Gruppo MOTO GUZZI Finlandia Foorum
Yleinen keskustelu => Tekniikkapalsta => Aiheen aloitti: Skunk73 - Kesäkuu 02, 2013, 21:43:04 ip
-
Neuvoja tarvitaan..ei oikein onnistunu perinteisellä tyylillä... >:(
-
Hoi
LM 4:sta opittua, hankitaan esim. apteekista n. 200ml "ruutta" ja painetaan tällä säiliön pohjareiästä nestettä sisään, ilmausruuvi tietenkin auki.
Ilmausta "ruutalla" voi kokeilla myös toiseen suuntaan, eli painetaan ilmausruuvista nestettä sisäänpäin.
-
Sain toimiin kun irrotin koko jarrusatulan ja nostin ylös. sit tein normaalin ilmauksen..
-
Oliko siis integraalijarrut? Niissä putket tekevät juuri tuolla tavalla haastetta ilmaukseen. Imulla yleensä lähtee kuplat putkista, jos alakautta ruuttaamalla ei liiku.
-
Etujarrun saa kohtuudella ilmattua pumppaamalla kahvasta ja ensin normaali ilmaus satulan ilmaruuvista. Sen jälkeen painetaan työsylinteri reippaasti sisään, jolloin neste ja kuplat virtaavat säiliöön. Toistetaan pari kertaa. Sen parempi, mitä suuremman liikkeen männät mahtuvat tekemään. Menetelmä toimii myös normaaliin takajarruun.
Integraalisysteemin olen aina joutunut ilmaamaan tankin alla olevasta liittimestä. On ylin kohta järjestelmässä, sinne se ilma kerääntyy.
-
Integraalijarrun linja polkimen sylinteriltä etusatulaan saattaa vaatia etusatulan irrotuksen letkun varaan ja noston mahdollisimman ylös ennen ilmausta. Myös polkimen työsylinterin liike ei ole riittävä normaalisti polkimella käytettynä vaan on parempi työnnellä sopivalla työvälineellä mäntää sylinterissä.
-
Justiinsa olen lähdössä vaihtamaan jarrunesteitä Cali Kolmoseen. Siinä ohessa myös kaasuttimien tulvimisen tilkkiminen. Öljynvaihtokin pitää tehdä läpi koko pyörän.
Jarrunesteiden vaihdon yhteydessä ei tule lainkaan ilmaustarvetta. Pyörässä, ed. omistajansa mukaan, alkuperäiset -89 jarrunesteet. Melko synkkää tervan väristä kamaa. On siis odotettavissa että nesteiden vaihdon jälkeen ilmenee tiivistevikoja.
Otan kameran mukaan niin saan otetuksi pari kuvaa blogiini laitettavaksi.
Ilmaajan painajainen: eräs motoristi toi H. Blackbirdinsä ilmattavaksi taannoin. Oli itse tyhjentänyt vanhoista liemistä CBS Dual ABS-jarrut paineilman avulla. Yrittänyt sitten pari päivää ilmata uusia nesteitä sisään onnistumatta. Ensi olisi hyvä perehtyä hommaan teoriatasolla jota aikoo ryhtyä tekemään.
-
Tein tänään jarrunesteiden vaihdon Cali Kolmoseen. Kirjoitin siitä lyhyen kuvauksen että sen perusteella voi kuka hyvänsä tehdä homman virheettömästi ja nopeasti. Tarvitaan injektioruisku, pätkä letkua, ristipäämeisseli ja 11 mm:n lenkkiavain. Tietenkin uutta jarrunestettä. Ei sotkua, ei ilmaamista.
http://www.motomatti.fi/2013/06/cali-kolmosen-integraalijarrun.html