Gruppo MOTO GUZZI Finlandia Foorum

Yleinen keskustelu => Tekniikkapalsta => Aiheen aloitti: Monti - Kesäkuu 26, 2022, 20:10:31 ip

Otsikko: Nevadan venttiilikopan pultti jumissa
Kirjoitti: Monti - Kesäkuu 26, 2022, 20:10:31 ip
Venttiilen säätöyritys tyssäs kun yksi pultti niin jumissa etten uskaltanut väkisin vääntää. Onko joku kikkakolmonen?
Otsikko: Vs: Nevadan venttiilikopan pultti jumissa
Kirjoitti: JuhanVon - Kesäkuu 26, 2022, 21:46:41 ip
Voi olla hapettumaa jengassa, 6-koloavaimen päähän tukeva napautus vasaralla niin saattaa helpottaa kun hapettuma murtuu.
Otsikko: Vs: Nevadan venttiilikopan pultti jumissa
Kirjoitti: Pette - Kesäkuu 28, 2022, 13:12:15 ip
Jos kuusiokolo on päässyt pyöristymään niin, ettei avain enää pidä siinä, olen saanut pultit usein auki lyömällä koloon sopivasti hieman liian ison torxin: joko T-mallin (yleisempi, harvempi uritus) tai M-mallin (harvinaisempi, tiuhempi uritus) - kummasta sarjasta vaan on sopivampi löytynyt. Molemmat sarjat olen löytänyt aikanaan Motonetista edullisesti. Sarjoissa  on pitkät ja lyhyet tapit: T20-T55 ja M5-M12 (punaiset peltilaatikot). 10 mm:n hylsy tai lenkki käy pitimeksi - ovat siis kiinnitykseltään isompia kuin normaalit bitsit.

Samalla tulee tehtyä tuo JuhaVonin neuvoma isku pultin päähän - mistä usein on kyllä hyötyä.

Viimeksi irroitin nylppääntyneet Nevadan kuusiokolot: peräöljyn täyttöroppu T55:llä ja takajarrulevyn yksi kiinnityspultti M8:lla.