Gruppo MOTO GUZZI Finlandia Foorum
Yleinen keskustelu => Tekniikkapalsta => Aiheen aloitti: lemppari - Kesäkuu 09, 2013, 21:19:13 ip
-
Ois taas reissuun lähtöä joten oli aihetta laittaa V11 perussäädöt kohdalleen. Venttiilinvälykset tsek, balanssit 1800 rpm tsek, tyhjäkäynti 1100:an tsek, TPS Läppä tyhjäkäyntiasennossa 532 mV HALOO! Tähän kohtaan apuva tarvitsee hän. Yleismittarini skaalat menee tasavirralla 200V, 20V, 2V ja
200m. Asennossa 200m on näyttö 00,0 puikot irti. Kymysys:
Pitäisikö tuolla skaalalla 532mV lukema olla siis 53,2? Ommeinaan tällä hetkellä rutkasti ali kun on virta pyörässä asennossa on. Muistaakseni viimeksi oletin niin olevan ja säätö tehtiin siihen. Nyt on lukema erittäin pieni ja tuntuukin kone yläkierroksilla veltolta. Senmoinen perstuntuma on, että ne ruuvien aluslaatat ei oikein pidä sitä tepsiä paikallaan vaan se kiertyy ajan kanssa.
Myös olisi kiva vaihtaa TPS:n kiinnitysruuvit vähän korkeampikantaisiin kuusiokoloruuveihin kun ne halvatun matalat kupukantatorxit väljistyy koko ajan.
Ei vaan taida löytyä Uulssonin Klasulta eikä sieltä B-liiteristä.
-
Olisko 2V asteikolla 0,532.
Onko minkä kokoinen ruuvi? Laita Nord-Lock rikat alle. Multa saat pari jos koko natsaa.
-
Hienoa että Rosso Mandello lähtee taas liikenteeseen :). Mielestäni ulkonäöltään parasta A -luokkaa Guzzeissa (onko vielä alkuperäinen 1-levyinen kytkin vai vaihdettu 2 -levyiseen?).
1. Tps:n säätöarvoista
a) Tyhjäkäyntiasento
Olen kolunnut molemmat Workshop Manualit, tehtaan opetusvideon ja V11sport.de -foorumin yhden ohjeen läpi ja tein niistä yhteenvedon että pääsen käyrryille kun olen V11 noviisi. Katillisille on vain yhtä arvoa mutta näille katittomille on V11sport.de -ohjeessa pienempi arvo kuin Workshop Manualissa. Mielestäni sillä ei ole muuta merkitystä kuin se, että tämä määrää paljonko läpät ovat (synkronoituna) auki tyhjäkäyntiasennossa. Jos ovat liikaa (mV arvo suuri), tyhjäkäynti on liian korkea vaikka ilmaruuvit ovat pienellä. Jos ovat sopivasti auki, 1100 r/min tyhjäkäynti löytyy kun ilmaruuvit ovat n. 1/2 kierrosta auki.
b) Perusarvo läppä täysin kiinni
Tähän ei löydy muuta kuin se 150 mV ohjearvo. Kuka säätää mihinkin, omista syistään. Olen siitä onnellisessa asemassa että olen yksi Motomatin tekemien "liitos/säätö -sarjan" omistajista. Kyllä on näppärää säätää, sen kun laittaa pistokkeet vastakkain ja mittarin riviliittimeen. Tässä "DeLuxe" -mallissa on vielä se JuhaV:n ideoima potikka toteutettuna. Jos haluaa, potikan avulla voi hakea millä tps:n asetuksella moottori käyttäytyy oman mielen mukaan (koskematta tps:ään). Sitten mittaa mikä on mV -arvo, napsauttaa vipukytkimestä testauspotikan pois päältä ja kääntää tps:n siihen arvoon. Minä tekisin tuon viimeisen "läppä kiinni" -asennossa. Johtosarjan valmistaja on antanut ymmärtää että lambdalla/kateilla varustettuja malleja ei parane manipuloida näin primitiivisin keinoin.
