Gruppo MOTO GUZZI Finlandia Foorum

Yleinen keskustelu => Asiaa ja asian vierestä => Aiheen aloitti: Pekka - Huhtikuu 02, 2017, 15:52:07 ip

Otsikko: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: Pekka - Huhtikuu 02, 2017, 15:52:07 ip
Tilasin renkaita ja muuta tarviketta Mynetmotosta. En keksinyt edullisempaa vaihtoehtoa.
Tuolta olisi löytynyt vielä halvemmatkin vaihtoehdot mutta en ryhtynyt kokeilemaan, kun nuo olen
todennut hyviksi.
https://fi.mynetmoto.com/shop.cfm/mp-renkaat.html

90/100 -21 TT (51M) STARCROSS 5 HARD / MICHELIN 51.17 EUR
180/55 ZR17 (73W) ROADTEC Z6 / METZELER 89.90 EUR
120/70 ZR17 (58W) ROADTEC Z6 / METZELER 69.90 EUR

21 MD - tube for 21 / TUBE 14.28 EUR
18 MG - tube for 18`` / TUBE 14.28 EUR

21`` Rimband 25mm / RIMBAND 5.00 EUR
18`` Rimband 28mm / RIMBAND 5.00 EUR

Subtotal €249.53 EUR
Shipping and handling €23.80 EUR
Total  €273.33 EUR

Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: GuzGuz - Huhtikuu 02, 2017, 17:43:43 ip
Laitetaan muistiin.
Kunhan saat, niin vilkaise onko kuinka tuoreita päiväykseltään?
Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: Breeze - Huhtikuu 02, 2017, 19:31:05 ip
www.rengas-online.com
Tuolta mie oon tilannut, kun rahti sisältyy hintaan.
Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: TunturiTT - Huhtikuu 02, 2017, 20:08:46 ip
Viime viikolla tilasin etukumin Rengasonlinestä, kun muista ei haluamaani rengasta löytynyt haluamaani hintaan. Mynetmotosta yllättäen ei löytynyt koko kumia.
Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: Guzzr - Huhtikuu 02, 2017, 20:54:36 ip
Helmikuussa etu Metzeler Z6 120  17 valmis asenn. yam.-vanteelle mp-kaupalla
Hinta rengas,rahti 98,- + asentaj työ ja tasapain 40,- = 138,-  = hyvä hinta ja mukava mp-omistajalle :)
Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: Pekka - Huhtikuu 02, 2017, 21:23:07 ip
Laitetaan muistiin.
Kunhan saat, niin vilkaise onko kuinka tuoreita päiväykseltään?

Katotaan kun tulevat, en ole renkaiden päiväyksistä stressannut. Ei vielä ole sellaisia osunut kohdalle,
etteikö voisi käyttää. Noiden Z6:n pitäisi olla kiinalaiset, ainakin toivon niin. Edelliset oli pidoltaan ja
kestävyydeltään oikein hyvät.
Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: NorgeGTL - Huhtikuu 03, 2017, 11:24:47 ap
Kolme rengasta tuli Mynetmotosta viime viikolla. Leimat 2016 lopulta. Kun ei vuositolkulla kestä nuo renkaat niin vuosi tai kaksi sinne tai tänne ei juuri vaikuta. Hoonarit on sitte erikseen. Jossakin ratahommissa voin olla toisin.

MyNetMotoa ole suosinut jo monet vuodet ja kun lähiasentamo, Moto-Mylly, tekee rengastyön sopivasti niin kokonaiskustanne on hyvin kohtuullinen.
Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: GinTurismo - Huhtikuu 03, 2017, 15:08:41 ip
Mynetmotosta tuli taas pari rengasta Milleen. On sieltä ainakin vielä aina tullut mitä on pitänyt.

