Gruppo MOTO GUZZI Finlandia Foorum
Yleinen keskustelu => Asiaa ja asian vierestä => Aiheen aloitti: Reima - Helmikuu 03, 2014, 08:42:46 ap
-
Tiedoksi ystäville, että olemme Teemun kanssa tekemässä Gruppolle omaa Facebook-sivua ryhmän lisäksi.
Tarkoitus on, että myös jäsenet ja toiminnasta kiinnostuneet pääsevät tälle kerhon Facebook-sivulle verkossa ilman omia Facebook-tunnuksia.
Sivu on vielä testikäytössä ja palaute ja kehitysideat ovat tervetulleita. Sivulle on tarkoitus tallentaa valokuvia ja tapahtumauutisia.
Linkki tulee aikanaan myös kerhon kotisivuille, jotka tulevat lähiaikoina uusiutumaan.
Kiitokset vinkistä Velipoika Tahlolle.
Kokeilkaa pelaako: https://www.facebook.com/GruppoMotoGuzzi
Reima
-
Pitäisikö tämän aueta myös ei-feispuukilaisille? Ei nimittäin täällä auennut, näytti vaan laastaripeukkua.
Korjaus: korjaa linkistä tuplaosoite pois.
-
www.facebook.com/GruppoMotoGuzzi
Tuo toimii.
En vain ole sisäistänyt Facebookin tarkoitusta. Mitä lisäarvoa tällä haetaan?
-
Linkki on nyt korjattu, oli näppäilyvirhe.
Lisäarvo on kai jokaisen erikseen arvioitavissa ja varmaankin tähän viestiketjuun ilmestyy kritiikkiä puolesta ja vastaan.
Sosiaalisen median käyttö jakaa ihmisten käsityksiä ja jokaisen mielipiteitä tulee kunnioittaa.
Teemun aikanaan perustamassa Facebook-ryhmässä on tällä hetkellä noin 230 jäsentä, joista iso osa myös ulkomaalaisia kiinnostuneita ja vastaavasti gruppolaisia on jäseninä ulkomaalaisissa ryhmissä. Ryhmään pääsyä valvotaan ja asiattomat jäsenet ja kirjoitukset sekä kuvat poistetaan valvojien toimesta.
Tämä kaikille avoin Facebook-sivu on niitä kerholaisia varten, jotka eivät Facebookia halua sinne kirjautuneina käyttää ja pääsevät sivulla katsomaan valokuvia ja seuraamaan tapahtumia myös tämän kautta kuin mitä tahansa muuta nettisivua.
Vastaavanlaisia Facebook-sivuja käyttävät muutkin yritykset, yhteisöt ja kerhot.
Kerhon omat verkkosivut pelaavat ja tulevat entistäkin ehompina pelaamaan ja palvelemaan kerholaisia nyt ja jatkossakin.
Itse koen Facebookin etuna olevan sen helpon käytettävyyden ja nopeuden tiedon välityksessä.
Jokainen käyttäjä saa itse valita miten avoimesti siellä operoi ja mitä tietoa itsestään haluaa jakaa.
Lisäksi kirjautuneena ryhmään tulleet uudet ilmoitukset ja asiat saa samalla itselleen sähköpostilla.
Facebook-ryhmä on toiminut jäsenten välisenä keskustelualustana foorumin tapaan ja useat ovat saaneet kavereita myös ulkomaalaisista Guzzi-henkisistä ryhmistä.
Facebook-ryhmän ylläpitäjinä toimivat Matti Viitasalo, Kaide Kopteri (Kai Karvinen), Teemu Malmberg ja allekirjoittanut.
Facebook-sivun valvojina toimivat Teemu ja Reima.
Käy kokeilemassa: https://www.facebook.com/GruppoMotoGuzzi
Asiallinen palaute ja kehitysideat ovat enemmän kuin tervetulleita.
Reima
-
Näyttää pelittävän ja kommentoidakin näämmä voi......
Kuviahan tänne saa hyvin ja täydentävä vaihtoehto..lisäksi paljon porukkaa jota ei ehkä ole Gruppon jäseniä....
Mr
-
Terve,
En ole minäkään ihan varma tarvitaanko tätä uutta sivustoa, mutta eipä sitä ole hallituksessa käsiteltykään.
Asiat etenevät näköjään ihan itsekseen.
Perinteinen www-sivusto on todella kankea näiden uusien Some ohjelmin rinnalla.
Ihmiset tottuvat koko ajan nopeampaan tiedottamiseen ja asioiden etenemiseen.
Aika ja tavat muuttuvat.
t. Kimmo, pj
-
Itse en koe facebookkia itselleni mitenkään tarpeelliseksi, enkä ole siihen ryhtynyt. Mutta veikkaan tuon kaikille avoimen sivun olevan hyvä ja informatiivinen. Saatanpa tuolla silloin tällöin piipahtaa.
-
Anteeksi maalaisuuteni, mutta miten ja mistä tuolla valitaan 'kuvat'? En hyvällä tahdollakaan osaa navigoida tuolla buukissa.. Androidkännyllä liikenteessä siis.
-
Unkarin ja Kreikan tapaamisista viralliset "flakaatit"
Mr
-
Tervehdys,
Gruppo MOTO GUZZI Finlandia nimeä kantava sosiaalisen median Facebook-sivu on poistettu.
Gruppo MOTO GUZZI Finlandia nimeä kantava vastaava Facebook-ryhmä on muutettu kerhoista ja yrityksistä täysin riippumattomaksi Guzzi Group of Finland- nimiseksi Moto Guzzi -enthusiastien ja harrastuksesta kiinnostuneiden avoimeksi ryhmäksi.
Lisätietoja allekirjoittaneelta mieluiten yksityisviestinä.
Reima