Gruppo MOTO GUZZI Finlandia Foorum
Yleinen keskustelu => Tekniikkapalsta => Aiheen aloitti: rimpjar - Joulukuu 08, 2015, 15:57:54 ip
-
Niin kertokaas saako tuohon moottorin kiinnikkeeseen hitsata vaunun kiinnikettä vai pitääkö se olla ruuvein kiinni.
-
Kylläpä se vaunu ,ainakin lahden tälläpuolen , pulttaamalla pitää kiinni laittaa. Etu ala-kiinnike juuri tuohon , taka ala-kiinnike takajalkatapin kiinnikeen kohdalle. Ja kaatumaraudan kun poistat. siinä on myös hyvä kiinnityspiste. Ja pakoputki muutosta kannattaa suunnitella, vähentää vaunussa melua ja pakokaasua. Ja vaihtele öljyt vaihdelaatikkoon ennen vaunun laittoa, on helpompi tehdä :))
-
En minä Harri mitenkään loukkaantunut olis vaikka jokusella kuvalla neuvoisit. ;).
Ja just tuota pakoputki muutosta miten sen voi toteuttaa, menee liian monta olutta jo sen suunittelussa.
-
Jos olis JouniN ,kuulolla ja laittaisi kuvia. Kun ei tullut aikanaan otettua, kuvia.
-
MotoJussilla on jotain juttua sivuvaunun sovittamisessa Californiaan blogissaan: http://motojussi.blogspot.fi/
-
Joo minä olen käynyt Motojussin koko blogin läpi mutta just lähikuvaa tuosta vaunun etu ja takakiinnikkeestä en löytänyt. Joten Motojussi kamera
käteen ja kuvaa kehiin. :)
-
Sen verran voin ratkaisusta kertoa että tuo koneen etuosan läpi kulkeva pitkä pultti pitänee ehkä korvata pidemmällä samanlaisella koska etupään apurunko tulee kiinni molemmin puolin runkoa. Näiden kylkilevyjen välissä on poikkiputki laturin alapuolella. Kylkilevyjen ylemmät pultit tulevat kiinni pitkän pultin yläpuolella oleviin reikiin. Kylkilevyt ovat siis suurinpiirtein kolmikulmaiset ja etualakulmassa on levyt yhteen liittävä putki hitsattuna levyihin kiinni. Rakenne on helppo ja tukeva. Tämän apurungon oikeaan sivuun voi sitten kiinnitellä ihan mitä vain. Sivulevyjen paksuus vähintään 5 mm. Kapea kanttaus ei ole haitaksi reunoissa.
Mittoja on äkkiseltään paha antaa mutta jos tuolla selostuksella saisi jotain aikaiseksi.
Ja siinä pitkän pultin sijaisena ei sitten pidä käyttää rautakaupan kierretankoa vaan ihan oikeaa pulttitavaraa. Tuplamutterit päihin.
Pitääkös teilläpäin sivuvaunu viedä katsastukseen?
-
Kyllä se pitää rekisteröinti katsastaa ja sitten joka toinen vuosi kuten normaali moottoripyörä. Tuo pitkä pultti tuntuu olevan ongelma tai ei se ole ongelma jos haluaa 100kpl. mikä on minimitilaus yksittäis kappaleet on hukassa. jos joltain löytyy m12x300 ja taitaa olla vielä hienokierre
niin olisin valmis rahallista korvausta vastaan ottamaan vastaan.
-
Nyt täytyy kehua Suomalaista palvelua. Koko aamun soitellut mistä löytää M12x300 pulttia ja olishan niitä täältä Ruotsista löytynyt mutta
tosiaan minimi tilaus olis ollut se 100kpl. Soitto Suomeen Pulttikauppa oy:n ja kaveri ilmoitti että löytyy ja hän voi lähettää postissa tulemaan pari kpl.
ja lasku on lähetyksen mukana pultti maksoi peräti 5e. :)
-
Olin jo laittamassa ohjetta että pultin voi tehdä lähin koneistaja: teräspyörötankoa pätkä ja jengat molempiin päihin. Tuplamutterit siksi että tavallinen karkeakierre voi avautua itsekseenkin. Onnittelut pultinhankinnasta.
-
Liukkosen Pultti Lahdessa on kanssa hyvä ollut näissä asioissa.
Asiaa tunteva palvelu vanhempana putiikkina.
Kaupan kunniaksi on todettava että aikanaan ostin heiltä n12.000 veneruuveja jotain vanhaa varastoa. Pronssia, tompakkia ja messinkiä, 150e..
Vähän hymyilytti lähtiessä, sittemmin rahapulassa myin niistä puolet jollain 1000e ja vieläkin jäljellä puuhommiin laatukiinnikkeitä.
Jos erikoisempaa mittaa, niin kyllähän metallipajat sorvaa.
Itsekin kierteistää sopivista tangosta, mutta taitaa tulla edullisemmaksi teettää jos ei ole sopivia työkaluja/ kaupoista löydy.
Ai Ruotsissa on katsastus pyörissä?
-
Ai Ruotsissa on katsastus pyörissä?
