Gruppo MOTO GUZZI Finlandia Foorum
Yleinen keskustelu => Tekniikkapalsta => Aiheen aloitti: Kurtsi - Kesäkuu 01, 2015, 21:43:19 ip
-
Tuossa jo alla sp 1000 laturijutun yhteydessä kirjoitin, että epämääräiset lataushäiriöt on ehkä paikallistuneet irronneeseen/löysällä olleeseen hiilen johtoon. Tätä ennen latasi mutta huonosti; volttimittari nousi kierrosten mukaan, mutta ei tarpeeksi ylös (ei yli puolen välin) ja jännite laski pikkuhiljaa
No nyt on hiilet vaihdettu ja tuloksena se, että latauksen valokaan ei enää sammu ! (+ pari palorakkulaa ranteissa.).
- uudet hiilet tinattu pöydällä; en oikein jaksa uskoa että siinä on mitään häikkää
- kollektori ja hiilien päätkin hiottu; pitäisi olla kunnon kontakti ja jousissa riittävästi jäntevyyttä. Sen näkee hiottuun kollektoriin piirtyvästä hiilien laahausjäljestäkin
- hajotin lopulta sen kolminapaisen pistokkeen ja liitin piuhat yksitellen. Huonoksi ne on menneet ainakin nyt; vaihdan ne huomenna mutta ei se vika niissä ole.
- lataussäädin palautettu alkuperäiseksi. Paikallaan oli joskus Biltemasta ostettu Volvon säädin samanlaisella pistokkeella. Ei toimi kummallakaan=> vika ei ole säätimessä
- akku uusittu viime syksynä
- pistin lopulta jopa varovasti piuhalla kenttävirtaa suoraan akulta, mutta ei herännyt
- laulatettu konetta kunnolla naapureitten iloksi kerrostalon kivijalan autotallissa
Sanokaas sähkömiehet mitä teen seuraavaksi ? Alanko tilailla Stein Dinseltä osia (staattori, roottori, säädin, hiilisilta ym) yksi kerrallaan ja mistä aloitan ?
Olen pitänyt pyörän hengissä itse huoltaen ja korjaten uudesta lähtien 30 v ja kolmatta mittarillista, mutta sähköt ovat heikoin lenkkini; sitä kun ei näe
Kurtsi helsingistä
-
Tuohon vian paikallistamiseen oli laturin mittausohjeet joskus vanhalla foorumilla. Oliko Pekka vai kuka sen kirjoitellut? Eiköhän Timoev tai joku muu sähkömies kohta siihen ohjeet anna.
-
Noin vanhan pyörän sähköjä en tunne, eikä kaaviotakaan ole. Kaavion saattaa saada netistä pyörän mallilla ja vuosiluvulla.
Itse joskus ähräsin Stonen startin kanssa, kunnes kiikutin sen autosähkökorjaamolle. Ja - hiphei - kyseessä oli ihan Kalervon pala, Peace of Cage. Ei ehkä ole tässäkään huono idea...
Joissain laturijutuissa oli joskus sellainen merkkilamppu, joka paloi kun akkuun ei mennyt virtaa, vaikka laturi sitä yritti puskea. Akku vaihdettiin kokeeksi ja lamppu sammui. En tiedä sopiiko tähän kohtaan.
Pyörässähän kannattaa aina kurkata maadoitusten kunto. Kokeeksi voisi vaikka irtojohdolla antaa akun miinusta säätimen ja laturin ao. maadoituksiin.
-
Ihan tavallinen boschlaturihan se periaatteessa tietysti on ja varmaan sama mitä uudemmissakin, joissa vielä laatuosia käytettiin. Kytkentäkaaviokin löytyy ohjekirjasta, mutta on niin pientä tekstiä ettei saa selvää. ja mitäpä se minua auttaisi.
Jos tavalliseen autosähkökorjaamoon tarjoaa, pitäisi tietysti viedä koko pyörä ja silloin säikähtävät, etteivät moottoripyöristä mitään ymmärrä. Pitäisi joka tapauksessa olla itse näyttämässä missä laturi on ja mistä säädin löytyy.
Vaihdan vielä liittimet laturille ja tarkastan tekemäni hiilenvaihtotyön. Sen homman jälkeen kun katosi lataus kokonaan. Johdot nyt ei varmaan voi väärin olla; ne olen irrotellut ennenkin ketjua vaihtaessani. Onhan se kai mahdollista että hiilisillan kiinnityksessä on jotain häikkää ( se eristetty läpivienti esimerkiksi). Niin ja jospa vaikka olisi korjaantunut yön aikana itsekseen, kuten ranskalaisen auton sähköt !