Kokeeksi tilasin tuolta rengas-online.comista aiemmin pari ulkorengasta ja yhden sisärenkaan. Ulkorenkaat tulivat, sisärengas puuttui. Oli kai pudonnut matkalla pois paketin sisältä. Käytiin siitä s-postivaihtoa jonkun aikaa, vetosivat siihen että olin kuitannut paketin vastaanotetuksi. Niin olinkin, enpä sitä heti pakun ollessa pihassa avannut ja tarkistanut oliko kaikki mukana ja oikeaa laatua.
Ajattelin jo antaa asian olla, mutta sitten piruuttani ajattelin käyttää heidänkin aikaansa sen verran ettei kukaan jää voitolle (lose-lose situation). Reklamoin suoraan heidän Saksan päähänsä, ja asian selvittelyä jatkettiin taas, kunnes lähettivät sen sisärenkaan. Ei siinä kyllä tuntipalkoille päässyt.
Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: gringo - Huhtikuu 05, 2017, 20:34:16 ip
tänne Ahvenanmaalle eivät nuo nettikaupat renkaitaan lähetä. Tai saattaisivat lähettääkin mutta kun en viitsi/pysty tupla-alveja maksella. Kahteen suomalaiseen online-puljuun soitin ja kieltävän vastauksen sain.
Stormilta tilasin, lähettivät ilman alvia. Jotenkin kuitenkin sieppasi kun 90 euron ovh eturengas postista noudettuna tuli maksamaan 125 euroa. Olisi jo kannattanut lähteä Suomen kamaralta gummia hakemaan. Ruotsin puolelta haettuna olisi varmaan halvinta, kun täältä sinne nopeasti ja lähes ilmaiseksi pääsee. Mutta nyt kun mp-verosta päästiin niin hyvillä mielin sitä auttaa omalla vaatimattomalla panoksellaan Suomea nousuun. Renkaan vaihto täällä paikallisessa oli 35 euroa. Ei tuntunut pahalta. Miten mahtaa vertautua mantereen hintoihin?
Yksi varsin hyvä puoli tässä verorajassa on, nimittäin kun lehti-tukisukka-jne-puhelinmyyjät soittavat, niin heti kun saan suuvuoron ja sanottua asuinpaikkani, niin myyntipuhe hyytyy.
Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: Camn - Huhtikuu 05, 2017, 21:37:45 ip
Lainaus
Renkaan vaihto täällä paikallisessa oli 35 euroa
Minäkin tilasin Pekan vinkin mukaisesta firmasta. Mahtaisiko Pekka ottaa renkaanvaihtokurssille, jos kävisi ne Ikkalan suosittelemat vaihtohilppeet Biltemasta...
Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: Pekka - Huhtikuu 05, 2017, 21:54:22 ip
Vuosia sitten kun renkaan vaihdon hinta ylitti kipukynnyksen, sain hommattua välineet joilla
toimituksen saa tehtyä omatoimisesti. Hankkivat hintansa takaisin parin ajokauden aikana.
Lisäksi työn saa tehtyä niin hyvin tai hätäillen kuin haluaa.
Bilteman renkaanvaihto välineitä en ole kokeillut mutta voidaanhan niillä harjoitella yhdessä.
Sitten rengasvarastossa olisi muutamia pitäviä(ainakin joskus olleet) renkaita joissa on vielä keskiosassa
kulutuspintaa jäljellä. Muualla ei niinkään.
Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: Jouko S - Huhtikuu 05, 2017, 21:55:53 ip
Lainaus
Renkaan vaihto täällä paikallisessa oli 35 euroa
Minäkin tilasin Pekan vinkin mukaisesta firmasta. Mahtaisiko Pekka ottaa renkaanvaihtokurssille, jos kävisi ne Ikkalan suosittelemat vaihtohilppeet Biltemasta...
Mynetmotosta olen tilannut minäkin renkaat jo monet vuodet ja itse vaihtanut sen Bilteman vehkeen avulla. Helppoa se on. Ja kun ostaa vielä tasapainotusvehkeen ja painoja, niin hyvää tulee ja edullisesti.
Jouko
Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: Camn - Huhtikuu 05, 2017, 22:09:15 ip
Lainaus
renkaita joissa on vielä keskiosassa kulutuspintaa jäljellä
Tuossahan olisi hyvä syy myös rata-alkeiden jatko-opintoihin: saa kulutettua ne sivut myös - ettei kulu pelkästään keskeltä, kuten minulla tuntuu tapahtuvan ???. Oliko se joku vaiva, mikä liittyi istumalihaksiin ja maidosta tehtävään vaaleaan nautintoaineeseen, mikä tuota kulumaa renkaan keskelle aiheuttaa noin yleisellä tasolla?

Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: motomatti - Huhtikuu 06, 2017, 09:53:31 ap
Puuilon vehkeessä on ajateltu näköjään lähinnä auton vanteita. Säätöjä pitäisi olla enemmän. Tarvitaan hieman leikkausta ja hitsausta ja pala lisämateriaalia.
Lisäksi laittaisin, varsinkin maalattujen tai alumiinivanteiden vuoksi, kovakuminpaloja (vähintäänkin suojateippauksen) leukoihin sekä palteenirrotustyökaluun ainakin pohjalle ja tukikulmaan. (Kun katsoin tarkemmin niin leuoissa näkyi olevankin jonkinnäköiset kiinteät suojat.)

Lisäksi tarvitaan voidetta jota levittää renkaan palteen syrjään ja vanteen reunaan. Helpottaa hommaa huomattavasti.
Lisävaruste rengasasentajalle: https://www.puuilo.fi/epages/puuilo.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/2014011303/Products/10092171

Aikoinaan kun olin kahdessakin eri mp-huollossa duunissa niin ei siellä kauheasti välitetty siitä vaikka rengaskone (asentaja) hiukan naarmutti tai kolhi vannetta. Eikä asiakkaatkaan siitä tuntuneet välittävän. (Osa ei ehkä edes huomannut.) Mutta jos auton aluvanteen naarmutat niin sanomista tulee.
Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: Machiavelli - Huhtikuu 06, 2017, 19:57:05 ip
Jatketaanpa rengasmutinaa tämänkin otsikon alla... eli Stonen takarengaskin huutaa vaihtoa varmaankin parin kuukauden päästä ja kun tutkin asiaa niin nyt on alla 130/90-17 Continental. Rekisteriotteessa on mainittu mitoiksi 140/80-17. Mikähän tuossa on ollut ideana laittaa kapeampi ja korkeampi rengas? Huomautan vielä että takarengas on ed. omistajan jäljiltä. Onkohan kustannuskysymys tms? Hommaanko rekisteriotteen mukaisen kumin, kyllähän se todennäköisesti mahtuu siellä pyörimään... ja sitten se pakollinen typerä kysymys... voiko tubelessrenkaaseen asentaa sisärenkaan?
   RengasOnlinen tarjonta kun on aika suppea sisärenkaallisissa... Mitä suosittelevat shakaali- ja kivimiehet?
Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: TunturiTT - Huhtikuu 06, 2017, 20:42:18 ip
Voi laittaa sisuskumin tubelekseen. Mulla on 150 takarengas Jackalissa ja se mahtuu hyvin. Korkeus taisi olla 70. Oma takanen on Conti Road Attack ja taitaa tulla samanlainen. Ei kestä maailman ympäri, mutta pitää kaikissa olosuhteissa, joihin olen sen altistanut. Ketterä profiili kun on asennettuna Calin vanteelle. Ei ehkä sovi kaikille, mutta minun subjektiivinen valinta.
Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: motomatti - Huhtikuu 06, 2017, 22:29:24 ip
Vaikka monella ajatus on päinvastainen niin kapea rengas leveämmällä vanteella antaa suuremman kulutuspinta-alan tietä vasten ja kuluu tietenkin hitaammin. Äärimmilleen vietynä tosin kallistusvara ja pieneksi. Oletuksena että vertailurengas on samaa laatua mutta eri levyinen. Ylileveä rengas kapealla vanteella antaa päinvastaisen tuloksen. On myös ketterä koska säde on jyrkempi.

Monet laittavat talkkia sisä- ja ulkokumin väliin.
Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: TunturiTT - Huhtikuu 07, 2017, 07:27:13 ap
Noissa uusissa sisuskumeissa on välillä valmiina jo aika paljon talkkia päällä. Sillä ei ehkä katuajossa ole niin suurta merkitystä, kuin kura-ajossa jossa paineet ovat pienemmät. Silloin sisä- ja ulkokumin välistä kitkaa kannattaa vähentää.
Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: motomatti - Huhtikuu 07, 2017, 11:10:59 ap
Sitä vaan että sisärenkaattomissa (tubeless) päällirenkaissa on joissakin yllättävän karhea sisäpinta. Toki endurohommissa, joissa rengas elää valtavasti enemmän, on välttämätöntä poistaa kitkaa mutta katurenkaassakin tapahtuu lievempää elämistä sisä ja ulkokumin välillä. Jos nyt enää voi sisärenkaiden kohdalla edes kumista puhua. Mitä lie seosta ovat eikä paikat tahdo niihin tarttua. Taitaa muutenkin paikkaaminen olla katoavaa kansanperinnettä.
Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: TunturiTT - Huhtikuu 07, 2017, 11:16:54 ap
Aina noissa sisäkumi+tubeless-yhdistelmissä pyöräytän kädellä sen sisäpinnan. Joskus joutunut sivuleikkureilla nipsauttamaan jonkun valukarvan pois, ei muuta. Silti käytössä kumien väliin hiertyy sellaisia kumipapanoita, joita voi sitten ravistella rengaanvaihdossa pois.
Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: Pekka - Huhtikuu 08, 2017, 14:35:36 ip
käyn huomenna Biltemassa...

