Gruppo MOTO GUZZI Finlandia Foorum
Yleinen keskustelu => Tekniikkapalsta => Aiheen aloitti: Pekkavm52 - Elokuu 02, 2018, 09:30:11 ap
-
Pitkästä aikaa päivää. V11 Sporttia tehtiin aluksi eri mittaisella rungolla kuin lopuksi. Oliko tämä tilanne myös V11 Le Mansin kohdalla? Joku varmaan tietää, ja olen itekin tiennyt vaan eläköityminen on deletoinut sen tiedoston. Että jos on 2001 lemppari ja 2003 lemppari...
-
Tämmönen löytyy haulla.
Tämä useammallakin Guzzipalstalla esiintynyt kysymys (mihin ei ole vastaussa tunnetussa dokumentaatiossa): milloin ja missä kohtaa runkoa mittamuutos V11 -malleissa tehtiin? => Nimimerkki Scud selvitti asian mittaamalla omat pyöränsä (http://www.v11lemans.com/forums/index.php?showtopic=20120&page=1 (http://www.v11lemans.com/forums/index.php?showtopic=20120&page=1)): Takaiskunvaimentajan kiinnityskorvakkeesta ohjausakselin keskipisteeseen:
Punainen runko (”KR” -runkonumerossa) 59 cm / musta runko (”KS” tai ”KT” -runkonumerossa) 61 cm.
Kuva näyttää myös, että rungon yläpäässä oleva moottorin hengitysjärjestelmän ulostulotulppa on samalla kohtaa molemmissa, n. 53 cm. Pituusero on siis tuon hengitystulpan ja ohjausakselin välillä. V11 teknisissä tiedoissa kerrotaan että lyhemmän akseliväli on 1471 mm ja pidemmän 1490 mm, ohjauskulma 25 astetta. Antaa 19 mm eroa. Mittaus kertoo 2 cm => MOT.
Rungoissa on eroja: kirjoittaja kertoo, että musta runko tuntuu vankemmalta, enemmän poikittaistukia, takaosassa ylhäällä eroja (muoviosien kiinnitys yms.), takaiskarin säiliön kiinnitys, vaihteiston lisäkiinnitys (käytössä -99 alussa) yms. (tämän tarinan ykkössivulla joitakin kuvia)
-
Ok. Emäputken kulmaako siis ei muutettu? Jotenkin luulen kuulleeni, että sitäkin entrattiin vähäsen? vm 2000 sportti oli minusta hiukan levoton ajettava. Nyt olis pientä hinkua ostaa lemans. Sillä kyselen.
-
Uudemmissa on myös pienempi tila akulle ja erilaiset kaasuvaijerit.
Nimimerkki "kokenut"
-
Emäputken kulmaako siis ei muutettu / vm 2000 sportti oli minusta hiukan levoton ajettava / nyt olis pientä hinkua ostaa lemans
Vain vanhemmassa V11 Workshop Manualissa on rungon mittakuva, siihen on merkitty 25 astetta. Saksankielisissä esitteissä on "Lenkkopfwinkel" merkitty LeMans Tennin (alkupään malleja) esitteeseen 25, mutta viimeiseen malliin, LeMans Rosso/Nero Corsa esitteeseen 65 (kuten myös vastaavat pienemmän katteen mallit Ballabio ja Cafe Sport, 65). Outo merkintä... voisiko olla 100-65 = 35 ? Että olisi mitattu toiselta puolelta. Onko 10 astetta liian paljon ollakseen ohjauskulman muutos ?
Olen siinä käsityksessä, että mitkään isolla katteella varustetut mallit (V11 LeMans) eivät ole ongelmallisia. Alkupään täysin katteettomat ja pikkukatteella varustetut ovat niitä, joiden jälkeen muutoksia tehtiin. Omassa (jo pidempi akseliväli, 25 asteen ohjauskulma) pienikatteisessa woblausherkkyys muuttuu jonkun verran sen mukaan, kuinka paljon iskarit ovat läpi ylä- ja alakolmioista. Tehdasasetuksilla vakain. Itse en koe nykysäädöillä 25 asteen ohjauskulmaa ongelmaksi. Suoraan meni keväällä lentokentälläkin, vaikka siinä on kiihdytettässä painopiste takana ja vauhtia kertyi yli 200 km/h.
Tietysi uusin mahdollinen on aina varmin valinta tekniikan osalta, mutta jos on V11 LeMans -malli kyseessä katteineen, en osaa arvella että mikään niistä olisi levoton ajettava?
-
Emäputken kulmaako siis ei muutettu / vm 2000 sportti oli minusta hiukan levoton ajettava / nyt olis pientä hinkua ostaa lemans
Vain vanhemmassa V11 Workshop Manualissa on rungon mittakuva, siihen on merkitty 25 astetta. Saksankielisissä esitteissä on "Lenkkopfwinkel" merkitty LeMans Tennin (alkupään malleja) esitteeseen 25, mutta viimeiseen malliin, LeMans Rosso Corsa esitteeseen 65 (kuten myös vastaavat pienemmän katteen mallit Ballabio ja Cafe Sport, 65). Outo merkintä... voisiko olla 100-65 = 35 ? Että olisi mitattu toiselta puolelta. Onko 10 astetta liian paljon ollakseen ohjauskulman muutos ?
Kröhöm.. 90-65=25..
-
Camnia peesaillen: Kyllä sillä isolla, vartti-, täysi, mikälie katteella menee kuin juna sen mitä laite kulkee.
Itselläni tässä kämmeniä kutittaa kun on meneillään hanke laittaa Corsa liikenteeseen ensimmäistä kertaa tälle kesälle. Mennyt vaan melkoiseksi puuhailuksi vaikka ei ollut agendalla kuin akun ja öljyjen vaihto.
Ei ehtinyt tällekään päivälle valmiiksi, mutta ehkä huomenna ellei sada.
Laite on niin hieno, että ajan sillä yleensä vain sunnuntaisin kirkkoon ja silloinkin pelkästään alamäkeen.
-
Kröhöm.. 90-65=25..
Noniinno… suorakulmahan on tosiaan 90 astetta...