Gruppo MOTO GUZZI Finlandia Foorum
Yleinen keskustelu => Tekniikkapalsta => Aiheen aloitti: Thunder Man - Toukokuu 25, 2017, 22:06:53 ip
-
Tervehdys!
Toki loora on kuuman koneen kosketuksessa mutta öö... onko se yleensä ajon jälkeen niin kuuma ettei kättä voi sen kyljessä "pitää"?? Öljyä käytetään. Sitten olisi vielä toinen aska. Onko Calissa sama pensatankki esim. vertaailukohdilla 94 ja 98? Mielisin hankkia nähkääs Bagsterin kiinnikepohjan/protectorin mallia 1327 mutta niissä alkaen-vuosiluku on 1998. No oli kolmaskin asia: olisko kellään myytävänä tuota 1327-pohjaa, ees jossain värissä?
T.M.
-
Vastaan vaihdelaatikkoasiaan.
Vaihteisto voi olla ja saa olla varsin kuuma mutta ei kiehuvan kuuma. Siis alle 100C astetta.
Kuten mainitsitkin niin osa lämmöstä on peräisin moottorista metallin välityksellä. Kättä polttaa yli 40 asteen pintalämpötila metallipinnassa. Moottorin käyntilämpötila on hyvä haarukassa 80 - 120C.
Vaihteiston sisäinen kitka on muutaman prosentin luokkaa eikä se aiheuta oikein voidellussa vaihteistossa kovin suurta kuumenemista normiajossa.
Jos kuitenkin vaikuttaa siltä että vaihteisto kuumenee sisäisen kitkan vuoksi niin silloin se joko laittaa vastaan tai pitää melkoista melua. Kun pyörä on keskituella tai nostimella niin voit tutkia vaihteistoa pyörittämällä sitä takapyörästä kun se on vapaalla. Sitten laita vaihde päälle ja vedä kytkin pohjaan. Vastuksen ei pitäisi juuri muuttua. Jos muuttuu niin joko kytkin laahaa tai vaihteistossa on sisäistä kitkaa. Kokeen voi tehdä joka vaihteella. Kytkimen vaikutuksen saa poistettua niin että ruuvaa vaijerin säätöä reilusti kireämmälle.
Melu millä vaihteella tahansa on haitallista ja kertoo kulumasta. Joskus auttaa laakerien vaihto. Yleensä myös hammaspyöristä osan.
-
Onko siellä laatikossa öljyä ollenkaan, kun on noin kuuma!??! :o
-
Minun lämpömittari menee: Kun kärsii peukaloa pitää muutaman sekunnin se on 60 Celssiusastetta.
Räkä kiehuu on 100C
Koivupuu savuaa on 230C
Jos vaihteiston lämpötila on muutaman kymmenen ajokilometrin jälkeen 60C, se on normaalia.
Kun vaihteiston läpi tuupataan vaikkapa jatkuvasti 20kW tehoa ja vaihteiston hyötysuhde oletettavasti 95%,
paahdetaan vaihteistoöljyä kilowatin teholla. Saattaa se silloin lämmetä kun moottori vielä siinä edessä
tuottaa lisää lämpöä.