Gruppo MOTO GUZZI Finlandia Foorum
Yleinen keskustelu => Tekniikkapalsta => Aiheen aloitti: rimpjar - Lokakuu 15, 2016, 19:38:44 ip
-
Olisko jollakin ideaa miten tuon nopeus/matkamittarin vois korvata toisella. TLM ja Stein-Dinse myy ei oota ja nyt tuli postia että ei
ole edes tulossa enään varastoon, korjata ei kannata eikä voikaan sen verran hampaita hajalla. Jokin tarvike mittari kenties :(
Ja E-bayssa oli pari mutta net oli jo varmaan tulleet tiensä päähän kanssa.
-
Orkkismittarin tilalle joku esim Koson tai Acewellin tuote?
-
Mutta miten noissa tarvike mittareissa on se vaijerinkiinnitys, vai onko net jokin standardikiinnityksiä.
Ei viitsis oikein montaa mittaria ostaa testi mielessä käykö se. :D
-
Useimmissa tarvikemittareissa ei ole vaijeria vaan toimivat täysin sähköisesti.
Mittari vaatii käyttöjännitteen, yleensä akulta sulakkeen kautta ja sitten signaalin. Joko optisella tai sähköisellä anturilla vaikka jarrulevyn pulteista tai mukana tulevalla mgneettipalalla. Asennuksen jälkeen tehdään kalibrointi että nopeus ja ajomatka näytetään oikein renkaan kehäpituuden mukaan.
Vaijerikäyttöisiäkin tarvikemittareitakin on olemassa. Ne vaativat pyörittimen joko etupyörään tai takapyörään. Yleensä eteen ja ovat useimmiten merkkikohtaisia ja siksi juuri tietylle rengaskoolle sovitettuna.
Sähköinen on helpompi.
-
Onko muoviset rattaat?
3D tulostimella "joku" tekee?
-
Katomma ensin tuon vaihtoehdon lähetin kyselyn onko vielä saatavilla.http://www.ebay.com/itm/1997-2002-Moto-Guzzi-Speedometer-Assembly-kph-NEW-/252574487109?hash=item3ace9cd245%3Ag%3AEP4AAOSwAvJXB~HG&vxp=mtr
-
Tietämättä tai tuntematta asoita tässä sen tarkemmin, niin http://motogadget.com/en/
Näyttäisi ainakin ihan päteviltä...
Tosin, tuolla hinnalla nyt pitääkin olla päteviä.
-
Hieman halvemmallakin selviää:
https://www.storm-motor.fi/yleisosat-ja-tarvikkeet/sahkoosat/mittarit/koso-dl-02s-nopeusmittari-kromi-0-260kmh/
Noita voi olla toisenlaisellakin skaalauksella.
Tuo mittari suhtautuu vanhemman Calin 110 mm mittaritauluun liitekuvan mukaisesti. Uudemman ja pienemmän nykyisemmän mittariston kohdalla ero ei ole niin suuri. Tosin tässä on kyse kierroslukumittarista jossa on kaksi lämpömittaria ja kello lisäksi. Niin yleensä on myös nopeusmittareissa. Vanhan varvikellon korjaus olisi ollut kalliimpaa.