Gruppo MOTO GUZZI Finlandia Foorum

Yleinen keskustelu => Asiaa ja asian vierestä => Aiheen aloitti: motomatti - Kesäkuu 16, 2016, 20:49:59 ip

Otsikko: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: motomatti - Kesäkuu 16, 2016, 20:49:59 ip
On joskus huvittavaa, jokus kiusallista ja joskus jopa suututtaa satunnaisen lähimmäisen eli umpi tuntemattoman kommentit ajoneuvosta tai sen kujettajasta.
Sinkojutut ovat jo jääneet historiaan mutta muuta juttua on tullut kuultua.
Yleisin kommentti on "hieno pyörä sulla" mutta keskustelua ei siitä kehity.
Guzzin kohdalta hämmästyneesti: "valmistetaanko näitä vielä?"
Melko yleinen kommentti on muistakin malleista mutta jopa uudesta Calista: "Yhdellä tutulla oli samanlainen mutta se oli ihan paska!"
California Adamantilla (trike) ajaessa saa huomiota. Viikon paras: "laiton peli!" Siihen ei auta vaikka kertoisi kuinka sen olevan katsastettu. Pitänee varmaan käydä katsastuskonttorilta hakemassa rekisteröintitodistus laitteesta todisteeksi.
Viime viikolla tiistana Treen Mustalahdessa starttailin C. Adamantia käyntiin: starttasin kerran, ei käynnistynyt. Starttasin toisen kerran ryypyn kanssa hieman pidempää, ei käynnistynyt mutta takaviistosta kuului huuto: paskaguzzi! Siitä arvasin että jotain ongelmaa on joku tehnyt. Tällä kertaa helppo: tappokatkaisija oli käännetty sammutusasentoon. Nappula jota en koskaan itse käytä. Välillä on tulpanjohdot nypitty irti, tms pikkujäynää. Kyse oli motoristien tiistaitapahtumasta.

Taannoin torilla mustaamakkaraa ostaessa tuli motoristin näköinen keski-ikäinen mies kyselemään että onko tuo Guzzi minun. Vastasin myöntävästi. Hän totesi painokkaasti että väärä hankinta, H-D on ainoa oikea merkki! Sitä kuulee useinkin mutta yleensä niiltä joilla ei ole pyörää ollenkaan tai ovat ns. wannabe-bikereitä. Varsinkin humalaislta kuulee totuuksia.

Jos olisin herkkä moisille huuteluille olisin varmaan hankkinut amerikkalaisvalmisteisen ajoneuvon että pääsee piireihin. Mutta olen siellä piireissäkin huomannut pientä ristivetoa. Esimerkiksi uusi Indian ei ole oikea inkkari ja Victorykin on harmaalla alueella kun taas alkuperäinen Indian on ok.

Automiehet kyselee hintaa ja vauraimmat toteavat että saisihan tuolla rahalla jonkin vanhan käytetyn auton. Jotkut tuovat julki kuinka vähän he perustavat moottoripyöristä ja lisäksi ne pitäisi kieltää! Jos perustavat niin vähän niin miksi se asia pitää ottaa edes esiin. Jokin ongelma tuntuu monilla ihmisillä olevan moottoripyöriä ja niiden kuljettajia sekä moottoripyöräilyä kohtaan.

Toki ihan asiallistakin palautetta on tullut ja joitakin on kiinnostanut tekniikkakin mutta kun ryhtyy puhumaan ABS:n tai ajomoodien ominaisuuksista puhumattakaan vakionopeussäätimestä niin kysyjän mielenkiinto alkaa lipsua. Eikä ole päästy vielä kuin pintaa raapaisemaan.

Miten muiden kokemukset?
Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: Ikkala - Kesäkuu 16, 2016, 21:11:21 ip
Mulla on vissiin aina ollut liian tylsiä mopoja. Ei ole muistiin jäänyt että olisi koskaan sen enempiä kommentoitu tms. Ei ainakaan mitää jäynää tehty. No, viimeviikolla joku juoppo kaupan pihassa sanoa että "ompa komeat äänet". Siis sportissa, vakioputkella. Immeistä on niin moneen junaan ja osa jää jopa asemalle että ei jaksa ventovieraitten höpinöitä paljoa kuunnella saati välittää niistä.

