Kirjoittaja Aihe: Quota Suomessa?  (Luettu 3100 kertaa)

tschist

  • Viestejä: 3
Quota Suomessa?
« : Kesäkuu 17, 2017, 10:26:31 ap »
Liityin vasta äskettäin Moto Guzzi-porukkaan. Hankin toukokuun alussa Moto Guzzi Quota 1100 ES pyörän Saksasta. Tarina alkoi viime vuoden joulukuussa kun mietin hieman isompaa pyörää. Omistin silloin Jawa 650 classic pyörän, jossa on yksisylinterinen Rotax-kone. Jawa oli hyvä matkapyörä mutta etenkin pitkiä matkoja varten hieman pieni. Löysin nestistä Quotan, joka teki minuun suuren vaikutelman etenkin kompaktin muotoilun takia... "Vaihtokauppa" onnistui yhdellä reissulla eli onnistuin myymään Jawan Saksassa ja palasin Quotalla takaisin Suomeen. Noin 1000 km Reutlingistä Travemündeen  - sopiva pituus tutustumismatkalle... Nyt minua kiinnostaa löytyykö Suomesta muita Quota-omistajia? :) Sakassa tämä malli on varsin harvinainen. Saksan rekisterissä on noin 90 Quotaa...

Terveisin Stefan T.
Helsinki

Löysä

  • Viestejä: 40
Vs: Quota Suomessa?
« Vastaus #1 : Kesäkuu 17, 2017, 13:39:11 ip »
Hei. Kajaanissa majailee tallissani yksi ES1100 vm.-99. Minulla pyörään tutustuminen on vielä kesken, hankin sen viime syksynä mutta kun on muitakin päristimiä. Vakaa aikomus kuitenkin sillä jytistellä elokuussa Guzzi-ralliin.
T. Löysä
V 85 TT ja California 1400 touring

motomatti

  • Viestejä: 13 491
Vs: Quota Suomessa?
« Vastaus #2 : Kesäkuu 17, 2017, 14:41:23 ip »
Ostin 90-luvun alussa Quota Millen (950cc). Käytössäni kolme vuotta. Hyvä matkapyörä niin etelään kuin pohjoiseenkin. Tietääkseni sama yksilö on edelleen käyttökunnossa. Tässä mallissa oli erikoisuutena että se söi todella vähän polttoainetta. 1100-mallin koneet ovat pitkälti yhteneväisiä 1100 Californian kanssa. Myös jousitus ja mitoitus poikkeaa vanhemmasta versiosta matalammalla istuinkorkeudella ja lyhemmillä joustoilla.

Pikainen vilkaisu kohteeseen http://www.ajoneuvotilastot.com/
Antoi tulokseksi 6 kpl Quota 1000 ja 3 kpl Quota 1100. Tilastot laahaavat jäljessä joten viimeisen puolen vuoden ajalta ei tiedot ole vielä saatavissa.

Lisäksi on suuri ongelma se että viranomaiset ovat kirjanneet lukuisia malleja väärin tai aivan väärin. Pelkästään jo oikeinkirjoitusvirheet hämmentävät tilastoijaa. Siksi merkinnät on pidetty sellaisina kuin on kirjattu ettei mennä vielä kauemmas totuudesta. Tilasto perustuu Trafin avoimeen dataan. https://www.trafi.fi/tietopalvelut/avoin_data

Viranomaistoiminta, ainakin moottoripyörien osalta, on erittäin täynnä virheitä. Se on kuitenkin se tietopankki minkä mukaan muun muassa poliisi jakaa sakkoja.

kakeguzzi

  • Viestejä: 4
Vs: Quota Suomessa?
« Vastaus #3 : Kesäkuu 17, 2017, 19:53:40 ip »
               tervehdys, minulla on MotoItalian ensimmäinen maahan tuoma Quota -92 . tällä hetkellä poistettuna liikenteestä, nyt ajokkina Stelvio.

Machiavelli

  • Viestejä: 266
Vs: Quota Suomessa?
« Vastaus #4 : Kesäkuu 18, 2017, 01:47:50 ap »
Hitto kun en tajunnut ottaa kuvaa kun ajelin eilen alueella mistä löytää Suomen Quotat... korjaan asian ensi viikonloppuna kun joka tapauksessa liikun mallin syntysijoilla... eikä se ole Como -järvi... :)

HessuL

  • Viestejä: 37
Vs: Quota Suomessa?
« Vastaus #5 : Kesäkuu 21, 2017, 19:59:07 ip »
Löytyy vm. 2000 1100:nen Quota, alkuperäinen Ferrarin punainen Suomi-pyörä, ollut minulla nyt neljä vuotta.

Eipä ole vastaavia vastaan tien päällä tullut, tosin kerhon tapahtumiin en ole onnistunut vielä osallistumaan, pari vuotta sitten Puumalassa järjestetyssä rallissa käväisyä lukuun ottamatta.

Miettinyt myös tuota liikenteessä olevien/Suomessa myytyjen lukumäärää; mobile.de markkinoita katsellut ja todennut että eipä noita montaa ole enää muuallakaan myynnissä.