Miten olisi Puuilo?
Vaatinee pientä uudelleenrakennusta, että tuohon saa mp:n renkaan kiinni. Palteen irrotus onnistunee sellaisenaan.
https://www.puuilo.fi/epages/puuilo.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/2014011303/Products/10090534

Näyttäisi onnistuvan ihan sellaisenaankin.
Voi tosin tulla helposti naarmuja vanteen reunoihin.

https://www.youtube.com/watch?v=H2yM5TVyL08
Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: TunturiTT - Huhtikuu 08, 2017, 16:07:48 ip
Viime viikolla tilasin etukumin Rengasonlinestä, kun muista ei haluamaani rengasta löytynyt haluamaani hintaan. Mynetmotosta yllättäen ei löytynyt koko kumia.

Tämä saapui eilen, yhden tyhjän toimituskäynnin jälkeen. Paistoltaan 38/16, eli aika fressi kumi.
Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: Pekka - Huhtikuu 10, 2017, 21:48:37 ip
Rengaslähetys saapui tänään.
Z-kutosten  valmistuspäiväykset ovat 4416 ja 3616
Krossikumin 2416.
Sisäkumit ovat butyyliä, eivät "muovia" mutta synteettistä tiivistä tavaraa kuitenkin.

>>>Butyylikumi ei kestä hiilivetyliuottimia tai öljyjä<<<
https://fi.wikipedia.org/wiki/Butyylikumi
Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: Camn - Huhtikuu 13, 2017, 15:03:48 ip
Aika saikkaamista tuon Postnordin kanssa (terminaali 70 km päässä). Ensin tuli sähköpostia viikolla että tulossa on, vastasin että tuokaa 13.4 to (joku paikalla), kävivät sitten 12.4 ke (ei ketään paikalla). Illalla netissä: tuokaa sit 13.4. to (joku paikalla) => tuli kuittaus että "14.4. pe tuodaan" (pyhäpäivä, eivät töissä). Soitin 13.4 to aamulla 08:00 huituvilla, auto oli jo lähtenyt ja pakettia ei ollut kyydissä, saadaan seuraavan kerran tuotua 18.4 ti (ei ketään enää päivisin paikalla vastaanottamassa).  Vaihtoehtoisia osoitteita, valtakirjaa oveen...  Eipä sitten touhuta renkaiden kanssa ainakaan pääsiäisenä.  No, sure näitä, tekemistä kyllä riittää myös Guzzin kanssa jos sille päälle sattuu ja tyttö puhelimessa oli kyllä hyvin palveluhenkinen ja anteeksipyytelevä (kun kuski ja tietojärjestelmä ovat uusia eikä kumpiakaan oikein toimi). Olisi pitänyt laittaa alun perin jo toimitusosoite työpaikalle.
Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: TunturiTT - Huhtikuu 13, 2017, 15:10:38 ip
Mullekin tuli ilmoitus, kun ei ollutkaan ketään kotona, että tee netissä muutos. Kun laitoin seuraavan päivän (rouva kotona), ei kelvannut. Kun tein valtakirjan kuskille, että tiputa aitan rappuun jos ei olla paikalla, kävi myös se aiemmin hylätty päivä  ??? Toimitusosoitteen vaihdos ei käynyt, olisin töihin tuotattanut. Terminaalista olisi voinut hakea, lähin vissiin Lahdessa, täältä 180km..
Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: Kosse - Huhtikuu 13, 2017, 15:37:17 ip
Tutkin pitkään netin rengastarjontaa ja hintoja. Tänään tilasin renkaan naapurikaupungin liikkeestä, kun päälle laitettuna lupasivat satasella ja sama rengas olisi netissä maksanut noin 90 euroa.
Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: Pulmu - Huhtikuu 13, 2017, 16:39:00 ip
Aika saikkaamista tuon Postnordin kanssa (terminaali 70 km päässä). Ensin tuli sähköpostia viikolla että tulossa on, vastasin että tuokaa 13.4 to (joku paikalla), kävivät sitten 12.4 ke (ei ketään paikalla). Illalla netissä: tuokaa sit 13.4. to (joku paikalla) => tuli kuittaus että "14.4. pe tuodaan" (pyhäpäivä, eivät töissä). Soitin 13.4 to aamulla 08:00 huituvilla, auto oli jo lähtenyt ja pakettia ei ollut kyydissä, saadaan seuraavan kerran tuotua 18.4 ti (ei ketään enää päivisin paikalla vastaanottamassa).  Vaihtoehtoisia osoitteita, valtakirjaa oveen...  Eipä sitten touhuta renkaiden kanssa ainakaan pääsiäisenä.  No, sure näitä, tekemistä kyllä riittää myös Guzzin kanssa jos sille päälle sattuu ja tyttö puhelimessa oli kyllä hyvin palveluhenkinen ja anteeksipyytelevä (kun kuski ja tietojärjestelmä ovat uusia eikä kumpiakaan oikein toimi). Olisi pitänyt laittaa alun perin jo toimitusosoite työpaikalle.