Tampereella harvemmin pysähdyn että jos tuo onkin sikäläinen harrastus ;D
Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: motomatti - Kesäkuu 16, 2016, 21:35:01 ip
Tampere: Suomen toiseksi kateellisimpien kaupunki. Se tuodaan kyllä ilmi nimenomaan negatiivisessa muodossa.
Lainaus
Mulla on vissiin aina ollut liian tylsiä mopoja.
1100 Breva oli sellainen että se ei herättänyt juurikaan huomiota lukuunottamatta erään vanhemman herran kysymystä: Onks tää Honda? Sekin tietysti kertoo jotakin.
Lainaus
Tampereella harvemmin pysähdyn että jos tuo onkin sikäläinen harrastus
Mulla onneksi talli/paja Lempäälän puolella joten kärsii poiketa.
Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: GuzGuz - Kesäkuu 17, 2016, 00:45:51 ap
Eipä ole mitään negatiivista korvaan tarttunut.
Muuten kommetteja tullut lähinnä jo ajamisen jättäneiltä kun muistelevat ajamiaan pyöriä ja vähän siltä kantilta että kyllä he Guzzin tunnistavat.
Kaksi kertaa on ajettu tarkoituksella perässä ja sitten pysäkillä tultu haastattelemaan ajettavuudesta ja muista ominaisuuksista kun kiinnostusta tai jopa ostoaikeita.
Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: aj@ - Kesäkuu 17, 2016, 09:36:19 ap
Melkoisen monta vuotta ja runsaasti kilometrejä olen minäkin ajellut, enkä oikeastaan edes muista, onko kukaan jotain negatiivista peleistäni tai moottoripyöristä ylensäkään lausunut missäänpäin Eurooppaa, oikeastaan päin vastoin. Kanssakurvaajilta tosin kuulee ihan kaikenlaista, mutta näitä en laske.
Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: mosa - Kesäkuu 17, 2016, 10:16:19 ap
Vain positiivista kommenttia Vintagesta ;D
Kerrankin Pukaron bensiksellä 6-tiellä henkilö, joka joutui Helsingin yleisurheilun MM-kisoissa vuonna 1983 110 m:n aitajuoksussa tyytymään hopeamitaliin, huomattuaan Vintagen tokaisi siihen malliin, että "tuo se vasta on oikea moottoripyörä".
mosa
Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: I.H. - Kesäkuu 17, 2016, 10:50:51 ap
Mulle on muutaman kerran tultu toteamaan, että uskalsit sitten tulla Guzzilla tänne asti. Nuo suut saa helposti tukittua, kertomalla, että Guzzilla ajettiin jo 30-luvulla Mandellosta Nord Gappiin .
Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: Breeze - Kesäkuu 17, 2016, 11:19:52 ap
Kun kalustona on Italialaisia rätkiä, niin kaveripiirin se osasto, joka syö ja kahvittelee ABC:llä ja katsoo kotona vaimon valitsemaa TV-ohjelmaa ja Suzuki GSF 1200 bandit on maailman eksoottisin rätkävalinta ovat kovastikin ihmetelleet rätkävalintoja, rivien välistä kuultuna erillaisuus on pelottavaa ja tuntematonta...

Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: motomatti - Kesäkuu 17, 2016, 12:20:05 ip
Lieko helposti ja turvallisen oloisesti lähestyttävä persoonani eli Martti Syrjän sanoin: junttimagneetti, joka houkuttaa ihmisiä jutulle. Vastakkaistyylisenä tyypillinen 120 kg painava 190-senttinen ja jengiliivillinen tylyn näköinen henkilö ei kerää kyselijöitä paitsi ehkä kännisiä huutelijoita turvallisen matkan päästä.

Ei siis sitä kertaa, torilla, huoltiksella, nakkikioskilla, pysäköidessä yleensä, tai muuten vain joutuessa ihmisten ilmoille ettei olisi kyselijöitä, huomionsa esittäjiä tai kritisoijia kohta kimpussa. Joskus parikin samalla kertaa. Jos on aikaa, kuten eläkeläisellä usein on, jään mielelläni juttelemaan jos toinen on edes joltisessakin mielenterveydellisessä kunnossa. Pari morjestustuttavuuttakin on näin syntynyt.
Trike on kyselijöiden top kympissä ykkönen, Cali T3 kakkonen mutta silloin kun oli vielä Benelli Sei niin rinki syntyi ympärille helposti.
Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: TunturiTT - Kesäkuu 17, 2016, 13:24:32 ip
Ehkä mun olemus sitten karkoittaa kamalimmat hoippujat. Tosin aika vähän tulee tankattua millään yleisöllisillä huoltamoilla. Lähinnä kylmäasemilla. Eikä oikein tule keskustoissa pyörittyä.
Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: motomatti - Kesäkuu 17, 2016, 14:04:43 ip
Itse ajelen keskustassa moottoripyörällä asioilla ja ihan vain kahvittelemassa torilla. Varsinkin nyt kun on ajopelinä Cali 1400. Yllättävän ketterä myös kaupungissa ja hidasajossa.
Treellä on motoristeille tarkoitettuja ilmaisparkkeja joita koitan hyödyntää. Näin sadepäivänä saattaisi olla jopa tilaa. Laukontorin (Ts. Alaranta) parkissa syntyy usein vertaiskeskusteluja toisen motoristin kanssa. Tuttujakin tapaa.