2. Ne tyhjäkäyntiarvot
Vuosimallit 1999-2002 (ei kat) : 465 mV, +/- 5mV (= 2,9° +/- 0,1° auki) 1)
: 500 - 525 mV (= 3,2 - 3,6° auki) 2)
Vuosimallit 2003 (kat) => : 550 mV, +/- 5mV (= 3,8°, +/- 0,1° auki). 3)
1) = V11Sport.de
2) = MG/Workshop Manual “ei kat” 03/2001
3) = MG/Workshop Manual Update “kat” 04/2003 + MG/Opetusvideo + V11Sport.de
Huomautettakoon että Guzzidiagista ei ole apua tps:n säätöön, koska ecu ilmoittaa ulos mV ja astearvoja suurin askelin: sopii siis vain karkeaan varmistukseen millä hehtaarilla ollaan.
3. Mittarista
Kuvissa on oma perusmittari ja kun sen säätövalitsin on kohdassa "2", näyttö on voltteja. Näyttö "0.460" = 460 mV. Omalla kohdalla toimii hyvin tyhjäkäyntiasento 460 mV.
-
Kiitti! Mulla tuli vain oikosulku/uskonpuute, koska yleismittari näytti uskomattoman pientä lukemaa, mikä on outoa koska TPS ei näytä kiertyneen niin kuin oli tapahtunut vuosi sitten. Voipi olla kontaktivirhe, eli rakennan paremmat rautalankaviritykset ja varmistan asian. Pyörä käy ja kukkuu, mutta apukaasusta ("ryyppy") huolimatta täytyy kääntää vielä kapulaa kylmästartissa mikä myös viittaisi laihoihin asetuksiin.
Olet oikeassa, RM on komea. Mietiskelin hetken vaihtoa uudempaan, mutta kun ne on niin rumia! Tosin vanha LM I:seni menee vielä kirkkaasti ulkonäössä näistä moderneista veljistä ylipäätänsä.....
-
Mietiskelin hetken vaihtoa uudempaan
Ongelma lienee se että kukaan ei maksa erikoismallista yleensä lisää, harvoin sattuu rahalla varustettu harrastaja kohdalle. Olen siinä käsityksessä että erikoismalli on aina vaikea myydä.
vanha LM I:seni
Lahdessa oli mp -museolla eilen "miitissä" ainakin yksi "oikea" LeMans myös, taisi olla juuri I (850). Noissa legendaarisissa harraste -Guzzeissa on ihan oma hohtonsa nykypäivän malleihin verrattuna. Muistelen jostain kirjasta lukeneeni että parittomat LeMansit nauttisivat suosiota onnistuneina konstruktioina?
(http://www.dailymotion.com/HTMoto#video=xqdp9c (http://www.dailymotion.com/HTMoto#video=xqdp9c))
-
paremmat rautalankaviritykset
Mainos: Mulla on tehtynä/teen sekä potentiometrin kanssa että ilman TPS:n säätöön tarkoitettuja välijohtoja.
(http://3.bp.blogspot.com/-VufomvbHxdg/UDfPtFG32II/AAAAAAAAEQ8/eFeBuGBxre0/s640/PF09_saatokaapeli)
Että tulee oikea liitinmalli pitää olla tiedossa TPS:n tyyppi ja ja pyörän malli. Esim Quotassa tarvitaan ekstrapitkät johtimet.
Tässä kehittyneempi versio: (http://1.bp.blogspot.com/-0h73jsyiaig/UDvipF_srSI/AAAAAAAAEXM/If1bro7UJhA/s1600/IMG_0538a.JPG)
-
V11: hankalin ja yleisin (myös Calit) malli PF3C, epälineaarinen ja urosliittin tyyppiä, jota ei ole saatavilla.
-
Pitää vielä lisätä että jos on aiemmin tilannut Bosch-liittimillä olevan välijohdon ja pyörä vaihtuu niin sovitinjohtoja voin myös tehdä tuohon potentiometrin omaavaan malliin. Pelkkä liitinjohto kannattaa tilata uusi erikseen toisilla liittimillä. Vrt PF09/PF3C
-
Ja olikin se juuri huono kontakti joka aiheutti oudon lukeman, huhhuh. Silmämääräisesti katsoen tepsu ei näyttänytkään kääntyneen joten lukema tuntui siksikin väärältä. Koetin myös tehdä auki taitetuista klemmareista välikappaleet, mutta niiden lanka oli liian paksua joten päädyin vanhaan kunnon johdonpätkämetodiin ja sain sen määrän mV:tä jonka olin viime vuonna säätänyt.
