Gruppo MOTO GUZZI Finlandia Foorum

Yleinen keskustelu => Asiaa ja asian vierestä => Aiheen aloitti: Terho - Maaliskuu 02, 2007, 12:43:57 ip

Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: Terho - Maaliskuu 02, 2007, 12:43:57 ip
TERVE !

Uutena Gruppolaisena ajattelin, utelias kun olen:O, kysellä löytyykö täältä Varsinais-Suomesta minkään näköistä löyhää gruppolaisten liittymää, esimerkiksi kokoontumisten tai muiden merkeissä. Pääkaupunkiseudulla, Tampereella ja Oulussa ainakin taitaa semmoinen olla.

Tarkoitus EI siis ole mitenkään klikkiytyä tänne lounaisnurkkaan tai muuta sellaista.

Itse olen Turusta ja ajellut vasta yhden kesän Cali III:lla, joka oli lähes ensi kosketus moottoripyöräilyyn, jollei piikin kokeilua 80-luvun alussa lasketa. 

PS On muuten todella hyvät nämä Gruppon tekniikkasivut. Rupeaa ummikkokin innostumaan pyörän rassaamisesta.

Terho
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: I.H. - Maaliskuu 02, 2007, 13:41:46 ip
Eipä taida löytyä löyhää liittymää,sellainen voisi kyllä olla , tarvittaisiin vain joku innostunut "puuhamies"(henkilö) joka ottaisi ns. ohjakset käsiinsä. Käsittääkseni Guzzisteja täällä maailmankolkalla on useita kymmeniä,että jonkunlainen kokoontumissysteemi voisi täälläkin toimia ! Ja onhan se tuo maahantuojakin aivan nurkan takana.   :O 
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: Nipa - Maaliskuu 05, 2007, 10:41:56 ap
Porukat varmaan lähtee ajelemaan huhtikuun loppupuolella ,voisin järjestää kokoontumisen  Salon keskustassa olevassan kahvilassa sopivin väliajoin, omistajan uskon pystyväni suostuttelemaan pitävän paikan auki tapaamisaikoina, ehdotelkaa viikonpäivää ja kellonaikaa niin katsotaan kehkeytyykö tästä jotain.

Nipa

 

 
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: I.H. - Maaliskuu 05, 2007, 13:42:13 ip
Mulla ajokausi alkaa toukokuun 1. Voisiko ajatella esim. torstaisin parittomina viikkoina n. klo 18.00 . Ensimmäiset kokoontumuset olisivat siis 10.05. ja 24.05. Katsottaisiin jatkoa sitten jos saadaan jengiä liikkeelle.
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: Tuulenpoika - Maaliskuu 05, 2007, 18:16:27 ip
Voisihan kiinnostuneita Guzzimiehiä löytyä.Asun Turussa ja ajelen vanhalla calilla vm.88.Tunnen myös pari muuta heppua ketkä voisi myös joskus lähteä mukaan ajelemaan.
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: Aapo - Maaliskuu 06, 2007, 01:40:34 ap
SAATTAISIN minäkin joskus poiketa, eihän tuo ole kuin 120km sivu.
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: MarkkuA - Maaliskuu 06, 2007, 07:46:32 ap
:cool:

Raisiost yks Nevada kuski vois kanss ilmestyy kokkoontumisiin.

MarkkuA
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: Nipa - Maaliskuu 06, 2007, 08:39:12 ap
Tuo kuulostaa ihan hyvältä ,joka toinen torstai  klo 18.00 alkaen 10.5 paikkana Cafe Rio Salossa osoite Länsiranta 8 http://www.caferio.fi (http://www.caferio.fi) siellä on karttta jotta löytyy perille ja emäntä lupasi pitää kahvilan auki kokoontumis iltaisin. 

