Pihahommat on vähän haitanneet harrastustoimintaa, mutta tänään sain toimeksi tutkia tuota Brevan öljyvuodon syytä. Homma meinasi kylläkin hyytyä tuohon bensaletkun pikaliittimen avaamiseen, vaikka olin tältä sivustolta ja YouTubesta vinkkejä saanutkin. Kun homma ei kaikesta huolimatta ottanut sujuakseen, kysyin asiasta asiasta ammattimieheltä ja lopulta se sitten onnistuikin mitään rikkomatta. Homma meni seuraavasti: bensapumpun kaapeli irti ja kone käyntiin kunnes se sammui - bensaletkun liittimen työntäminen kiinni päin kohti kulmakappaletta - liittimen harmaan renkaan vetäminen poispäin kulmakappaleesta - liittimen vetäminen irti tankin kulmakappaleesta. Ratkaiseva vinkki oli, että ensin liitintä piti työntää kiinni päin kohti kulmaliitintä, tätä en ollut aiemmista ohjeista huomannut / ymmärtänyt.
Öljyvuodon syyksi osoittautui tuo paksu letku, joka lähtee vasemman sylinterin vierestä ja johtaa huohottimen säiliöön (osa 10). Letku oli vain yläpäästään löysällä, mutta kuitenkin niin "korppua", että pelkkä kiristäminen ei varmaankaan olisi auttanut. Niinpä uusin koko letkun tarvikeletkulla. Oheisesta kuvasta näkyy, että Motomatin useiden vuotojen syyksi mainitsema letku (osa 2) alkaa olla myös tiensä päässä. Koska uutta osaa en tähän hätään mistään saanut, tein hätäapukorjauksen sähkömiehen teipillä, joka tarttuikin aika hyvin kun letku ei ollut vielä vuotanut ja sitä myöten öljyyntynyt. Äkkiä ne näyttävät nuo letkut haurastuvan.
Avasin myös ilmanpuhdistimen kotelon pohjasta lähtevän letkun tulpan ja ihan hyvä loraus sieltä öljyä valuikin. Jonkin aikaa minulla meni aikaa kuvassa ilmansuodatinkotelon päällä vinosti törröttävän letkun ihmettelemiseen, vallankin kun moista letkua ei löytynyt varaosakuvista eikä siitä mainittu mitään tankin irroittamista koskevissa ohjeissakaan. Aikani asiaa ihmeteltyäni havaitsin ko. letkun olevan vaihteiston huhotinletku.