Gruppo MOTO GUZZI Finlandia Foorum
Yleinen keskustelu => Asiaa ja asian vierestä => Aiheen aloitti: Kimmo Saarelainen - Joulukuu 28, 2006, 03:45:12 ap
-
Terve,
Aina silloin tällöin on puheltu minkälaisia määriä Guzzeja valmistetaan vuosittain. Moto Guzzin kotisivuilla on annettu julki joitain lukuja.
Valmistusmäärä vuodessa:
2004 < 4000 kpl
2005 n. 7000 kpl
2006 >10 000 kpl (raja ylitetty 11.12.2006)
Edellisen kerran 10 000 valmistusmäärät ylitetty v. 1983.
Guzzilla on siis pienoista noususuhdannetta!
Luvut poimittu:
http://www.motoguzzi.it/servonline/news/dettaglio.asp?indice=271 (http://www.motoguzzi.it/servonline/news/dettaglio.asp?indice=271)
Kimmo
-
2004 taisi olla se Aprilian vaikea vuosi - noin 7000 kpl on ilmeisesti ollut suht.koht. normaali määrä. Suunta on hyvä!
-
En haluaisi pilata kenenkään juhlamieltä, mutta todettakoon, että kun Guzzi valmisti vuonna 2005 noin 7.000 moottoripyörää, eräs amerikkalainen toiminimi, jonka kotipaikka on Milwaukee, Wisconsin valmisti vuonna 2004 noin 317.000 moottoripyörää (Motorrad 7/2006).
Kuten sielläpäin on tapana sanoa: they must be doing something right.
-
Kymcoa valmistettiin varmaan vieläkin enemmän!
-
Kymcoa valmistettiin varmaan vieläkin enemmän!
Ja varmaankin Kymcon yli 500 kuutioisia valmistettiin enempi...
-
Mikä lienee tehtaan nykyinen maximi kapasiteetti, jokohan ollaan lähellä?
Menestys ja menekki on hyvä asia, mutta jos Guzzeja pyörisi jaloissa yhtä paljon kuin nyt pyörii japseja ja HD:tä, niin ainakin minun kiinnostus merkkiä kohtaan vähenisi merkittävästi.
-
Siellä tehtaan sivulla olevassa uutisessa, jossa tätä valmistusmäärää hehkutetaan, on myös kummittelemassa 8v Grisokin. Meinaakohan ne kumminkin sellaista ruveta tekemään.
T: MikaA
-
MikaA kirjoitti:
Siellä tehtaan sivulla olevassa uutisessa, jossa tätä valmistusmäärää hehkutetaan, on myös kummittelemassa 8v Grisokin. Meinaakohan ne kumminkin sellaista ruveta tekemään.
T: MikaA
Onhan ne automaailmassakin tuttuja messuilla esiteltävät projektit yms. Jos tällä messuesityksellä haluttiin antaa hieman esimakua tulevasta, mutta laite oikeasti tulee myynti vasta joskus loppuvuonna tai jopa vasta ensi vuonna.
Jos esittää uuden mallin liian aikaisin, se voi tyrehdyttää vanhan mallin kaupan kokonaan. Ostajat jäävät odottamaan uuden mallin julkaisua. Ehkä ennakkotiedot vedettiin netistä pois siitä syystä?! Tiedä häntä.
Kimmo
-
On se kumma kun mistään ei löydy 74 Gt:n määriä ja vaikka kirjat väitää ettei niitä tehty niin ovat väärässä.