Gruppo MOTO GUZZI Finlandia Foorum

Yleinen keskustelu => Tekniikkapalsta => Aiheen aloitti: Kurtsi - Elokuu 09, 2015, 18:03:52 ip

Otsikko: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: Kurtsi - Elokuu 09, 2015, 18:03:52 ip
Cali II:n vaihteistosta (kolmatta mittarin kerrosta ajetusta)  kuuluu kalkatusta (tämä on paras keksimäni sana kuvaamaan ääntä). Ääni kuuluu laatikosta vaihteen ollessa vapaalla; kytkin pohjassa vaimenee. Vaihde pesässä kytkinpohjassa ääni loppuu eikä kuulu ajaessa eikä keskituella vaihde päällä "ajellessa" Vitonen vonkuu mutta on vonkunut jo toistasataa tuhatta. Joku pyörivä osa siellä kalahtaa toista vasten säännöllisen epäsäännöllisesti. Kun kuuntelee vanhalla kikalla iso ruuvimeisseli korvaa vasten, kuuluu laakerien iloista terveen oloista rallatusta (ja se kalahtelu), joten akuutti vika ei liene laakereissa ? Palautusjousikaan ei liene poikki. Magneettiropussa ei ole sen enempää metallitöhnää kuin ennenkään. Onko moista ollut muilla ? Uskaltaisikohan ajaa lumille asti ja katsoa sitten askin sisälle ?

Voisi vielä mainita, että kardaanin nivel on vielä alkuperäinen; vaihdettu 150 tuhannessa pyörimään toiseen suuntaan (sekin onnistuu kun koneistaa/koneistuttaa laakerin sisään menevän pään)

Kun ensi kerran ko. äänen kuulin liikennevaloissa, luulin koneen vetelevän viimeisiään. Ihan kuin mäntä tai männäntappi pitäisi meteliään, mutta tarkempi diagnoosi johti alusssa mainittuun.
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: egon - Elokuu 09, 2015, 18:20:16 ip
Tuttu ääni. Kun kytkentävehkeet on saaneet vähän välystä, siellä alkaa vapaalla, muistaaksein kernaammin joko ala- tai ylämäessä napata kytkentäsakarat toisiinsa. Millen lootan käytin auki ja shimmasin valitsinrummun välyksen noin nollaan ja muistaakseni hiukan myös sivuakselia päittäin oikeaan kohtaan. Laakerit oli ihan hyvät, mutta se ei tarkoita etteikö sinun pyörässäsi voisi olla myös laakereissa aksiaalivälystä. Jos käytät laatikon ajallaan auki niin viitosen saa ehkä pelaamaan hiljaisesti vielä hetkisen kun vaihdat viitosrattaan ehyeen. Jos vastapelurit on ottaneet kariesta niin se ei kyllä sitten hyödytä.
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: TunturiTT - Elokuu 09, 2015, 18:52:54 ip
Kuuluuko nimen omaan laatikosta, eikä kytkimestä?
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: Kurtsi - Elokuu 09, 2015, 20:47:58 ip
Laatikosta se kuuluu. Tuo Egonin esittämä tuntuu oikealta teorialta. Jotain tuollaista itsekin hämärästi epäilin.
Vaihteiston toiminta ei ole vahvinta alaani. Kerran olen vesisuzukin kolmosen rattaan/tai rattaat kaukana menneisyydessä vaihtanut.
Tämä cali II on ollut uudesta lähtien. Kytkin on tullut pariin kertaan vaihdettua ja jakoketju kerran. Eipä ole juuri muuta tarvinnut tehdä perushuoltojen lisäksi.
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: motomatti - Elokuu 12, 2015, 10:48:16 ap
Tuen edeltäviä lausuntoja:

Kun vaihdelaatikko pyörii tyhjää moottorin mukana kuuluu sieltä kaikenlaista kalakatusta ja kahinaa. Kahina on peräisin lähinnä laakereista joiden välykset ovat kasvaneet hieman. Viitosrattaan ulinaa ei saa kokonaan pois vaikka laittaisi öljyksi SAE140:stä. Kylmänä kyllä käy nätisti mutta öljyn kuumettua alkaa kalkatus. Olen tuon äänen luokitellut "melko vaarattomaksi" ja jatkanut ajoa. Sitten kun vaihteiston purkaa ei sieltä tahdo millään löytää mitään vikaa muuten kuin suurennuslasin kanssa.

Viitoshammaspyöräparin kiljuntaan voi saada avun lisäaineesta jos ulinaa haittaa. Kts. RVS-keskustelu.

Jos ajon aikana kuuluu vaihteistosta kolinaa niin pysäyttäisin välittömästi isompien vikojen välttämiseksi. Ennakoiva huoltokorjaus estää kuitenkin tämän vääjäämättä tapahtuvan kulumisen vaikutuksia ja jatkaa looran ikää vielä paljon.
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: Kurtsi - Elokuu 12, 2015, 11:06:01 ap
Kyllä tama kalkatus tuli yhtäkkiä ja pyytämättä. Rallatukseen, naputukseen ja muihin guzziääniin olen tottunut. Heti kylmänä käynnistettäessä pahimmillaan; ihan kuin diesel -30 pakkkasella. Kuuluu siis vain vapaalla; ei ajaessa eikä vaihde pesässä. Luultavasti ne kytkinsakarat pyrkivät nappaamman kiinni toisiinsa, kuten edellä ansiokkaasti diagnosoitiin. En tosin ole nyt juuri tästä syystä ajellut.

Avata loota pitää. Ongelma on vain, että mitä sitten. Johonkin suuntaan akseleitten ja/tai siirtomekanismin ilmeinen päittäisvälys pitää poistaa, jos edellä esitetty teoria todeksi osoittautuu.
Palaan asiaan myöhemmin syksymmällä. Voisin jopa lähettää lootan jollekin teistä todellisista asiantuntijoista restauroitavaksi, kunhan hinnoista sovitaan.

Rautapyörän Eeva sääti muutama vuosi sitten perän välykset kohdalleeen ihan vain varmuuden vuoksi. Joihinkin hommiin on vain parempi olla itse tarttumatta suurempien vahinkojen välttämiseksi
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: TunturiTT - Elokuu 12, 2015, 11:15:04 ap
Olisko sitten siirtohaarukoissa jotain feelua? Eli juuri sen verran, että eivät keskitä kytkentähampaita ihan siihen vapaaseen väliin. Tämän toki voisi kuvitella aiheuttavan jonkinlaista nytkettä vetosuunnassa. Sitähän tässä ei kai ole?
Mutta jos propussa ei ole mitään magneettista, niin äkkiä syntynyt vika lienee jonkin pronssisen tms puslan paikaltaan luiskahtaminen tai loppuun kuluminen. No, avaamallahan tuo selviää. Ilmoittele mitä löytyy.
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: motomatti - Elokuu 12, 2015, 11:33:05 ap
Siirtohaarukat voivat kulua "orjarenkaiden" uriin väljiksi ja syntyy välystä. Myös orjarenkaiden urat voivat väljistyä. Siirtohaarukat voivat myös taipua. Näin tapahtuu usein jos pyörä kaatuu vaihdevivun puolelle ja vaihdevipuun ja sitä kautta vaihderumpuun ja edelleen siirtohaarukkaan "ylettömänä voimana" joka riittää taivuttamaan siirtohaarukan.

