Gruppo MOTO GUZZI Finlandia Foorum

Yleinen keskustelu => Asiaa ja asian vierestä => Aiheen aloitti: VAHVA - Heinäkuu 11, 2013, 14:37:14 ip

Otsikko: Maahantuoja lomalla heinäkuussa?
Kirjoitti: VAHVA - Heinäkuu 11, 2013, 14:37:14 ip
Moikka

V11:sta meni jännitteensäädin ja sovittiin että merkkikorjaamo tilaisi uuden. Kyselin äsken että onko osa tullut niin sain infon että maahatuoja on lomalla, voiko
todellakin olla että heinäkuussa MP-alan toimija on kiinni?
Otsikko: Vs: Maahantuoja lomalla heinäkuussa?
Kirjoitti: Cali.fi - Heinäkuu 11, 2013, 14:43:34 ip
Yllätyksenä tuli minullekin, vaikka Caliari asiasta oljynvaihtokeskustellssa tiedottikin:

LOMAILLAAN 1.7-15.7
28.06.2013
Kiireellisissä asioissa faksaa nroon, 02-479 6069 tai vaihtoehtoisesti lähetä postia; PL 12 21501 Piikkiö.
Otsikko: Vs: Maahantuoja lomalla heinäkuussa?
Kirjoitti: Marko - Heinäkuu 11, 2013, 14:44:23 ip
Kyllä se mahdollista on... nykyisessä taloustilanteessa, näillä myyntimäärillä, valitettavasti.  :(

...Tarkistin Moto-Italian sivuilta:

Lainaus
LOMAILLAAN 1.7-15.7

28.06.2013

Kiireellisissä asioissa faksaa nroon, 02-479 6069 tai vaihtoehtoisesti lähetä postia; PL 12 21501 Piikkiö.

/EDIT: jaa; Cali.fi ehti ensin..  :D
Otsikko: Vs: Maahantuoja lomalla heinäkuussa?
Kirjoitti: Camn - Heinäkuu 11, 2013, 14:57:58 ip
Minä olen tästä varovasti muutamassa keskustelussa maininnut, kun en ole tahtonut joskus jopa palvonnaksi tulkittavan vallalla olevan suhtautumistavan huomioiden "yhteistä venettä keikuttaa". Enempää asiaan puuttumatta oma vähäarvoinen mielipiteeni on, että tuollainen menettely ei ole hyväksyttävää.

V11Sport.de -palstan mukaan alkuperäinen "Ducati" -säädin kestäisi pisimpään V11 mallissa. Jotkut ovat käyttäneet myös "Bike Affairs" -säädintä. Siinä on trimmeri josta voi säätää jännitettä ja liitäntä "sytytyksen plussaan", on siis akun virtapiiristä irti kun virta ei ole päällä (voi kuulemma pelastaa joskus koko pyörän jos tasasuuntaajaan tulee vikaa). Latausvaloa se ei osaa käyttää. Lattaliittimet.

Harmi kun kyseessä on osa, joka jokseenkin varmasti löytyy maahantuojan hyllystä (ja varmaan monen harrastajan kotitarvehyllystä). Tässä esimerkkejä ensihätään:

http://www.stein-dinse.biz/Ducati/Elektrik/Regler-u-Gleichrichter/Regler-Ducati-Lichtm-o-Ueberlastschutz::1207.html (http://www.stein-dinse.biz/Ducati/Elektrik/Regler-u-Gleichrichter/Regler-Ducati-Lichtm-o-Ueberlastschutz::1207.html)

http://www.wendelmotorraeder.de/shop/index.php?cPath=1_8_10_8642_8643_8686 (http://www.wendelmotorraeder.de/shop/index.php?cPath=1_8_10_8642_8643_8686)

http://www.hmb-guzzi.de/shop/product_info.php?info=p1072_lichtmaschinenregler--ducati---cali-1100--v11-etc-.html (http://www.hmb-guzzi.de/shop/product_info.php?info=p1072_lichtmaschinenregler--ducati---cali-1100--v11-etc-.html)