-
Siitä on jo vuosikymmeniä kun Guzzissa Bosch-laturia käytettiin. Sen jälkeen on ollut enemmän moottoripyörätyyppistä latausjärjestelmää tarjolla useita eri merkkejä. Nyttemmin on taas menty juurille ja laitettu autotyyppinen ja hihnavatoinen latausjärjestelmä käyttöön.
Tuo Bosch-laturi on samaa autotekniikkaa mitä oli käytössä autoissa 80-luvulla ja myöhemminkin. Siinä suhteessa pitäisi autosähkökorjaamolla olla tieto ja tekniikka hallussa sen suhteen. Moottoripyöräkorjaamoissa ei niinkään. Tiedän tapauksen jossa kaverini vei Benelli Sein, jossa on sama Bosch-lataus kuin Guzzeissakin oli, latausongelmien takia mp-korjaamoon. Siellä nostettiin kädet välittömästi pystyyn eikä voitu auttaa. Autokorjaamosta löytyi apu.
Onko ankkuri- ja kenttäkäämien eristys ja vastus tarkastettu? Kulkeeko virta liukurenkaasta toiseen?
Korjaamokäsikirjan loppupuolella on, muistaakseni, ohjeet mittauskohteista ja arvoista.
-
Nyt kun pätkivä muisti taas palailee, niin mullahan on pikkulohkon kirjassa yksityiskohtaiset ohjeet Boschin vian määritykseen. Katselenpa kotona.
-
Tosiaankin, pikkuGuzzeissa oli sama järjestelmä. Niiden korjaamokirjatkin ovat perusteellisemmat kuin isolohkojen kirjat.
Isolohkojen kirjoissa usein viitataan vain edellisten mallien kirjoihin. Erityisesti Californioiden osalta. Netti on kuitenkin tulvillaan ilmaisia korjauskirjoja aiheesta että sikäli ei jää pulaan. Varsinkin jos osaa englantia tai saksaa. Muillakin sivistyskielillä on kirjoja tarjolla.
Olisiko pikkulohkojen kirjojen perusteellisuus johtunut siitä että niitä myytiin aikanaan paljon viranomais- ja sotilaskäyttöön?
-
Oliko Nato- ja poliisiversiossa Bosch? Syttykö vaan oli omansa?
-
http://www.motomatti.fi/2012/07/nato-guzzi-sytytyslaitteet.html
-
Jos palataan vielä hetkeksi alkuperäiseen aiheeseen.
Onnistuin palaamaan lähtöruutuun, joka on aina remontin kyseen ollessa hyvä suoritus.
ts. lataa jälleen, latausvalo sammuu ja viisari nousee, mutta koeajolenkin perusteella ei vieläkään riittävästi. Valot päällä jännite tippuu turhan alas. Huomenna näkee sitten totuuden kun akku on ladattu täyteen.
Mikä sitten auttoi hiilien vaihdon jälkeen herättämään laturi henkiin?
Kirjoitin ketjun alussa "-pistin lopulta jopa varovasti piuhalla kenttävirtaa suoraan akulta, mutta ei herännyt". Kun otetaan tuo varovasti sana pois, se oli se ratkaisu. Pari-kolme sekuntia. Kuin sydänpysähdyksessä adrenaliinia suoraan sydänlihakseen.
-
Mulla on tuo sama aina kun herättelee pikkulohkoa pidemmän seisotuksen päälle. Ihan kunnon siivun olen antanut. Useamman sekunnin ainakin.
-
Loppu tälle tarinalle.
Syy "epämääräisiin latausongelmiin" paikantui lopulta pyörän omaan volttimittariin. Ajoin HMPK:n (se kolmas kerhoni) tallille Tapanilaan ja mittasin laadukkaalla mittarilla latausjännitteen akulta (= startin päästä) ja johan näytti aivan eri lukemia kuin pyörän oma mittari. Kierroksilla valot päällä 14,6 v ja oma mittari arviolta tuskin 12 v. Kun on kysymys 250 hlön kerhosta, löytyi sieltäkin todellinen sähkövelho ja sattui vielä olemaan paikalla, joten valmiudet vaativampaankin diagnostiikkaan olisi ollut, mutta tällä kertaa ei siis tarvittukaan.
Pyörän mittarissa ilmeisesti maahäiriö tai sitten muuten vain kyllästynyt yksitoikkoiseen työhönsä eikä jaksa paneutua asiaan sen vaatimalla vakavuudella.