Vaihteistossa on joitain päittäishimmejä mutta niiden puuttuminen näkyy kyllä helposti magneettipropussa.
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: Ikkala - Elokuu 12, 2015, 13:34:37 ip

Avata loota pitää. Ongelma on vain, että mitä sitten. Johonkin suuntaan akseleitten ja/tai siirtomekanismin ilmeinen päittäisvälys pitää poistaa, jos edellä esitetty teoria todeksi osoittautuu.


Tuosta saattaapi olla apua. http://www.thisoldtractor.com/guzzitech.dk/pdf/gearbox-shim-pete-roper-new-tools.pdf  

http://www.thisoldtractor.com/guzzitech.dk/pdf/gearbox-rebuilding-john-noble.pdf
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: egon - Elokuu 12, 2015, 15:41:05 ip
Lootan sisällä kuluu siirtohaarukat valitsinrummin puoleisesta päästä ja orjarenkaan päästä, hitusen ne orjarenkaiden uratkin. Silloin käy jossakin vaiheessa niin, että jomman kumman orjarenkaan sakarat alkavat osua vastapelurin nyppylöihin. Ääni on kyllä aika napakka eikä omat hermot kestäneet kuunnella sitä pitkään. Sain shimmaamalla äänen häipymään enemmän kokeilemalla kuin analysoimalla.

Kokeilin Millen lootaan RSV:tä, mutta on vaikea arvioida että oliko sillä mitään vaikutusta. Kun hampipyörän hampaista alkaa pinnat kuoriutua niin loppu on lähellä. Tuo RSV:n teoriapuoli on meikäläisellä tökähdellyt pahasti. En missään tapauksessa väitä sen olevan humpuukia, mutta tiedemaailma on aika yksimielinen siitä, ettei teräksen sisään diffundoidu tavallisissa vaihteiston käyttölämpötoloissa juurikaan mitään. Happopeittauksessa voi mennä vetyä mutta eipä juurikaan muuta. 
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: motomatti - Elokuu 12, 2015, 16:54:33 ip
Enpä minäkään usko että teräksen sisään mitään joudu. Ilmeisestikin vain aivan pintaan ja silloinkin jos osa käy kuumana eli on liian pienellä välyksellä, pinta on epätasainen tai muutoin syntyy tavanomaista korkeampi lämpötila esimerkiksi kovasta kitkasta. Näin ainakin väittävät. Ja melu pienenee tietyissä tapauksissa mutta isoa välystä tuskin mikään aine pystyy täyttämään.

Etukäteen teräkselle sen sijaan voi tehdä monia asioita kuten karkaisu, pintakarkaisu, pinnoittaminen toisella metallilla tai keraamilla, nitraus eli uunissa typpikylvyssä teräksen pintaan saadaan liukkautta ja kovuutta, niklaus ja kromaus ulkonäköä ja korroosionkestoa varten, kovakromaus suurempaan rasitukseen sekä muilla menetelmillä saatuja erilaisia perusainetta kovempia ja liukkaampia pintoja, jne.

Guzzin laatikossa lienee vain karkaistuja ja pintakarkaistuja osia kuten laakerit ja ainakin osa hammaspyöristä.
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: egon - Elokuu 12, 2015, 21:20:39 ip
Juu, mitään kolojen täyttymistä on turha odottaa, mutta voiteluaineena tai öljyvoitelun tehosteaineena RSV:llä saattaa olla jokin rooli.
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: Kurtsi - Marraskuu 30, 2015, 08:59:13 ap
Laatikko on nyt avattu, pesty ja vähän jo tutkittu. Vitosen rattaat oli odotetusti ruvella, 1-2 ja 3-4 siirtokaarukoissa kulumaa, mutta niinkai pitää ollakin noillakin kilometreillä. Valitsinrummussa oli reilusti päittäisvälystä kun se askiin yksinään istutin.

Ainoa oikea vika oli että vaihdeakselin kytkimen puoleisessa päässä oleva mutteri oli pyörinut auki ja jättänyt jälkensä koppaan. Ennen laatikon purkamista pyöritin sitäporakoneella  ja se kalkatus kuului silloin kun aski oli kallistettu eteenpäin. Olisikohan akselin pään hakkaaminen koppaan saanut äänen aikaan ?. Ääni ihan kuin joku olisi koputellut askin sisällä jä pyytänyt päästä  ulos.

Joka tapauksessa valitsinrumpu pitää shimmata välyksettömäksi, mutta mihin suuntaan. Sitä pitää miettiä. Keskelle ?
Laakereissa ei tuntunut tai näkynyt sen ilmeenpää, mutta kannattanee vaihtaa (kaikki kuusi akselien päissä olevaa ?). Ainakin osan saa laakerikaupasta, mutta saako kaikkia ?. SD:ltä kai sitten mitä ei täältä löydy. Vitosen rattaiden lisäksi taidan harkita 1-2 vaihteiden haarukan vaihtamista, vaikka kallis taitaa olla. Laatikon kopassa ja takakannessa on kaksi laakeria umpipesässä). Mites ne irti ? Lämmittää pitää varmaan ainakin, mutta tippuvatko ihan kopauttamalla. Ei taida kerhollakaan olla tuohon ylosvetäjää.
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: Matias - Marraskuu 30, 2015, 10:14:55 ap
Mikä oli sen aineen nimi ,mikä auttaa siihen vaihelaatikon ulinaan ja paljonko sitä sinne laitetaan , korvataanko koko vaihelaatikon öljy sillä aineella?
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: TunturiTT - Marraskuu 30, 2015, 10:50:45 ap
http://www.motonet.fi/fi/tuote/606176/RVS-T3-Vaihteiston-kasittely (http://www.motonet.fi/fi/tuote/606176/RVS-T3-Vaihteiston-kasittely)

Tämä, ja osa öljystä korvataan (tai tämä lisätään öljymäärään).
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: Matias - Marraskuu 30, 2015, 12:10:32 ip
Jep. Kiitos tiedosta.
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: Kurtsi - Marraskuu 30, 2015, 13:13:30 ip
Tämä keskustelu ajautuu aina lisäaineisiin. Niillä ei paljon kalkatuksia korjata. Nostan edellistä kysymystäni ylöspäin vähän täsmentäen.

Laatikko on nyt avattu, pesty ja vähän jo tutkittu. Vitosen rattaat oli odotetusti ruvella, 1-2 ja 3-4 siirtokaarukoissa kulumaa, mutta niinkai pitää ollakin noillakin kilometreillä. Valitsinrummussa oli reilusti päittäisvälystä kun se askiin yksinään istutin.

Ainoa oikea vika oli että vaihdeakselin kytkimen puoleisessa päässä oleva mutteri oli pyörinut auki ja jättänyt jälkensä koppaan. Ennen laatikon purkamista pyöritin sitäporakoneella  ja se kalkatus kuului silloin kun aski oli kallistettu eteenpäin. Olisikohan akselin pään hakkaaminen koppaan saanut äänen aikaan ?. Ääni on ihan kuin joku olisi koputellut askin sisällä jä pyytänyt päästä  ulos.

