Gruppo MOTO GUZZI Finlandia Foorum
Yleinen keskustelu => Tekniikkapalsta => Aiheen aloitti: Timoantero - Huhtikuu 17, 2019, 12:22:52 ip
-
Tänään ensi lämmittelyt Norgella ja seuraava ongelma. Ajettu noin 10 km kun abs valo syttyy ja hetkenpäästä punainen kolmio. Moottiri sammuu kun pysähdyn. Mitään erikoisia ääniä ei kuulunut. Koitan startata mutta ei ole startissa potkua. Odottelen tovin n.5-10 min. ja pyörä kännistyy. Kaikki valot OK. Ajan parikilometria ja sama ongelma. Mikähän on vikana?
-
Tarkasta ensi alkuun, että lataako. ABS ei tykkää alijännitteestä, niin siksi lie varoitus.
-
Mitä sanoo vikamuisti?
-
Onko jommassa kummassa renkaassa vuotoa? ABS vertailee renkaiden kehämittaa. Tosin en ole ennen kuin nykyisin omistanut ABS-pyörää mutta em. toiminto pelasti kaatumiselta. Vaikka lähellä oli.
Lukeeko mittaristossa isolla SERVICE tai URGENT SERVICE?
Tehot häviävät siksi että ajoneuvo siirtyy vikasietotilaan ja estää siten pahemmat seuraukset. Vikasietotilasta pääsee kyllä eroon. Ensin ihan automaattisesti mitään tekemättä mutta uusiutuessaan tarvitaan hieman monimutkainen prosessi että vikasietotilan saa nollattua. Onnistuu myös ohjelmallisesti tietokoneen avulla OBD-väylän kautta. Samalla näkee tietysti vikamuistin sisällön ja voi sen nollata. Vikaa se ei poista.
http://www.motomatti.fi/2018/07/guzzin-moottorinohjaus-vikasietotilasta.html
-
Moottori ei tosin sammu jos rengas vuotaa.
-
Moottori ei tosin sammu jos rengas vuotaa.
Aivan. Mutta tuntuu hyvin että ei käy kunnolla. Tuskin satasta pääsee.
Lähdin haarukoimaan vikaa noin niin kuin oman esimerkin kautta.
-
Edelleen sitä mieltä, että mitä sanoo vikamuisti.
-
Kyllä, vikamuisti tietää asioita.
On vain tullut havaituksi että aina ei natsaa. Mutta ilman muuta kannattaa katsoa ja tutkia.
Arpa osuu joskus kohdalle, joskus vie hieman sivuun.
Kunhan saadaan tieto tänne niin ohjeistusta voidaan tarjota tarkemmin.
Itsellä oli vikalogi täynnä mennä suvena eri syistä. (Cali 1400 GTS.) Yksi syy jota en uskonut ensin millään viittasi yhteen kaasunasentopotentiometreistä. Ei vika siinä ollut vaan toisen kaasuvaijerin reitityksessä. Pari senttiä väärässä kohtaa. Kas kun vaihdoin ohjaustangon ja pidemmät vaijerit. Siitä alkoi hankaluudet. Merkkihuolto ei asiaa oikein halunnut tutkia ja itsellekin se oli osin toissijainen koska ilmeni epäsäännöllisesti ja yhdellä rituaalitoimella sai vikatilan pois päältä. Pyörän ohjekirjan lukeminen tarkemmin kuin olin tehnyt auttoi asian ymmärtämisessä. Se kannattaa käydä läpi ajatuksella.
1100 Brevassa pukkasi vikailmoitusta aina kun oli aamulla pakkasta tai kylmää ja kosteaa. Muutoin ei. Syy oli lambda-anturin lämmityksen riittämättömyydessä. Mutta vain moottoritieajossa. Virheilmoitus viittasi väärään seokseen. Silloinen asuinpaikka sijaitsi liki moottoritien alkua ja kone oli kylmä ja jäähtyi lisää työmatkan alussa. Italialaiselle säätäjälle ehkä outo ongelma.
