Gruppo MOTO GUZZI Finlandia Foorum

Yleinen keskustelu => Asiaa ja asian vierestä => Aiheen aloitti: egon - Toukokuu 23, 2018, 18:56:01 ip

Otsikko: Tienhoveniin lähtijöitä?
Kirjoitti: egon - Toukokuu 23, 2018, 18:56:01 ip
Hollannin Guzzi-clubin kokoontumisajo 15.-17. 06  -2018 taitaa osua nyt matkan varrelle jos kaikki menee niinkuin nyt ajatellaan. Paikka on Tienhoven ja mitä Boxmeerissä on joskus nähty sikäläistä kokoontumisajopuuhaa , niin siellä saattaa olla varsin hauskaa. Meistä saattaa saada matkaseuraakin vaikka yleensä kyllä liikumme yhden pyörän laivueena. Saatamme jatkaa siitä sitten Pariisin suuntaan.
Otsikko: Vs: Tienhoveniin lähtijöitä?
Kirjoitti: egon - Heinäkuu 02, 2018, 20:42:01 ip
Pisimmän matkan pytty tuli sitten haettua, tai oikeastaan se on seinäkello, jonka taulussa lukee "Longest distance 2018 intrnationaal Moto Guzzi Treffen Tienhoven".

Hyvä kakkonen oli espanjalainen ukkeli jolle oli kertynyt vain 100 km lyhyempi matka kotipihalta. Brevalla oli hänkin matkassa. Ruotsista oli paikalla 72 -vuotias patu Norgella, Norjasta eikä Tanskasta tullut ketään. 

Paikalla oli yllättävän paljon GT 850:siä ja ykkös Californioita, jopa V7 ja muutamia 500 -kuutioisia yksipyttyisiä. Brevoja, Norgeja, Californioita, Stelvioita, jokunen Quota ja ihan muutama V11. Uudehkoja 1400:sia ei tainnut olla paikalla kuin pari kappaletta. Kokonaiskävijämäärä oli kai noin 300. Hyvät bileet, mutta paikka on telttailukylä, joten asuimme kymmenen kilometrin päässä katon alla nuo pari päivää. Juuri se leirintäalue on kuulemma toistaiseksi se paikka, jossa puukenkämaan isot kokoontumiset pidetään. Englantia puhuu käytännössä kaikki. Kivaa oli.
Otsikko: Vs: Tienhoveniin lähtijöitä?
Kirjoitti: Rautsi63 - Heinäkuu 05, 2018, 21:30:22 ip
Hienoa että oli onnistunut kokoontuminen.
Minulla alkaa olla Guzzin toinen sisäänajo suoritettu eli vasta muutama viikko ollut liikenteessä. Olisihan sen tehnyt viikonlopussakin, eipä tullut lähdettyä.
Viime vuonna Aavasaksan reissun jälkeen yksi venttilinostimen kuppi (ainakin lopputulos) oli tullut tiensä päähän ja sen seurauksena tein koneeseen keväällä täysremontin ja samalla asensin F1 corse kalikkaa sisään.
Otsikko: Vs: Tienhoveniin lähtijöitä?
Kirjoitti: egon - Heinäkuu 06, 2018, 19:40:41 ip
Venttiilinnostimen kuppi tullut tiensä päähän? Kerro lisää. Kupin pää tohjona, nokka-akseli naarmuilla vai kuinka?

Viikonvaihteessa Suomesta käy kyllä Hollannissa, mutta meillä meni eka päivä ajamalla Oulun läänistä Naantaliin, toinen päivä Kapellskäristä Flensburgiin, kolmas päivä Flensburgista Hohenlokstedtin kautta Oldenburgiin ja neljäs päivä Olednburgista Tienhoveniin.  Välillä kyllä käytiin katsomassa Kielin kanavaa ja sen semmoista turismia.

Paluu kävi sitten niin, että Tienhovenista paineltiin aamukolealla Lyypekkiin asti ja siellä meni iltapäivä oikein rattoisasti. Lyypekistä ajeltiin seuraavana päivänä Örebrohon, sieltä sitten pohjoiseen Uumajaan yöpymään ja sieltä hyvissä voimissa kotiin viimeiset 600 km kotiin Jussia viettämään. 

Ihan vaan vinkiksi: Lyypekki on pieni paikka, mutta viihtyisä. Kiel on isompi paikka, jonka viihtyvyydestä emme ehtineet ottaa mittaa, Oldenburgin keskusta on varattu kevyelle liikenteelle ja siallä saa kyllä aikansa kulumaan rattoisasti. 

Uumajan pohjoispuolella on kohtuuhinitainen tienvarsimotelli kaupinkialueen pohjoispuolella. Oldenburgissa B&B -hotelli melkein keskustassa oli meidä valintamme kun vesisateessa ei huvittanut kysellä hintoja. Lyypekissä on hotellitilaa vaikka muille jakaa. Halvalla.

Mutta  kerro siitä nostimen kupista.
Otsikko: Vs: Tienhoveniin lähtijöitä?
Kirjoitti: Ikkala - Heinäkuu 06, 2018, 19:48:11 ip
Venttiilinnostimen kuppi tullut tiensä päähän? Kerro lisää. Kupin pää tohjona, nokka-akseli naarmuilla vai kuinka?

Rautsilla taitaa olla 8-venttiiliä, eli ei vika vaan ominaisuus ;D
Otsikko: Vs: Tienhoveniin lähtijöitä?
Kirjoitti: Rautsi63 - Heinäkuu 06, 2018, 21:46:04 ip
8v. jees. Sport 2010. Kuva kertokoon totuuden. Toinen ei näin paha, mutta nokka meni myös.
Itse tehty kampiakselin tasapainotus arvailu -laskut-poraus-porausjäte punnitus- osoitti että poistetun massan määrä oli tuplat aiotusta. Eihän sitä malttanut ottaa rauhassa ja asteittain porata ja punnita porauslastuja. Minähän en tee virheitä, kuten taas tuli todistettua. MUTTA lopputuloksena normaaliajonopeuksilla peilit tärisevät vähemmän kuin alunperin, joten nyt yritän löytää minne värinät ja tärinät siirtyivät. Toivottavasti kierroslukemille joita ei voi käyttää.
Otsikko: Vs: Tienhoveniin lähtijöitä?
Kirjoitti: Ikkala - Heinäkuu 06, 2018, 23:11:31 ip
MUTTA lopputuloksena normaaliajonopeuksilla peilit tärisevät vähemmän kuin alunperin, joten nyt yritän löytää minne värinät ja tärinät siirtyivät. Toivottavasti kierroslukemille joita ei voi käyttää.

Mun ex-sportissa nuo värinät katosi tai ainakin väheni sen verran ettei haitannut kun nollasi delta eli erokartan.