Gruppo MOTO GUZZI Finlandia Foorum
Yleinen keskustelu => Tekniikkapalsta => Aiheen aloitti: mosa - Joulukuu 28, 2024, 16:20:39 ip
-
Moro
Mulla on Vintage, vm 2008. Onkohan kuinka suuri operaatio, jos ylipäätään mahdollista, vaihtaa öljynsuodatin "sisäisestä" "ulkoiseksi"? Öljypohja menee tietty uusiks eli semmoinen pitäis jostain löytää, mutta mistä?
mosa
-
Mulla oli tuo edellisessä pyörässä https://www.stein-dinse.com/en/moto-guzzi-oil-pan-special-with-sight-glass-big-models/item-2-1107830-300017660-.html (https://www.stein-dinse.com/en/moto-guzzi-oil-pan-special-with-sight-glass-big-models/item-2-1107830-300017660-.html)
Noita näyttää olevan vähän erilaisia, siitä vain nettiä selailemaan. :)
Vaikka suodattimen vaihto on tuossa helppo, silti itse aika ajoin ottaisin öljypohjan auki ja putsaisin kunnolla.
Jani
-
Suomessa koneen lämpö jää vähän alhaiseksi. Se aiheuttaa "kylmälimaa" ( en tiedä oikeaa nimitystä ), joka kertyy öljypohjaan. Sen puhdistamiseksi on pohja irrotettava. Ymmärtääkseni lima ei riittävästi liukene kiertoon ja edelleen jää filtteriin. Lima ei myöskään ole mitenkään voitelua parantavaa.
Sinänsähän pohjan irrottaminen ei ole kummonen juttu, kunhan vain muistaa ne pitkät pultit. Ja varatiivisteen...
Vakaa mielipiteeni on pohjan irroituksen puolesta. Saa olla eri mieltä.
Cali 2008, sama kone kuin Vintage.
-
Tällainen Outsider löytyy Harper's:lta. Guitsu aikanaan laittoi paikalleen silloiseen Evoluzioneeni.
https://harpermoto.com/collections/california-1100-cc-models-1994-thru-2009.
-
Olipa suodatin missä hyvänsä niin jossain, matkan aikana, kannattaa öljypohja ottaa irti. Varsinkin keväällä ja, eritoten, syksyn koleilla säillä, kertyy vettä ja sen ja öljyn sekoitusta eli kylmälimaa mikä on veden ja öljyn emulsio. Sillä on useita taipumuksia: ei voitele, tukkii huohotusjärjestemän, aiheuttaa korroosiota, hankaloittaa jäljelle jääneen öljyn kiertoa sekä, jos huonosti käy, tukkiessaan huohotuksen, nostaa kampikammion painetta ja kampiakselin takapään tiivisteen irtoamisen ja öljyn pääsyn kytkimeen ja sieltä takarenkaalle. Taival loppuu siihen. Korjauskin on hankala sillä runko pitää nostaa pois voimansiirron päältä pois että takahaarukan, vaihteiston ja kytkimen vauhtipyörineen saa pois pestäväksi ja kytkimen osat puhdistettua sekä vaihdettua kytkinlevyt uusiin. Joitakin tapauksia tiedän. Se öljylima ei tule valutuspropun kautta ulos kuin osittain koska se on melko tahmaista ja sitä voi olla myös venttiilikoppien alla.
Emulsio on öljyä keveämpää ja vesi painavampaa. Öljypohja on kuitenkin vain yksi tila ja nämä aineet siellä lilluvat, ajon aikana, kokolailla sekaisin. Liki kaikissa Guzzeissani on ilmennyt tätä vaivaa vaikka ajan vain näteillä säillä, nykyään. http://www.motomatti.fi/2017/10/california-1400-talvisailoon-akku-ja.html Valittavasti minulla ei ole kuvia niistä Guzzeista jotka ovat vikaantuneet tästä syystä. Malliesimerkkini talvisäilöön laitosta lokakuun alusta. (Pyörän oli ottanut ajosta pois jo syyskuun alussa.) Emulsiota voi kulkeentua muunmuassa ilmansuodattimeen kuten tuossa kirjoituksessani, kuvien kera, selvitän. Myös muut Guzzini ovat kärsineet tästä vaivasta. Centauro vähiten, GT eniten.
Öljylimaa kertyy eritoten viileillä, sumuisilla tai sateisilla säillä kun ilman kosteus on korkea. Valitettavasti Guzzin moottorit, koosta riippumatta, normiajossa, käyvät melko viileinä ja se edistää öljynliman kertymistä öljypohjaan vettiilikoppiin ja ilmansuodattimeen. Tämä asia kannattaa ottaa huomioon talvisäilytykseen laitettaessa että on katsottu öljypohjaan ja venttiilikoppaan, yhden kopan aukaisu riittää, ettei siellä ole kylmälimaa. Paljon ratkaisee se. Kylmälimalla on sellainen taipumus että se seisoessaan kovettuu. Siitä kärsivät lähinnä huohotusletkut ja niiden liitokset.
Sinänsä ulkopuolinen suodatin on mainio ajatus huollon kannalta. Mutta sinne öljypohjaan on hyvä vilkaista ajoittain. Voi sinne tulla muutakin kertymää. Itse en ole pitänyt erityisen hankalana öljypohjan irrotusta. Tiiviste kannattaa olla varalla. Itse käytän samaa tiivistettä useita kertoja.
Kylmälimalla on taipumusta kulkea ilmansuodattimeen huohotusjärjestelmän kautta. Siellä se voi tukkia suodatinta. Kylmälima taas ei ole hyvä moottorille, eritoten venttiileille eikä sytytystulpille ja mäntien päille tuottamassa karstaa.
-
Kaivoin vanhan ketjun, eli öljynsuodattimesta kysymystä.
Autoissa on nykyään pitkät öljynvaihtovälit 15-30 tkm, eli suodatinkin vaihdetaan harvemmin kuin se entisaikainen 10 tkm vaihtoväli. Autoilla lisäksi ajetaan myös kylmissä oloissa talvella.
Mikä autopuolella on muuttunut että suodattimenkin vaihtoa voi venyttää noin paljon ? Lähinnä sen takia kysyn, kun Guzzin öljynsuodattimen vaihto ei ole ihan pelkkä kämmenellä kiinni ja uusi tilalle. Voisiko sitäkin venyttää vaikka 20 tkm:iin.
Mikä mahtaa olla uusien Guzzi-mallien suositeltu öljyn- ja suodattimen vaihtoväli ?
-
Nykyaikaiset synteettiset öljyt ovat paljon parempia, kuin esim. 30v sitten.
Mutta on muistettava, että auton käyntilämpötila on >100ast. Tällöin vesi haihtuu, eikä kylmälimaa synny - ei aiankaan paljon.
Ilma-öljy - jäähdytetyissä Moto Guzeissa ei lämpötila juurikaan mene yli 100ast.
Myös öljynsuodattimet ovat erilaisia kuin ennen.
-
Voin muistaa väärinkin mutta on semmonen mielikuva että 70-80 luvulla öljyn suodatin (siis autoissa) vaihdettiin joka toinen kerta ei joka öljyn vaihdossa