Joka tapauksessa valitsinrumpu pitää shimmata välyksettömäksi, mutta mihin suuntaan. Sitä pitää miettiä. Keskelle ?
Laakereissa ei tuntunut tai näkynyt sen ilmeenpää, mutta kannattanee vaihtaa (kaikki kuusi akselien päissä olevaa ?). Ainakin osan saa laakerikaupasta, mutta saako kaikkia ?. SD:ltä kai sitten mitä ei täältä löydy. Vitosen rattaiden lisäksi taidan harkita 1-2 vaihteiden haarukan vaihtamista, vaikka kallis taitaa olla.

Laatikon kopassa ja takakannessa on kaksi isompaa laakeria umpipesässä. Takakannessa oleva vaikuttaa haastavimmalta. Mites ne irti ? Lämmittää pitää varmaan ainakin, mutta tippuvatko ihan kopauttamalla. Amiskassa 60-70 lukujen taitteessa oli peltilaatikossa satsi tällaisiin tapauksiin. Siinä oli erikokoisia irtopuikkoja, joissa oli kärjessä kynsi, joka otti laakerin ulkokehän sisäreunaan. Näistä kasattiin ulosvetäjän runkoon kuhunkin tapaukseen sopiva systeemi ja johan lähti. Sen jälkeen en ole sellaista nähnyt, mutta enpä ole paljon laatikoita tai muita koppia availlutkaan.
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: TunturiTT - Marraskuu 30, 2015, 13:29:56 ip
Mitä kokoa akseli?

http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---MP/Tyokalut-ja-korjaamon-varustus/Ulosvedin/Laakerinulosvedinsarja-9-osaa-2000020878/ (http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---MP/Tyokalut-ja-korjaamon-varustus/Ulosvedin/Laakerinulosvedinsarja-9-osaa-2000020878/)
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: motomatti - Marraskuu 30, 2015, 13:53:51 ip
Lainaus
Laatikon kopassa ja takakannessa on kaksi laakeria umpipesässä). Mites ne irti ? Lämmittää pitää varmaan ainakin, mutta tippuvatko ihan kopauttamalla. Ei taida kerhollakaan olla tuohon ylosvetäjää.

Mulla on tänään huomenna tapetilla kyseisten laakerien irrotus, ilmeisesti tarkoitat paininraudoilla ja kolmella ruuvilla kiinni olevia kaksirivisiä urakuulalaakereita jotka ovat usein tiukassa. Kun akselit on vedetty ulos laakereista ja lukitusosat irrotettu voi laakerit kolistella niiden sisäkehään tuurnalla ulkoapäin vasaralla naputtelemalla lämmityksen kera. Voivat nimittäin olla liimatut paikalleen. Laakereiden pyöriminen pesissään kun ei ole harvinaista näissä vaihteistoissa. Tämä lyömällä tapahtuva irrotustapa saattaa rikkoa laakerin mutta vaihtoonhan ne ovat menossa joka tapauksessa.

Mutta vaihteistossa on myös täysin umpiperissä olevia pienempiä laakereita joiden irrotukseen tarvitaan omanlaisensa työkalut. Kuten se laakeri joka on kiinni sillä vasenkätisellä kierteellä olevalla mutterilla vaihdeakselin etupäässä.

Tässä ulosvetokuvia ja juttua laakereista ja rattaista: http://www.motomatti.fi/2015/11/purkupyora-vaihteiston-purku-jatkuu.html

Lainaus
vaihdeakselin kytkimen puoleisessa päässä oleva mutteri oli pyörinut auki ja jättänyt jälkensä koppaan. Ennen laatikon purkamista pyöritin sitäporakoneella  ja se kalkatus kuului silloin kun aski oli kallistettu eteenpäin. Olisikohan akselin pään hakkaaminen koppaan saanut äänen aikaan ?

Olet ilmeisesti löytänyt kolkkeen syyn. Vaihdeakselin osien päittäislukitus vapautuu kun mutteri aukeaa ja hammaspyörät pääsevät liikkumaan sen verran että niiden kytkentätapit ottavat kiinni orjarenkaiden sakaroihin.

Lähes kaikkia vaihteistossa olevia laakereita saa laakerikaupan hyllyistä mutta Stein Dinseltä tulee halvemmaksi jos tilaa isomman määrän kerralla. Myös päittäislaakereiden eli kytkimen painelaakerin ja ryhmäpyörän painelaakerin kuntoon pitää kiinnittää huomiota.

Kallein laakeri on rullalaakeri vaihdeakselin etupäässä ja se löytyy laakerikaupastakin. Pienemmät rullalaakerit kytkinakselin takapäässä ja ryhmäpyörän etupäässä voi olla hankala löytää laakeriliikkeestä muuta kuin tilaamalla. Muut laakerit paitsi kytkimen painelaakeri ovat yleistä hyllytavaraa.

Lisäksi sekä ryhmäpyörässä ja varsinkin vaihdeakselissa on lukuisa joukko neulalaakereita. Ne pyörivät silloin kun vahde on kytketty jollekin muulle pykälällä ja kytketyn vaihteen laakeri ei pyöri mutta kantaa kuitenkin säteettäiskuorman mikä syntyy hammaskosketuksesta. Jos ko. laakeri on kulunut on hammaskosketus väärä.

Suosittelen vaihtamaan ainakin viitosvaihteen neulalaakerin sisäkehineen. Tavanomaista laakeriliiketavaraa.
Laakerin ulkokehän vierinpintana toimii laakerin sisäkehä. Jos siellä on kulumaa tai koloja on kyseinen hammaspyöräpari vaihdettava. Se voi tulla kalliiksi. Siksi laakereihin kannattaa kiinnittää huomiota. Viitosvaihteen ryhmäpyörän puoleisen hammaspyörän irti saamiseksi on otettava selville miten orjarenkaan akselilla oleva liukuspoori irrotetaan. Lukitus on hieman ovela. Voimaa ei tarvita lainkaan. Jos tarvitaan niin on toimittu väärin alusta asti. Kannattaa tutustua räjäytyskuviin ja korjaamokäsikirjaan.

Laakerit ovat halpoja tai kohtuuhintaisia, hammaspyörät arvokkaita mutta akselit kalliita. Jos vaihdeakselin puolelta vaurioituu jonkin muun kuin viitosvaihteen ratas menee koko ryhmäpyörä uusiksi. Sama ensiövedon hammaspyörien suhteen.

http://www.motomatti.fi/2015/11/purkupyoran-vaihteiston-laakerointia.html

Muissa artikkeleissä lisää vaihteistoasiaa.

Vaihteiston parasta hoitoa on asianmukainen öljynvaihto ja voimakas magneettiproppu. Irtotavara ja hienoinen metallipöly öljyn joukossa syö vierintälaakerit salakavan hiljaa harmaiksi pinnoiltaan ja kuluttaa myös rulla- ja neulahäkit joista osat pääsevät irtaantumaan ja silloin tulee helposti täystuho. Jopa vaihteiston kotelo voi katketa. Harmaus laakeripinnoilla aiheuttaa lämpöä ja kuluminen nopeutuu ja koko ajan irtoaa materiaalia.

