Gruppo MOTO GUZZI Finlandia Foorum

Yleinen keskustelu => Tekniikkapalsta => Aiheen aloitti: laucci88 - Toukokuu 14, 2013, 16:18:11 ip

Otsikko: sport 1100i vm 97 ei käynnisty!
Kirjoitti: laucci88 - Toukokuu 14, 2013, 16:18:11 ip
Startatessa bensa pumppu ei käynnisty ja alkaa toimia kun releen irrottaa. Missä vika? Moottori ei käynnisty kun rele on irroitettu, vaikka bensa pumppu käy? Bensa pumppu käy taukoamatta kun rele on irroitettu.
Otsikko: Vs: sport 1100i vm 97 ei käynnisty!
Kirjoitti: motomatti - Toukokuu 14, 2013, 17:17:27 ip
Vaihda releiden järjestystä. Jos ne ovat väärin (kytkentä- ja vaihtoreleitä sekaisin) tuleee omituisia toimintoja.
Otsikko: Vs: sport 1100i vm 97 ei käynnisty!
Kirjoitti: laucci88 - Toukokuu 14, 2013, 17:22:02 ip
Releet ovat alkuperäisessä järjestyksessä, ja moto italiasta uudetkin jo paikalla. Sama ongelma edelleen. Liekö ecu kärähtäny?
Otsikko: Vs: sport 1100i vm 97 ei käynnisty!
Kirjoitti: motomatti - Toukokuu 14, 2013, 17:33:16 ip
Eipä taida vikaa ECUssa olla. Viimeksi sitä epäilisin. Kytkennöissä tuntuu olevan. Tarkista vielä releiden tyypit ja niiden oikeat sijainnit.
Otsikko: Vs: sport 1100i vm 97 ei käynnisty!
Kirjoitti: JuhaV - Toukokuu 14, 2013, 17:59:16 ip
http://www.guzziclub.fi/foorumi/index.php?topic=4227.0

Kuten tuolta ilmenee niin eräs "tyyppivika" ECUille on se että sieltä sisältä voi poksahtaa se 5 V jänniteregulaattori. Helppo testi tälle on se että mittaat oikean ruiskurungon päällä olevan TPS-kaasunasento-anturin liittimeltä että siellä yhteen niistä kolmesta johdosta tulee + 5V. Sen syöttää ECU ja jos regulaattori ECUn sisällä on rikki niin tuo 5 V jää uupumaan.

Toivotaan että vika on jossain muualla helpommassa paikkaa.

- JuhaV
Otsikko: Vs: sport 1100i vm 97 ei käynnisty!
Kirjoitti: laucci88 - Toukokuu 14, 2013, 18:48:15 ip
Sen TPS:n jännite oli se 5v ja releet tuhanteen kertaan tarkistettu (järjestys ja tyyppi) ei vaan pelitä!
Otsikko: Vs: sport 1100i vm 97 ei käynnisty!
Kirjoitti: Marko - Toukokuu 14, 2013, 20:54:18 ip
Veikkaan, että se ecun regulaattori on menossa rikki, niinkuin Juha tuossa ehdottaa. Varmistin asian vielä puhelimitse eräältä Daytona-kuskilta jolla oireet oli saman tyylisiä ennenkuin regulaattori antautui. Eli benspumppu kävi kokoajan ja vaivoin lähti käyntiin. Kulki tämän jälkeen 50 metriä ja siihen jäi.

Onko pyörälle tehty mitään ennen oireita vai onko tämä ensimmäisiä yrityksiä talven jäljiltä?
Otsikko: Vs: sport 1100i vm 97 ei käynnisty!
Kirjoitti: TunturiTT - Toukokuu 14, 2013, 21:59:35 ip
Onko tämä regun hajoaminen muuten samankaltainen vikana, kuten vastikään kuulemani Yamaha Vmaxien cdi:n diodien turpoaminen, eli tullee eteen jossain vaiheessa, kun komponentti kerää itselleen ikää? Eli kuluva, kulumaton osa.
Otsikko: Vs: sport 1100i vm 97 ei käynnisty!
Kirjoitti: seko - Toukokuu 14, 2013, 22:21:02 ip
Tuo ECU:n regulaattori voisi hajota siksi, että regulaattori on herkkä väärinpäin olevalle jännitteelle.
Jos akku on huonossa kunnossa, niin tällainen tilanne voi syntyä helpostikin. Virrat kytkettäessä
regulaattorin perässä olevan elektroniikan kondensaattorit latautuvat 5V jännitteeseen. Jos startatessa
akkujännite tippuu riittävän paljon alle 5V, niin regulaattori rikkoutuu. Jos ja kun regulaattori pitää
vaihtaa, niin samassa yhteydessä kannattaa juottaa regulaattorin yli estosuuntainen diodi, joka
estää ilmiön toistumisen. Toki rikkoutuminen voi johtua muistakin syistä.