Kas, tänään ois Grisoon uusi änkkäri ollu tuloillaan Postnordin toimesta. Mitään ennakkoilmoitusta ei tullut enkä ollut paikalla joten meni takaisin Oulun terminaaliin reilun sadan kilsan päähän. Olin siinä ihan naapurissa, minuutin päässä, mutta kuulemma saapumisilmoitukset puhelimitse ei heidän palveluunsa kuulu. Uusi toimitusyritys sitten taas viiden päivän päästä, pääsiäinen kun on ::)
Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: GuzGuz - Huhtikuu 13, 2017, 18:32:34 ip
Muuttakaa maalle, niin stressi helpottaa.
Ei kiirettä aamumetroon ja on ihan sama onko kotona ketään jos joku paketti tulee.
Sen verran luovuutta on kuskeillakin että hiton allekirjoitukset, kuittaavat itse vastaanotetuksi jos ei ole paikalla.
Urbaanissa ympäristössä ei taida onnistua ihan yhtä jouhevasti?
Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: TunturiTT - Huhtikuu 13, 2017, 18:50:40 ip
Itse asun lähinnä maalla, ainakin kaupungista katsoen. Tuo kuittaaminen on ihan firmasta kiinni. Postnord toimii täällä ilmeisesti Karjalaisen rahdin kumppanina. Heillä ei vissiin ole aloitekykyä. Dhl jättää ovelle, tai sopivasti näkymättömiin, ettei ihan tielle näy. Dpd yleensä jättää soittamatta ja pudottaa paketin lähipostiin jne.
Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: Jouko S - Huhtikuu 13, 2017, 21:09:16 ip

Juu, maalla on mukavaa...Eikä niin nöpön tarkkaa aina kaikessa muutenkaan..On kai se tietysti osin itsestäänkin kiinni, miten pilkun tarkasti nämä toimitusasiat kukin ottaa. Varmasti useimmiten nämä "toimitusaikaongelmat" välttää sillä, että tutkii tarpeet ja tekee tilaukset hyvissä ajoin. Renkaiden kunnon näkee jokainen heti ajokauden päätyttyä. On siinä kyllä tarpeeksi aikaa tutkia ostopaikat, vertailla hinnat, tehdä tilaukset ja odotella toimitusta ennen seuraavaa ajokautta. Puoli vuotta yleensä jää aikaa aikaa varautua.. Erikseen sitten tietysti rengasrikot tms.