Käytän lähes yksinomaan Shellin (St1) palveluita ja useimmiten itsepalvelumittaria. Shellin asemilla on päiväsaikaan apumies joka katsoo autoista öljyt, lisää pesuainetta ja säätää rengaspaineet mutta katoaa kun moottoripyörä tulee palvelumittarille. Olisikohan asenne- vai taito-ongelma kyseessä? Oikeastaan pitäisi kysyä kun sattuu lähimmän aseman johtajatar olemaan kerhokaverin vaimo.

Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: rimpjar - Kesäkuu 17, 2016, 15:30:11 ip
Minun kyllä täytyy myöntää että täällä Ruotsissa tankilla käydessä kommentit Guzzista on hyvin positiiviset ja muutenkin
iäkkäämpien miesten mielestä se ainut oikia moottoripyörä hyvine ja huonoine puolineen.
Mutta tuo kulkuväline kulttuuri on muutenkin erillainen kuin Suomessa, ei täällä haukuta vaikka se auto ei ole Toyota. :D
vaan jokainen ajaa sillä mikä on mieleen.
Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: Paakanan paimenpoika - Kesäkuu 17, 2016, 16:00:08 ip
Pelkästään positiivista palautetta ja kommentteja on tullut niin naapureilta, muilta motoristeilta kuin taukopaikoillakin koko Guzzi-urani aikana (Nevada, Jackal ja nyt 1400 SE).
Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: motomatti - Kesäkuu 17, 2016, 16:16:03 ip
Italiassa olessani töissä autokorjaamossa ja myöhemmin avaruusalusten parissa sain Guzzista aika paljon negatiivista palautetta. Usein huumoriin piilotettuna kuten "guzzikapuzzi" ja muita ns. vitsejä. Siellä kingi on H-D:llä tai japsisportilla ajava. BMW on myös korkealla suosikeissa. Mutta ei Guzzi. Kovin vähän niitä siellä näki.

Tonninelisatasesta saa yleensä positiivista palautetta ei-motoristeilta. Motoristit alkavat muistelemaan että eikös näissä irtoa kovakromit pytyistä ja venttiilit katkeilee ja kardaanit paukkuu poikki ja perät leikkaa kiinni. Sitäpaitsi sähköt ovat ala-arvoiset. Mitäpä siihen sitten muuta kuin että juuri niin, niin on käynyt ja sellaisia ne on. Tämän myöntelevän linjan omaksuin Tapio Sarin-vainaalta. Hänen ajatuksenaan oli että ajetaan me vain tyytyväisinä näillä kaikkine omituisine vikoineen.