Laakerit kevyesti liimaamalla paikoilleen. Pitää huomioida ettei tuki laakeripesien matalia öljykanavia liimalla. Mutterit mutterilukitteella kiinni sen lisäksi että niiden reuna napautetaan uraan.
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: motomatti - Marraskuu 30, 2015, 14:24:05 ip
Lainaus
Mitä kokoa akseli?
http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---MP/Tyokalut-ja-korjaamon-varustus/Ulosvedin/Laakerinulosvedinsarja-9-osaa-2000020878/

Tuo on hyvä sarja mutta ei riitä kuin kahteen rullalaakeriin tässä yhteydessä eivätkä nekään ole enää ehyitä (tosin ei taida tarvitakaan) irrotusprosessin jälkeen.

Itse suosin kolmisakaraisia sisä- ja ulkopuolisia ulosvetäjiä kuten tuolta linkistäni voi nähdä. Akseleilla olevat neulalaakereiden sisäkehät voivat olla myös hyvin tiukasti kiinni. Lämpö auttaa niissäkin mutta tarvitaan myös ulosvetäjän apua.

Tämä on toimiva setti lämmön ohella: http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---MP/Tyokalut-ja-korjaamon-varustus/Ulosvedin/Irrotustyokalut-2000019463/
Tarvitaan siis myös tämä kalu: 20353

Lisäksi tarvitaan kiinnipitotyökalu ettei kytkinkeskiö pyöri akselin kruunumutterin avauksen yhteydessä ja vastaava kalu vaihdeakselin takapään spooriin. Syntyy helposti vanhasta kardaanin takapään holkista kun siihen hitsaa kiinni korvakkeen josta sen saa kiinni vaikka viilapenkkiin. Toimii myös purku- ja kokoonpanoalustana.
Kruunumutteria varten tarvitaan oma avaimensa joita olen tehnyt lukuisiin eri kohteisiin koneistamalla halpishylsyistä.

Jossain vaiheessa minulta on tulossa "niksipirkkamainen" artikkeli sovelletusta työvälineiden käytöstä ja niiden valmistuksesta. Kuvia on jo jonkinverran aiheesta.

Työvälineiden kehittämisessä on hyvänä apuna kekseliäisyys tai jopa työmenetelmän muutos joka voi jopa poistaa kokonaan jonkin työvälineen tarpeen. Työkaluja tehdessä tarvitaan yleensä kulmahiomakonetta ja viilaa sekä toisinaan hitsausta. Älkää heittäkö pois vanhoja kytkimen tai kardaanin osia. Niistä löytyy aihioita hyviksi työkaluiksi.
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: Kurtsi - Marraskuu 30, 2015, 15:55:23 ip
Siinäpä tuli taas hyvä joukko päteviä neuvoja. Kiitos niistä. Tuo vitosen rattaan vieressä olevan orjarenkaan lukitus on melkoinen älykkyystesti. Vähän sitä jo päältäpäin ihmettelinkin ja ihmettelen vielä lisää. Kutakuinkin kevyin menetelmin pitäisi irti saada. Vitosen rattaat on ilman muuta vaihdettava ... ja se  toisen sisäkehällä oleva neulalaakeri myös (nyt kun Matti esitti hyvät syyt sille). Laatikkoa ei muuten koskaan ennen avattu, joten oliskohan Luigi liimannut laakereita ?. Samoin mainiitu lukitusmutterin pettäminen on tietysti myös ihan tehdasasenteista.

Kruunumutterin avaamiseen löytyi joskus 90 -luvulla hylsystä tehty toimiva kalu samoin kytkinkeskiöstä tehty kiinnipitokalu, mutta kun oli booreiltaan sitä vanhempaa mallia ja ratas uudempaa
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: motomatti - Marraskuu 30, 2015, 17:51:19 ip
Lukitus on toteutettu porauksella akselin poikkissuuntaan mutta ei läpi. Se sisällä on jousi ja lyhyt tappi. Kapealla sondilla (hammasläärikalu) pääset painamaan tapin sisään akseliin. Sitten käännetään laakerin sisäkehää niin että akselin hammastus sattuu sisäkehän sisähammastuksen kohdalle. Normaalisti sitten vedetään holkki yli hammastuksen ja etsitään tallin peränurkasta muun rojun joukosta sitä pientä tappia ja jousta.

Jos jousi on ruostunut, kuten usein on, se kannattaa vaihtaa.

Mutta on aivan totta ja toteutunutta että laakerin ja hammaspyörän saa irti isolla prässilläkin. Tulee vain enemmän osia hankittavaksi.

Shimmien määrä on rajallinen mutta niitä on monessa paikassa. Kannattaa purkaessa pitää shimmejä silmällä. Myös kumisilla O-renkailla on osia kiinnitetty. Kumiosat on hyvä vaihtaa. Kaikki. Voivat olla aika rapsakkaita jo?

Vaihteistossa on kaksi paperitiivistettä jotka voi tehdä aivan hyvin itse. Huulitiivisteitä on kaksi joista toisessa on huulessa kierre. Sen olen laittanut kytkinakselille. Samassa yhteydessä tulee myös O-renkaita asennettavaksi. Lisäksi on kaksi pientä kartiokasta kumiholkkia kytkimen työntötankoon laitettavaksi kytkinakselin takapään sisään.
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: Kurtsi - Marraskuu 30, 2015, 22:51:01 ip
Kiitos tiedoista. Saakohan SD:ltä muuten vaihteiston tiivistesarjaa tutto completo ? Löytyi laatikosta lisääkin ihmeteltävää. Kytkinakselin (input shaft)  kopan puoleinen neulalaakeri on monta milliä ulkona pinnan tasosta  Ihan tiukassa se tuntuu paikassaan istuvan.  Akselilla holkin takana oleva mutterion hankautunut laakerin ulkokehää vasten pois puolet paksuudestaan ja  pääsee liikkumaan akselin suuntaan n. 3 mm ja pyörimään vapaasti. Onko mutterissa ja akselilla ollut kierre ? ja mikä on mutterin tarkoitus. Mikä ihme on työntänyt neulalaakerin ulos (tai siis vaihteiston sisään päin) ? Näistä johtuen vain puolet neulojen pituudesta on kantanut akselin takapäätä. Etupää nyt ei ole päässyt liikkumaan tietenkään. Kuten sanottua, Mandellon jäljiltä laatikko on.
 
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: kvlm - Marraskuu 30, 2015, 23:28:45 ip
..mutteri aukesi omasta LM IV myös 1992. Ilmeni siten että kiihdyttäessä vaihteet  ei pysyneet päällä -ne vaihteet mitkä kytkeytyy haarukoiden liikkuessa eteenpäin. Sata kilometriä tuli ajettua kotiin.. Purettaessa haarukat kuluneet niin paljon että oli pursetta reunassa , vaihderattaiden kytkentähampaat selvästi pyöristyneet. Uusi mutteri liimalla kiinni + tyssäys kaulukseen. Purseita hiukan pois eikä muuta tullut tehtyä --> laatikko toimi(-i) ihan kuin ennen haaveria

Akseli missä nykäyksenvaimenninjousi , takakannessa olevan laakerin paikalla pysymisen varmistus --> kannattaa lyödä pistepuikolla pari täppiä koolingin viereen.
Tämä laakeri oli sitten omassa liukunut ja syönyt sitä mutterin mallista prikkaa silloin kun laakeroin vaihteiston 2004 (280tkm)
Vieläkin on muuten samat haarukat ja rattaat ajossa...