Sama pyörä kieltäytyi käynnistymästä hellepäivänä kaupunkiajon jälkeen. Työntö Shellin baarin varjon puolelle korjasi ongelman santsikupin aikana.
Nämä ovat joskus harmillisia, nolostuttavia ja aikaakin vieviä mutta aina on jokin logiikka vaikkakaan ei hetikään ilmiselvä.
Sinänsä jännä juttu että koskaan Italiassa ja muualla eteläisissä maissa ajellessa ei Breva kiukutellut lainkaan.
-
En tarkoita sitä, että vikakoodi on tie onneen, vaan sitä, että prätkään on rakennettu systeemi auttamaan vianetsinnässä, niin ehdottomasti se pitää käyttää hyväkseen.
Vähän sama kuin arvailisi kirjan sisältöä, ilman että lukisi sitä kirjaa...
Vikakoodi ei aina osu kohdalleen, mutta kun mukaan liitetään tietämys, ymmärrys ja kokemus, niin vähän viereen johtava vikakoodi voi auttaa ratkaisun löytämisessä.
Sen sijaan, että jatketaan yritys, arvaus, erehdys-linjalla.
-
Joskus asiasta kerroinkin mutta muutamia vuosia sitten kun Pegasoni hyytyi kauniina maaliskuun alun päivänä Kuruvedelle niin vikakoodeja oli kolme päällä: alijännite, kampiakselin asentoanturi ja turn over sensor, jonka merkitys selvisi vasta myöhemmin tutkiessani asioita. Noilla kolmella ei ollut mitään tekemistä itse vian kanssa. Puola oli paskana.
-
Kiitos kaikille neuvoista. Mittasin jännitteen akulta kun mootteri kävi ja se ei noussut, oli 11.81 vaikka oli kierroksia. Vika koodian en ole katsonut. Mod näppäin kun ei aina tunnu toimivan. Tai sitten en osaa sitä oikein käyttää. Nyt kuitenkin näyttää siltä että lataus ei toimi. Mitä kannattaa seuraavaksi tutkia.
-
En tiedä miten helppo tai vaikea Norgessa on mitata, mistä välistä on jotain rikki. Eli tuleeko laturilta mitään, vai onko säädin rikki. Valistunut veikkaus, että lataussäädin mykkänä. Ilmeisesti Norgessakin on erillinen säädin.
-
Vika löytyi, viallinen sulake (40A) näytti ehjältä mutta mittaamalla olikin poikki.
Nyt ajettu reilut 50 km ja toimii taas. Kiitos kaikille mielenkiinnosta. :)
-
Tämä päättyi juurikin normaalilla tavalla. Vika siellä missä sen, periaatteessa, pitääkin ilmetä. Mikä sitten sulakkeen vioittumisen aiheutti jäi piiloon. Voi olla vika tai sitten sulakkeelle tuli ns. tunnit täyteen. Kannattaa pitää varasulaketta varalla jos vika pyrkii uusimaan.
En nyt tarkkaan muista miten asia on Brevassa ja Norgessa mutta taisi olla niin että laturista tulee vakiojännitettä tasavirtana kokolailla 14 volttia kierrosluvusta riippumatta. Laturi siis sisältää kaikki tarpeellisen. Laturi on hihnavetoinen ja pyörii noin kaksi kertaa kampiakselia nopeammin. Äkkiä katsoen ihan sama systeemi kuin 1400-malleissa.
Yksi kommentti asiaan: Vikalogista ei tähän asiaan olisi ollut suurestikaan apua. Siellä on todennäköisesti useita vikailmoituksia ABS:n toimimattomuudesta alkaen. Yksi mahdollinen vikailmoitus on se joka johtaisi jäljille: alhainen akun jännite. Mutta sekään ei kerro suoraan sulakeviasta. Vain välillisesti. Vikalogin tiedostossa ei ole vikaa nimeltä "palanut sulake". Tiedän koska olin jäsenenä GuzziDiagin suomennusryhmässä.