Lainaus
Nevada, Jackal ja nyt 1400 SE.
Mukavan nousujohteista.
Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: MasaV7 - Kesäkuu 17, 2016, 16:34:46 ip
Täällä kotikaupungissani, Helsingissä, olen saanut Guzzistani pelkästään positiivisia kommentteja sekä paljon myös peukutuksia. Yhtäkään negatiivista heittoa ei ole tullut. Tällainen vanha starbu ja Cafe-tyylinen prätkä on yhdistelmä, joka huomataan hyvässä mielessä. Myös saundeja (Agostini-putket) on ihasteltu.
Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: TunturiTT - Kesäkuu 17, 2016, 17:03:05 ip
Työkavereilta toki kuullut kaikenlaista vääntöä ja arvostelua (vaikkakin leikkimielistä), mutta kun vastassa on vaan vanha Harrikka tai fighter Suzuki, niin ei juuri jaksa harmittaa.
Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: Makestain - Kesäkuu 17, 2016, 20:46:43 ip
Vain pelkkää positiivista Grisosta, poislukien oma ajokaveri joka ajaa sakemannilla ja manasi 900 euron huoltolaskuaan kun sanoin että osta huoltoystävällinen Guzzi. Tokaisi, että paljon virheitä on tehnyt elämässä, mutta italialaista hänelle ei tule  ;D
Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: Pekka - Kesäkuu 17, 2016, 21:15:25 ip
Muistuu mieleen vanha työtoverini "Uffe".
Hän on vannoutunut Uralisti ja viimeinen punakaartilainen.
Guzzini hän jotakuinkin ymmärsi ja sulatti, mutta kun tulin töihin eka kerran
Buellilla, Uffe marssi suoraan parkkipaikalta eteeni siviilit päällä: "Mitä saatanaa sun pyörän tankissa lukee?"
(American Motorcycles)
Yritin selittää, että ei se tankki ole sielläpäinkään mutta Uffe pyörähti ympäri ja häipyi.
Miestä ei näkynyt viikkoon työmaalla mutta asiasta ei keskusteltu sen enempää. ;D
Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: motomatti - Kesäkuu 17, 2016, 21:22:14 ip
Lainaus
Muistuu mieleen vanha työtoverini "Uffe"
Varmaan samoja sukuja kuin ruotsalainen elokuvahahmo "Uve".
Kyseinen elokuva on katsomisen arvoinen. Siinä on moraali ja arvot kohdallaan.
Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: gringo - Kesäkuu 18, 2016, 00:25:55 ap
"nuo on oikeita moottoripyöriä", "kun on ajanut Guzzilla, niin voi sanoa tietävänsä jotain moottoripyöräilystä"(HD:n omistajan suusta), "Tajuttoman hieno pyörä" (HD-kuskin suusta). Positiivista uteliaisuutta ja paljon kysymyksiä kaupan parkkipaikoilla. Vähän yleistäen voisin sanoa että tämä varsinais-suomalainen motorismi-meininki on aika takakireää. Joskus kylläkin tulee jopa juteltua kokoontumisessa. En ehkä ole itsekään ekstrovertein jamppa. Pussihousuporukoissa selvästi erilaisia klikkejä. Henkselitkin paukkuvat. Tervettä lapsenomaista uteliaisuuttakin esiintyy. Kivaa on se, kun jampat kertovat laitteistaan. Joskus ärsyttää kun motskarit ovat "ylientisöityjä". Ei spic n span pahasta ole mutta jos vaikka 50 vuotta vanha pyörä on kuin sillä ei olisi metriäkään ajettu, niin itseäni se ei jotenkaan puhuttele. Toisia puhuttelee, ja hyvä niin. Minusta nämä uudet isot Gessut ja muut matkaendurot ovat painajaismaisia möykkyjä, vaikka taatusti ominaisuuksiensa puolesta parasta A-luokkaa. Kauppa käy kuin siimaa. Ei miljoonat kärpäset väärässä voi olla.... ;D
Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: LeCa - Kesäkuu 18, 2016, 08:53:31 ap
Ehkä mieleenpainuvin guzzikommentti mitä olen saanut, on ekalta guzzikesältä -84.
Olin ylpeä uuden Le Mansin omistaja. Kuljettiin kimppakyydillä Lappeenrannasta Kaukopäähän töihin.
Lemppari oli seisonut päivän katuvarressa kaverin kodin kohdalla. Illansuussa kun palattiin töistä paikalla pyöri lauma pikkupoikia.

Laitoin laitteen tulille ja taisipa olla jo silloin puolityhjät Lafranconit edesauttamassa pakokaasujen ja äänien esteetöntä ulospääsyä. Tässä vaiheessa yksi nassikka huusi metelin yli, että "onkse diiseli?"
En jäänyt käymään mitään oppiriitakeskustelua vaan nyökyttelin, painoin kypärän päähän ja ajelin matkoihini.

Tietysti työkamu (automies) kuuli kysymyksen, mutta ei hänkään jaksanut virnistellä siitä paria- kolmea vuotta kauempaa.
Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: motomatti - Kesäkuu 18, 2016, 14:14:21 ip
Usein kuultuja leikkimielisiä yhden ja kahden sanan herjoja Guzzista ovat kompressori, atlascopco, paskapumppu (tarkoitti kyllä alunperin Honda CX:ää), myyränpelotin, metsurinvaiva (metstyöntekijöillä ilmenevä valkosormisuus), liikkuva sähkövika, nurinpäinpyörä (kuulee H-Deen omistajilta koska kone on heidän mielestään "väärinpäin"), ja joitain muitakin joita on kuullut harvemmin.

Ei voi olla yhdentekevää että yhdellä merkillä on useita lempinimiä. Vaikkakin jotkin voi mieltää negatiivisiksi. Lisäksi on nimestä tehdyt väännökset ja lorut.

