Gruppo MOTO GUZZI Finlandia Foorum
Yleinen keskustelu => Tekniikkapalsta => Aiheen aloitti: herrapii - Helmikuu 22, 2007, 00:14:28 ap
-
:prof:?????? 1 tai 2 !!!
Onko jollakin käytössä ns. suorat putket ilman yhdys H-ta Vee2;ssaan ?
-
Ei ole, mutta eikös yhdyskappaleen eräs idea ole, että toisen sylinterin poistotahdin jälkeinen alipaine auttaa H-pönikän kautta naapurisylinterin huuhtelussa? Jossain Performance Tuning -kirjassa muistan nähneeni hienon laskukaavankin H-kappaleen optimaaliselle sijainnille V-koneessa eri kierrosluvuilla.
Eri asia tietysti on, jos H-kappaleessa on ääntä vaimentavia tai pakokaasuja puhdistavia elementtejä. Silloin se varmaankin alentaa tehoa.
-
Totta puhut olen joskus V8 peltisarjojen virtauksia saanut tutkailla. Sama idea on varmaan V2 sellakin hyvä virtaus. Mutta nyt ovat putket auki ilman kattia ilman mitään mikä ahdistaisi. Onhan kilpakoneita joissa on pelkkä pakosarja ja virtaa on. Arveluni olisi että vain ahtaiden melu ja saastevaatimusten takia tuo HOO olisi hyödyksi mutta en ole varma. Suora putki mutkasta vaimentimeen olisi itse helpompi tehdä.
-
Pari päivää sitten tuli paketissa uusi kromattu H-kipale (46.67€ kuluineen), laitanpahan sen entisen ruosteisen pönikän tilalle, pääseepähän sitten helpommin vaihelootan öljyproppuunkin käsiksi. H-putki on muutaman millin väljempi kuin alkuperäisen pöntön putki, muutenhan siinä on samoin suora virtaus kuin pöntön pilleissäkin. Kyllähän se haara saa aikaan ejektoriperiaatteella imun aina toisen puolen putkelle, kun toinen puhaltaa. Katotaan (kuunnellaan) sitten huhtikuulla minkälaisen säväyksen ko. putki muuten antaa.
t Rauno
-
Moi Rauno
Mistäpäin hommasit hoon, tuleeko tuon jälkeen vanhat orginaalit vai jotain muuta jännää.
En tiedä tuleeko vanhana viluiseksi vai oliko talvet ennen leudompia. Hyrrr
-
Moi
Katoppa vaikka tuo, tai selaa (Stein&Dinsen) huutoja eteenpäin jos tarvit jonkun muun mallin, nuo lähtee tuolla lähtöhinnalla + toimituskulut 20€, sopii Cali 3.
http://cgi.ebay.de/Interferenzrohr-Moto-Guzzi-Cal-2-T4-Sp2-M-GT-1-S-chrom_W0QQitemZ230094551100QQihZ013QQcategoryZ49776QQcmdZViewItem (http://cgi.ebay.de/Interferenzrohr-Moto-Guzzi-Cal-2-T4-Sp2-M-GT-1-S-chrom_W0QQitemZ230094551100QQihZ013QQcategoryZ49776QQcmdZViewItem)
Mulla on ne wanhat kunnon vinopäiset Lafranconit, jotka ääntelevät komeesti.
t Rauno
-
Ai ai siellähän oli vaikka mitä kiiltävää äänenvaimetimetkin vain 169e.
Otin tänään katalan saattorin pois ja laitoin pölyimuriputkista juurimutkiin jatkot suoraan äänenvaimentajiin. Mukavalta kuulosti eli tyhjä hoo-tilaukseen ryhdyn sen saa näköjään lambda-tunnistimellakin niin ei tarvii ottaa pois.
Paljon halvempi,helpompi ja alkuperäisen näköinen kuin jotkut tarvike pöntöt mun mielestä.
Kokeilin myös suorilla putkilla ja aika mellevä tytinä/jytinä täytti tallin.