http://www.electrosport.com/regulatorrectifier-ducati-1-phase-charge-light-output.html (http://www.electrosport.com/regulatorrectifier-ducati-1-phase-charge-light-output.html)
Otsikko: Vs: Maahantuoja lomalla heinäkuussa?
Kirjoitti: motomatti - Heinäkuu 11, 2013, 15:01:24 ip
Vanhana proletaarina taasen sanoisin että loma on ansaittu ja se pitää saada pitää silloin kun sille on aika. Päälliköt sitten ovat erikseen.
Otsikko: Vs: Maahantuoja lomalla heinäkuussa?
Kirjoitti: VAHVA - Heinäkuu 11, 2013, 15:09:08 ip
Lomilla voi  ja pitää saada olla muttei niin että koko palvelu on seis sesongin aikana. Täytyy sanoa että merkin tuoreena harrastajana olen "lievästi" hämmästynyt ja pettynyt tällä foorumillakin kehuttuun palveluun.
Otsikko: Vs: Maahantuoja lomalla heinäkuussa?
Kirjoitti: Camn - Heinäkuu 11, 2013, 15:45:08 ip
Lainaus
merkin tuoreena harrastajana
Olisi mielenkiintoista tietää, kuinka suuri osuus varaosista Suomen Guzzeihin tulee Suomen maahantuojan kautta ja kuinka suuri osa globaalisti milloin mistäkin? Täysin valistumaton arvaukseni (joka voi mennä ihan pieleen) on että yli 50% tulee suoraan maailmalta loppukäyttäjälle.
 
No niin, nyt provosoiduin... Niinhän se on että esim. Etelä-Eurooppa menee elokuuksi kiinni, tehtaat ja varaosat monin paikoin. Siinä sitten täällä enemmän pohjoisessa kasvanut "protestanttisella työmoraalilla" varustettu ihmettelee ja kiroilee ja kadehtii... että miten nyt tässä tilanteessa improvisoidaan... Mutta sellaista lomaa ei ole eikä tule, eikä kukaan voi millään opilla ansaita, että pannaan lappu luukulle asiakkaista välittämättä. Jotenkin pitää asiat järjestää, että asiakkaat eivät jää pulaan. Muussa tapauksessa kehitys käy siihen suuntaan että kohta ei ole enää palveltavia tai joku muu hoitaa sen puolestasi. On toki aloja, joilla näin voidaan menetellä. Mutta ne ovat usein enemmän pelkkää palvelua. On useita pesuloita, joihin voi pukunsa viedä ennen sukulaistytön häitä ja on useita jakeluasemia matkalla niihin häihin, joilla voi tankata jne.
Otsikko: Vs: Maahantuoja lomalla heinäkuussa?
Kirjoitti: McStadey - Heinäkuu 11, 2013, 16:18:13 ip
Itse päätin tässä odotella että palaavat lomilta, paria suodatinta ei kannata enää tässä vaiheessa saksasta uittaa ja motonet tosiaan on lopettanut pikkulohkojen varaosien myynnin...
Otsikko: Vs: Maahantuoja lomalla heinäkuussa?
Kirjoitti: Reima - Heinäkuu 11, 2013, 17:00:54 ip
Kyllä Piikkiön porukka on varmasti lomansa ansainnut ja kannattaa seurata asioita nettisivuilta, myös kesälauantaisin ovat kiinni aikaisemmasta poiketen.
Varmaankin kiireellisissä asioissa hoitavat asiat niinkuin ilmoittavat.

Kannattaa muistaa miten pienellä resurssilla maahantuojaliikkeen toiminta pyörii (...ja toiminut 31 vuotta!) eikä lähde poramaan heti pikkuasioista ja ollaan tyytyväisiä, että ylipäätään toimii tässä talouden tilanteessa.

Ilman meitä asiakkaita ei ole näitä liikkeitäkään.

T. Kanta-asiakas vuodesta 2002 alkaen
Otsikko: Vs: Maahantuoja lomalla heinäkuussa?
Kirjoitti: Camn - Heinäkuu 11, 2013, 17:30:02 ip
Lainaus
Kiireellisissä asioissa hoitavat asiat
"Faksi / postia postilokeroon": kiireinen asia ei hoidu.

Lainaus
Miten pienellä resurssilla maahantuojaliikkeen toiminta pyörii
Suomen yrityksistä on yli 300.000 pieniä. Puheena oleva on yksi niistä. Ani harva näistä 300.000 yrityksestä saa erityiskohtelua. Päinvastoin: olet yhtä hyvä kuin edustama tuotteesi (jota et itse useinkaan tee) + se lisäarvo, jonka voit itse omalla ammattitaidollasi ja asenteellasi ja palvelemalla voimiasi säästämättä 24/7, asiakkaallesi tuottaa. Usein tuokaan ei auta kun kilpailijalla on hinta/laatu -suhteessa kiinnostavampi tuote.

