Kirjoittaja Aihe: Uusvanha guzzisti  (Luettu 2690 kertaa)

California

  • Viestejä: 187
  • on the Route 66
Uusvanha guzzisti
« : Maaliskuu 27, 2022, 20:04:51 ip »
Vielä tunnukset toimi. Ympyrä sulkeutui, kaupat sovittu uudesta vm.2021 V85tt Centenariosta. Hyvin palvellut Aprilian 1200 Caponord Rally saa väistyä. Vain Guzzissa on Guzzin fiilis, ja sitä kaipaa. Guzzi ja kardaani veti siis miestä taas puoleensa 7 vuoden jälkeen, ei minkään voinu :) Ensimmäinen pyöräni oli siis Guzzin California Classic, jonka kans tuli mittariin yli 100000km, ja nyt taas stradaa jytkytteleen perinteisen guzzin moottorin voimin. Eipä malttaisi odottaa...Niiltä, jotka v85tt:n omistaa niin kokemukset ko. pyörästä tervetulleita risuine ja ruusuineen ja onko jotain mihin pitäisi varautua?
« Viimeksi muokattu: Maaliskuu 27, 2022, 21:22:53 ip kirjoittanut California »
Moto Guzzi v85tt Centenario
ex.Aprilia 1200 Caponord Rally
ex. Triumph Thunderbird 1600
ex. Moto Guzzi California classic

hannujussi

  • Viestejä: 89
Vs: Uusvanha guzzisti
« Vastaus #1 : Maaliskuu 28, 2022, 12:04:05 ip »
Onnittelut uudesta pyörästäsi. Minulla on ko ajokista kokemusta vasta vuoden verran, noin 8000 km ja olen tyytyväinen valintaani. Olen omistanut Guzzeja useita eri malleja Florida 650, Cali 1100, Norge 1200, California 1400 ja nyt V85TT. Pyöräni on Adventure-varusteilla ja ainoa muutos jonka tein oli etulokasuojan asennus, Aprilia Caponor 1200, joka estää etusen heittämästä kuraa syliin, alkuperäinen korkealla oleva suoja ei juurikaan suojaa, kura lentää syliin asti. Pyörä on mukava ajettava, niin soralla kuin asfaltillakin, taittuu mutkiin hienosti, hyvä pysty ajoasento ja korkeampi tuulisuoja antaa riittävän suojan pätkäkuskille ( 173) Monipuolisin Guzzi jonka olen omistanut ja jos toista samaa merkkiä kaipaisisin, niin se on iso 1400 California, johonka nykyisen adventurehenkisen pyörän vaihdoin.

motomatti

  • Viestejä: 13 464
Vs: Uusvanha guzzisti
« Vastaus #2 : Maaliskuu 28, 2022, 12:46:46 ip »
1400 California, joita saa jo käytettyinä kohtuuhintaan, on varsin tyydyttävä ajopeli mutta ei erityisen monipuolinen eli sopii parhaiten matka-ajoon yksin tai kaksin. Kolmen laukun ja ylätelineen ansiosta kulkee leirintä- ym kamat mukana sujuvasti.
Yksi käteen sopivimmista oli omalla kohdalla Quota 1000. Myös 650TT oli, kaikkine pikku puutteineenkin, monikäyttöinen pyörä mutta varsinaiseen matkailuun en sitä käyttänyt. Nurkkapyörityksiin ja hauskanpitoon ahkerasti. Alla cross-tyyppiset nappulakumit. Toisessa päässä tuotti onnea V10 Centauro. Rouhea kone, erityisesti ahdettuna, vei mutkateillä lujaa. Mutta huono matkapyöränä vaikka sitä saikin loppuvaiheessa tavaratelineellä varustettuna. Matkustelin sillä kuitenkin, no reservations-periaatteella, pitkin Eurooppaa. Lähinnä Italiassa. Kuten myös Quotalla.
1400 California on, toistaiseksi, nähnyt vain pohjoisimmat pohjoismaat ja on ensimmäinen Guzzini jolle en ole näyttänyt syntymämaataan. Tuskin tulen näyttämäänkään sillä ei oikein jaksa enää Euroopan läpiajoa. Viimeksi mentiin porukalla mennen tullen yöjunalla Hampuri - München - Hampuri. Suosittelen varauksin: ainakin kyseinen rataosuus on varsin epätasainen. Jonkinlainen vatkaamotunnelma yläpetillä.  Lisäksi viereisissä hyteissä mellastivat liki koko yön H-D-tapaamiseen menossa oleva porukka. Kävi siis hieman huono säkä.

California

  • Viestejä: 187
  • on the Route 66
Vs: Uusvanha guzzisti
« Vastaus #3 : Maaliskuu 28, 2022, 19:24:31 ip »
Täytyykin laittaa tilaukseen Capon etulokari. Vähän arvelinkin, ettei tuo korkea rapasuoja paljon kuralta suojaa. Näitä vinkkejä juuri kaipaa, kun pyörä pääsee heti kesäkuun alusta tositoimiin, kun alkaa kuukauden reissu kohti baskimaata, Biarriz ja San Sebastian. Ja takas tullessa Ranskan suuri alppireitti Ranskan Rivieralta Genevejärvelle saakka. Se onkin heti kymppitonnin huolto kun reissusta tulee.
Moto Guzzi v85tt Centenario
ex.Aprilia 1200 Caponord Rally
ex. Triumph Thunderbird 1600
ex. Moto Guzzi California classic

California

  • Viestejä: 187
  • on the Route 66
Vs: Uusvanha guzzisti
« Vastaus #4 : Huhtikuu 03, 2022, 12:54:07 ip »
Huomasin, että myös takarengas on vailla kurasuojaa, laitoinpa senkin tilaukseen. Muita lisävarusteita tulee korkeampi tuulisuoja, lämpökahvat, keskiseisontatuki ja lisäledvalot. Takalaukuksi säästän Caposta 52 litrasen Givin trekkerin ja oikealle sivulle myös Caposta 46 litranen trekker. Pakoputken puolelle täytyy tilata 33 litranen trekkerin laukku vielä erikseen. Pleksiin myös Caposta säästän MRA:n pienen lisäpleksin, joka osoittautui ainakin Capossa miltei pakolliseksi. Tämmösellä setillä pitäs sitten reissua tehdä, rauhaksiin kuten v85tt:llä kuuluukin.
Moto Guzzi v85tt Centenario
ex.Aprilia 1200 Caponord Rally
ex. Triumph Thunderbird 1600
ex. Moto Guzzi California classic

Guzzr

  • Viestejä: 671
Vs: Uusvanha guzzisti
« Vastaus #5 : Huhtikuu 04, 2022, 08:56:31 ap »
Toinen hyvä vaihtoehto on : Siirtää pakoputki alaspäin ja käyta isompi sivulaukku.
Tämä systeemi" on käytetty Tri Tiger mallilla.

California

  • Viestejä: 187
  • on the Route 66
Vs: Uusvanha guzzisti
« Vastaus #6 : Huhtikuu 04, 2022, 11:50:15 ap »
Pakoputkiratkaisu on oikeastaan ainoa selkeä miinuspuoli v85tt:ssä, alempana olis parempi. Lieneekö olemassa mitään valmiita pakoputken alennussarjoja? Vaatinee kuitenkin peltisepäntaitoja omistajalta. Toisaalta taas valmiit aftermarketlaukkuraudat on suunniteltu kiertämään pakoputki.
Moto Guzzi v85tt Centenario
ex.Aprilia 1200 Caponord Rally
ex. Triumph Thunderbird 1600
ex. Moto Guzzi California classic