Gruppo MOTO GUZZI Finlandia Foorum
Yleinen keskustelu => Muut italialaiset moottoripyörät => Aiheen aloitti: Urpo ja Turpo - Joulukuu 05, 2018, 14:05:40 ip
-
Sarjassa Joanna Lumley Japanissa (1. jakso ti 4.12.2018) hokkaidolaisella eräoppaalla oli
vierashuoneessaan Laverda RGS 1000. Ohjelmassa alkaen n. 6min alusta.
https://areena.yle.fi/1-3737784#autoplay=true
-
Jep, vaimon kanssa oikein innostuttiin kun tuollainen harvinaisuus bongattiin. Eipä ole yleinen missään, saatikka sitten Japanilaisessa makuuhuoneessa.
Tuo yksilö oli jonkunlainen cafe' -versio aidosta RGS:stä. Mallin alkuperäinen, veistoksellinen kauneus oli hävitetty..
-
Ko. Pyörämallin tiimoilta tuli oltua ensikerran yhteydessä Moto Italiaan, v 83 .
-
Näin myös minä ja keväällä -84 sellainen kotiin tuli :-)
Executive varusteet asennettiin Piikkiössä verotussyistä .. alkuperäisversiossa lisähinta olisi ollut kohtuuton.
Kuva on v.-84 Laverdarallista Koskenpään Rantapirtiltä.
-
Kuva taitaa olla Rantapirtiltä?
-
On siinä kyllä hieno rivi kauniita pyöriä!
Jouko
-
;D Tosiaankin hauska yksityiskohta tv sarjassa.
Koska RGS on pätevän muotoilustudion luomus niin allekirjoitan kyllä tuon Kaijuksen mielipiteen.
Jos on pakko RGS:n kajota niin todettakoon että tuo pyörä on kyllä tyylikkäästi muutettu perinteisemmän näköiseksi.
RGS alkaa jo nyt olla rahallisesti huomattavasti arvokkaampi alkuperäisenä.. joten saattaa olla että tuokin saa vielä pyhäpuvun takaisin päälleen?
Rantapirtin kuvasta: Olikohan se tuo sama Kaijuksen entinen jonka rosmot minulta jossain 2000-luvun vaihteessa pöllivät Prahassa.
(motomatti vihjaisi sitten kyläillessään jouten olevasta SFC1000:sesta ja se on minulla edelleen)
Tuo kuvan musta 1200nen Formula Miragekin oli minulla,
ja luulen että tuo sininen seiskapuolikaskin on ollut minulla..
Viimevuonnahan sitten talliin, (ei makuuhuoneeseen!) tuli Executivevarusteinen!
Sen laitoin kesällä museokilpiin ja ajoin paljon!
Viimeviikolla talliini pukattiin myös RGS.. tosin vain laitettavaksi.. toki hieman kiusasin omistajaa että eiköhän tämä tänne jää..
-
Siihen RGS:n katteeseen lie käytetty tunteja ihan tuulitunnelissa tai vähintään testailuun. Ei vahingossa synny tuon muotoinen.
-
(https://www.laverdafinland.org/gallery/albums/userpics/10056/Koskenpaa%2084%20Laverdat%20rivissa.jpeg)
Tuoltahan noita -84 koskenpään kuvia löytyi Laverda sivustolta.. ja muutakin tietoa: eli kyllä tuo on se minulta pöllitty.. Missä lie nyt? "meni Puolaan" sanoi polliisi Prahassa..
Se toinen Kaijuksen eli AV-453 oli Mololla ja sitten Ruokolan Teuvolla. Sen pyörän Executive varusteidenkin paikka on tiedossa, piti vaan hieman muistella..
Tunturi TT: on tuulitunnelin tuotosta!