Motomatti, olet juuri saanut uuden asiakkaan jos sulla on tohon PF3C:hen sopiva välikappale ilman potikkaa.
Tossa mun TPS-mötikässä ei ole muuten noita metallimansetteja olsinkaan, joten kiristäessä käy helposti niin, että ne muovikorvat painuvat kasaan.
Josta tulikin vielä mieleen, että täytyykin vaihtaa ne kiristystorxit normaaleihin korkeampikantaisiin kuusiokoloihin.
Ja kahden viikon päästä nokka kohti Normandiaa.
-
Tossa mun TPS-mötikässä ei ole muuten noita metallimansetteja olsinkaan, joten kiristäessä käy helposti niin, että ne muovikorvat painuvat kasaan.
Laita mansettien sijaan pienet metalliputken pätkät rajoitinholkeiksi ruuvien ympärille jos sinne vaan mahtuu, Sen verran lyhköset että prikka kiristyy muovia vasten mutta ei pääse painamaan kovin kuopalle ennenkö kohtaavat holkit.
-
Nimim. lemppari, laitoin privaattiviestiä.
TPS:n johto on valmis noudettavaksi.
-
Vieläkö MOTOMATILTA löutyy TPS mittaukseen tehtyjä välijohtoja.
-
Edelliseen jatkoa,TPS MALLI PF3C LE"MANS V11 2002.
-
Tätäkin viestiketjua lukiessa tulee väkisin mieleen erään moottoripyörälehden toimittajan lausuma ensimmäisen ruisku Calin testissä.
"Enää ei tienpäälle räjähtänyttä Guzzia korjata sveitsiläisarmeijan linkkarilla ja sätkäpaperilla". Millaista profetiaa! ;D
-
Kysyjille tiedoksi: pajani aukeaa jälleen elokuun alussa ja silloin syntyy mm johtimia.
Sitä ennen hätäisimmät voinevat kysyä MotoJussilta josko hän ennättäisi kytkeä johtoja yhteen ja mittailla....
-
HD:n TPS PF4C vaihdettu alkup.PF3C:n tilalle,pelittää erittäin hienosti,hintakin kohtuullinen 75,40 anturi + 7,60 pikatoimitus lisä yht. 83 ekee,maanantaina tilattiin Rotterdamista tiistaina iltapäivällä anturi oli V-TWINISSÄ LOIMAALLA,MUUTEN PALVELU V-TWINISSÄ IHAN MOTO-ITALIA MAISTA erittäin mielyttävää palvelua. Anturin vara-osa numero 27271-95 ELECTRA GLIDE V.1995-2000. Pyörä V 11 LE"MANS 2002 mihin anturin vaihdoin,alkup.sanoi sopimuksen irti.
-
Jatkoa edelliseen,PF3C olisi Moto-italiassa maksanut rapiat 300 ekee.
-
Ja ei kai sitä olisi sieltä saanut jos kauppa on kiinni kesälomien vuoksi. Kun tämä PF03 lie yleisin tps potikka liikenteessä (Calit, Sport 1100i, V11, Bellagio), tässä taas linkki, josta saa edullisimmin alkuperäisen:http://www.vgs-motorsport.com/?p=product&id=178&bl=79&ms=68 (http://www.vgs-motorsport.com/?p=product&id=178&bl=79&ms=68). Tätä nykyä näköjään 107,21 €, toimitus päälle.
Tuosta HD PF4C/Guzzi PF03 potikoiden eroista on olemassa tämä www.guzzitech.com -sivuilla alunperin ollut vertailu (tämä kuva on "La Guzzitheque" -dokumentista). PF03 tps:n käyrän kulmakohta on kohdassa, jossa Guzzin ecu tulkitsee kaasuläpän olevan auki "30 astetta". HD:n tps siis "valehtelee" alkupäässä hieman että kaauläppä on enemmän auki ja loppupäässä päinvastoin ja tämän mukaan sitten sytty- ja ruiskukartta hieman muuttuvat.
-
Kyllä sitä ois sieltä saanu , kato kysely oli ennen Moto-italian lomia,toimitus aika olisi ollu 3-4 päivää.
-
Tärkeintä että V11 pysyy liikennekelpoisena :).
-
Tuo olisi kiva nähdä dynottuna, että onko mitään eroa.