Gruppo MOTO GUZZI Finlandia Foorum
Yleinen keskustelu => Asiaa ja asian vierestä => Aiheen aloitti: Urpo ja Turpo - Maaliskuu 05, 2022, 13:17:41 ip
-
Toroidion on näköjään mennyt konkurssiin:
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/22de56a2-ae64-4951-a600-fe9dc8ca88fe
Joku aika sitten olikin mielessä, että mitähän sillekin kuuluu.
Olisiko ollut 3-4 vuotta sitten kun hehkutettiin armottomasti vallankumouksellisesta
tekniikasta, joka paljastetaan aikanaan patenttihakemuksessa. Eihän siitä sitten
mitään vallankumouksellista paljastunutkaan. Ellei sellaiseksi lasketa moottorin
naparakennetta, joka oli toteutettu niin, että moottori olisi toimiessaan ulvonut
kuin sireeni. Eli ei olisi tarvittu lainkaan erillistä jalankulkijoita varoittavaa äänigeneraattoria.
-
Lisäänpä tähän vähän moottoripyöriin liittyvää asiaa, kun tämähän on virallisesti
osio moottoripyörään liittyville keskusteluille, eli:
Saa nähdä, miten käy Vergelle. Siinä on edelleen rakenneperiaatteesta johtuva hyrrämomenttiongelma.
Takavanteen tiivistyksellekin on vaikea keksiä mitään hyvää ratkaisua.
https://www.vergemotorcycles.com/
-
Hyrrämomentin ongelma paljastui myös suomalaiskeksijälle, oliko Pohjanpalo? joka rakensi moottoripyörän pyörän sisään pienen tähtimoottorin joskus 30-luvun kantturoissa. Kerrottiin, että pyörä oli vaikea ajaa kaarteeseen, mutta oli hurja peli kulkemaan suoraan...
-
1900 luvun alkupuoliskolla tehtiin muutamaa tähtimoottorilla varustettua moottoripyörää. Näistä saksalaisessa Megolassa oli pyörivä tähtimoottori etupyörässä. Youtubessa video näistä pyöristä
https://m.youtube.com/watch?v=WR-FfL5Nf6Y&pp=QAFIAw%3D%3D
-
Fysiikkaa opiskelleena ja teknisiä värkkejä värkänneenä olen luennoissani muistuttanut massavoimien ja erityisesti massan hallittavuudesta kautta hitaudesta monille asiaa sivuaville toimijoille. Toisaalta massasta on hyötyä. Otetaan esimerkki: jos moottoripyörän pyörissä ajettaessa ei olisi massavoimaa niin olisi varsin hankalaa hallita sunnanmuutosta tai ylipäänsa asentoa. Massa on meidän puolellamme mutta rajansa kaikella.
-
Välikevennykseksi maanpuolustuskalustoa.
Urpon suosikkilaite itänaapurin teknisistä innovaatioista on Kaspianmeren hirviö.
Ihme, ettei sitä ole herätetty henkiin naapurin nostalgiabuumissa.
https://www.youtube.com/watch?v=V8Nu94khHoo
Suomessa yritettiin muutama vuosi sitten samantapaista ääneen perustuvaa
pelotusvaikutusta jättiläisilmatyynyaluksilla. Laitteiden ääni kuului n. 10km päähän,
mutta laitteet eivät olleet juurikaan ohjattavissa. Jotkut kerholaiset ehkä tietävät,
ostiko ne joku vai menivätkö romuksi.
Korjattu: eivät olleet kantosiipi- vaan ilmatyynyaluksia.
-
Vähänpä noita kantosiipialuksia on enää käytössä, ainakaan Suomessa. Parilla sellaisella olen kyydissä ollut. Ne olivat, silloin aikakaan liikkeellä Päijänteellä ja sen yläpuolisilla vesistöillä. Nopeus on hyvä mutta hyötysuhde ei. Muistaakseni Neuvostoliitosta tänne hankittu. Ainakin yhdessä mp-kokoontumisessa vetonaulana.
