Gruppo MOTO GUZZI Finlandia Foorum
Yleinen keskustelu => Tekniikkapalsta => Aiheen aloitti: Monti - Lokakuu 18, 2021, 11:27:01 ap
-
https://www.midlandpirkanmaa.fi/moto-guzzi-ja-oljyhuolto-midland-oljyilla/
-
Jos olisin herkkäuskoinen niin lukuisista kirjoitusvirheistä päätellen ovat amatöörit asialla ainakin tekstin syötössä.
Jos ovat kiinnostavia aineita niin kaipa niitä joku testaa ja kertoo miten kävi.
Toisaalta: lähes kaikki perusöljytkin ovat sen verran hyviä että ero hyvän ja huonon välillä on vaikea äkkiseltään saada selville. Mutta jos ajaa edes kahdella samanlaisella pyörällä 100000 - 150000 kilometriä niin voi jo sanoa että oliko kelvollista. Siinäkin on sitten vielä yksilökohtaisia eroja jotka pitäisi erotella kuten keskimääräiset ajolämpötilat, ajotavat, jne.
Voin tietysti käydä Midland Miestä jututtamassa. Osoite on Kerholtani noin sadan metrin päässä. Päättelin valokuvista.
-
Aikonaan TM lopetti öljytestit (viimeinen taisi olla 90-luvulla), kun eroja ei juurikaan löytynyt ja kaikki sai viisi tähteä.
Kuten motomatti kirjoitti, erojen löytäminen on hankalaa, ellei joku testattavista ole aivan luokatonta kuraa.
-
Ymmärtääkseni EU:n alueella ei saisi edes myydä luokituksia täyttämätöntä öljytuotetta. Eli jos se jotain lupaa, sen pitää se myös täyttää.