Kirjoittaja Aihe: Shell V-Power  (Luettu 3334 kertaa)

FOT

  • Viestejä: 662
Shell V-Power
« : Toukokuu 13, 2021, 08:09:08 ap »
Täältä löytyy vielä moottorisahaa työkseen käyttäviä - ovat kehuneet Shell V-Powerin tehoa ja säilyvyyttä.
Näyttää säilyvän, sillä isolohkot lähtivät talven jälkeen käyntiin käytännössä ensimmäisestä paukusta samalla tavalla kuten säilöntäaineellisella- tai pienkonebensiinillä.
Talvisäilytyksen olosuhteet olleet vuosia vakiot eli pimeä kuiva talli, jossa lämpötila +10-12 astetta.
Tämä ei ollut maksettu mainos eikä järjestetty testi, vaan inhimillinen unohdus.

T,
Jukka

Ps. Tuleehan tuota V-Poweria muutenkin tankattua LM1:een ja JZR:ään aina kuin se on mahdollista - lähin huoltoasemakin on Shell.

Breeze

  • Viestejä: 1 552
Tämäkin vielä! ! !

FOT

  • Viestejä: 662
Vs: Shell V-Power
« Vastaus #2 : Toukokuu 13, 2021, 09:58:27 ap »
Lainaus
"suunnilleen samaa" kuin muutkin E98-bensat
Bensiini ja bensiini, johon on lisätty säilytysaine ovat kostumukseltaan "suunnilleen samat" ;)

T,
Jukka


Breeze

  • Viestejä: 1 552
Vs: Shell V-Power
« Vastaus #3 : Toukokuu 13, 2021, 13:07:33 ip »
Monelle käyttäjälle aika kultaa muistot Shell V-Powerista, vaikka ei se edes silloin vanhaan hyvään aikaan ollut muuta bensaa kummosempaa.

Pers'dyno on siitä hyvä, että se antaa semmoiset arvot kuin itse uskoo ja haluaa ;D

Tämäkin vielä! ! !

FOT

  • Viestejä: 662
Vs: Shell V-Power
« Vastaus #4 : Toukokuu 13, 2021, 17:38:48 ip »
Lainaus
...ovat kehuneet Shell V-Powerin...säilyvyyttä.
Säilyvyys tuli todettua, kun seisonnan jälkeen koneet käynnistyivät helposti - kaasareissa oli polttoaine läpi talven, toisen tankki melkein tyhjä ja toisen melkein täysi.
Kyseisen polttoaineen muut arvot selviävät toki mittaamalla.

T,
Jukka

Urpo ja Turpo

  • Viestejä: 1 189
Vs: Shell V-Power
« Vastaus #5 : Toukokuu 13, 2021, 18:28:58 ip »
Nesteen 98:ssa saattaa olla samaa säilytysainetta . Urpon ruohonleikkurin B&S on lähtenyt aina vanhoilla bensoilla niinkuin palmun alta. Säilytysvarastossa ei ole lämmitystä.

Ekku

  • Viestejä: 894
Vs: Shell V-Power
« Vastaus #6 : Toukokuu 13, 2021, 18:58:21 ip »
Minulla oli vähän tukosta toisen kaasuttimen pilot jetissä. Ensi talveksi lasken kaasuttimet tyhjäksi. Minun talli on vähän turhan lämmin pelkkään säilytykseen. Mistralin rosteriputkissa on ihan ok äänet. Vähän tuntuu pieneltä kaasulta avatessa miettivän. Pitää ehkä kokeilla, jos joku muu kuin 57 olisi sopivampi. Tai kokeilla muuttaa neulan asentoa.