Jouko
Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: TunturiTT - Huhtikuu 13, 2017, 23:03:24 ip
Ei mulla aikatauluongelmaa ole koskaan ollut. Tuo eri kuljetusliikkeiden toiminta vaan ärsyttää. Jotkut eivät edes toimi omien ja ohjeittensa mukaan. Esim tuo, että pyydetään antamaan eri toimitusosoite, mutta sitä ei silti anneta antaa. Tai että käydään ovella, viedään paketti takaisin tai postiin, vaikka toimitusehdoissa on puhelinnumero. Parhaimmillaan on muka käyty ovella, vaikka ollaan oltu koko päivä kotona..
Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: motomatti - Huhtikuu 13, 2017, 23:24:29 ip
Ihan normia. Asun kerrostalossa ja on sovittu kuljetusliikkeen kanssa että olen tavoitettavissa toimitusosoitteessa sovittuna aikana. Ei tavaraa ilmennyt. Turhaan vartoilin. Otin sitten yhteyttä kuljetusfirmaan. Selittivät että kyseessä kerrostalo eikä sisään päässyt. On ovipuhelimet ja -kamera ulko-oven pielessä. Tuskin sitä kukaan kävi tarkistamassa kun osoite kertoo että kerrostalo. Piti itse noutaa terminaalissa ja yrittivät siellä jopa nöyryyttää. Antoivat sitten palautekaavakkeen joka rutistin ja heitin tiskin yli takaisin kun tavarani sain. Parempi on tilata lähipostiin. Sieltä sentään saa ilmoituksen milloin tavara on noudettavissa. Muutti vieläpä aivan viereen.
Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: TunturiTT - Huhtikuu 13, 2017, 23:30:42 ip
Meillä näkee olohuoneen ikkunasta, jos joku tulee ovelle. Samasta ikkunasta näkee myös postilaatikolle. Ilmeisesti kuljetusliikkeen edustaja kävi postilaatikolla asti ja jätti vaan lapun, ettei kukaan ole kotona. En tiedä mitä etua firma saa tavaran toimittamisesta postiin, eikä ovelle. Ei tarvitse kohdata asiakkaita?
Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: Camn - Huhtikuu 18, 2017, 10:34:20 ap
Metzeler Sportec M7RR, kotiovelle kuluineen (rahti, alv), ["listahinta"]:
180/55-17:143,08€ [270€]
120/70-17:115,34€ [204€]
Made in Germany, valmistusajankohdat vko 49/2016 ja vko 03/2017.
Tuollainenkin niissä näkyy olevan: "Dot on the side wall indicates the lightest point, and should be positioned next to the valve."
Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: TunturiTT - Huhtikuu 18, 2017, 11:16:23 ap
Ihan renkaassa tekstinä? Vai tarrassa?
Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: Camn - Huhtikuu 18, 2017, 11:17:53 ap
Jäin ihmettelemään että tuon renkaan pyörimissuuntanuolen ymmärrän, mutta mikä on tuo merkki tuossa sivussa - katsoin Metzelerin nettisivulta mitä tarkoittaa.
Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: TunturiTT - Huhtikuu 18, 2017, 11:21:40 ap
Niin, lähes ainahan nuo on merkattuna renkaaseen. Kannattaa vaan varmistaa, onko kyseessä kevyimmän kohdan merkki, vai raskaimman. Vai onko kumissa peräti molemmat täpät..
Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: Pekka - Huhtikuu 18, 2017, 17:55:26 ip
Tuollainenkin niissä näkyy olevan: "Red dot ...  should be positioned next to the valve."

Tämä on renkaanvalmistajan arvaus, todennäköisesti vanteen painavin kohta on jossain muualla kuin venttiilin kohdalla
Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: LeCa - Huhtikuu 19, 2017, 10:25:42 ap
Jaa'has poijaat. Ei ehkä pitäisi ottaa puheeksi, varsinkin kun omat ratkaisut, myös moottoripyöräilyn saralla, johtuvat lähinnä laiskuudesta ja osaamattomuudesta. 50/50 %. Mutta kuitenkin ...

Eipä ole tullut tilattua renkaita ulkomailta. Varmaan kannattavaa, jos lukee ovh-hintoja meillä ja nettoja muualta, mutta mikä on se lopullinen hyöty?
Corsaan tuli tulevalle kaudelle uudet renkaat. Sori etten tähän hätään tiedä mitkä merkiltään, kun on talvisäilössä liikkeessä ja hommat tehtiin siellä.
Sovittiin kuitenkin, että laitetaan pehmeämpi seos kuin edelliset, mitkä eivät olleet huonot nekään. Tuppaa vaan tulemaan kilsoja niin vähän, että ehtivät vanhentua alle ennen loppuun kulumista. Ehkä näissä menee kilsat ja kalenteri yksiin.

Renkaat, akku, jarrunesteet sekä keulan, perän ja lootan öljyt kustansi yhteensä 422 euroa.
Samalla tuli tuettua sitä kotimaista moottoripyöräelinkeinoa, minkä elämisenehdoista muistutimme kukin tavallamme hallitusta tässä taannoin.