Nipa

 
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: Antsu - Maaliskuu 06, 2007, 09:51:41 ap
No niin

Saataishan sitä joskus Salossakin poiketa. Matkaa niinkin paljon kuin 66 km :D
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: Vacilando - Maaliskuu 06, 2007, 11:52:39 ap
Kuulostaa kivalta. Olen tota LAISKUUTTANI monta kertaa funtsinut, mutta siihen se on aina jäännyt. Salo tuntuu ihan hyvältä. Toki sais varmaan MOTO ITALIANKIN patiolla iltaisin kokoontua??, tosin ei kenenkään kahvihammas tuskaa pysty sillai siellä paikkaamaan. Turkulainen olen, ja ajattelin CALIN viedä tielle heti, kun pihalta poistuu lumet, ehkä niinkin aikaisin kun tässä kuussa. Eipä olis aikoihin moista tullut tehtyä. :O ja:cool:.
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: - Maaliskuu 06, 2007, 13:13:09 ip
Hei. Turussa on olemassa jo luonteva kokoontumispaikka ajokautena. Aurajoen rannalle Martinsillan kohdalle kokoontuu joka keskiviikko kello 18 eteenpäin  moottoripyöräilijöitä, parhaimmillaan joitakin satoja kerrallaan. Guzzikuskeja on yleensä paikalla 2-5, mutta yleensä hajallaan siellä sun täällä. H-D kuskit, Intruder kuskit jne ajavat pyöränsä vierekkäin, mutta Guzzistit ovat hajallaan, kuka missäkin hortoilee. Huhtikuun lopulla nuo kokoontumiset taas alkavat. Itse olen yleensä paikalla. Siellä voisi harjoitella kokoontumista, tiedä häntä, vaikka onnistuisikin. Kenenkään ei tarvitse suunnitella ja järjestellä mitään.
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: Kaijus - Maaliskuu 06, 2007, 13:29:10 ip
Kyl maar määki viäl niimpal turkulaine olen et Salos vois joskus poiketa kaffel
(vasta 25 vuotta sitten pois muuttanut, mutta yhä TuMPin jäsen ja TPS viiri työhuoneessa - vähän alaspäin osoittaa, mutta kuitenkin).

Jotenkin vaan noi viikon illat häviää johonkin, Mäntsälässä ehdin käydä pari kertaa ja taisin Espoon Kahvituvalla piipahtaa kerran tai sitten se oli edelliskesänä.. Ja Hyrylästä on kuitenkin niin lyhyt matka kaikkialle...

No ensteks pitää saada T3 Calin startti toimimaan - olen sitä käynyt kyllä moittivasti tuijottamassa, mutta ei ole se ainakaan vielä tehonnut. Joutuukohan sitä poikkeuksellisesti tekemään :( remonttia! En ole moiseen tottunut koska olen Guzzeilla ajellut vasta 20 vuotta.

 
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: Jallu - Maaliskuu 07, 2007, 09:55:09 ap
Paikanvalinta on hyvä sillä sinne on helppo tulla muualtakin. (Josko Helsinkiläisetkin uskaltautuisivat ihmisten ilmoille :vau: )  Turusta Saloon on monta mukava reittiä joten motaria ei tarvitse luukuttaa ellei halua.
Ei millään pahalla Mooses mutta Jokirannalla käyn kerran vuodessa, yleensä keväällä, muistuttamassa itselleni miksi siellä ei kannata käydä. Jotkut toki tykkäävät, minä en. Nahkurin orsilla (tai Salossa) tavataan. :D
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: Vacilando - Maaliskuu 08, 2007, 04:25:56 ap
Joo.  Mäkin asun noin kilometrin päässä jokirannasta. Viime kesänä en käynnyt kertaakaan joella. Alussa se oli ihan jes, mutta nyt se on kasvanut ihan mahottomaksi. Taidan panikoida tollasia isoja massoja. ? :O
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: Cali.fi - Maaliskuu 08, 2007, 13:23:13 ip
Tulen ilman muuta Saloon kahville aina kun kerkiän. Kuninkaantie Paimiosta Halikkoon on mukava ajella.  Saatan jonakin keskiviikkona käydä myös jokirannassa, mutta hiukan minäkin olen ko tapahtumaa vierastanut. Lähinnä olen käynyt paikalla katsomassa onko muita guzzeja, mutta niukasti on ollut. Tiet sulaa vauhdilla, jösses mikä kutina, itku tulee jos vielä lunta pukkaa! Aktiiviset varsinaisuomalaiset, Terho ja Nipa saavat minulta torquet.
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: I.H. - Maaliskuu 12, 2007, 09:36:14 ap
OldManMoses kirjoitti:
Lainaus
Hei. Turussa on olemassa jo luonteva kokoontumispaikka ajokautena. Aurajoen rannalle Martinsillan kohdalle kokoontuu joka keskiviikko kello 18 eteenpäin  moottoripyöräilijöitä, parhaimmillaan joitakin satoja kerrallaan.
Niin ja sitten on vielä Särkän Grilli torstaisin,Naantalista Merimaskun suuntaan alle 10 km. Mutta eiköhän kokeilla sitä Salon hommaa.
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: - Maaliskuu 12, 2007, 11:01:16 ap
Tervehdys kaikki Gruppolaiset!