Se sijaan on muutaman vuoden kokemus ilmatyynyaluksista. Lähinnä remonttimielessä. Rajavartioilla sellaisia käytössä. Eräässä mallisarjassa oli ajateltu niin että rungon lasikuiturakenne kennomaisena toimisi myös polttoainesäiliöinä. Alkuunsa toimikin mutta ajan kanssa alkoivat vuotaa. Ikävää hommaa oli sellaisen parsiminen pitäväksi. https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000005093130.html
Lisäksi oli paljon isompia ilmatyynyvehkeitä jotka nekin lienevät vielä ajokuntoisia mutta en ottaisi niskoilleni vaikka maksettaisiin.
-
Netti tietää. Ilmatyynyaluksen prototyyppi romutettiin 2014.
Jutussa ei häveliäästi puhuta lainkaan kovasta äänestä ja ohjauskyvyttömyydestä.
https://fi.wikipedia.org/wiki/ITA_Tuuli
Niin, tuo Kaspian kauhu ei ollut kantosiipialus vaan toiminta perustui maa(vesi?)efektiin.
Siis mikään osa alusta ei koskettanut vettä aluksen päästyä vauhtiin.
-
Kaspianmeren hirviö eli maaefektialus eli Ekranoplan on hyvin mielenkiintoinen tapaus.
Loistava esimerkki ihmismielen uteliaisuudesta ja olemassa olevan kyseenalaistamisesta.
Kuvassa Ekranoplan A-90 Orlyonok
(https://images-wixmp-ed30a86b8c4ca887773594c2.wixmp.com/f/9a3ad09c-2f14-4b2d-99a0-8de8be4a0999/d8x4ii2-baec5ec0-4c40-4424-8ead-86aea8cffb81.jpg?token=eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJzdWIiOiJ1cm46YXBwOjdlMGQxODg5ODIyNjQzNzNhNWYwZDQxNWVhMGQyNmUwIiwiaXNzIjoidXJuOmFwcDo3ZTBkMTg4OTgyMjY0MzczYTVmMGQ0MTVlYTBkMjZlMCIsIm9iaiI6W1t7InBhdGgiOiJcL2ZcLzlhM2FkMDljLTJmMTQtNGIyZC05OWEwLThkZThiZTRhMDk5OVwvZDh4NGlpMi1iYWVjNWVjMC00YzQwLTQ0MjQtOGVhZC04NmFlYThjZmZiODEuanBnIn1dXSwiYXVkIjpbInVybjpzZXJ2aWNlOmZpbGUuZG93bmxvYWQiXX0.O5VuyUJpIkCVgT0v3_76SDJvqHxQQFkf2SvWZXMqvwo)
-
Ekranoplanin konseptia on viime vuosina herätelty uudelleen. Laitoksen etuja on kyky varsin nopeaan liikennöintiin vesistöillä. Tosin, vaatii suht tyvenen kelin toimiakseen luotettavasti.
-
Se sotavaltion Tuulia oli hieman metsään mennyt projekti. Sitä ei pystynyt mitenkään huomaamatta ajella - meteli kuului vielä pidemmälle kuin Nuoli-veneistä. Polttoainettakin meni ihan kunnioitettavia määriä.
Suurin hylkysyy taisi kuitenkin olla pieni unohdus: Suunnitteluvaiheessa ei muistettu laskea kaikkea maatukeutumisen kuluja. Siis huoltoa, korjaamoja, koulutusta korjaamiseen, varaosia, tarvikevarastointia jne. Jäi laskematta jokunen miljoona vuosittaisia kuluja + perustamiskuluja.
Toisin sanoen oli helkutin kallista puuhastelua...
-
Vanhassa TopGearissa rakentelivat pakettiautosta ilmatyynyaluksen. Eka proto kyllä upposi, että seuraavaan laittoivat kellukevarmistuksen. Kaksi moottoria, toinen tuotti ilmatyynyn ja toinen puski eteenpäin. Oli "vähän" vaikea ohjattava, mutta kyllä ne sillä jotain jokea pitkin ajelivat.