Kirjoittaja Aihe: Ikääntyneen Guzzin takanavan toimimattomuus  (Luettu 12753 kertaa)

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Ikääntyneen Guzzin takanavan toimimattomuus
« : Joulukuu 03, 2024, 17:43:01 ip »
Vuosien mittaan olen havainnut että varsin usein on laiminlyöty takanavan huolto. Mallista riippumatta. Kuitenkin takapyörä on ollut irti, ajomäärään nähden, varsin säännöllisesti. Eli takarenkaan vaihdon yhteydessä ainakin. On, tietenkin ymmärrettävää että rengasliike ottaisi asiaan kantaa mitenkään. Mutta pyörän käyttäjällä on silloin mahdollisuutensa.
On hyvin tyypillistä että takanavan sysäyksenvaimennin on jäänyt ilman huoltoa. Usein ruostunut jumiin. Rasitus ulottuu silloin koko voimansiirtoketjun läpi aina kytkimeen asti. Syntyy iskumaisia kuormituksia. Hiljattain sellaisen näin. Kiertovaimennusta ei enää ollut ja iskukuormitus aiheuttaa lisää ongelmia. Kardaanin akselin urat saavat iskurasitusta kuten perän hammaspyörätkin vaihteiston ohella. Lisäksi muutama muukin rakenne.

Tyypillisesti vaimentaa, hieman mallista riippuen, kytkin, vaihdelaatikon kytkinakselin iso jousi ja takanavan kumi- sekä sen yhteydessä kitkavaimennin. Tyypillistä on että takanavan vaimenninlautasen keskilaakerointi on täysin jumissa. Se on liukulaakeri jonka liikematka on vain muutamia asteita, kiertosuunnassa, maksimissaan, navan kehältä mitaten alle 1cm eli sen mitä takanavan kumikytkin antaa periksi.

Tästä taisi joskus olla juttua mutta sen verran kauan etten löytänyt. Havaintoni mukaan kyseinen asia on edelleen laiminlyöty.

Paikka on helppo huoltaa jos niin haluaa. Kuljettaja ei asiaa ajossa huomaa.
« Viimeksi muokattu: Joulukuu 04, 2024, 10:26:42 ap kirjoittanut motomatti »

Junkers

  • Viestejä: 468
Vs: Ikääntyneen Guzzin takanavan toimimattomuus
« Vastaus #1 : Joulukuu 13, 2024, 22:47:43 ip »
Tämä koskee ilmeisesti myös 2006 mallista 1100 Brevaa, onhan tuollakin jo jonkin verran ikää. Kilometrejä on toki mittarissa vain reilut 40.000. Minkälaisesta operaatiosta on kysymys ? Vaatineeko yleensä uusimaan joitakin osia ?

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: Ikääntyneen Guzzin takanavan toimimattomuus
« Vastaus #2 : Joulukuu 14, 2024, 11:40:01 ap »
Näissä yksiaisaisissa takapäissä tekniikkaa ei ole juurikaan takanavassa vaan se löytyy muualta voimansiirrosta. Rakennehan on kätevä: samantyyppinen kuin auton pyörän irrotus akselistaan.
Kaikki muu voimansiirtoon liittyvä tekniikka löytyy takatuennan varren ja vaihteiston sisältä.
https://www.guzzitek.org/gb/ma_us_uk/1100/Breva1100_042013_Atelier(GB).pdf

Kun pyörä on keskituella ja takapyörää pyritään heiluttamaan eri suuntiin niin klappia ei saa olla kuin kiertosuunnassa. Jos takapyörän asento muuttuu käännellessä on niin perävaihteen vaurio on jo olemassa.
Toinenkin paikka on herkkä: perävaihteen ja kardaanitunnelin välinen liitos. Kun pultit aukaisee niin näkee mikä on tilanne. Kardaanitunneliin pyrkii kertymään vettä niin sen sisäiset osat ryhtyvät ruostumaan. Erityisesti perävaihteen ja kardaanitunnelin välisen kumiosan panta. Edellyttää perävaihteen irrottamista kardaanitunnelista. Ei ole kummoinenkaan homma.

Kolmas herkkä kohde on takaiskunvaimentimen mekanismi. Sen neulalaakerit ovat herkkiä ruostumaan. Vaatii, muutaman vuoden välein purkamisen, puhdistuksen ja voitelun. http://www.motomatti.fi/2015/09/arkipyora-talvilepoon.html
Takaiskunvaimentimen korkeudensäätö oli jo uutuuden liian vähällä öljyllä. Sitä lisäämällä sain takapäätä korkeammalle että kantamaan paremmin kyytiläistä ja matkakamoja.

Blogissani on todella vähän juttua Brevasta. Johtunee siitä että se ei "tuottanut" ihmeemmin tarinanaiheita. Hyvä peli pikku puuteineenkin. Sekä hyvä ajaa.