Olen luotettaville kavereille tarjonnut pyöriäni koeajettaviksi mutta todella harvalla on ollut kiinnostusta.
Ne jotka ovat ajaneet ovat myös kertoneet kokemuksistaan ja ovat olleet yllättyneitä, jopa suorituskyvystä jota yleisesti väheksytään.
Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: GuzGuz - Kesäkuu 21, 2016, 22:51:31 ip
Tänään tuli pari kommenttia Guzzista.
Aamupäivästä lähdin kahville Pulkkistenharjun kiskalle, joka tosin osoittautui olevan kiinni, mutta lähtiessä pari nuorta kyykkypyöräilijää ohitti räväkän oloisesti just pihasta lähdettyäni.
No, halusin nähdä miten mutkia ajavat ihan mielenkiinnosta kun mulle tuttu taipale ja itsellä hyvä ajotuntuma kyseisen tien kirraamisiin.
Ei tietenkään saa kiusata nuoria, mutta hieman hymyilytti kun eivät saaneet mitään eroa meihin "vanhuksiin" paitsi suorilla, aina mutkissa kiinni otettiin ja ohikin olisi päässyt jos sellaisesta olisi ollut kyse.
Mutta kiltisti perässä ajoin ja "vaihtamaan" pari sanaa.
En kehunut asennetta ylikovaa ajamiseen, mutta vähän neuvoa ennakoida niitä käännöksiä enemmän ja ottaa tuntumaa tiehen, pyörään ja suosittelin ratakokeilujen kautta tuntumaan.
Itsehän en ole koskaan rataa kokeillut, hyvää toki tekisi meille "vanhuksillekin".
Kommentti oli suht syvä hiljaisuus, oikein kuuli miten keitti kuupassa.

Seuraava kommentti olikin sitten poliisilta, eli siitäs sain.
200e sakko kun olivat virittäneen takuuvarman rahastuspaikan.
50 rajoitusmerkin kohdalle tutka sillan kupeessa ja ihan iisisti onneksi tulin siihen vain 83.
200e oli pienin tilanteesta annettava kuulemma mahdollinen, liikenteen vaarantamisesta mutta tyhjällä tiellä sain kuulemma alennusta, hitto kuitenkin mikä hintojen nosto kun edellinen oli 110e, kai siitä on sitten vuosia.
Mutta siviiliauton poliisin kommentti oli että hieno pyörä sulla on, itsekin olisin mieluummin ajamassa omaani kun töissä näissä merkeissä.
Siis hienossa järvimaisemassa ja aivan upea keli, mainitsin että on varmaan ahdistavimpiakin työpaikkoja.
Sanoi että takaisin töihin.
Se takaisin töihin tarkoitti että jokainen joka ajoi siihen tutkaan otti sakot, hienosti paikka oli katsottu.
Oli kyllä erittäin ystävällistä käytös, mutta 200e täytyy taas jostain ..
Mp harrastus ei halpaa ole.

Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: Kurtsi - Kesäkuu 22, 2016, 08:27:52 ap
Kuultuaan Cali II:n hinnan (52300 tai 53200 mk syksyllä 1984) appiukko ällistyi että sillähän saisi kaksi Ladaa. Vastasin että mitä mina kahdella Ladalla tekisin.

Kultakivessa Punkaharjulla mies kierteli pyörää ja totesi lopulta että onpa hienosti entisöity vanha pyörä. Kuinka vanha se on ?. Vastaus oli että kaksi vuotta.
Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: Machiavelli - Kesäkuu 24, 2016, 02:05:25 ap
Juu, tuli mieleen tapaus viime kesältä kun kävin Haltialassa noin viidensadan Harrikan vieraana... loput sata pyörää oli jotain muuta merkkiä ja mää olin toinen Guzzikuski sinä iltana. Asiasta kettuuntuneena kahvit juotuani täräytin "mr. Nobody" - Stonen tulille ja kas, vieressä olleen neljän Hooree -ukon katseet kääntyivät jotta mikäs siellä jytisee... No täysin avoimet Lafranconithan ne siellä... :)  Sissos... hieno mopo, hyvä mieli!
Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: Kimmo Saarelainen - Kesäkuu 24, 2016, 09:58:24 ap
Terve,
Omalla kohdalla kommentit ovat olleet pääsääntöisesti positiivisia!
Toki muutama kanssamotoristi on irvaillut italialaisesta laadusta, mutta ne on vain tietämättömien motoristien turhaa louskutusta.

Yleensä huoltoasemilla tulee vain positiivisia ja vilpittömän tuntuisia kommentteja :)

Viime viikolla viereiseltä tankilta tuli kommentti:
"Hienoa nähdä, että joku ajaa vielä kunnon moottoripyörällä. Yleensä ne ajelee kaiken maailman hd:lla"

Kerran kaveri tuli juoksujalkaa tankille ja pyysi minua käynnistämään pyörän, että kuulisi vielä kerran Cali EV:n + lafranconin upeat äänet! Kaveri oli entinen guzzisti.