Mielestäni olis hienoa jos tuonne Tapahtumia ja tapaamisia > Paikallisia tapaamisia. Täydennettäis kaikki sovitut paikat, päivämäärät ja kellonajat.

Laittakaa ilmoitus vaikka moderaattorille.

Kesällä kun haluttaa ajella jonnekin ja suuntaa ei ole, niin voisi tarkistaa osuisiko ajankohta kohdalle. (Vois laittaa vaikka GPS:ään kordinaatit valmiiksi :D)

-Lexa-

Nyt töissä
Latitude: 60.81889131495232
Longitude: 24.636154174804687
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: aripitka - Maaliskuu 21, 2007, 03:44:08 ap
Kyllähän sitä vois kans heittää vaikka emännän V11 takatuhdolle ja käydä Salossa. Turussa tosiaan itsekin ajanu jokirannassa yleensä Guzzeja kuikuillen läpi, mutta kun ei niitä paljon näy. Pitäis varmaan sopia joku kerta palstalla että mihin kohtaan parkkeeraa kaikki oikeat pyörät, josko sinne sais guzzejakin kunnon ryhmän? :cool:
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: Harri Niemi - Maaliskuu 21, 2007, 14:59:28 ip
Kyllä sinne Saloon voisi pöräyttää ... matkakin on ihan sopia jotain 120km.

Ajelin viime kesänä pari kertaa Turun Jokirannan kautta keskiviikkona ja siellä ainakin tuntui olevan ahdasta ja tungosta eikä kusteja juuri näkyny ainakaan niillä kerroilla.

Samana päivänä Kupittaalla Hippoksentie 6:ssa kokoontuvat vanhempien pyörien harrastajat. Siellä on ainakin tilaa eikä ole tunkua. Kioskista saa kaffetta ja muita virvokkeita. Tässä voisi olla yksi vaihtoehto kokoontumispaikaksi Turussa. Paikka tosin ei ole lainkaan niin näkyvä ja idyllinen kuin Jokiranta.

Onhan Turussa se Ruissalo ja sen perukoilla kesäkahvila. Sielläkin on tullut käytyä muutaman kerran. Sekin on mukava paikka kesällä. Siellä tulee varmasti käytyä vastaisuudessakin.

... tulis pian kesä ja kärpäse ...

 
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: Nipa - Huhtikuu 15, 2007, 15:12:30 ip
Kaupunki aiheutti ongelmia tapaamisen järjestämisessä Cafe Rion, aloittivat siltatyömaan ja veivät osan muutenkin vähäisitä parkkipaikoista joten pysäköinti kahvilamme lähelle on hankalaa, joten ikävä kyllä emme voi tapaamista järjestää.

Nipa!
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: I.H. - Huhtikuu 16, 2007, 01:37:04 ap
Huonompi homma, mutta voitaisiin katsoa muuta paikkaa esm. ABC Piihovi, Salo ?
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: Nipa - Huhtikuu 19, 2007, 13:11:39 ip
Vaikeatahan se on saada Guzziani osuusliikkeen pihaan taipumaan, kun olen sille vuoden opettanut että ABC:lle mennään vain jos kuskille tulee tosi hätä, mutta elämä on myönnytyksiä täynnä, joten eiköhän tuon saa sinne jotenkin käännytettyä.

