Gruppo MOTO GUZZI Finlandia Foorum

Yleinen keskustelu => Tekniikkapalsta => Aiheen aloitti: Camn - Toukokuu 10, 2014, 21:59:42 ip

Otsikko: V11 triviaa: vääriä ohjeita etuiskareille ja takaiskareista
Kirjoitti: Camn - Toukokuu 10, 2014, 21:59:42 ip
Ohjeet ovat ”ristissä” silloin kun on kyse V11 -malleista, joissa on Öhlinsin etuiskarit (Scura, Cafe Sport, Coppa Italia, Scura R, LeMans Nero Corsa, LeMans Rosso Corsa). Kaikissa tehtaan manuaaleissa on etuiskareiden sisään-/ulosjouston säädöt neuvottu tekemään vääristä säätöruuveista. Ei haittaa, jos pitää säädöt ohjearvoissaan (13 napsua auki molemmat). Mutta jos koettaa säätää vääristä ruuveista, voi tulla harmaita hiuksia.

 * Oikea ohje liitteessä *

Muiden V11 -mallien (Marzocchi) kohdalla menee Workshop Manualin mukaan näin:

Marzocchi 1 -sarja:
oikea iskari (säätöruuvi ylhäällä) = ulosjousto
vasen iskari (säätöruuvi ylhäällä) = sisäänjousto
ei jousen esijännityksen säätöä (etupään korkeuteen saattoi vaikuttaa vain liikuttamalla koko iskaria)

Marzocchi 2 -sarja:
molemmat iskarit keskellä ylhäällä = ulosjousto
ei sisäänjouston säätöä
mutterit ylhäällä = jousen esijännitys

Marzocchin kaverina takana oli ensin White Power (1100Sportin ja Centauron osat käytettiin ensin pois), sitten Sachs.  Kaikissa kaikki säädöt (sisään-/ulosjousto, jousen esijännityksen mekaaninen käsisäätö - mutta niin hankalassa paikassa että jäänee usein tekemättä).
Otsikko: Vs: V11 triviaa: vääriä ohjeita joidenkin mallien etuiskareille
Kirjoitti: Camn - Kesäkuu 14, 2015, 19:41:16 ip
Sattui V11 saksanpalstalta tärkeä asia vastaan. Kun takavaimentimena oli ensin White Power ja sitten Sachs, on Sachs -vaimentimella varustettujen mallien omistajien aiheellista seurata alempaa kiinnikettä.

Tässä nimimerkin "Ludentoni" ohjeet siitä miten takaiskarit tunnistaa:
"
Sachs, sininset säätöpyörät sisään- ja ulosjoustolle, valkoinen jousi, eloksoitu teräsrunko jossa kiinnihitsattu "silmä". Alempi "silmä" murtuu mielellään...

WP, halvempi versio: valkoinen jousi, mustat säätöpyörät sisään- ja ulosjoustolle, eloksoitu teräsrunko jossa kiinnihitsattu "silmä", alempi "silmä" on jyrsitty alumiinista, ei murru.

WP, kalliimpi versio: valkoinen jousi, mustat säätöpyörät sisään- ja ulosjoustolle, eloksoitu teräsrunko jossa integroitu "silmä", alempi "silmä" jyrsitty alumiinista, ei murru.
"
Esim. tätä ovat käyttäneet jos uuteen ovat vaihtaneet:http://www.wilbers-shop.de/en/Motorcycle/Moto-Guzzi/V11-Le-Mans-Tenni-KT/Type-641-Competition.html?force_sid=r5b9dlbe49144qsl769bliu782?manufacturer=dl91e05422dc5692c4ca327051a98bad&year=2004&catname=dl913dac87d4df47300f58fa11cba1ec&lang=1 (http://www.wilbers-shop.de/en/Motorcycle/Moto-Guzzi/V11-Le-Mans-Tenni-KT/Type-641-Competition.html?force_sid=r5b9dlbe49144qsl769bliu782?manufacturer=dl91e05422dc5692c4ca327051a98bad&year=2004&catname=dl913dac87d4df47300f58fa11cba1ec&lang=1)
Onpa hyvät valikoimat Guzziehin tuon valmistajan hakukoneessa.

V11 takaiskari maksaa sen verran että tulisi mieleen kysyä Öhlins maahantuojalta hintaa jos iskari rakennettaisiin saatavilla olevista osista. Se on 5 mm pidempi (perä 10 mm korkeammalla) kuin mikään muu V11 mallissa käytetty iskari. Alkuperäisen iskarin data liitteenä (factory spec card). http://www.mp-racing.fi/10-ohlins#!/ (http://www.mp-racing.fi/10-ohlins#!/)