En minäkään kaikkea tiedä mutta kohdalle osuneet keulat ovat olleet samaa settiä tonnisten kanssa.
Itse olen pärjännyt varsin hyvin, ihan kansainvälisesti. Myös teflonrenkaita on ollut saatavissa. Niitä voi leikata sopiviin mittoihin ihan itse. Mutta asiasta on aikaa jo toista vuotta. Kaipa niitä on siellä vieläkin.
Nyt on ajossa tonninen Cali, tosin kolmipyöräinen, sillä kärsii tehdä reissua. Siinä on juuri mainittu keula eikä siinä ole harmia ollut. No, sillä ei ole ajettu kuin 20000 kilometriä remontin jälkeen niin ei ole vielä referenssiä.
Teknisesti: kaikkia osia on saatavissa koska keula on ihan perustekniikkaa ja helposti säädettävissä. Jousipaine ja vaimennus myös. Tavallisista osista koottu. Osat löytyvät alan liikkeistä. Siis laakerikaupoista. Mahdollisesti myös alkuperäisosia.
Se mitä tilalle on tarjottu on ollut lähinnä kohtuullista korviketta tai sitten en ole osunut oikealle lähteelle. Hyvin olen saanut ne vanhat pelaamaan. Voi, tietenkin olla, että asianmukaisia komponentteja ei ole saatavissa enää. Todennäköisesti kuitenkin on. Pitkin pohjoismaista kysyntää olen noita korjannut vaan ei ole kukaan valittanut. Vielä.
Kieltämättä vaikeita huoltaa ja vielä vaikeampia korjata. Mutta se ei tee keulasta teknisesti huonoa.
Huonon tekee se että ei ole huollettu, ajallaan, lainkaan. Ylipäätään. Yleensä. Ikinä.
Toki, siitä voidaan kiistellä onko, ylipäätään, tehdä keulaa joka on säädöiltään säädettävissä varsin laajasti jos vain ajetaan kylänraittia ja matka-ajoa. Harvoin minäkin säädän. Väittäisin että on tehty, vasiten, ylilaatua.
Jos keula on rikki se ei ole ongelma. Siihen saa varaosana peruskeulan vaimentimen. Jos tarvitsee alkuperäistekniikkaa niin likimain kaikki osat on saatavissa hyvästä koneliikkeestä. Ainakin minä olen saanut mutta muutama vuosi sitten. Hankintapaikka, jonka mainitsin, on TopOsa Tampereella. Toki pitää olla mallit mukana tai ainakin tarkat mittatiedot. Se ei liene ongelma. Työntomitta ja nooniuksen lukutaito. (Jälkimmäinen taito on katoavaa tekniikanperinnettä.)
Ei vanhan pyörän entisöinti ole mitään avaruustiedettä vaan faktoja mitoituksesta ja materiaaleista. Mallit, vaikka huonotkin, mukaan niin "pojat" hoitavat kilkkeet tiskille. Ei se halpaa ole mutta halvempaa kuin alkuperäisosat. Jopa parenpia ja tuoreempia.
Korvaavista tehdaskomponenteista ei ole täällä kovin kokemusta. Mahdollisesti nekin toimivat tyydyttävästi. Pyrin käyttämään alkuperäisosia mutta helpompi on käydä läheisessä tiiviste- ja laakerikaupassa. Saa osat heti kouraan saman tien. Esim. teflonheloja kun myydään myös monessa muussa paikassa. Sen kun leikkaa sopivaksi jos ei ole valmiiksi. Stefat eli huullitiivisteet ovat tarkempia hankkia vanha, vaikka risainenkin, malli auttaa.
Tässä on pikku juttu keulan laitosta:
http://www.motomatti.fi/2020/11/keularemontti-california-3-ja.htmlSitten kun on merkittäviä kulumia niin tulee kalliiksi. Sitä kannattaa välttää huoltamalla. Pitkään näissä piireissä tohunneena havaitsin että pyöriä huolletaan, ylipäätään huonosti. Moottori- ja vaihteistoöljyjä vaihdetaan mutta muu sitten unohtuu. Kyseisessä keulassa on öljyä, samaa, mutta eri paikoissa, toinen on vaihdettu mutta toista ei. Varsin tyypillistä. Jälkimmäinen kun vaatii keulan purkamista hieman pidemmälle. Ei joka kerta mutta, vaikka, joka toinen...
Ai niin. Mallista ja vuosimallista riippumatta vanhoille Guzzeille: aina kun keulaöljyä vaihdatte niin kiertäkää molempia keulaputkia neljänneskierros. Lisää keulan kestävyyttä liki nelinkertaisesti. (Vanhoissa on aika ohut kromaus. Kuten tonnisissa ja tonnisatasissa.)
Nykykeuloista: keulaöljyä ei voi enää valuttaa pienen ruuvinreiän kautta pois. Pitää ottaa etuakseli ja etupyörä pois ja avata teleskoopin suuntainen pultti sieltä alhaalta. Sitten vain pumpataan öljy ulos. Sitten pultit kiinni, nejänneskierros kiertoa yläputkille (Jos on ajettu yli 20000 - 30000 km.) ja yläpäästä ohjeen mukaista ja määrällistä öljyä ylätulpan raosta sisään. Kestoa tulee seuraavalle sen mittaiselle riennolle. Ja vielä on kääntövaraa. Ehjäkeulaista ja huollettua pyörää on helpompi myydä. Ja voi se olla mukava itselläkin. Kun pelaa. Tämä ohje ei toimi alkupään 1000 ja 1100 keuloille. Ne pitää purkaa tyystin. Iskunvaimentimien öljyä ei saa pois kuin purkamalla.
Kerron lisää jos kiinnostaa...