Kirjoittaja Aihe: Sivujalan virtapiirihuolia  (Luettu 3015 kertaa)

lemppari

  • Viestejä: 406
Sivujalan virtapiirihuolia
« : Toukokuu 23, 2014, 10:57:28 ap »
Sivujalan katkaisijan johto onnistui osumaan kuumaan tuliputkeen ja tänä aamuna jäi töihin lähtö motukalla väliin kun pyörä luulee sivujalan olevan alhaalla. Tällöin tietysti kone sammuu aina kun kytken vaihteen päälle.

Ongelma on helppo korjata, koska ymmärtääkseni jalan virtapiiri on päällä kun jalka on alhaalla ja pois kun jalka on ylhäällä, eli jos sikseen tulee niin nyhtämällä katkaisijan johtoineen pois saan samalla ongelman pois. Taidan kuitenkin ensin avata johdon sulamiskohdan, puhdistaa ja eristää johdot uudestaan niin jää tuo jalan varmistustoiminto kuitenkin kaiken varalle.

Kyllä muuten tänä keväänä tökkii......
...vielä pääsee viis kilsaa varatankilla.....oho..

TimoEv

  • Viestejä: 2 171
  • Porukassa mukana - pyynnöistä huolimatta!
Vs: Sivujalan virtapiirihuolia
« Vastaus #1 : Toukokuu 23, 2014, 16:25:47 ip »
Kyllähän tuo olisi oltava ihan oikeasti kunnossa. Muistuu mieleen eräs motoristi ~20v sitten Vehoniemen Automuseolla, kun lähti jalka alhaalla liikenteeseen. No, porukalla sitten miestä tyhjöpatjalle ja pii-paa -autoon hommattiin. Oli se jalka ottanu maahan kiinni...  :-[

lemppari

  • Viestejä: 406
Vs: Sivujalan virtapiirihuolia
« Vastaus #2 : Toukokuu 23, 2014, 16:43:10 ip »
Eihän tossa mun Le Mans I:ssä ole koskaan ollutkaan moista härpäkettä. Saatikka missään aikaisemmassakaan pyörässä.
...vielä pääsee viis kilsaa varatankilla.....oho..

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Sivujalan virtapiirihuolia
« Vastaus #3 : Toukokuu 23, 2014, 20:15:48 ip »
Ei mullakaan Lariossa. Californiassa taasen estää käynnistelyn. Kertaalleen lähtenyt pikkulohkolla jalka alhaalla.  Ei onneksi sattunut mitään.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Camn

  • Viestejä: 2 583
Vs: Sivujalan virtapiirihuolia
« Vastaus #4 : Toukokuu 23, 2014, 21:50:41 ip »
Lainaus
nyhtämällä katkaisijan johtoineen pois saan samalla ongelman pois
"Kun virta on päällä, lähtee virtalukolta akun + navan sähkö eteenpäin sivujalan kytkimelle.  Kun sivujalan kytkimen kärki on kiinni (sivujalka ylhäällä), saa tappokytkin sähköä (sivujalan kytkimen voi siis ohittaa oikosulkemalla johdot)."

Tappokytkin (eculle lupa "saa käydä") saa sähköä toisaalta kun vaihde on vapaalla, kun vaihde ei ole vapaalla, ainoastaan sivujalkakytkimeltä.
« Viimeksi muokattu: Kesäkuu 16, 2015, 22:13:06 ip kirjoittanut Camn »
V11 - it defines you.

lemppari

  • Viestejä: 406
Vs: Sivujalan virtapiirihuolia
« Vastaus #5 : Toukokuu 23, 2014, 22:24:54 ip »
Jep, huomasin kun puuhasin pyörän kanssa tossa pihalla. Kytkimen ohitus auttoi kummasti käyntiin jalka ylhäällä. Ajoin tolla monta vuotta muutenkin ilman katkaisijaa, edellinen omistaja oli sen jo poistanut.
...vielä pääsee viis kilsaa varatankilla.....oho..

lemppari

  • Viestejä: 406
Vs: Sivujalan virtapiirihuolia
« Vastaus #6 : Toukokuu 25, 2014, 10:42:58 ap »
Koeajo Kokkola- Raippaluoto- Kokkola pieniä teitä myöten n. 350 kilsaa, ei ongelmia käynnin kanssa. Paluumatkalla Pietarsaaren jälkeen saaristotietä ajaessa tuli taas vastaan kylmä ja kostea ilma ja eikös latausvalo aloittanut satunnaista, himmeätä vilkkumistaan joka taas hävisi kun poistuin rantatieltä.

Kuten V11leMans-foorumissa kerrottiin, on noissa jännitteensäätäjissä tiiviysongelmia. Tilapäisen avun saa kuulemma uunittamalla, lähtee kosteus pois mutta ainoa pysyvä korjaus on vaihto uuteen. Tosin yksi jäsen kertoi ajaneensa jo 5 vuotta silloin tällöin vilkuttelevan latausvalon kanssa ilman ongelmia, aina mitatessa on latausvirta ja -ampeerit olleet kohdillaan. Itsekin löin yleismittarin kiinni viime syksynä vilkuttelun ollessa pahimmillaan ja arvot oli kohdallaan.
...vielä pääsee viis kilsaa varatankilla.....oho..