-KG-
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: motomatti - Joulukuu 01, 2015, 18:43:48 ip
Kytkinakselin takapään "mutteri" ei ole mutteri lainkaan eikä sillä ole kierrettä itsessään eikä akselilla. Se vain on helpompi tuon muotoisena vetää pois paikoiltaan jolloin tulee mukana rullalaakerin sisäkehä. Sisäkehä voi tarvita hieman lämmitystä niin ei tarvitse väkisin irrottaa. Muutenkin on hyväksi lämmittää aina kun siihen on mahdollisuus. Voi säästyä kiinnileikkautumiselta ja mahdollinen liimauskin antautuu lämmöllä. Kuumailmapuhallin on edullinen ja riittävä väline. Kootessa lämmitys auttaa siihen että senkun vain pudottelee osat paikoilleen. Jos on pakastin tai pakkanen niin käytettävissä niin isommat laakerit voi jäähdyttää ennen asennusta. Ei tarvitse vasaroida eikä tarvita myöskään tuurnia. Lämmitettävä kappale ei saa sinistyä. Alumiinin osalta riittää yleensä lämpötila jossa vesi kiehahtaa asennuskohteessa.

Huulitiivisteet menvät parhaiten paikoilleen kun ottaa asennuskohteesta irtolian pois sekä mahdolliset reunapurseet hienolla hiomakankaalla/karhunkielellä sekä voitelee öljyllä se asennuskohdan että huulitiivisteen ulkokehän. Huulitiiviste on asennettava sopivan kokoisella tuurnalla joka painaa tiivisteen ulkoreunasta. Tosin monet tiivisteet menevät öljyn kanssa ihan sorminkin painamalla mutta tuurnalla saa ne menemään suoraan.

Olen toisinaan käyttänyt Storm Motorin edullisia tiivistesarjoja mutta nykyään he myyvät vain paperitiivisteitä mutta ei kumitiivisteitä. Stein Dinsellä voi tulla hieman halvemmaksi mutta siinäkin on huomattava että kumitiivisteet ja paperitiivisteet ovat eri pussissa ja numerolla tilatessa. Lisäksi tulee toimituskulut.
Toki sieltä voi tilata tiivisteitä yksittäiskappalein. O-renkaita on vaihteistossa aika monta. Kytkinakselin pään huulitiiviste omaa kierremäisen muodon huulessaan. Muuten se on sama kuin vaihdeakselin tiiviste. Kierteellisiä huulitiivisteitä ei pyri laakerikaupan hyllystä löytymään. Sileähuulinenkin tiiviste aikansa kestää. Vaihdelaatikon paperitiivisteet voi tehdä itsekin eikä niitä ole kuin kaksi.

Lainaus
Mikä ihme on työntänyt neulalaakerin ulos
Laakeriin on mennyt törkyä ja se on pyörähtänyt pesässään. Esimerkiksi. Toisessa päässä oleva kaksirivinen urakuulalaakeri ei todennäköisesti anna ihan helpolla päittäin periksi joten sen "mutterin" on tarvinnut kulumalla antautua.

Lainaus
mutteri aukesi omasta LM IV myös 1992. Ilmeni siten että kiihdyttäessä vaihteet  ei pysyneet päällä -ne vaihteet mitkä kytkeytyy haarukoiden liikkuessa eteenpäin.
Sama täällä. Piti ajaa vaihdepoljinta painaen tallille. Sen mutterin irtoaminen taas tapahtuu vaihdeakselin etupäässä ja se on ihan oikea mutteri. Onpa ainakin yksi vaihteiston kotelo hitsattu umpeen kun öljyt tulivat mutterin tekemästä reiästä kytkintilaan. Siinä taitaa olla vasenkätinen kierre. Toisessa päässä akselia on samalainen laakeri kuin kytkinakselilla. Vasenkätisen mutterin alla oleva iso rullalaakeri pääsee mutterin auetessa myös liikkeelle. Jos sen rullat tai ulkokehä irtoavat on tuloksena hyvin huono vaihteisto.
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: TunturiTT - Joulukuu 01, 2015, 21:28:50 ip
Tuo vaihteistokotelo mahtuu muuten tavalliseen uuniin. Kannattaa toki varmistaa, että rouvasväki on muualla, kun kokkaa lootaa asennuslämpöön.
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: motomatti - Joulukuu 01, 2015, 21:46:11 ip
Ex-tyttöystävän keittiössä joskus Kadettin männäntappeja asensin. Kirjoitettu ehkä kertoo kaiken....

Mulla on tallissa sähkölevy, kosan, pienoiskaasupistooli ja "kaasukynä". Silti yleisin lämmönlähde on tämä: http://www.biltema.fi/fi/Tyokalut/Sahkotyokalut/Muut/Kuumailmapistooli-20-kW-2000021758/

Lämpöä ei tarvita kuin kohteen lähelle. Ei tarvitse koko osaa kuumentaa. Alumiini on erinomaisen joustava materiaali lämpöasioiden suhteen.
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: Kurtsi - Joulukuu 01, 2015, 22:43:14 ip
Tähän askiin sattui sitten molemmat mainitut taudit + rummun reilu välys; ainakin 0,5 mm (alkuperäisine shimmeineen tietysti). Hyvä, että maltoin syksyllä olla enempää ajamatta, ettei tullut isompaa vahinkoa. Vaihteet toimi kyllä ja kalina kuului vain vapaalla. Lisäksi vitosen rattaat ja kytkinakselin ratas ovat kärsineeet. Kytkinakselin ratas jää vaihtamatta. Kuten Matti totesi, se johtaisi ryhmäakselin ja kaikkien muidenkin rattaiden vaihtoon. Pitää tyytyä huonompaan. Ikkalan lähettämät linkit ovat olleet jo purkuvaiheessa suureksi avuksi (ja Matin juttu purkupyörästä tietysti). Niitä tavailin pitkin syksyä ennen kuin aloin hommiin. Tiesi suurinpiirtein mitä vastaan tulee. Uunia minäkin ensin ajattelin, mutta taitaisi tulla Molykotekinkkua jouluksi (laitoin monta vuotta sitten purkinloput laatikkoon ja pahanhajuista ja mustaa oli siellä vieläkin). Sitten muistin joskus hommatun kuumailmapuhaltimen. Ei taitaisi kylmäspreykään haitata laakereiden irroituksessa. Viikonloppuna menen HMPK:n tallille parin kilometrin päähän kokeilemaan laakerien irroitusta. Kun kävin siellä osia pesemässä, sattui paikalle GT äijä, jolle tuntui laatikkohommat olevan tuttua. Shimmejäkin saattaa löytyä kaverin laatikosta.   Tilailen sitten osia kun näkee paljonko joulusta jää rahaa jäljelle.
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: kvlm - Joulukuu 02, 2015, 13:13:35 ip
Kuumailmapuhaltajalla itse lämmitin , laakerit irtosi tosi helposti , liimaukset ehkä antautuneet vuosien aikana?

Kaksirivisen laakerin kuulia pitävä muovinen kehikko oli murtunut kolmeen osaan , palat oli onneksi niin isoja etteivät mahtuneet irtoamaan laakerin ollessa paikallaan ,- levisi vasta pöydällä. Jos kehästä murtuu riittävän pieni pala irti se mahtuu tulemaan laatikon puolelle ja kohta kuulat perässä..