Oltiin kolmen kaverin kanssa ajelulla. Pysähdyttiin kahville. Siinä pari ukkoa kommentoi: "Onhan joukossa yksi moottoripyöräkin" Ajelin silloin Nevadalla ja joukon ainoalla Guzzilla.

Kerran kaarrettiin vaimon kanssa kaupan pihalle. Viereisestä autosta nousi pariskunta, jonka naispuoleinen puolisko sanoi "Vaan kylläpä teillä on kaunis pyörä".

Pieniä juttuja, mutta ne vahvistavat käsitystä, että Guzzissa on sitä jotakin! :)
T. Kimmo

Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: AET - Kesäkuu 24, 2016, 16:25:36 ip
MOI

Ostin 1213 California 1400 Touringin. En ole mikään sosiaalinen tyyppi, en voinut kuvitella minkä huomion kohteeksi jouduin. Tosin kaikki palaute on ollut positiivista. Pyörä on erinomainen.

Arto
Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: Machiavelli - Kesäkuu 25, 2016, 03:36:27 ap
No tuota... :) Nyt on tilanne sellainen että meidän avioliitto solmitaan 29.7. Lahdessa... myötätuntoa ja osanottoa otetaan vastaan... :)  oikeasti... mä olen onnellinen guzzimies...
Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: GuzGuz - Kesäkuu 25, 2016, 06:00:52 ap
Machiavellille etukäteen jo onnittelut, mutta siis pyörän vai naisen kanssa?
Vai molempien, saako tulla kuokkimaan jos lupaan käyttäytyä siivosti ja ajokunnossa Guzzilla?
Tää voisi olla kyllä yksityisviestin paikka, mutta ollaan nyt sitten näin julkeita.
Hienoa että hyviä asioita toteutuu, onnea hyvin myötätuntoisesti täältä!
Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: egon - Kesäkuu 25, 2016, 16:01:16 ip
Kaksitoista vuotta sitten haettiin frouvalle Monsteri Vaajakoskelta. Mentiin kaksi päällä Millellä ja tultiin kahdella ratsulla kotia. Monsterikauppias katsoi Milleä ja sanoi, että tuossa sitä riittää sormitöitä. Vastasin, että kun tuosta Monsterista ei ole mitään jäljellä, niin Mille on töissä edelleen. Saatoin olla oikeassa, mutta Monsterin mittari lähti juuri toiselle kierrokselle ja hyvin se pöhisee.  Siihen on meillä tullut vajaat neljä kymppia ja Milleen samaan aikaan jotain 150 k.
Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: Urpo ja Turpo - Kesäkuu 25, 2016, 20:42:22 ip
Kun Turpo oli ajanut Ducati M800:lla n. 170k, pyörän luottohuoltaja Cuda sanoi, että henkisesti pitäisi varautua täysremonttiin muutaman kymppitonnin sisällä ja että Ducatiin on halvempaa ostaa käytetty kolarimoottori esim. Saksasta. Ducati on nyt moottoripyörien taivaassa kun se pöllittiin uudelta omistajalta ja voro tärveli sen.
Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: pekkos - Kesäkuu 28, 2016, 12:32:01 ip
Mulla on musta pieni Breva 2006, virheetön, laukutkin logoilla. Eräs nainen tankilla kehui kauniiksi pyöräksi,
veti ihan punaiseksi. Mopohan tää on noitten kaikenlaisten isojen laitteiden rinnalla, mutta kun vaimolla on
ferrarinpunainen Fiat 500:nen kattoluukulla, niin sopii jotenkin hyvin yhteen...Mitä älyttömiin kommentteihin
tulee, niin yks lande tokaisi mulle, että "mitä mää muka tollattella teen". Sanoin sille, että ehkä siksi sää
levitätkin paskaa laitumille vanhalla zetorillas ja minä ajelen tällä... :D
Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: gringo - Kesäkuu 29, 2016, 00:46:21 ap
Tänään cruisailin sellaiset 350 kilsaa. Kaikissa levähtämispisteissä kiinnitti guzzi myönteistä huomiota. Tulkitsin asiantilan siten, että kiinnostuneet kuolevaiset ajattelivat jotakuinkin niin, että etuoikeutettu on se, joka tuollaista pyörää saa kepittää. Saman tyyppinen ajatuksen juoksu kuin itselläni nähdessäni kaunottaria kirmaamassa rantabulevardeilla.
Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: latimo - Kesäkuu 29, 2016, 11:24:57 ap
Eräs, jo edesmennyt mp-poliisi pysäytti jo vuosia sitten vielä kun ajelin kaksipyöräisellä silloin
ekalla guzzillani (california1100), ja totesi että "jaa sulla on guzzi, ne on ihan paskoja".
Tällainen kommentti poliisimiehen suusta, mutta ei ollut huomautettavaa.
Näitä ketjuja on mukava lueskella ja tehdä huomioita niinkuin nytkin sen että me guzzistitkin ollaan ihan samanlaisia kuin muunkin merkkisten pyörien omistajat: oma merkki on se ainoa oikea ja muut on vähän niinkuin sinnepäin.