Tulkitsen, että tuli ihan kohtuuhintaiset renkaat.
Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: motomatti - Huhtikuu 19, 2017, 10:37:52 ap
Tilaan sekä netistä (merkkiosat) että suosin paikallisia yrittäjiä (renkaat, varusteet, tarvikkeet). Työsuoritukset teen 99% itse mutta rengashankinnat olen päätynyt tekemään paikallisesta kaupasta. Pitkäaikainen vakiasiakkuus tuo myös hintoja mukavasti alaspäin. En mitenkään ole kyennyt pitämään naamaani tuttuna kaikille firmoille mutta parissa - kolmessa asioin melko usein. Syksy ja talvi on monesti edullista aikaa. Kauppias kykenee ja haluaa silloin tehdä kauppaa kun liikevaihto tahtoo olla hieman alhainen muutenkin.

Ja on muutenkin mukava mennä kauppaan kun tervehditään nimellä ja kahvinkeitin laitetaan porisemaan.
Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: TunturiTT - Huhtikuu 19, 2017, 11:13:48 ap
mutta mikä on se lopullinen hyöty?

Omalla kohdalla oli ainakin se, ettei haluamaani rengasta saanut Suomesta. Tilaamalla toki, mutta silloin hinta olisi karannut poskettomaksi. Vaihdot kun tekee itse, niin säästöä tuli sitäkin kautta x määrä. En halua tukea suomalaista kauppaa ja työtä vain sen tekemisen ilosta. Oma harrastebudjettini kyllä määrää suoraan suunnan, ei ole varaa tukea suomalaista..
Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: Breeze - Huhtikuu 19, 2017, 11:28:27 ap
Sama vika.
Oma Rengasasentajakauppias sanoo, että tilaa Pirellit netistä, niin laitetaan paikoilleen.
Eivät saa Pirellin renkaita oikein minkään näköiseen hintaan ostettua, saati sitten myytyä, niin tilaan sitten netistä.

Autot rengastetaan "suomirenkailla", koska rengaskoot on sellaiset, että netistä tilattuna ei säästöä juurikaan tule.
Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: Camn - Huhtikuu 19, 2017, 20:35:56 ip
Lainaus
Eivät saa Pirellin renkaita oikein minkään näköiseen hintaan ostettua
Tämäpä se.  Tähän asti olen vienyt irtorenkaat liikkeeseen, joka on myynyt ja asentanut renkaat.  Viimekesänä kävi ilmi, että moottoripyörien renkaiden maahantuonti on siirtynyt pois "rengasliikkeiltä".  Siis että esim. Continental ei tuo itse enää.  Samassa yhteydessä ilmeisesti hinnat nousivat jonkin verran. Tässä Motorrad -lehden tämän hetken rankkaus sporttirenkaista (tuo Pirellin tapa nimetä renkaansa on kyllä soinnukas...näin italialaiseen pyörään):
1. Metzeler Sportec M7 RR
2. Pirelli Diablo Rosso III
2. Continental Sport Attack 3
4. Bridgestone S 21
5. Michelin Pilot Power 3
6. Dunlop Sportsmart 2
Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: TunturiTT - Huhtikuu 19, 2017, 21:58:41 ip
Mun Calin uusi etunen on Bridgestone bt016 (Hyper) Pro. Ikinä ei ole Bridgeä ollut. Kommentit merkistä ovat laidasta laitaan. No, kesäkuussa sen Kemora kertoo.
Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: Ikkala - Toukokuu 13, 2017, 00:18:08 ap
Olen tilannut renkaat tuolta: https://mprenkaat-store.com/   Ei ehkä halvin mutta hyväksi todettu.

Punaiseen tuli renkaat viimeviikolla, metzelerin 888:t. Aika tuoreet oli molemmat, 50/16. Hyvä ja kestävä rengas muuten tämä 888, sinisessä takagummilla ajettu reilu 10k ja pintaa vielä 5,5mm.
Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: Pekka - Heinäkuu 06, 2017, 22:08:16 ip
Kun tilasin Mynetmotosta (taas) renkaita, näytti mielestäni tälläkin kertaa rahdin kuljettajaksi GLS.
UPSilla näyttävät kuitenkin tällä kertaa tontille tulevan. Miten muilla, vaihteleeko kuriiri ihan satunnaisesti
tilauskerrasta toiseen?
Otsikko: Vs: Kohtuuhintaisia renkaita
Kirjoitti: TunturiTT - Heinäkuu 06, 2017, 22:22:46 ip
Tuolta Saksasta tilattuna tulee milloin minkäkin kyydissä ovelle. Yleensä UPS.