Nipa!
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: Kaijus - Huhtikuu 19, 2007, 15:55:43 ip
Mahtaiskos sieltä seudulta löytyä mitään persoonallisempaa paikkaa kuin tuo ABC - liikettä vastaan ei ole mitään, boonuskorttia vilauttelen tuon tuostakin, mutta ihan vaan tunnelman vuoksi..
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: I.H. - Huhtikuu 20, 2007, 01:43:56 ap
Lisää ehdotuksia vaan kehiin, ensimmäinen tapaamispäivä lähestyy :prof:
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: Cali.fi - Huhtikuu 20, 2007, 11:44:54 ap
Tässä muutamia paikkoja, jotkut ehkä tähän tarkoitukseen sopimattomia, mutta varmaan joku kesällä ajelee muuten ohi..

Kesä-elokuussa Salossa on torstaisin iltatori, torilla saa silloin kahvia, ja valinnan varaakin on(vissiin kolme kahvilaa). Parkkiongelma on tässäkin, missään tapauksessa ei löydy torinlaidalta paikkaa johon pyörät saisi komeasti riviin.

Ehdoton suosikkini Salolaisista kahviloista on Veturitalli, siis taidemuseon kahvila,jossa on hyvät kahvit, erinomaiset leivonnaiset, aurinkoinen ja suojaisa terassi, vieläpä a-oikeudet. Mutta sulkee jo viideltä. Järjestävät kyllä yksityistilaisuuksia, mutta edoista en tiedä mitään. Käykää muuten! Jos tämä saa kannatusta, voin hyvin ottaa asiakseni kysyä jatketun aukiolon mahdollisuutta, esim joka toinen torstai.

Teijon Merivihannes on ihan salon kupeessa, mukavan tien varrella, hyvä parkkipaikka, pieni mutta OK ulkoterassi, auki kahdeksaan (muistaakseni). Voisi olla sopiva vähintään ensimmäiseen tapaamiseen, siellä voidaan äänestää jatkosta ihan nokakkain. Selväksi plussaksi tälle paikalle lasketaan se, että omistaja ymmärsi kehua sekä pyörän että kyyditettävän ulkonäköä!

Ma’Cirque strömmassa (vähän Kemiön puolella) on hauska, taitaa olla paljon muutkin kuin kahvila. Auki vain kesällä, silloinkin rajoitetusti, ei siis sovi tähän, mutta siinä käyn kaffella, jos Strömman kanavan yli ajan, ja sattuu olemaan auki.

Kokkilan lossin kupeessa on myös kahvila. Sen edustalla on parkkitilaa mukavasti.

Kertokaa mitä noista meinaatte. Tai kertokaa omista suosikeistanne.
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: Vacilando - Huhtikuu 21, 2007, 03:59:44 ap
Taidanpahan lähtee huomenna ajelee Saloon ja sen lähi ympäristöön. Katsastelis että jos tulis jotain ideaa??:O. Huomiseksi luvattiin jotain kohtalaista ilmaa :cool:.( Kattelis kans noita em. paikkoja).
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: I.H. - Huhtikuu 21, 2007, 06:26:37 ap
Eiköhän se kokkilan lossi olisi ihan OK, täytyy vaan varmistua että se on auki 10.05.
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: Vacilando - Huhtikuu 21, 2007, 07:27:08 ap
Niin,,,eiköhän se eka paikka täytyisi löytyä ja lyödä lukkoon. Jatkosta voi sopia sitten naamatusten.:prof:. Katellaan vähän kuinka paljon sitä Guzzimafiaa on liikkellä, että kummonen parkkitila olis tarpeen. Kokkila? mikä ettei.
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: Vacilando - Huhtikuu 22, 2007, 10:37:00 ap
Kävin ajelulla Kokkilassa ja Veturitallilla. Molemmat ihan kivoja. Parkkitilaa kummassakin hyvästi. Lossin kahvio vielä kiinni.( Jotain renppaa sielä tehdään). Veturitallista kyselin aukioloaikoja, tosiaankin arkisin kiinni viideltä. On mahdollista myöhenpää.( Vähän niikuin yksityistilaisuuden muodossa, mitä se käytännössä meinaa? maksaako jotain ??). En sitten kauhean tarkaa udellut, kun oli bussillinen turisteja seläntakana kassajonossa.:cool:
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: I.H. - Toukokuu 06, 2007, 08:39:23 ap
Kävin tänään tsekkaamassa Teijon Meri-Vihanneksen,paikka hieman pieni mutta ihan ok,parkkitilaa vähänlaisesti Avoinna joka päivä 10.00-21.00. Ja kokkilan lossin Ankkuribaarin tilaa reilummin ja parkkitilaa myös riittävästi paikka ok. Avoinna pe-la 11.00-22.00, su 11.00-20.00. Joten eiköhän kokeilla Kokkilaa ensi torstaina .(10.05.) Ilmojen sallitessa !
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: Nipa - Toukokuu 06, 2007, 09:00:13 ap
Mikäli töiltäni kerkiän, saavun paikalle