-KG-
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: egon - Joulukuu 02, 2015, 17:02:05 ip
Sen kytkinakselin etupään laakerin muovipidin voi hajota niinkin, että murunen työntyy stefaa vasten ja öljyä alkaa nopottaa juorureijästä pihamaalle. Etsin tilalle laakerin, jossa on metallipitimet. Minulla on semmoinen muistikuva, ettei laakerikuulien putoaminen ole ihan varmaa. Akselin pitää pystyä väistämään aika paljon ennenkuin kuula mahtuu muljahtamaan ulos ja siihen sattaa tulla akselin etupäässä estettä vastaan. Omassani oli kaikki kuulat koolien välissä, mutta olivat sillä tavalla hankautuneet harmaiksi, että kylkikontaktia siellä oli ollut jo tovin.
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: motomatti - Joulukuu 02, 2015, 17:33:41 ip
Voi olla tähän lähtöön nämä jutut hieman myöhässä: http://www.motomatti.fi/2015/11/varavaihteisto-alkoholipyoraan.html
Työkaluista: http://www.motomatti.fi/2015/11/tyokaluja-vaihteistoremonttiin.html

Osassa työvälineistä näkyy puumerkkini. Silti niitä jää toisinaan kadoksiin kun joku tulee pajalle kuin tuulispää ja haluaa lainata erikoiskaluja "vähäksi aikaa vaan". Nykyisin en enää lainaa. Olen sillä tavalla muuttunut ikäväksi ihmiseksi.
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: GuzGuz - Joulukuu 02, 2015, 18:25:50 ip
Juu, hyvät ystävät kun lainaa työkaluja, niin palautuvat ehkä tai jos ja missä kunnossa..
Kirjoissa on vielä suurempi kato käynyt, työkalut kyllä vi..hatuttanut enemmän.
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: motomatti - Joulukuu 02, 2015, 20:31:16 ip
Noissa esittämissäni kaluissa on se hyvä puoli että niitä saa ostaa yleisesti. Mulla on tyylini mukaisesti halpamarketin versiot. Joitakin olen inspiroinut itse. Jos on tarmoa ja välineitä tehdä työkaluja niin voi miettiä mikä olisi hyvä aihio josta muovata.

Taanoin piti asentaa valurautaisia männänrenkaita mäntineen sylinteriin mutta ei ollut työkaluja siihen. Kahdet vanhat linjapihdit ja muutama ABA-klemmari joutui muodonmuutoksen kouriin ja tuli oikein hyvät kalut. Kaikki 18 männänrengasta sujahti paikoilleen.
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: TunturiTT - Joulukuu 02, 2015, 20:58:47 ip
En lainaa kuin kotiremonttivälineitä. Tallityökalut pysyvät tallissa. Tai no, tuo tyttö (2,5v) kuskailee niitä kun silmä välttää. Ehkäpä se tarkoittaa sitä, että mulle on kehittymässä oiva talliapulainen.
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: Kurtsi - Joulukuu 03, 2015, 09:26:51 ap
Kiitoksia Matille linkeistä. Paljonkin on vielä apua ennenkuin aski on kasassa. Hyvä puoli on, että ei ole kiire homman kanssa. Voi tehdä ajatuksella ja asiaan perehtyen. Tuota mietin, että kumpaan kasaan aikanaan ;laatikkoon vai takakoppaan. Näkyy onnistuvan molemmin tavoin. Matin kuvista näkee, että minulla se mutterimuotoinen prikka on kulunut tosi paljon laakerin ulostyöntymisen takia. On siinä hiomatahnaa laatikossa pyörinyt. Ihme kyllä ei propussa ole paljon näkynyt.
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: motomatti - Joulukuu 03, 2015, 23:15:13 ip
Lainaus
se mutterimuotoinen prikka on kulunut tosi paljon laakerin ulostyöntymisen takia.

Tuommoisen osan tekee lähon sorvari kuhan vaan mitat tietää. Enpä sitten muistanut mitata kun tänään taas yhden laatikon niputin. Olisiko 5 mm keskeltä ja reunasta 4 mm? Se mutterimuoto on siksi että ne mutterin kulmat ottavat kiinni laakerin ulkokehään ja suoralle osuudelle jää öljykanava. Pitäähän öljyn kiertää.

Torstain asennuksia: http://www.motomatti.fi/2015/12/varavaihteiston-erikoisuuksia.html
En jaksanut vielä oikolukea juttua joten siellä voi olla virheitä. Muutakin kuin kirjoitus-.
Jatkan vielä artikkelia kun jaksan.
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: Kurtsi - Joulukuu 04, 2015, 13:55:41 ip
Tämä Hexaconal spacer näyttää löytyvän reilun kympin hintaan.   http://www.hmb-guzzi.de/shop/Gearbox/Drive-Parts/Hexagonal-spacer--Input--clutch--shaft--5-speed-models.html. Mutta ne tekee itse jotka osaa ... 

Laakerisarja (6 päälaakeria) hintaan 198 € + ilmeisesti alv http://www.hmb-guzzi.de/shop/Gearbox/Bearings/Bearing-set-5-speed-gearbox.html. Laatutavaraksi vielä kehuvat ?
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: motomatti - Joulukuu 04, 2015, 14:16:42 ip
Kurtsin laittama linkki laakerisarjan hinnasta on hyvin kohtuullinen. Lähilaakerikaupassa oli vaihdeakselin etupään rullalaakerin hinta, joita onneksi on vain yksi kpl/laatikko, 160€, tingittynä. Noita pieniä rullalaakereita saa lähikaupasta vain tilaamalla.
SD:n toimitusaika oli mielestäni kohtuullinen: perjantaina tilaus sisään niin tiistaina illalla oli paketti kourassa kotiovella.
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: Ikkala - Tammikuu 04, 2016, 15:36:52 ip
Kurtsi, viittikkö katsoa onko sun vaihteistossa tuo kuvassa näkyvä ohut "prikka" nro 33?

Eilen pesin osia ja muistin mukaan jotain niinkun puuttuu. Sitten aloin kaivella osakuvia ja kali kolmosesta (tuo kuva) eteenpäin tuo näkyy kuvissa mutta vanhemmissa ei. Vanhempien guzzien tapauksessa se voi kyllä sielä olla vaikka kuvissa ei näykkään...

