Monella on jonkinlainen mielikuva Intiassa valmistetuista bensatankeista. Siellähän tehdään etenkin vanhoihin britti-vintage pyöriin valmiiksi maalattuja tankkeja. Myös alumiinisia ja "ready to paint" - peltitankkeja. Koska oli tiedossa että joudun modifioimaan kuitenkin tankkia melko reippaasti, tilasin vanhan Bonnevillen peltitankin. Tankkiin on laitettu melko paksu "primerointi", joka oli ilmeisesti Intian poikien mielestä hieno asia (kuva 1). Päätin tietenkin poistaa pinnoitteen ja kokeilin ensin bensaa, tinneriä, asetonia. Pinnoite kesti hyvin bensaa mutta pehmeni tinnerillä ja asetonilla hangatessa. Motonetin CAR-REP-maalinpoistoaine sen sijaan sai pinnoitteen kiehumaan välittömästi ja pinnoite muuttui paksuksi limaksi, jonka pystyi kaapimaan pois teräslastalla. Toistin käsittelyn muutamaan kertaan ja viimeistelin tinnerillä.
Kuten arvasinkin, "primerointi" oli vedetty suoraan pintaruosteen päälle. Korkin reiästä näkyy että primeriä on suihkutettu myös tankin sisälle ruosteen päälle mutta vaikeinpiin paikkoihin se ei ole yltänyt (kuvat 2 ja 3).
Kävin asian tiimoilta ammattilaisen juttusilla eli Vierumäen LasVek:ssä. Kaikki hitsaukset on suoritettava ensin, sillä hitsaaminen käynnistää uudelleen ruostumisreaktion. Hitsaamisen jälkeen on ensin käsittely 85% fosforihapolla, pesu, kuivaus ja Sinol-käsittely. Fosforihappokäsittelyä kannattaa tehostaa pestyllä sepelillä. Tällä pärjää kevääseen asti, jolloin voi olla varma etten keksi enää uutta hitsaamista. Lopuksi sitten kolmivaiheinen pinnoituskäsittely. Tankin ulkopuolinen käsittely tehdään myös fosforihapolla.