Gruppo MOTO GUZZI Finlandia Foorum
Yleinen keskustelu => Tekniikkapalsta => Aiheen aloitti: California - Kesäkuu 19, 2025, 11:53:02 ap
-
Moi, mulla V85tt Centenario. Siinä on ilmennyt omituista käynnistysongelmaa harvakseltaan. Kun yrittää käynnistää, niin moottori kyllä jurraa ja yrittää mutta ei käynnisty. Samalla vilkahtaa näytössä aina akkuvalo. Toukokuussa hain pyörän 30 000km huollosta. Sama asia oli toistunut pari tai kolme kertaa sitä ennen, kun hain pyörän talvisäilöstä (säilö paikka oli eri kuin missä huollatan). Kerroin asiasta huoltoon viedessäni. Akulla oli normaali lataus ja teki rasitustestin ja vielä latas akkua eli akku ok. Nyt kuukausi huollon jälkeen viime maanantaina tämä sama juttu, jurras mutta ei käynnistynyt. Otin virrat pois, roplasin tappokatkaisijaa laitoin virrat päälle ja käynnistyi yhtäkkiä normaalisti. Sen huomasin, että tappokytkin jumittaa. Se jää siis "on" asentoon ja saa monia kertoja painaa, ennekuin tarraa taas "off" -asentoon. En tiedä liittyykö mitenkään starttausongelmaan, mutta tappokytkin joka tapauksessa jumittaa. Luulisi, että jos tappokytkin kytkeytyy omia-aikojaan päälle, niin ei edes yrittäisi startata? Mutta tiiä häntä. Onkohan kellään ideaa mistä tällainen harvakseltaan esiintyvä starttausongelma voisi johtua akkuvalon vilkahtelun kera?
-
Noin uudesta en tiedä mutta vanhemmissa laitteissa tappokatkasija tappaa vaan sytytyksen startti kyllä laulaa
-
V85TT:ssä tappokytkin pistää mykäksi koko pyörän, eli tapahdu mitään startatessa.
-
Varmaan kannattaisi aluksi irrottaa, puhdistaa ja kiinnittää kunnolla akun navat ja kaikki maadoitukset. Jos sinulla on parin-kolmen viikon ajotaukoa, niin akku pitäisi ohjekirjankin mukaan ladata. Kunnossa oleva akkukin purkautuu ja 85tt on herkkä tälle. Minun kasivitosen vm. 2020 alkuperäinen akku sanoi itsensä irti kerralla ja mitään varoittamatta tänä keväänä, vaikka olin ladannut ja mitannut sen kuukautta aiemmin. Kasivitonen tunnistaa huonon akun ja katkaisee tai ei aloita ollenkaan starttausta. Akun lataaminen saattaa auttaa, mutta ongelma tulee taas eteen jossain vaiheessa.
Jouko
-
Täytyy vaihtaa akku, on se jo mullakin viitisen vuotta vanha. Siitä se kai on aloitettava kun akkuvalo vilkahtaa. Analyysi oli huollon jälkeen että eivät ole ladanneet talvisäilössä akkua kunnolla. Se ei enää päde koska esim. edeltävänä viikonloppuna ajoa oli n. 800 km, joten sen puolesta olisi pitänyt olla latingissa kun maanantaina starttailin. Tappokatkaisin täytyy myös korjata.
-
Nämä nykypyörät ovat herkkiä sähkön suhteen. Jos ei edes "lupaa" käynnistyä, mutta pyörittää, monesti ongelma on akussa. Sen kapasiteetti on laskenut niin, että starttimoottorin ottama virta pudottaakin jännitteen liian alas, alle asetetun raja-arvon. Tällöin ECU, eli moottorin sähköinen ohjaus, ei anna varsinaista käynnistyslupaa.
Jos mittaa akun napajännitteen levossa, se saattaa näyttää ok. Jännite pitäisikin mitata sillä hetkellä, kun painaa starttia. Jos jännite putoaa alas ( raja 11V? - en tiedä ) niin eipä syty tulille. Tavallinen yleismittari sopii hyvin, mutta on huomattava, että mittari ei kuormita, joten sen käyttö pitää tietenkin osata.
Nopea tilannearvio:
Mittari akkuun, virta + valot päälle. Laskeeko jännite, kuinka nopeasti ja kuinka alas?
Käynnistysvirta on suhteellisen suuri, joten akkuun pitäisikin tehdä kuormitusmittaus. Joskus mitattiin autojen starttivirtoja ja ne olivat >100A.
On myös muistettava, että akun elinikä vaihtelee paljonkin. Akkuja polkee isot tehtaat, eikä jokaista erikseen testata, vaan pistetään pahvilaatikkoon ja hevosmies vie asemalle junaan. Testaaminen jää loppuasiakkaalle.