Lainaus
ylipäätään toimii tässä talouden tilanteessa
Maahantuontihommissa asiat menevät yleensä niin, että jos yksi lopettaa, toinen aloittaa. Aina löytyy joku, joka maksua vastaan myy tavaraa ja tekee huoltosuoritteita. Toki palvelu usein hetkeksi heikentyy kun entinen toimija vetää porot nokkansa. Mutta tulee muistaa että ihmisten taloudellinen toimeliaisuus tarkoittaa myös sitä, että jos on olemassa liiketoimintaa joka ei tuota tappiota, on epätodennäköistä että se loppuisi. Kuin virtaava vesi, se löytää aina reittinsä. Osaajat pyrkivät aina työllistymään. Näin arvelen, vaikka puheena oleva toimiala on hankala sesonkeineen ja vaikeuksissa, eikä vaikuta houkuttelevalta.
Otsikko: Vs: Maahantuoja lomalla heinäkuussa?
Kirjoitti: kvlm - Heinäkuu 11, 2013, 19:41:40 ip
..ei kannata Mandelloonkaan ajella elokuussa varaosa kaupoille ,- tuppaa olemaan ovet säpissä.

 -KG-
Otsikko: Vs: Maahantuoja lomalla heinäkuussa?
Kirjoitti: TunturiTT - Heinäkuu 11, 2013, 20:05:00 ip
Töissä huomannut, että Suomi on heinäkuun kiinni ja siihen perään eurooppa elokuun. Italialaiset on kiinni kun niitä huvittaa,  samoin espanjalaiset  ;D
Otsikko: Vs: Maahantuoja lomalla heinäkuussa?
Kirjoitti: Camn - Heinäkuu 12, 2013, 01:28:19 ap
Mutta varaosia saa...  Monet muut tekniikan maahantuojat koettavat varata rutiinivoimena Italiasta ja Espanjasta osia hyllyyn että elokuussakin olisi suomalaiselle asiakkaalle niitä toimittaa (jotain ehkä tietäisin...) mutta nyt kävi niin hassusti että sain tänään mandaatin näille asiattomille vuodatuksilleni kun kierroslukumittari tämähti nollaan ja ajovalot hävisivät... liitin poikki jarrukahvan mikrokytkimestä, johto otti maihin. Olen syypää kun olen ohjaustankojen kanssa saikannut viime päivät. Hyvin toimi Guzzin sähköjärjestelmä ja sulake :).  Nyt uupuu mikrokytkin GU30749860. Pitää muistaa painaa "jalkajarrua" aina nyt myös että takana paistaa. Tässä kytkimessä ei ole kiinteää johtoa kuten kytkinkahvan vastaavassa, vaan "pikkuabikot", joihin johdot tulevat. Sama kytkin Calissa.
Otsikko: Vs: Maahantuoja lomalla heinäkuussa?
Kirjoitti: hannujussi - Heinäkuu 12, 2013, 09:48:42 ap
Kyllä Eurooppa on kiinni Elokuussa, oli sitten kyseessä mp-huolto, tai -myynti. Muutamia vuosia sitten Norgen jarrut katosivat Saksan ja Itävallan rajalla, hydrauliletkussa vuoto alapään liitoksessa. Saksan puolelta löytyi suht. läheltä Guzzin myynti/huolto jonne otimme puhelinyhteyden, sieltä ilmoitettiin paikan olevan kiinni Elokuun ajan? Hieman sitä ihmeteltiin silloin, että miten voi sesonkina jättää koko markkinan huoletta unholaan. Itävallan puolelta sitten löytyi todellinen Guzzi-guru joka oli yksityinen pienyrittäjä ja saatiin jarrut kuntoon ja matka jatkumaan.
Otsikko: Vs: Maahantuoja lomalla heinäkuussa?
Kirjoitti: kaide - Heinäkuu 12, 2013, 10:27:18 ap
Nyt uupuu mikrokytkin GU30749860.

