks alla.

Tunturi TT:ltä ostamallani 2V-nokalla on venttiilinnosto venttiilistä mitattuna 8mm, kuten kaikissa tietolähteissä mainitaan.  Kyllä Guzzin veijarit ovat siinä kohtaa säästäneet ja käyttäneet olemassa olevaa akselia, välittämättä jumalattomasta pintapaineesta, joka johtuu jäykemmistä ja vielä tuplajousista per nokka. kaiken lisäksi sitä nostoa on 1,5-2mm turhaa noihin venttiileihin ja kanaviin nähden. Mittaustuloksia löytyy, virtaus ei enää kasva n.6mm:n noston yläpuolella. Se sama akseli on edelleen käytössä mm. pikku-Brevassa.

Aus diesem Nummernsalat zu den 2V-Modellen kann man schon entnehmen, dass die Steuerzeiten aller dieser Modelle identisch sind ( entnommen aus dem Werkstatthandbuch ):
       Einlass       öffnet 18 Grad vor O.T.        schliesst 50 Grad nach U.T.
       Auslass       öffnet  53 Grad vor U.T.        schliesst 15 Grad nach O.T.


Alternativ dazu die Steuerzeiten der 4V-Nockenwelle, ebenfalls entnommen aus dem 4V-Zusatzbuch zum WHB:
       Einlass       öffnet 18 Grad vor O.T.        schliesst 50 Grad nach U.T.
       Auslass       öffnet  53 Grad vor U.T.        schliesst 15 Grad nach O.T.


Legt man nun die Nockenwellen der 2V und 4V nebeneinander und vermisst diese, ergibt sich keinerlei Unterschied ( zumindest habe ich keinen gefunden ).

Pekka

  • Viestejä: 1 905
Larion osakummajaiset
« Vastaus #13 : Maaliskuu 12, 2008, 15:00:17 ip »
motomatti kirjoitti:
Lainaus
Jos käy niin että alkuperäisiä nokka-akseleita ei saa enää niin voisi ajatella laittavansa kuitenkin perusmallin nokka-akselin ja modifioisi voitelujärjestelmää poraamalla pienet reiät nokka.akselin yläpuolella sijaitsevaan öljykanavaan joka nokan kohdalle.


 

 
Tuo lisävoitelu systeemi toimii ainakin Lempparin koneeseen rakennettuna hienosti. Pikkulohkon nokka-akseli asiassa en voi/osaa auttaa mutta, olin vähän ihmeissäni silloin kun NTX:n nostin ja nokka hajosivat. Nythän tämä lohduttaa kun en ilmeisesti ole ainoa jolle moinen on osunut kohdalle.
Sohc van Helmi.

Karen

  • Viestejä: 16
Larion osakummajaiset
« Vastaus #14 : Maaliskuu 18, 2008, 13:21:50 ip »
Täytyy Ykää kompata että Larion vakionokka kyseessä, muistaakseni Agostinilta. Nostaisiko 2-venttiilisen pikkulohkon nokka muka neljääkin venttiiliä sujuvasti?