- seppo
Otsikko: Vs: sport 1100i vm 97 ei käynnisty!
Kirjoitti: laucci88 - Syyskuu 10, 2013, 12:07:03 ip
Ajokausi ohi tällä erää :) kilometrejä kyllä tuli, mutta ei omalla pärrällä, nyt otetaan vastaan tietoa että missä tämän kyseisen pyörän ecun saisi tutkittua/korjattua?
Otsikko: Vs: sport 1100i vm 97 ei käynnisty!
Kirjoitti: kaide - Syyskuu 10, 2013, 12:47:29 ip
ECU on 16M. Omatoimesti, jos yrität, niin pitää hommata jostain ehjä ecu kokeilua varten. Jos viet esim. Piikkiön huoltoon, niin siellä tarjotaan alkuperäistä viallisen tilalle (850,-). Ehjän käytetyn ehkä saat esim Ebaystä tai biketeile.de:stä hintahaarukka on 100-850€. Kolmas vaihtoehto on askarrella Myecu vanhojen kuorien sisälle. Tätä aihetta on tällä palstalla käsitelty aiemminkin.
Otsikko: Vs: sport 1100i vm 97 ei käynnisty!
Kirjoitti: laucci88 - Syyskuu 10, 2013, 13:34:53 ip
Piikkiössä tarkoitat varmasti Moto italiaa, se paikka on laittanut pillit pussiin.. ja ecua ei heiltä saanut.
Otsikko: Vs: sport 1100i vm 97 ei käynnisty!
Kirjoitti: Camn - Syyskuu 10, 2013, 14:55:21 ip
http://www.treffpunkt1100sport.de/Home/ (http://www.treffpunkt1100sport.de/Home/)

"Vihreä saksalainen forum" nimeltään TREFFPUNKT 1100 SPORT on keskittyhyt "Spine" runkoisiin Guzzeihin (Daytona, 1100Sport, Centauro, V11) ja niillä rata-ajoon. Pääasiassa Daytona ja Sport1100 porukkaa. Löysin palstan, kun Motomatti kerran sanoi että sieltä oli ollut yllättävän paljon visiittejä hänen blogiinsa jonkun asian tiimoilta.

Voit rekisteröityä sinne ja kysyä, tai voin kysyä puolestasi jos haluat. Seuraan palstaa silloin tällöin.

 
Otsikko: Vs: sport 1100i vm 97 ei käynnisty!
Kirjoitti: laucci88 - Syyskuu 10, 2013, 15:13:08 ip
ei tuo saksan kieli ihan ole omiaan minulle :) jos on mahdollista kysäistä niin miljoonat kiitokset :)
Otsikko: Vs: sport 1100i vm 97 ei käynnisty!
Kirjoitti: kaide - Syyskuu 10, 2013, 16:11:20 ip
Piikkiössä tarkoitat varmasti Moto italiaa, se paikka on laittanut pillit pussiin.. ja ecua ei heiltä saanut.

Kyllä sieltä vastattiin lähes välittömästi sähköpostiin ja oltiin valmiina tilaamaan tehtaalta viime viikolla. Ei tosin ECUa, vaan kysyin takaiskaria. Huolto- ja varaosatoiminnot ovat vielä olemassa. Uusien pyörien markkinoitia ei enää ole.
Otsikko: Vs: sport 1100i vm 97 ei käynnisty!
Kirjoitti: Camn - Syyskuu 10, 2013, 22:52:12 ip
Tutkailin Treffpunkt 1100Sport –keskusteluja 16M ecujen korjaamisesta. Löytyi kaveri, Gerd Jacobo, Jacobox@freenet.de, joka niitä korjaa ja tarjoaa palvelujaan myös eBayssa (näkyy kirjoittavan myös englantia). Erikoistunut juuri Marelli IAW 16M-C0 ECU:ihin (Moto Guzzi Centauro V10, Daytona & Sport 1100i).  Kirjoittaa että vaihtoecuissa on tärkeät kulutusosat uusia. Vanhan vaihto-osan on oltava korjattavissa. Pyytää tarkistamaan OBD -työkalulla. Tämähän tarkoittaakin sitä, että GuzziDiagilla voisi kokeilla, vastaako ecu, ja vaikuttavatko kaikki arvot normaaleilta, onko vikamuistissa mitään jne.  Vaikka 16M ei ole ohjelmoitavissa suoraan kaapelilla (vaihdettava eprom), se ei tarkoita sitä, etteikö siihen saisi yhteyttä GuzziDiagilla. Kaikki näkyy minkä ecu ulos kertoo (kaikista Guzzin ecuista),

http://www.ebay.de/itm/Marelli-16M-Moto-Guzzi-ECU-Steuergerat-Rechner-ECM-CDI-Austausch-Motoguzzi-/360734387492?pt=Motorrad_Kraftradteile&hash=item53fd71ed24 (http://www.ebay.de/itm/Marelli-16M-Moto-Guzzi-ECU-Steuergerat-Rechner-ECM-CDI-Austausch-Motoguzzi-/360734387492?pt=Motorrad_Kraftradteile&hash=item53fd71ed24)

Yksi näyttäisi olevan vaihto-osana juuri nyt 68€.  Oman korjaaminen mahdollisesti jopa edullisempaa ja sillä keinoin saa saman ulkokuoren takaisin, jos se on siistimpi.

Firmoja:
http://www.carmo.nl/index.php?main_page=index&cPath=497_654_2025_2049 (http://www.carmo.nl/index.php?main_page=index&cPath=497_654_2025_2049)
http://www.motomatrix.co.uk/ecu-repairs.html (http://www.motomatrix.co.uk/ecu-repairs.html)

PS.
Sitten jos tulee toinen tai korjattu ecu edullisesti, säästetyn rahan voi laittaa optimoituun epromiin... Esim. Karsten Steinke on "yleissopivia" 16M ecuihin tehnyt (harrastaa ja järjestää mm. rata-ajo/koulutustapahatumia Guzzisteille).