On se katsastus Suomessakin silloin kun tehdään muutoksia runkoon, jousitukseen, moottoriin, tehoon nostavasti, äänenvaimennukseen, matkustajamäärään, hankintaan ulkomailta EU:n ulkopuolelta, jne. Kaikki eivät vain vaivaudu.
Em. asioiden toteutumista ja oikeaa toimintaa seuraavat poliisit ns. tienvarsikatsatuksissa.
-
Olin jo laittamassa ohjetta että pultin voi tehdä lähin koneistaja: teräspyörötankoa pätkä ja jengat molempiin päihin. Tuplamutterit siksi että tavallinen karkeakierre voi avautua itsekseenkin. Onnittelut pultinhankinnasta.
Saahan noita pultteja hankittua ihan valmiinakin hienokierteellisinä. Siihen vielä lukitusmutteri tai Nord-lock, niin ei tarvi säpöstellä tuplamutteriviritysten kanssa.
-
Katsuri vaatii sen tuplamutterin. Täällä. Vaan ei taida vaatia länsinaapurissa. Siellä homma lienee sivistyneempää.
Katsurilla kun on muutoskatsastuksissa lähinnä kumileimasimen virka niin jossain pitää päteä. Meinaa aina katsastuksessa naurattaa ihan väkisin kun katsastusinsinööri yrittää väkisin löytää virhettä tai jonkin puutteen ymmärtämättä kokonaisuudesta juuri mitään. Ei muutoskatsastusten suhteen ole samaa pakkohylkäysprosenttia kuin on vuosikatsastukselle.
-
Mihin se perustaa tuon tuplamutterin? Mikä pykälä sen vaatii?
-
Ei mitään pykälää ole, kunhan vain saa vaatia.
Tai tavallaan on kun asetuksessa ajoneuvon muuttamisesta sanotaan että rakenteen tulee olla riittävän luja.
Käy joskus mukana katsomassa ja kuulemassa kun muutoskatsastusta tehdään. Taannoin jouduin kirjoittamaan katsastusmiehen vaatimuksesta käsin kuulakynällä ruutupaperille rakenteen lujuudesta kaiken sen mikä oli jo aiemmin tietokoneella kirjoitettua ja sitten allekirjoittaa sen. Pari A-nelosta. Siihen päälle katsuri sitten lätkäisi konttorin leiman ja nimensä alle. "Ettei jää vastuuta."
-
Se on vaan tuota teknistä tyhmyyttä, mitä katsastaja saa harrastaa. Heille on annettu lupa esittää tietämätöntä, mitä tulee esim rakenteiden lujuuksien ymmärtämiseen. Jos mutterin alla on Nord-lock, ei se siitä itsekseen aukea tärinästä tai telepatialla. Se tarvii avaimen ja voimaa.
-
Toistaiseksi katsastusasemalla asiakkaan pitää leikkiä nöyrää hallintoalamaista ja mielellään vielä tyhmää että saa asiansa sujumaan. Kai tämäkin asia joskus muuttuu niin että asiakas on se joka maksaa ja on palveltavana. Hieman siihen suuntaan on jo vuosikatsastusten osalta menty mutta nämä muutoskatsastukset toisinaan....
Ennen oli erilailla: vuosikatsastuksessa vuonna -76 kun ammattikoulussa kaverini laittoi Amazoninsa erittäin hyvään kuntoon ja konttorilta leimaa haussa ollessa tämä kaverini Hessu julisti jo kassalla että on "ihme jos katsuri tästä vian löytää"! Katsuri sitten kirjoitti hylkäyspäätöksen vain vilkaisemalla autoa ja syyksi "yleinen epäsiisteys". Olihan se hieman pölyinen oltuaan autohallissa muutaman kuukauden.
Seuraavalla kerralla tiesi Hessu olla hiljaa joten tällä välin pesty, imuroitu ja puunattu Volvo läpäisi katsastuksen mutta kauan kesti syynäys. Tuplahintaan sai hyväksynnän.
-
Katsastusasemilla on tosiaan havaittavissa vieläkin vanhan liiton touhua.
Mutta on mennyt parempaan suuntaa, joskus tuntunut jopa että muuttumassa palvelualaksi.
Viimeksi ystävällinen katsastaja jopa ruuvasi itse valojen suuntauksen samalla kun tarkasteli autoa.
-
Mulla on käynyt samoin ja kerran kiristi akunkengän, "kun nyt sattui huomaamaan".
-
Täällä puolella katsastusmies ei epäröi tarttua työkaluun jos asia vain korjaantuu naputtelemalla ja hiukan öljyämällä. Huomasin vain kun oli autosta jäänyt irroitettava vetokoukku hiukan pitemmäksi aikaa paikoilleen ja lukitus vivut hiukka ruosteessa. Samaten valojen suuntaus näyttää olevan aika automaattinen toimenpide. Kilpailu takaapalvelun.
-
Joo minä olen käynyt Motojussin koko blogin läpi mutta just lähikuvaa tuosta vaunun etu ja takakiinnikkeestä en löytänyt. Joten Motojussi kamera
käteen ja kuvaa kehiin. :)
Hmjaa. Pitääpä kattella, josko löytyis.