Nipa!
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: I.H. - Toukokuu 06, 2007, 10:32:05 ap
No niin, nyt sitten onkin niin että kokkilan ankkuribaari on avoinna vain viikonloppuisin, evätkä osaa sanoa varmasti muuta kiun sen että vasta kesäkuun alusta alkaen avoinna myös arkisin:(  hmm ??
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: Vacilando - Toukokuu 07, 2007, 02:02:00 ap
No niin, jääkö Teijon Merivihannes jäljelle.? Onko Merivihannes se paikka jossa on ainakin ollut joskus poroja aitauksessa?? Salosta tultaessa oikealla puolen tietä?:O
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: Cali.fi - Toukokuu 07, 2007, 03:39:06 ap
Juu on ollut poroja, ja nytkin jotain eläimiä on. Nähdään siellä torstaina, ja pohditaan jatkoa.  Tulen, jos suinkin pääsen.
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: millegt - Toukokuu 07, 2007, 05:05:14 ap
siis missä se on ?
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: I.H. - Toukokuu 07, 2007, 05:32:18 ap
millegt kirjoitti:
Lainaus
siis missä se on ?
Salosta Merikulmantietä no 1824 Teijoon päin n. 9 km
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: Cali.fi - Toukokuu 07, 2007, 07:29:46 ap
Osoite on merikulmantie 813, löytyy vaikka eniron karttapalvelusta hakusanalla merivihannes. Omakin nettisivu näytti olevan: http://www.saunalahti.fi/merivica/merivihannes.html (http://www.saunalahti.fi/merivica/merivihannes.html)
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: Nipa - Toukokuu 07, 2007, 14:24:59 ip
Yritän keritä paikalle.

Nipa !
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: Vacilando - Toukokuu 09, 2007, 12:05:14 ip
Siellä nähdään :cool:. T:Vacilando
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: I.H. - Toukokuu 09, 2007, 13:18:02 ip
Näin se on nähtävä
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: millegt - Toukokuu 10, 2007, 00:54:59 ap
oliko se aika klo 18.00 ? kuin paljon saa myöhästyä ?
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: I.H. - Toukokuu 10, 2007, 01:31:36 ap
Joo, se on n. klo 18.00
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: Nipa - Toukokuu 11, 2007, 14:00:25 ip
Komea rivi Guzzeja saapui löyhän liittymän ensi treffeille.

Nipa.
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: Jallu - Toukokuu 22, 2007, 12:12:28 ip
Välillä taas kotimaisemissa olevana kyselisin että onko  jotain tapaamista sovittu, torstaina 24.5.,  johonkin päin?
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: I.H. - Toukokuu 23, 2007, 08:17:28 ap
On joo, huomenna (torstaina) taas teijon merivihanneksella n. klo 18.00
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: Nipa - Toukokuu 23, 2007, 13:31:49 ip
Yritetään taas ehtiä.

Voisikohan moderaattori laitaa tästä jotakin tapahtumat osioon.

Nipa!
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: Nipa - Kesäkuu 01, 2007, 12:30:45 ip
Kiitokset Pexille, info siirtynyt tapahtumat osioon. Seuraava tapaaminen 7.6 Kokkilan lossilla.

Nipa!
Otsikko: Varsinais-Suomalaiset Gruppolaiset
Kirjoitti: Antsu - Kesäkuu 08, 2007, 09:28:45 ap
7.6 Kokkilan lossilla.

12 mopotinta, henkilömäärästä ei tietoa.