latimo
Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: I.H. - Kesäkuu 29, 2016, 12:41:38 ip
Noilla poliiseilla ei ollut pahaa sanottavaa Guzzista, paitsi että latausvehkeet olivat ylimääräisistä poliisivempaimista johtuen enemmän ja vähemmän riittämättömät . Tämä oli Imatran muistoajoissa 2010.
Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: mosa - Heinäkuu 01, 2016, 15:33:21 ip
Muistui mieleeni hauskin kommentti aina sanavalmiilta appiukolta. "Että tommottella Berlusconin mopolla ajellaan".
Mosa
Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: kalina - Heinäkuu 02, 2016, 12:06:19 ip
Kyllä itseni kohdalla on pitänyt kaveripiirin kommentteja kuunnellessa olla ego kunnossa. Sen verran outo lintu Guzzi näillä seuduilla on. Pyörää ja sen kuljettajaa pidetään jokseenkin erikoisena. Suhtautuminen säälin sekaista kunnioitusta kun "uskaltaa tuollasella oikeen reissuunkin lähteä".
Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: Ikkala - Heinäkuu 02, 2016, 16:29:05 ip
Kyllä itseni kohdalla on pitänyt kaveripiirin kommentteja kuunnellessa olla ego kunnossa. Sen verran outo lintu Guzzi näillä seuduilla on. Pyörää ja sen kuljettajaa pidetään jokseenkin erikoisena. Suhtautuminen säälin sekaista kunnioitusta kun "uskaltaa tuollasella oikeen reissuunkin lähteä".

Höps, onhan näitä nykyään tääläkin ihan mukavasti. (Siis Seinäjoen lähistöllä.) Jopa paljon jos vertaa mitä oli 15v sitten.  Kyllä se tämä honsusukawajamakansakin järkiintyy vaikka aikaa ottaa. 
Eihän sulla hätää kun tiiät mihin tulla kun vertaistukea kaipaat ;D

Tänään oli mustia sportteja liikkeellä ihan pariksi asti. Eilen joku ajeli 1400 calilla tuossa kylän sivuutte. En kyllä tuntenu. Eikä tuo mua noteerannut kun olin harrikalla matkassa.
Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: GuzGuz - Heinäkuu 02, 2016, 16:57:26 ip
Eikös Guzzien viehätys pitkälle ole sitä ettei niitä montaa ole.
Taitaa kuskeissa olla samaa, erottuakseen en tiedä, ehkä sitäkin, mutta yksilöllisenä valintana pyöräksi.
Eikä pahasti haittaa ajettavuus, osien kuitenkin saatavuus, hyvät nämä palstat jne.

Kommenteista.
8v tyttö istui kyydissä.
Ihan liian iso kypärä päässä ja ei nähnyt tietä kun kuikuilemalla hoikan kuskin sivuitse.
Tarraus oli luja takin liepeistä kun pikkuisen kiihdyteltiin ja huolestuneen äidin eteen palattuamme kailotti että on ajanut moottipyörällä, ja se on ihan erilaista kun autolla.
Muutenkin räväkkä likka, ilmoitti saman tein haluavansa moottoripyörän.
Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: Machiavelli - Heinäkuu 03, 2016, 00:09:58 ap
   Siinä näät Ikkala ettei kukaan noteeraa Hooreemiehiä...  ;D no vitsi vitsi! Mulle kävi juhannuksena sellainen tapaus että pysähdyttiin tauolle tunnetun rantakahvilan parkkikselle. Neljä ukkoa tuhannen päissään hoippuivat ulos baarista ja halusivat tehdä kaupat mun Guzzista... sanoin että valitettavasti kyseinen Guzzi ei ole kaupan, siirtykää maanantaina valtuutetun merkkiliikkeen puoleen. Siitähän syntyi älämölö, ei kuulemma kelpaa 1400 California, pitää olla perinteinen 1100... yksi miehistä oli hyljännyt BMW:n munattomana vehkeenä... olin yllättäen samaa mieltä...  ;)
Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: millegt - Heinäkuu 03, 2016, 10:53:06 ap
kerran kun kävin turus käymssä niin kattelin peilistä että joku mopo ajaa takana no siinä ekoissa liikennvaloissa tuli viereen, joku pitkäkeulanen rakennettu harrikka, kuski harrikkamiehen näkönen, katelli hetken ja kysy että "mikä vi...n mille" no mää sanoin että se on tuhat italiaksi eikä siinä sitten muuta juteltu

Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: Machiavelli - Heinäkuu 15, 2016, 21:24:11 ip
   Käväisin viikolla paikallisessa ruokakaupassa ja siinä lähtöä tehdessäni tuli vanhempi herrasmies juttusille sanoen: "Oli niin oudon näköinen pyörä että piti tulla vartavasten lähempää katsomaan, sehän on oikein Moto Guzzi! Siitä pisteet herrasmiehelle... :)
Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: motomatti - Heinäkuu 15, 2016, 22:04:10 ip
Kuluneen viikon parhaiten mieleen jäänyt kommentti California Adamantista oli: Tämmöstä harrikkaa en ookaan ennen nähnyt! Sanoin että et näe nytkään. Tajusi ehkä sanomansa ja näkemänsä ristiriidan ja läksi muualle.
Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: Machiavelli - Heinäkuu 15, 2016, 23:48:14 ip
   Näytin myös viime viikolla työmaalla puhelimesta Guzzini kuvaa ja kommentti oli: "Onhan toi paremman näköinen kuin Timpan homosohva!" Avaan tilannetta sen verran että Timppa on mun työpari jolla on joku HD...  ;D
Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: Harri Eronen - Heinäkuu 16, 2016, 09:50:35 ap
Ei varsinaisesti kustiin liittyvää, mutta kun tämä on kohta off topic. Viime Sunnuntaina olin kerhon tallilla, sisään tuli pari n 5 v poikaa,  toinen jopa kerhon jäsen. Kiertelivät aikansa, totesi  meille, "Nyt minä ajan crossia, mutta isona minusta tulee motoristi"!!
Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: MarkkuEVP - Heinäkuu 20, 2016, 18:58:09 ip
Vielä tähän osioon Åforsin Kallen kommentit: Miten sinä tollaisen olet laittanut... eihän se ole kunnon moottoripyörä. Mitenkä ne vielä käyttää tuota moottoria ?
Sanoi kyllä myyneensä Guzzeja jopa 10 kpl  yhtenä vuotena. . Jossain vaiheessa päädyttiin kuitenkin siihen, että voi kait tuollakin ajaa  ;D  Ps.Ostin eka Hondan häneltä 1970.
Tankatessa Kaustisella tuli autolla noin 55 - 65 v mieshenkilö oikein ihastelemaan hienon näköistä pyörää.  "taitaa olla uudehko malli", kyseli. Kerroin että on rippikouluiässä... ja kyllä sitten ihmetteli pyörän siisteyttä.. ja jono tankilla kasvoi ja kasvoi.

Mr
Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: motomatti - Heinäkuu 20, 2016, 19:32:32 ip
Vesilahdella paikallisessa pizzeriassa kuultua California Adamantista pensasaidan takaa. Kaksi vanhempaa rouvaa: Tommoisen kyytiin voi mennäkin kun ei putoa mutkassa. Siihen toinen: On se hieno.
Lähtiessä kaksi vanhempaa herraa kyseli trikestä sen laillisuutta ja ihmettelivät miksi siinä on noin omituinen ja pieni moottori. Kerroin että on se 950-kuutioinen. Kovasti epäilivät kun ei ole kuin yksi sylinteri. Pyysin katsomaan toiselle puolelle. Kerroin myös että sitä saa ajaa autokortilla. Siihen heillä ei ollut mielipidettä. Toivottelivat hyvää matkaa.
Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: Machiavelli - Heinäkuu 31, 2016, 02:03:09 ap
   Olen vuosikaudet pitänyt päälläni  nahkaliiviä, tosin vain bändikeikoilla ym.edustustilaisuuksissa... rintapielessä on Fenderin pinssi jonka sain kaverilta joka tietää että omistan em. brändin soittimia. Viime kesänä kun tapasin muutamia tuttuja jotka olivat kuulleet että mulla on nykyään Moto Guzzi, alkoivat tivaamaan että miksei selässä lue mitään....  sanoin että mulle riittää tämä Fenderin pinssi, rintataskun suulla...
Otsikko: Vs: Muiden kommentit pyöristänne
Kirjoitti: Camn - Elokuu 02, 2016, 22:15:29 ip
No comment.