Että oonko mä sen jo johonkin hukannu vai onko sitä koskaan ollukkaan.

http://www.stein-dinse.biz/Complete-partlist/Unsorted/Washer-SP-III::2834.html

Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: motomatti - Tammikuu 04, 2016, 20:04:34 ip
Kaksi laatikkoa viime kuussa kasanneena on tuoreessa muistissa että välyslevy siellä on. Määrittelee matopyörän sijainnin. Voi se tehdä jotain muutakin joka ei ole vielä mulle valjennut.
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: Ikkala - Tammikuu 04, 2016, 21:09:59 ip
Joo mutta emmä sitä matopyörän levyä tarkoita. Vaan semmosta hengettömän ohutta prikkaa joka tulee (jos tulee) ennen tuota O-rengasta.
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: motomatti - Tammikuu 04, 2016, 21:33:01 ip
Sekö ei ole tuon spoorituksen päällä vaan ohuemmassa kohtaa akselilla?
Eikös tuon o-rinkulan ole tarkoitus tiivistää tuon matopyörän sisäpuoli ettei sieltä liemi karkaa?
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: Ikkala - Tammikuu 04, 2016, 21:38:49 ip
Joo, toppaa spooreihin. Ja siihen o-rinkula seuraavaksi. Mä aattelin että jos se rikka oli vähän suojaamassa tuota o-rinkulaa noilta spooreilta? Tai jotain. Kumminkin nyt näyttääs että se on sinne lisätty kun on hypätty kali kakkosesta kolmoseen.

http://www.thisoldtractor.com/guzzitech.dk/pdf/gearbox-rebuilding-john-noble.pdf    on se tuolakin, sivu 13. "narrow washer"
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: Pekka - Tammikuu 04, 2016, 21:50:06 ip
Onko kyseessä säätölevy mikä näyttäisi olevan joissain askeissa takimmaisen laakerin ja vitosen hammaspyörän
välissä? Sitä ei siis välttämättä ole kaikissa vaihteistoissa.
Ilmeisesti valmistustoleranssijuttu, sen ja etupäähän tulevien levyjen avulla säädetään "hammaspyöräpaketin"
pituus ja paikka oikeiksi.
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: Kurtsi - Tammikuu 05, 2016, 09:06:41 ap
Kyllä siellä tuommoinen hengetön prikka on ja varmaankin O-renkaan tukena. Laite on siis Cali II -84.
Kasaamaan en ole vielä päässyt. HMB:ltä tilaamani osat ovat olleet jo monta päivää matkalla, mutta ei ole vielä näkynyt
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: Kurtsi - Tammikuu 05, 2016, 09:55:12 ap
Kirjoitin tuon äsköisen ulkomuistista töisssä ja rupesin nyt epäileemään, että oliko siellä sittenkään tuota prikkaa vai ei. Olin nimittäin ennen laatikon purkamista tulostanut juuri tuon Ikkalan lähettämän tiedoston ja opiskellut sen verran tarkkaan, että saattaa olla että "narrow washer" on siitä jäänyt pään sisään. Tarkistan vielä illalla, että löytyykö sitä oikeasti Cali II:n askista.   
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: Kurtsi - Tammikuu 05, 2016, 19:17:22 ip
Ei tuota Ikkalan etsimää vaihdeakselin (output) narrow washeria ole minun laatikossani eikä ole koskaan ollutkaan. Kävin tarkastamassa. O-rengas on suoraan booreja vasten, sitten on levy ja matoratas. Olisin kyllä kasatessa päätäni raapinut syvältä, kun sellainen kuvien mukaan pitäisi olla mutta ei löydykään. Hyvä, että tuli puheeksi
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: Ikkala - Tammikuu 05, 2016, 20:40:55 ip
Kiitos tiedosta. En siis hukannut omastani vaan sitä ei ole koskaan ollutkaan. Ihmekkään kun ei löytyny ;D
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: motomatti - Tammikuu 05, 2016, 20:45:12 ip
Kai se hengettömän kokoinen kuula on tallessa?
Aika harvassa avaamassani loorassa on ollut. Silti nopeusnäyttö toimii. Onhan siellä mutteri takana.
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: Ikkala - Tammikuu 05, 2016, 20:50:21 ip
Mä ainakin pussitin sen heti minigrippiin ettei huku.
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: TunturiTT - Tammikuu 05, 2016, 21:15:55 ip
Minkä kokoinen tuo kuula oikeasti on? Jos pussinnurkkaan ostaisi.
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: motomatti - Tammikuu 05, 2016, 21:40:13 ip
Kuulia on saanut ainakin ennen laakerikaupoista ja polkupyöräkorjaamoista.
Jälkimmäinen lienee helpompi jos tarvitsee vain yhden.

Joskus kauan sitten tarvitsin 36 kuulaa Benelli Sein ohjauslaakeriin. Laakerikaupassa minimitilaus oli 500 kpl. Harmittelin että taitaa tulla kalliiksi. No, ei tullut, 26 markkaa joudun köyhtymään Mäntän Laakerin tiskillä.
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: TunturiTT - Tammikuu 05, 2016, 21:49:13 ip
Vuorenmaalta saa vaikka yhden. Eihän ne kalliita ole.
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: Kurtsi - Tammikuu 11, 2016, 20:59:21 ip
Saako kysyä tyhmiä ? Hyvä
Missä järjestyksessä kasataan nopeusmittarin matoruuvi ja sitä pyörittävä matoratas ? Kumpi ensi ?
Aski on siis onnistuneesti kasattu jo tähän vaiheeseen enkä halua tässä vaiheessa enää hukata sitä ruuvin alapään prikkaa laatikon sisälle.
 
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: motomatti - Tammikuu 11, 2016, 21:27:41 ip
Kyllä se pyörittävä pyörä menee siihen akselille sillä edellytyksellä että sen etupuolella oleva prikka on jo akselilla pyörittimen etupuolella. Prikka ei mahdu ohittamaan pyörittimen ratasta.
Käännä vaihdelaatikko ylösalaisin niin voit ottaa suht huolettomasti pyörittimen irti hukkaamatta sen alapään prikkaa.

Sitten kun tulee se tyhmä kysymys niin naureskellaan porukalla. Tässä ootellessa sitä, vain neuvotaan.
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: Kurtsi - Tammikuu 13, 2016, 09:21:31 ap
Näinhän se tietysti on (ks. ed. Matin vastaus)

No nyt on sitten aski kasassa. Ei kuulu kalkatusta ainakaan irrallaan pyörittäessa ja vaihteet menee päälle hyvin. Reilut 500 euroa meni osiin vitosen rattaineen. Uusin sen pääakselin virosrattaan sisäpuslankin ja myös sen lukitustapin. Kumpikin oli kulut ja ratas pääsi liikumaan edestakaisin akselilla. Laakerit ei olleet niin laadukkaita kuin originaalit, mutta ei paljon HMB:llä maksaneetkaan. Kolmessa on nailonpidikeet kuulille tai rullille. Pääsyy kalkatukselle oli vaihdeakselin kytkimen puoleisen pään mutterin lukituksen pettäminen ja mutterin aukipyöriminen, jolloin rattaat ja kytkentärenkaat pääsi liikkumaan akselilla. Laakerin alla oli niin iso nippu shimmejä, että mutterin pää oli pidemmällä kuin akselin pää. Kumpi oli sitten ensin; mutteri otti kiinni koppaan ja alkoi avautua vai että aukesi ensi ja otti sitten kiinni päätyyn ja avautui lisää. Yhden shimmin otin pois; nyt on akselin pää ja mutterin pää tasan ja laakeri pyörii silti koolissaan. Vaihderummussa oli välystä 0,6 mm. Shimmasin ensin kaikki pois ja uskoin, että tiivisteen kanssa tulee riittävä käyntivälys. Lopulta kuitenkin avasin uudelleen laitoin lisää  vain 0,4 mm (0,2 kumpaankin päähän kun puolta milliä ei shimmeillä saanut aikaan). Tässä vaiheessa vaihdoin vielä 1-2 ja 3-4 haarukat keskenään.

