Gruppo MOTO GUZZI Finlandia Foorum
Yleinen keskustelu => Tekniikkapalsta => Aiheen aloitti: Sami - Elokuu 11, 2021, 21:24:38 ip
-
Lisää valotehoa en kaipaa, ajan harvoin jos koskaan pimeällä ja Brevan H7 halogeeni on mielestäni tehokas. Ajatus olisi kuitenkin parantaa omaa näkyvyyttä päivällä, vaihtamalla led-polttimo halogeenin tilalle.
Mitäs tietäjät arvelette, meneeköhän tuo Phlipsin polttimo Brevan umpioon ongelmitta?
https://www.motonet.fi/fi/tuote/4300166/Philips-Ultinon-Essential-LED-H7-ajovalopolttimopari
Hinta ei olisi paha, mutta mahtuuko/kuumeneeko liikaa? Mainostavat ainakin pienikoiseksi...
PS. Niin ja kahta polttimoa en tarvitse, jos joku haluaa vaikka lunastaa toisen itselleen 8)
-
Olisko tästä jotain apua?https://foorumi.guzziclub.fi/index.php?topic=8219.0
Jouko
-
No tulipa tämä nyt sitten testattua näin parin vuoden jälkeen :D
Philips Essential H7-led mahtuu juuri ja juuri Brevaan, ihan hiukan tuo muovisuojus panttaa vastaan, mutta näillä mennään. Pimeällä en vielä ole testannut, mutta ainakin tuo oma näkyvyys on monta luokkaa aiempaa parempi 8)
edit: sen verran tuo muovisuojus kuitenkin irvistää, että päätin laittaa Osramin kuitenkin, näillä ei pitäisi olla syvyttä normi halogeenia enemmän
https://www.osram.com/ecat/LEDriving%20HL%20EASY%20H7-H18-LEDriving%20HL%20EASY-LED%20high%20and%20low%20beam%20lamps-Car%20lighting-Automotive/com/en/GPS01_3836534/ZMP_4063386/
-
Nyt vasta tuli tuo Osram laitettua paikalleen. Hienosti mahtuu ilman mitään kikkailuja ja valotehoa vaikuttaa olevan enemmän kuin tarpeeksi. Samalla tuli parkin polttimo vaihdettu T10-lediksi.
H9 pitää vielä jossain kohtaa päivittää. En kyllä montaa kertaa ole pitkiä tarvinnut, että siinä mielessä aika turhaa..
-
Itse aiheen sivusta:
Calissa tunnetusti voisi olla parempi ajovalo. Vaihdoin vanhan H4:n tilalle Osramin Nightbraker -polttimon. Mainosmies
lupaili 300% kirkkaampaa valoa. En ole mitannut, mutta huomattavan paljon kirkkaampi tuo uusi on.
-
Nuo +satoja prosentteja sisältävät polttimot ovat olleet omissa ajoneuvoissa kovin lyhytikäisiä. Tärinä tappaa helpommin, kun ilmeisesti palavat kuumempana. Vaimon autossa Nightbreakerit kesti viikon päivät, omassa samat pari kuukautta.