Kirjoittaja Aihe: Winkki: Etuiskarin stefan elvytys  (Luettu 15109 kertaa)

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Winkki: Etuiskarin stefan elvytys
« Vastaus #15 : Elokuu 01, 2012, 21:40:36 ip »
Korjattu. Oli stefa kiertynyt.. Oli vissiin edelliseltä korjaajalta mennyt vähän pieleen.. Sain kuitenkin elvytettyä ja pitämään. Saa luvan toimia keulahuoltoon asti. Saattaa keulaan tulla muutakin uutta..
Hyvä pyörä, parempi mieli.

MotoJussi

  • Viestejä: 965
Vs: Winkki: Etuiskarin stefan elvytys
« Vastaus #16 : Elokuu 12, 2012, 23:47:17 ip »
Ajoin tunnin testilenkin. Volaaa...vuoto lakkasi kokonaan.

Onnittelut. Mulla ei lakannut. Pitänee tehdä oikeasti jotain tolle jossain vaiheessa.

JuhaV

  • Vieras
Vs: Winkki: Etuiskarin stefan elvytys
« Vastaus #17 : Elokuu 13, 2012, 07:20:57 ap »
Brake Cleaner (liuotin) & Silicon Spray-menetelmän toiminta perustuu erään teoreeman mukaan siihen että Brake Cleaner on riittävän voimakas liuotin pehmittämään sitä kovettunutta stefaa ja sen jälkeen silikoni pitää stefan toimintakuntoisena.

Eli sitä cleaneria pitäisi tämän mukaan saada myös sille stefalle asti eikä vain käyttää pelkästään iukuputken puhdistukseen. Tämä on helpointa kun ensin putsaa liukuputket, sitten korkkaa pölysuojan alas ja ruiskuttaa cleaneria stefalle. Pumppausliikkeitä ja mahdollisesti cleaneria lisää ja lopuksi puhtaalle liukuputkelle ja stefalle silikonia.

Jos siellä stefassa tai iskarissa on mekaaninen vika, niin tämä ei tietenkään enää auta.

- JuhaV


herrapii

  • Viestejä: 266
  • aika viljo
Vs: Winkki: Etuiskarin stefan elvytys
« Vastaus #18 : Elokuu 17, 2012, 05:32:59 ap »
ennen sliconspayn aikaa elvytin stefoja risiiniöjlyllä ja täytyypä koittaa vieläkö toimis! :D