Kiitoksia neuvoista kaikille osaa ottaneille, erityisesti Matille.
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: motomatti - Tammikuu 13, 2016, 09:59:12 ap
Kiitos, kiitos. Kissa kiitoksilla elää. Iso olut tai pieni konjakki.
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: Kurtsi - Tammikuu 13, 2016, 10:13:06 ap
Molemmat kun ensi kesänä nähdään
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: Yammu - Tammikuu 13, 2016, 20:05:07 ip
Oletteko laittaneet vaihdelaatikkoon MOlykotea?
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: TunturiTT - Tammikuu 13, 2016, 20:31:11 ip
Ei tarvi.
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: Camn - Tammikuu 13, 2016, 22:54:21 ip
Viime kesän oli kun yks saksalainen tunnettu juuri eläköitynyt Guzzikorjaaja sanoi myös sinne molya laittavansa. No, ehkä vähän jouheammin vaihtoi mutta ehkä jäin kaipaamaan sitä vähän kulmikkaampaa käytöstä ? 6-vaihteinen kyllä ja ei niin kovin yleinen malli (V11).

Ai niin no, tarkemmin selvittäen näitä onkin alle 60 Suomessa: "V11Sport 6 vaihteinen vaihteisto tehtiin puhtaalta pöydältä neljällä akselilla. Kaikissa Tonteissa, vanhoissa 4V koneissa ja 1100Sporteissa oli versio 5 vaihteisesta samasta laatikosta. Kun 2V Carc pyörät tulivat, oli taas puhtaan pöydän projekti joka tuotti kolme akselisen "Nuovo Six Speed" -vaihteiston, jota käytettiin myös 8V malleissa paitsi 8V laatikoissa ei jostain syystä ole "face cam" iskunvaimennusta voiman sisääntuloakselissa. Cali1400 sarja käyttää toista muunnosta samasta laatikosta mutta niihin "face cam" iskunvaimennus on palannut."
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: viitala - Tammikuu 14, 2016, 09:30:11 ap
Minä olen kyllä aina lorauttanut sitä myös laatikkoon,ei se todennäköisesti ole pahastakaan ollut,koska laatikot on aina toimineet.
Ja ääntely pysynyt loitolla.Enkä muuten ole ainoa ,joka on näin tehnyt.
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: TunturiTT - Tammikuu 14, 2016, 09:32:54 ap
Ei siitä haittaa varmaan ole, mutta ei sitä myöskään sinne tarvitse laittaa, missään ei pyydetä.
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: Camn - Tammikuu 14, 2016, 09:43:00 ap
Lainaus
ei se todennäköisesti ole pahastakaan
Näin minäkin uskon. Mutta nythän on tapetilla "Venäjän pojan korjaava ihmeaine". Sitä tars kokeilla kun on Molyt mahasta. Vaihteisto saisi puolestani olla kyllä täysin äänetön, aina. Moottorin pakoäänet ovat pop, tahollani :).
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: TunturiTT - Tammikuu 14, 2016, 09:48:51 ap
RVS:ää itsekin miettinyt, laittanen ensi kesänä sekö koneeseen että lootaan. Laatikossa nyt Redlinen puurot.
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: motomatti - Tammikuu 14, 2016, 14:53:02 ip
Redlinen seuraksi en Centauroon ole ajatellut laittaa RVS:ää jos edelleenkin laitan kyseistä marjapuuroa. Mutta muissa pyörissä on ollut viime kesän ajan sekä vaihteistossa vaihteisto-RVS:ää että moottorissa moottoriversiota.
Mitään mullistavaa en ole niin vähillä kilometreillä huomannut muuta kuin että käynti on erinomaisen nättiä ja melut vähäisempiä. Mitään merkittävää herkistymistä en ole havainnut mutta käynti on jotenkin jouheaa. Laitoin siis vanhojen osien sekaan kyseistä ainetta. Eniten käyttöä on RVS:stä ollut California Adamantissa. Mutta nyt siihen tulee peruskunnostettu moottori ja vaihteisto kunhan kelit lämpeävät. Niihin tulee "uuden moottorin" RVS-käsittely. Saapa nähdä seuraavana talvena että minkänäköiset ovat osat kun teen vanhoihin vaihteistoon ja moottorin peruskunnostuksen.

Kaksipyöräisten perässä olen luottanut Molykoteen. Mutta olen kuullut huhuja että RVS:ää käytettäisiin myös Guzzin perävaihteessa.

Mikäli oikein olen ymmärtänyt niin RVS ei vaikuta kuin teräsosiin. Varsinkin silloin kun kaksi teräsosaa on vastakkain. Kuten vaihteistossa ja vierintälaakeroinnissa. Aineen vaikutus on tällöin helpompi ymmärtää. Kova aiheuttaa kovan kanssa kitkaa johon aine reagoi.

Moottorissa ei ole teräsosa teräsosaa vasten kuin jakopäässä (ketju ja rattaat) ja venttiilinnostimissa joista jälkimmäiset lienevät juurikin RVS:n kohderyhmää: suuri pintapaine ja kitka pienellä alalla.

Kampiakselin, kiertokankien ja mäntien sekä sylinterien osalta ovat vastapuolina kevytmetalli ja teräs. Silloin RVS:n vaikutus lienee huomattavasti vähäisempi jos tuijotetaan sen ilmoitettuun toimintamekanismiin. Tosin nämä osat eivät ole mitenkään heikkoja moottorin rakenteessa.
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: TunturiTT - Tammikuu 14, 2016, 16:14:24 ip
Itseä kyllä kiinnostaa se mainostettu herkkyys, kaikki on kotiin päin ratahommissa. Vielä kun itsellä on jo riittävästi vertailupohjaa oman pyörän toiminnast tavallisilla liukasteilla.
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: Ikkala - Tammikuu 14, 2016, 21:52:47 ip
Vaihderummussa oli välystä 0,6 mm. Shimmasin ensin kaikki pois ja uskoin, että tiivisteen kanssa tulee riittävä käyntivälys. Lopulta kuitenkin avasin uudelleen laitoin lisää  vain 0,4 mm (0,2 kumpaankin päähän kun puolta milliä ei shimmeillä saanut aikaan).

Täälä oli rummussa noin 0,4 välystä. Toisessa päässä millin paksu ja toisessa 0,8 shimmi. Tuli aika hyvä kun laitto molempiin päihin milliset. Jos kaikki 0,4mm lisäsi niin tuntu jo liian tiukalta. Saa nähä miten vaikuttaa, kyllä tuosta lootasta on aina ennenkin vaihteet ja vapaa löytyny.

Pitäis avata vielä cafferaacerin loota samaan syssyyn kun avaimet on esillä, se kaipaa enempi säätöä (ja remppaa) kun tämä.
Otsikko: Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
Kirjoitti: motomatti - Tammikuu 16, 2016, 20:51:39 ip
Lainaus
Guzzikorjaaja sanoi myös sinne molya laittavansa. No, ehkä vähän jouheammin vaihtoi
Tuskin se kauheasti vaihteensiirtoa jeesaa mutta voi olla ainakin alkuunsa hyvä vinohampaisten ryntöpinnoille ja miksei suorahampaisillekin. Molykote kun sisältää hiukkasia jotka kiilaantuvat metallipintojen väliin ja vähentävät metallista kosketusta. Vaikutus on siis puhtaasti mekaaninen. Ei tartu mihinkään mutta aktiivisesti lisää liukkautta.