Gruppo MOTO GUZZI Finlandia Foorum
Yleinen keskustelu => Asiaa ja asian vierestä => Aiheen aloitti: Janne K - Kesäkuu 06, 2006, 14:18:26 ip
-
Tähän saakka on meillä riittänyt prätkäreissuilla tavaroiden kuljetukseen kaksi tavararullaa (siis yksi vaimon pyörään, toinen mulle) ja tankkilaukku. Tänä kesänä on kuitenkin suunnitelmissa pitempi Baltian reissu ja mahdollisesti reissu jossa majoituttaisiin teltassa => pitää miettiä kuljetusongelmaan muuta ratkaisua kuin luottokortin ahkerampi käyttö.
Vaimon Monsteri on kuljetuksen osalta ihan onneton - tankki on alumiinia eikä se muutenkaan yltäisi ajamaan jos siihen tankkilaukun päälle laittaisi (153cm lyhyt). Jälkiasennetut yläputket taas helpottavat sivulaukkujen muuntamista savustuspöntöiksi :D. Ja pizzaboxit - ei kiitos! En näe mitään järkeä asentaa mitään niin ylös ja taakse.
Eli homma menköön niin, että minun pyörä toimii kamelina (tankkilaukku, tavararulla, sivulaukut) ja vaimo nauttikoon pelkän tavararullan kanssa. Innostuksissani surffailin jo saksan ebayssä, mutta homma vaikutti kovin monimutkaiselta. Mistä ihmeestä saan noin vanhaan pyörään sopivat kiinnitysraudat? Tai jos joihinkin laukkuihin satun saamaan, mistä saan myös ko. laukut? Vai olisiko järkevää ottaa vain suosiolla esim. Ortliebin pehmeät sivulaukut (http://www.ortlieb.com/_prod.php?lang=en&produkt=moto-packtasche (http://www.ortlieb.com/_prod.php?lang=en&produkt=moto-packtasche))? Säästyisi pulttaamasta rumia rautoja pyörään (saahan ne tietty aina pois kun ei tartte laukkujakaan).
Hyviä vinkkejä kokeneemmilta? Myös ko. pyörään sopivia laukkuja saa tarjota!
-
Itse löysin Guzziini (vaikka ei sama olekaan) sopivat raudat ja laukut ainoastaan hepco & beckeriltä ja jos oikein tulkitsin, niin sieltä löytyy raudat myös Le Mans IV:een. Onko tuo sama kuin LMIV?
http://www.hepco-becker.de/anbauanleitungen/650512.0001.pdf (http://www.hepco-becker.de/anbauanleitungen/650512.0001.pdf)
Ja kun löytyy raudat, löytyy myös laukut.
H&B:n maahantuoja taisi olla tokimoto. Itse tilasin saksasta suoraan.
Olli
-
Mulla on Le Mansiin Givin 'bumerangit', olikohan ne E141 tyypiltään? kiinnikkeet on hitsailtu ja taivuteltu kollegan tallissa, semmoiset että kohtuu helposti lähtee irti ja pyörään jää vain semmoiset pienet kiinnitysraudat jotka hädintuskin näkyy.
Laukkuina on käytetyt Givin E28:t, siis 28 litraa kpl, 2 kpl. takalaukkua ei ole, mutta putkihässäkkään päällä saa kiinni tavararullan yms.
jos löydä kuvia, niin liitän.
-
Tilasitko suoraan Hepco&Beckeriltä vai jostain saksalaisesta webbikaupasta (mistä kaupasta)? Minulla olisi tarvetta saada H&B laukut Cali Stone -01:een ja saksalaiset hinnat hieman houkuttelevat...
hjt
-
Tuo "suoraan" tarkoitti että ei suomen maahantuojan välityksellä. Se ei tarkoittanut suoraan H&B:ltä. Anteeksi hieman harhaanjohtava tai epätarkka ilmaus.
Laukut tilasin täältä: http://www.louis.de/ (http://www.louis.de/) Sieltä sain pikkubrevan kiinnitysraudat (160,95) ja journey laukut (379,95 pari). Päälle vielä postikulut (14,95 50 kg saakka). Nuo journeyt on aika massiiviset tuon pyörän kokoon verrattuna, mutta mahtuupahan ainakin tavaraa mukaan. En alkanut tuota kauppaa tarjoamaan alkuperäiselle kysyjälle, koska siellä näyttää olevan online-listalla raudat vain MG malleille:
California EVO'01-
California Jackal
Breva V750
Griso 1100
Eli LM ja myös stone puuttuu listalta. Kysymällähän tietenkin saa tietää, välittävätkö muihinkin malleihin.
Koko paketti tuotiin kotiin saakka. Maksoin luottokortilla. Ei ongelmia ja toimitus oli muistaakseni nopea (viikon sisällä) mutta tavara oli varastossa.
Ai niin, nuo hinnat katsoin nyt online shopista. En muista oliko samat viime syksynä, kun tilauksen tein. Kai jotain tuota luokkaa.
-
Kiitokset tarkennuksesta! Kyselin louis.de:stä mailitse laukkuja ja vastaus tuli tunnin päästä: 40l H&B Junior sivulaukkuparin saisi hintaan 299.95€ + postikulut (jotka oli muistaakseni sama 14.95€). H&B Junior 45S perälaukku löytyy hintaan 185.95€. Mutta telineitä ei löydy Stoneen (tai mailin mukaan ylipäänsä -01 Caliin). Eli sivulaukut saisi kyllä kohtuu edullisesti Saksasta, mutta Guzzin telineitä ei ainakaan tuosta webbikaupasta löytynyt. Eli jos jollakulla sattuisi löytymään H&B teline, johon saa Junior II laukut kiinni, niin asia kiinnostaa... Kävin tänään Tokimotossa hiplaamassa noita laukkuja ja ne näyttää kyllä olevan tosi asialliset (mutta kalliit).
hjt
-
Hmm... oppia ikä kaikki; kelaamalla tämän webbisiten linkkisivuja löytyy kyllä useampiakin paikkoja, joissa Stonen Hepco&Beckerin telinesarjaa on tarjolla. Ainoa ongelma on se, että selitykset on useimmiten saksaksi tai italiaksi ja kuvat välillä puuttuu tai on vähän sinne päin. Mutta tarjontaa näemmä on jos vaan uskaltaa lähtee kokeilemaan eurooppa-ostoksia. Onko muuten porukat tilanneet Guzzi-kamaa muualtakin euroopasta kuin www.loius.de:stä (http://www.loius.de:stä)? Millaisia kokemuksia: kestikö kauan ja onko reklamoinnit onnistuneet tarvittaessa?
hjt