Gruppo MOTO GUZZI Finlandia Foorum
Yleinen keskustelu => Tekniikkapalsta => Aiheen aloitti: TimoEv - Syyskuu 02, 2013, 15:18:20 ip
-
Talven aikana pitäis huoltaa / vaihtaa emäputken laakerit.
Yläkolmion irroitus vaatii suurten ylämutterien irroituksen. Niissä on kiinni iskarien säätönupit.
Onkos kenelläkään tietoa miten ne mutteri saa kokonaan irti? Kun en viitsi arvuutella ja avata ja kuunnella ääntä, joka syntyy jonkin jousen lentäessä jonnekin hevontuuttiin seuranaan jokin muu osa... :'(
Sen toki osaan millä ne mutterit avataan öljynvaihdossa jne.
Räjäytyskuvakin on näytöllä, joten sitäkään ei tarvitse uudestaan tänne.
-
Ei tarvitse avata niitä teleskooppien päätymuttereita.
Otat jarrut, etupyörän, ja lokasuojan irti niin saat liu'utetuksi teleskoopit irti kolmioista. Sitten on helppo ja kevyt räplätä laakerointia. Muista kääntää sisäputkia neljänneskierros ennen takaisin asennusta.
-
Ne päätymutterit ovat kiinni yläkolmiossa. Yläkolmio täytyy saada irti, jotta ohjausputki laakereineen ( siis alakolmio ) tipahtaa emäputkesta pois alaspäin.
Kun avaan päätymutterit, ne ovat edelleen kiinni sisuskaluissa. Tämän harjoittelin öljynvaihdossa kertaalleen.
Jos teen neuvon mukaan ( liu´utan teleskoopit pois ), niin nousevatko sisuskalut yläkautta pois kokonaan? Eli irtoaako yläkolmio näin tehden kokonaan?
Teleskooppit irroitin joskus stefojen vaihdossa, joten tuo etupään purku / kasaus on hanskassa.
-
Väittäisin kyllä edelleenkin että ne teleskoopin yläpään "mutterit" ovat hivenen pienemmät kuin yläkolmion reikien läpimitta.
Hyvin olen ainakin itse saanut teleskoopit irti laskemalla ne alas. Joskus joutuu hieman taltalla avustamaan kolmioiden reikien aukeamista. Kannattaa olla varovainen ettei kolhi teleskooppiputkea tai itse kolmiota.
-
No uskotaan, uskotaan...
Ja katsomallahan sen näkee...
Eikä tällä kertaa kissan kiitosta...tai no... ::)
-
Puinen tai muovinen kiila siihen kolmion hahloon levittämään. EI METALLISTA, se alumiini on pehmeää.