Kirjoittaja Aihe: onko kukaan vaihtanut  (Luettu 5476 kertaa)

  • Vieras
onko kukaan vaihtanut
« : Maaliskuu 15, 2007, 16:35:32 ip »
Kysymys kertonee kaiken, jos tietoo niin kerro. Kysymys johtuu edelleen siitä, että tekniikka ei todellakaan ole hallussa, onko jotain erikoista mikä täytyy ottaa huomioon?

motomatti

  • Viestejä: 13 485
onko kukaan vaihtanut
« Vastaus #1 : Maaliskuu 16, 2007, 02:36:56 ap »
Ajattelitko itse vaihtaa takakumin? Periaatteessa onnistuu kyllä mutta tasapainotus ilman asiaankuuluvia värkkejä voi jäädä tekemättä. On tärkeä toimenpide vaikka joskus kuulee että "eihän se kustomissa niin tarkkaa ole".

Kumipaloista koostuvan vetokytkimen, sysäyksenvaimentimen, kokoamiseen voi käyttää samaa liukastetta jota rengasliikkeet käyttävät renkaan asennuksessa. Ei öljyä tai CRC:tä! Saippualiuos käy korvikkeena jos parempaa ei ole tarjolla.

Suosittelen kuitenkin rengasliikettä vaihtotyöhön ja tasapainoitukseen. Takapyörän voit itsekin irroittaa. Keskituen alle tarvitaan hieman koroketta ja on varottava että pyörä ei pääse kaatumaan suorituksen aikana. Joissakin Nevada malleissa joutuu irroittamaan vasemman puolen äänenvaimentimen että taka-akseli tulee kokonaan ulos. Voitele akseli ennen asennusta vaseliinilla.

Jarrusatula/kilpi irtoaa yleensä akselin mukana jos jarru on vasemmalla puolen. Jarruletkua ei pidä irroittaa! Oikean puolen jarruun ei pyörän irroituksen yhteydessä kannata kajota. (Pikkuguzzeissa on vuosimalli/tyyppieroja) Samalla voi tarkistaa jarrupalojen kunnon: alle 2mm pintaa = vaihtoon. 

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
onko kukaan vaihtanut
« Vastaus #2 : Maaliskuu 16, 2007, 02:58:33 ap »
 

Mielenkiinnosta kyselen, kuuluisiko tuon vetosysäyksenvaimentimen olla pikkulohkossa tiukka-asenteinen? Lariossani se ei ainakaan ollut mitenkään jämäkkä, onhan siinä tosin jo kilometrejäkin takana. Muttei myöskään hölsky. Nyt kun tarkkaan muistelen, ei yhdessäkään japanialaisessanikaan ollut koskaan mitenkään tiukka tuo vetolevyn asennus. 

Lähinnä siksi tuo kiinnostaa, että ainakin tuossa vanhassa pikkulohkoisessa akselin asennus on sikäli tunnotonta, että jos väliin jää jokin partikkeli, ei sitä huomaa kiristystuntumassa tai muussakaan. Ainoastaan silmämääräisesti saattaa jossain välissä huomata liiallista välystä. Jos nuo vetolevyn kynnet eivät mene pohjaan asti (=jää akselin suuntaista välystä), muhjaantuu kumit muruiksi kilometrien myötä, aiheuttaen sitten turhaa välystä.  

motomatti wrote:
Lainaus
.....
Kumipaloista koostuvan vetokytkimen, sysäyksenvaimentimen, kokoamiseen voi käyttää samaa liukastetta jota rengasliikkeet käyttävät renkaan asennuksessa. Ei öljyä tai CRC:tä! Saippualiuos käy korvikkeena jos parempaa ei ole tarjolla.
....
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Antsu

  • Viestejä: 326
  • Murr
onko kukaan vaihtanut
« Vastaus #3 : Maaliskuu 16, 2007, 12:44:54 ip »
Nevadan vanne on niin tiukka et sitä kiroo rengasliikkeetkin, ei kannata käsipelillä kammeta kummia ei hajoo kun paikat.

TimoStone

  • Vieras
onko kukaan vaihtanut
« Vastaus #4 : Maaliskuu 16, 2007, 13:24:37 ip »
Jep - niin on! Ei kun rengaspuotiin vaihdettavaksi. Ei mene kotikonstein!

Kimmo Saarelainen

  • Administrator
  • ***
  • Viestejä: 1 554
onko kukaan vaihtanut
« Vastaus #5 : Maaliskuu 16, 2007, 15:14:24 ip »
Joo, renkaan irroittaminen Nevadasta on helppo homma. Kumin pois otto/päälle laitto ilman asian mukaista laitetta mahdoton juttu. Olen nähnyt kun ammattimies teki hartiavoimin töitä, että sai kumin pois vanteelta. Ihmettli ette ollut aiemmin moista...
Kimmo
Rider for California Touring 1400 & V85TT Travel