Gruppo MOTO GUZZI Finlandia Foorum
		Yleinen keskustelu => Asiaa ja asian vierestä => Aiheen aloitti: Jouko S - Syyskuu 15, 2018, 10:33:16 ap
		
			
			- 
				Tekniikan maailma puuttuu kirjoituksessaan https://tekniikanmaailma.fi/mopon-taluttaja-on-jalankulkija-mutta-moottoripyoran-taluttaja-ei-asiasta-on-riidelty-36-vuotta-mutta-miksi/ motoristeja koskettavaan nykyisessä ja tulevassa tieliikennelaissa tulkittavissa olevaan kummajaiseen. Käsittämätöntä ja uskomatonta, että esim. pitää olla kypärä päässä, jos siirrät pyörää taluttamalla!
 Jouko
- 
				Ei tuossa ole mitään kummallista. Nämä nykyiset lainsäätäjät ovat niiden
 lapsia tai lapsenlapsia, jotka esim. 60-luvulla juonivat, miten henkilökuljetuksen
 saisi mahdollisimman epämukavaksi verottomissa pakettiautoissa.
 
 
- 
				Tekniikan maailma puuttuu kirjoituksessaan https://tekniikanmaailma.fi/mopon-taluttaja-on-jalankulkija-mutta-moottoripyoran-taluttaja-ei-asiasta-on-riidelty-36-vuotta-mutta-miksi/ motoristeja koskettavaan nykyisessä ja tulevassa tieliikennelaissa tulkittavissa olevaan kummajaiseen. Käsittämätöntä ja uskomatonta, että esim. pitää olla kypärä päässä, jos siirrät pyörää taluttamalla!
 Jouko
 
 
 Onneksi kukaan ei ole tätä tutkinut, mutta väitän, että erillaisissa kokoontumisajoissa on aika paljon tankojuoppoja... ;D
- 
				
 Tielieliikennelain mukaisesti työnsin pyörää kaksi korttelia kypärä päässä ja olihan ajovarusteetkin päällä.  ;D
 Meinasi tulla hiki .
 
 Mr
 
- 
				Tulevien ilmastotavoitteiden saavuttamiseksi moottoripyörän työntäminen on suotavaa.
 Toisaalta kun lukee ja kuulee tavoitteiden saavuttamiseksi perustettujen työryhmien pähkäilyjä,
 esillä on vahvasti liikenteen ja liikkumisen vaikeuttaminen tavalla tai toisella. Kypärän ja ajovarusteiden
 vaatiminen työntäjältä on siksi linjassa tämänkin kanssa.
 Tuskin tuohon kannattaa ehdottaa mitään muutosta.
- 
				
 Kyllä täällä on niin hyviä perusteluja, että ei oikeastaan enää tunnu tuo pykälä yhtään kummajaiselle ;D. Miten minä oikein haksahdinkaan koko juttuun..Kyllähän lainsäätäjien ammattitaitoon pitää tavan rivimiehen uskoa ilman epäilyksen häivää ja meidän ymmärtämättömien motoristien parhaaksihan nuo lakipykälät on tosiaan tehty ilman muuta!
 Jouko
- 
				Sen verran vielä, että tietysti tuo laki koskee kyytiläistäkin, jos jotenkin avustaa työntävää ajajaa, ja myös silloin,  jos ei avustaisikaan.
 Ei muuta.
 Jouko
- 
				
 Tielieliikennelain mukaisesti työnsin pyörää kaksi korttelia kypärä päässä ja olihan ajovarusteetkin päällä.  ;D
 Meinasi tulla hiki .
 
 Mr
 
 
 
 Pisaralla pisimmälle. Kun kulutus on 0 ltr/100km ei vähäisellä kulutuksellakaan pääse nokittamaan kavereita - vai pääseekö jotenkin "miinus"-puolelle?
- 
				Pyörän työntäminen pitää ottaa MG rallissa ihan ajokunnon mittariksi. Munat vaahdossa 200 metriä olutpullon luokse  ;D ;D
 Ambulanssi kyllä varmaan pitää tilata ennakkoon ja omat nitrot mukaan ..
 
 MR
- 
				Jos moottoripyörän taluttaja ei ole jalankulkija, niin muistakaapas tulevaisuudessa, jos sattuu vaikka pentsiini loppumaan tai renkas menemään löysäksi, taluttaa pyörää ajorataa pitkin. Jos vieressä on kevyen liikenteen väylä, sinne siirtyminen on lain vastainen teko ja siitä voi seurata esm. putkaa, linnaa tai vankeutta.
 
 Moottoripyörän taluttaminen on siis ajamista ja se tehdään luonnolliseti kypärä päässä, keskellä ajorataa, valot kytkettyinä. Matkustajan rooliin en uskalla näin vähillä tiedoilla ottaa kantaa, mutta en ole kuullut tapauksesta, jossa kävelevä henkilö olisi luokiteltu mottoripyörän matkustajaksi. Ensi tulkintani on se, että erikoistilanteessa matkustaja istuu kyydissä kypärä päässä ja kuljettaja työntää pyörää kypärä päässä esim. moottoritiellä. Siellä ajaminen on tunnetusti moottoripyörällä sallittua.
- 
				Mikkelin poliisilla oli tänä kesänä brittirallissa ihan selkeä käsitys miten laki tulkitaan. Tuli mieleen keskiaika