Voi olla ihan yleistä tyyppiä. Koita kattoo tyyppinumerot kytkimestä. Lähimmästä hyvin varustetusta autotarvikeliikkeestä saattais saada ilman abikokarvoja. Esim Motonetistä.
Otsikko: Vs: Maahantuoja lomalla heinäkuussa?
Kirjoitti: LeCa - Heinäkuu 12, 2013, 10:53:40 ap
Tätä kesämurhettakin on niin monenlaista. Poika lähti maanantaina inttiin ja päätyi päivänmittaan sydänfilmiin kun mainitsi rytmihäiriöistä. Lopputuloksena 12 kk lykkäys ja kotiin. Jatkotutkimuksia pitäisi tehdä pikaiseen, mutta terveyskeskus on nyt 2 viikon kesälomalla.
Eilen käynti yksityisellä lääkäriasemalla ja sieltä jäi virolaisen lääkärin murrepitoisesta puheesta käteen se, että yksityisellä puolella asian selvittämisestä tulee tuhansien eurojen lasku ja pitää olla tieto kuka maksaa. Onneksi Jutta ja Jyrki puolustaa hyvinvointivaltiota ... kun vaan kansalainen tietäisi missä se sijaitsee ...  >:(

Sitten vielä oma muistelo eurooppalaisesta kesästä. Tein ensimmäisen toivioretken Mandelloon elokuussa -85. Eka Guzzi (LM III) oli ostettu edellisenä kesänä. Uutena ja Suomesta.
En muista olisiko Mandellosta ollut mitään erityistä ostamista, mutta menomatkalla Itävallan puolella yksi vanha ukko peruutti oluttuvan pakkipaikalla päin Lempparia ja takavilkun lasi hajosi. Selviteltiin tilannetta suomisaksalla ja koska olin menossa varaosalaarien ääreen kuittasin koko jutun äijän tarjoamalla kahdella kolpakolla.
Siellä sitten ihmettelin Mandellossa, Leccossa, Comossa, Erbassa ja missä lie, motoliikkeiden kaltereita ja  "chiuso" lappuja. Pari ranskalaista pyöräkuntaa oli samalla asialla ja kierrettiin paikkoja porukalla. Comosta saatiin paikallinen "poika", noin 50v. motoristi oppaaksi. Kaveri ajoi latinaksi ja tällaisesta härmäläisestä arkajalasta se tuntui vähintään Man-saaren TT:ltä. Kypärää kaverilla oli sen verran mitä nappanahkainen päälaki kalloluita suojaa. Niin, sen vilkunlasin ostin sitten paluumatkalla Piikkiöstä.
Otsikko: Mikrokytkin
Kirjoitti: TimoEv - Heinäkuu 12, 2013, 13:34:21 ip
Mikrokytkin on taatusti ns. kaupallista mallia. Siis jonkin ao. tehtaan vakiokamaa. Niitä on yleensä saatavilla, mutta malli saattaa olla sellainen, että niitä toimitetaan vain tilauksesta ja pahimmillaan myyntiyksikössä on esim. 5 tai 10 kpl noita.
Bebek, Yleiselektroniikka, Elfa yms. kaupat voinevat neuvoa.
Katso vaikka Honeywell´in sivuilta. Hakusana voisi olla Microswitch, controll switch, limit switch tms asiaan liittyvä.
Otsikko: Vs: Maahantuoja lomalla heinäkuussa?
Kirjoitti: motomatti - Heinäkuu 12, 2013, 13:52:15 ip
Varsin tavanomainen mikrokytkin. Menee rikki kun sisään pääsee likaa ja voi luulla että on rikki jos kytkimen ja kahvan välistä puuttuu kuula.
(http://www.gutsibits.co.uk/prod_img/lrg/IMG_2018.jpg)

Löytyy edellämainitujen liikkeiden lisäksi Joukon Autosta, Elektorilta, Partcolta, jne. Maksanee noin 2€.
Otsikko: Vs: Maahantuoja lomalla heinäkuussa?
Kirjoitti: Camn - Heinäkuu 13, 2013, 22:25:40 ip
Lainaus
Koita kattoo tyyppinumerot kytkimestä

Kiitokset avusta.
Cherry DC1, EN05 6A 250, 20 x 6,5 x 9 mm, 1 sulkeutuva kärki.  Ja se irtokuula ! ! ! (kiitos Motomatti muistuttamisesta)
http://www.cherrycorp.com/english/switches/sealed/dc.htm (http://www.cherrycorp.com/english/switches/sealed/dc.htm)
http://fi.rsdelivers.com/catalogue/search.aspx?query=cherry+dc1#PI-1 (http://fi.rsdelivers.com/catalogue/search.aspx?query=cherry+dc1#PI-1)

Vanha kokenut rautakauppias vastaa kesäpojalle: "Kuinkas kauan meidän kauppa on auki?  - Niin kauan kun asiakkailla on rahaa."