Gruppo MOTO GUZZI Finlandia Foorum

Yleinen keskustelu => Työkalupalsta => Aiheen aloitti: motomatti - Lokakuu 27, 2011, 10:18:20 ap

Otsikko: Uudenaikaiset avainhylsyt
Kirjoitti: motomatti - Lokakuu 27, 2011, 10:18:20 ap
Jonkin aikaa on ollut markkinoilla lenkki- ja hylsyavaimia joissa on nurkissa ikään kuin poraus. Tarkoitus siis on että avain ei tartu mutterin nurkasta kiinni vaan hieman sen sivusta. Näin vältetään nuljaantuminen ja avautuminen on siten varmempaa.
Yksi huono puoli niissä vain on: otepinta, josta hylsy tarttuu mutteriin, on kapea ja jättää jäljen.
Koska useimmat pultit ja mutterit on pintakäsitelty, materiaalista riippuen, anodisoimalla, passivoimalla, sinkitty tai kromattu, menee pinta rikki juuri siltä kohtaa eikä se näytä kivalta. Lisäksi korroosio pääsee pujahtamaan vauriosta pinnoitteen alle.

Olen katsellut tällaisella avaimella avattuja/suljettuja kuusioita, esimerkiksi etuiskarin päätytulppia, jotka ovat kuin rotan nakertamia.

Perinteinen, napakasti istuva kuuskanttihylsy toimii tässä parhaiten.

mm
Otsikko: Vs: Uudenaikaiset avainhylsyt
Kirjoitti: TunturiTT - Lokakuu 27, 2011, 11:24:16 ap
Toinen on nämä lenkkiavaimet, jota ovat kuin booritettu. Tarttuu ties minkämalliseen mutteriin, mutta syö kantaa lähempää kulmia. Ei siis sovellu minkään lujassa olevan irroitteluun.
Alumiinimuttereille aina mielellään kantikkailla kyljillä varustettu kuuskanttinen tai vaikka kiintoavaimen auvonainen pää.
Otsikko: Vs: Uudenaikaiset avainhylsyt
Kirjoitti: TimoEv - Lokakuu 27, 2011, 14:47:31 ip
>> Perinteinen, napakasti istuva kuuskanttihylsy toimii tässä parhaiten. <<
Jep! Näin on! Mutta se tietenkin edellyttää riittävän laadukasta hylsyä, sillä vähänkin iso toleranssi tekee hylsystä väljän ja sitten väännetäänkin mutterin kulmista. Toisaalta, en vielä ole pyörässä havainnut NIIN kireitä, ettei ne olisi normaalisti auennut. Työmaalla tilanne on toinen.
Parasta on kumminkin välttää erään ruåtsalasiperäinen kodintavaratalon "työkaluja". Olen ne harjoitellut ja laaduttomuuden havainnut. Se ***keleen pistepuikko...

Tuo Matin mainitsema poraus...Kyseessähän on mm. Bilteman markkinoima Round Corner (tavaramerkki) jossa on juuri mainittu ominaisuus. Tiedä sitten käytössä onko sillä merkitystä. Huono ja kulunut työkalu on aina huono ja kulunut. Eikä mikään työkalu ole ikuinen. Kamasalla on ikuinen takuu, tiedä muuten sen laadusta.
Otsikko: Vs: Uudenaikaiset avainhylsyt
Kirjoitti: egon - Lokakuu 27, 2011, 15:22:56 ip
Kamasat on hyviä. On hyviä kyllä paljon muitakin. Omassa pakissa on peruskalustona Ash- merkkinen halppis -hylsysatsi vuodelta 1986 ja ainoastaan 17-millisen hylsyn olen onnistunut polkemaan halki ja räikkä on antautunut vaikka niitä on käytetty paljon.
Globalisaatio on tuonut markkinoille paljon pannukakun näköistä p***kaa, joten nykyään on työkalukauppa enempi tuurinpeliä, varsinkin kuuskoloavainten kohdalla.
En muista yhtään hyvää rautakauppaostosta, jossa on lukenut "Taiwan".
Otsikko: Vs: Uudenaikaiset avainhylsyt
Kirjoitti: millegt - Lokakuu 28, 2011, 22:18:47 ip
taiwan drop forget = pudota ja unohda ??