Gruppo MOTO GUZZI Finlandia Foorum

Yleinen keskustelu => Asiaa ja asian vierestä => Aiheen aloitti: classic - Toukokuu 31, 2014, 20:16:10 ip

Otsikko: . Motoparkista terveisiä.
Kirjoitti: classic - Toukokuu 31, 2014, 20:16:10 ip
.
Otsikko: Vs: .
Kirjoitti: egon - Kesäkuu 01, 2014, 10:02:13 ap
Sitähän minäkin.
Otsikko: Vs: . ..Tosi hiljaista oli Motoparkissa.
Kirjoitti: classic - Kesäkuu 01, 2014, 16:04:33 ip
Tuli tahkottua Moto Parkin rataa oikein urakalla..ja pitkiä rupeamia. Yksi jo kyseli että miten sulla kunto kestää?
Ei ollut kuin kolme muuta kuskia ajamassa joten sai kokeilla rauhassa kaikenlaista..
(Egon: Aamulla ennen lähtöä poistin viestini sinne menosta täältä..radalla kävijät tietänee syyn..
En ole huomannut mistä aiheen saa kokonaan pois joten muokkasin .. sorry)
Mutta pyörä ja mies  ehjänä sieltä poiskin pääsin.
Paikalla olleen viimevuonna kunnolla kaatuneen sanoja lainatakseni "on ihan voittaja fiilis jos pääsee ehjällä pyörällä kotiin"
Hauskaa oli voittaja fiiliksestä en tiedä kun edelleen samat kohdat kun aikoinaan radasta takkuaa.. Ehkä ne vielä joskus alkaa sujua..
tulipahan nyt kuitenkin tavallaan tuettua rataa käyttämällä sitä!
Otsikko: Vs: . Motoparkista terveisiä.
Kirjoitti: classic - Kesäkuu 01, 2014, 16:28:36 ip
Kiitti vinkistä. Tuota jo kokeilin aamulla. Siitä poista ruksista yritin useampaankin kertaan niin tulee viesti "Virhe. Et voi poistaa omia aiheitasi tällä alueella"
(esim. Vmpk:n foorumilla on alalaidassa kohta jossa lukee poista aihe..)
No en sitten saanut poistettua..
Lienee paras kun en tänne enää runoile..


 
Otsikko: Vs: . Motoparkista terveisiä.
Kirjoitti: motomatti - Kesäkuu 01, 2014, 16:38:23 ip
Onko nyt ymmärrettävä että G-B:n perävaihteeseen tehty muutostyö on riittävän toimintavarma?
Otsikko: Vs: . Motoparkista terveisiä.
Kirjoitti: egon - Kesäkuu 01, 2014, 20:04:06 ip
Leikkiähän minä.

Josakin palstoilla on kyllä sellaisiakin vitsinikkareita, jotka heittää ihan ufon avauksen.... ja saa ufoja vastauksiakin.
Otsikko: Vs: . ..Tosi hiljaista oli Motoparkissa.
Kirjoitti: TunturiTT - Kesäkuu 01, 2014, 21:10:47 ip

Aamulla ennen lähtöä poistin viestini sinne menosta täältä..radalla kävijät tietänee syyn..



Tarkoitetaanko tällä sitä, ettei manata etukäteen radalle menoa? Pysyy kumipuoli alaspäin.
Otsikko: Vs: . Motoparkista terveisiä.
Kirjoitti: classic - Kesäkuu 01, 2014, 22:42:19 ip
Pistetään nyt  vähän selvitystä ettei jää epämääräiset viestini vaivaamaan.. laitoin ilmoa jos olisin saanut guzzisteja ajokavereiksi (kun tuo aikomani Mukkula TT oli peruttu) ja ajattelin että kun oli koulujen päättäjäisviikonloppu niin radalla olisi hiljaista, oikeassa olin..

No noiden vakuutusten takiahan sitä ei välttämättä kannata kovasti mainostaa radalla käyntiä..jos ei vaikka se kumipuoli pysykkään alaspäin..
  :o kovasti yritystä oli tänäänkin ja hiekan puolellakin tuli käytyä..

Kyllä Ghezzin perävaihteen muutostyö vaikuttaa erittäin onnistuneelta! Yli sata kilometriä rataa eikä lämpene, vatkaa tai muutakaan.. (Harrikoiden kohdalla ei pyörien tuotekehitys ole käyttäjien tekemänä mitään uutta mutta kyllä Guzzin tekemisiäkin voi näköjään parannella!)
 Kiitos vaan Matti.
Otsikko: Vs: . Motoparkista terveisiä.
Kirjoitti: motomatti - Kesäkuu 02, 2014, 08:29:01 ap
Tarkoitukseni olisi ulottaa tämä muutostyö myös V10-mallien eli Daytonan ja Centauron vastaavien perävaihdeasento-ongelmaisten mallien parantamiseen. Rakenne on kuitenkin näissä hieman erilainen kun G-B:ssä mutta toimintaperiaate sama.
Otsikko: Vs: . KEMORASTA terveisiä.
Kirjoitti: TunturiTT - Kesäkuu 02, 2014, 21:07:13 ip
Kylläpä oli taas hyvä päivä radalla! Calin kanssa painittu Kemoraa 160 kilometrin verran. Ilmeisesti 1:30 pintaan, täytyy tarkastaa kaverilta. Kuvio oli sinällään sama, kuin ennenkin; pieni jännitys taas ennen ekaa settiä. Viimeiseltä ei olisi halunnut tulla pois. Kaikki vaan taas naksahteli kohdilleen.