Katson myöhemmin tarkemmin omistajan käsikirjasta ja korjaamokäsikirjasta kun on aikaa siihen.
-
Googlailin nopeasti, niin tavallinen erillinen säädin tuossa on. Eli sinne tulee laturilta pari korkeamman jännitteen keltaista narua.
Hyvä että tuli kuntoon pienellä. Tosiaan varasulake taskuun ensi alkuun.
-
Googlailin nopeasti, niin tavallinen erillinen säädin tuossa on. Eli sinne tulee laturilta pari korkeamman jännitteen keltaista narua.
Hyvä että tuli kuntoon pienellä. Tosiaan varasulake taskuun ensi alkuun.
Sitten se näköjään poikkeaa hieman nykyratkaisusta jonka tunnen. Jäi se puoli 1100 Brevan osalta tutkimatta sillä ainoa huolto laturin suhteen koski hihnan vaihtoa. Ei se katkennut mutta ajattelin vaihtaa aikoinaan. Tosin en Brevassa missään erillistä tasasuuntaajaa tai säädintä nähnyt. En myöskään 1400:ssa. Tavallinen automallin laturi josta lähtee tasavirtaa yhdestä johtimesta suoraan käyttöön ja toisesta tasavirtaa akkuun ja tupakansytytinliittimeen. Runko maattaa. Tasasuuntaus tapahtuu laturin sisällä olevassa kilkkeessä josta ulospäin näkyy jäähdytysrivoitus. Itselläni ei ole kytkentäkaaviota laturin sisäisistä kytkennöistä.
Tässä 1100 Brevan kytkennät: http://www.guzzitek.org/schemas_electriques/gb/1100/breva_1100/Breva1100_2005_01.gif
Löysin myös 2V-Norgen kaavion. Melko identtinen: http://www.guzzitek.org/schemas_electriques/gb/1200/norge_1200/Norge1200_ABS_2008.gif
8V Norge: http://www.guzzitek.org/schemas_electriques/gb/1200/norge_1200/Norge1200GT8V_WiringDiagram.pdf
Tässä 1400 vuosimallista -14 johonkin saakka: http://www.guzzitek.org/schemas_electriques/gb/1400/California1400_2014_FromM200036_WiringDiagram.pdf
-
Pistipä silmään tuollainen laite https://www.storm-motor.fi/yleisosat-ja-tarvikkeet/mittarit-gps-ja-kamerat/muut-mittarit/mittarit/jmp-battery-monitor-2-bluetooth-akkuvahti/ (https://www.storm-motor.fi/yleisosat-ja-tarvikkeet/mittarit-gps-ja-kamerat/muut-mittarit/mittarit/jmp-battery-monitor-2-bluetooth-akkuvahti/)
Ei välttämättä paskempi idea jännitteen seuraamiseen, tosin ajon aikana harva viitsii puhelinta pitää esillä. Saa toki kiinni navigaattoritelineeseen. Kyllähän tämä ilmeisesti tallentaakin tietoa, mutta olisi hyvä jos ottaisi lokia myös kierrosluvusta että voisi tehdä johtopäätöksiä. Tosin laite itsessään saattaa aiheuttaa latauksen tarvetta jos lähettää jatkuvasti Bluetoothia.
-
Perinteinen volttimittari tai modernimpi ledeillä varustettu näyttö kyllä riittää. Sammuksissa virta päällä näkee akun tilan ja staattisen kuormituksen sillä hetkellä. Moottorin käydessä kertoo paljonko akku saa latausjännitettä.
https://www.storm-motor.fi/yleisosat-ja-tarvikkeet/mittarit-gps-ja-kamerat/koso-mittarit/mittarit/koso-cnc-volttimittari-hopea/
Uudemmissa pyörissä onkin jo vakiona jännitemittari ja muutakin sähköjärjestelmien valvontaa.
-
Lähinnä ajattelin väliaikaisen käytön kannalta helppoa kytkentää tuossa bluetoothlaitteessa. Ei tarvitse johtoja vedellä tai kiinnitellä pahemmin.