Gruppo MOTO GUZZI Finlandia Foorum

Yleinen keskustelu => Työkalupalsta => Aiheen aloitti: motomatti - Lokakuu 20, 2011, 23:04:25 ip

Otsikko: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: motomatti - Lokakuu 20, 2011, 23:04:25 ip
Mitä huonoselkäisemmäksi on tullut sitä haluttomammin viitsii kontata pyörän vieressä.

Ensimmäinen vaihe oli että rakensin 30 cm korkean huoltopukin tai sillan. Siinä oli varusteena loiva "lastaussilta" että pyörän sai tuupattua pukille. Kaveri oli suureksi avuksi. Kapean pukin päällä oli hankala toimia pyörän suhteen koska sivujalka ei auta ja keskituelle pukin sivusta on hankala saada pyörää. Piti siis olla kaveri apuna.

Pyöränostin, siis sähköhydraulinen huoltopöytä joka nostaa 10 cm korkeudesta 120 cm korkeuteen ja on sopivan mittainen niin että etupyörän ja takapyörän saa irti kääntämällä päätyluiskat ala-asentoon. Pyörä on useimmiten keskituen varassa. Tasapainosta vastaa pari lastiliinaa rungosta telineen reunaa. 

Markkinoilla on myös runsaasti erilaisia piennostimia. Ne soveltuvat yleensä vain raskasrakenteisille kustomeille ja useimmille H-D:lle.

Jos pyörässäsi on kaksipuoleinen takahaarukka niin huoltotukevuutta voi lisätä hankkimalla ns. varikkopukin. Se ei nosta kovinkaan korkealle mutta pitää pyörän tukevasti pystyssä.

Kevytrakenteinen ja edullinen vaijeritalja on hyvä pari varikkopukin kanssa. Liina eturunkoputkesta tai sarvien alta ja se taljan koukkuun niin käy huolto varman päälle ja korkeuttakin saa sen verran että ei ihan maata tarvitse pyörän vieressä.
Taljalla ei pidä nosta pyörää takapäästä. Siinä käy helposti tapaturma.

Varikkopukki säästää myös tilaa tallilla. Sen kanssa kun voi "taluttaa" pyörää.
Noiden pukkien hinnat näyttävät alkavan kolmesta kympistä ylöspäin. Hintansa väärti sijoitus ja pitää takarenkaankin pois lattiasta talvipaussin aikana.

Centauroon en meinannut löytää riittävän leveää varikkopukkia kunnes Bilteman pukin säädöt riittivät, ihan juuri ja juuri.

mm
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: Urpo ja Turpo - Lokakuu 21, 2011, 05:42:44 ap
Kerro lisää taljalla takapäästä nostamisesta. Tuo kun
on rutiinitoimenpide rengaspajoissa sivutuellisen
takarengasta vaihdettaessa.
 
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: TunturiTT - Lokakuu 21, 2011, 07:57:45 ap
Tämä kiinnostaa minuakin? Vai meinaako Matti, että voipi keikahtaa painopisteen ympäri kyljelleen?
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: Bhill - Lokakuu 21, 2011, 09:28:30 ap
Mulla on ollut tällainen pitkään  http://www.sd-tec.de/catalog/product_info.php/cPath/117_149_347/products_id/1978?osCsid=7d81e4351b3309920ff6006c36224ef3  Pyörä on lähes aina sen päällä, kun en aja. Vie vähemmän sivuttaistilaa autokatoksessa. Pukkia käyttäessä takarengas on ilmassa. Renkaan vaihtokin onnistuu, kun pyörän mostaa pukille siten että takapyörän alle saa riittävästi tilaa. Alkuperäinen kilpiteline tulee sen verran alas, ettei rengas mahdu tulemaan sen alta. Eturenkaan vaihdossa pitää takapäätä painottaa irroittaessa. Itse olen siinä käyttänyt liinaa. Tuolla periaatteella voisi rakentaa Motomatin pukille nostosysteemin.  Olis aika helppo rakentaa itsekin.
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: I.H. - Lokakuu 21, 2011, 09:43:11 ap
Minä nostelen takapäästä ketjutaljalla jotta saan pattingin pätkän keskijalan alle ja jotta saan takapyörän irti ilman apuvoimia ja pyörän kallistamista.
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: TunturiTT - Lokakuu 21, 2011, 10:01:24 ap
Eikös takapyörän irroittamista varten riitä, että laittaa esim laudanpätkän keskipönkän alle? Sille kyllä nousee polkaisemalla Guzzikin. Ei tarvi tunkkailla.
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: I.H. - Lokakuu 21, 2011, 11:58:27 ap
Laudanpätkä ei riitä ja pattingin päälle pyörää on vaikeaa (=haastellista) saada yksin ilman nostamista, saattaa keikahtaa nurin. Kokeiltu on.
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: TunturiTT - Lokakuu 21, 2011, 12:20:21 ip
Ensi alkuun, korjaa välykset ja iskari(t) peräpäästä, että perä ei painu omalla painollaan ja toisekseen keskipönkälle nostossa ei voi pyörää kaataa kovalla alustalla. Onhan sulla molemmat keskikoiven tassut maassa kun polkaiset pyörän ylös?
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: I.H. - Lokakuu 21, 2011, 13:14:13 ip
Ei ole mitään välyksiä mitä korjaisi, eikä peräpää painu alas. Taljalla nosto on toiminut hyvin eikä tarvitse "äheltää" pyörää väkisin pattingin päälle riskillä että se vielä keikahtaa nurin. Jatkan edelleen taljalla nostoa koska se kivuttomin tapa saada pattinki keskijalan alle   8)
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: TunturiTT - Lokakuu 21, 2011, 13:23:37 ip
Totta kai homma kannattaa tehdä siten, miten se omalle "järjestelmälle" on varmin ja turvallisin. Itse olen sen verran roisin kokoinen, että kappaleen tai pyörän massa ja koko ei juuri aiheuta estettä käsittelyyn.
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: Bhill - Lokakuu 21, 2011, 15:13:52 ip
Meillä ei ole keskijalkaa kuin kuskilla. Sporttipyörä nääs...
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: TunturiTT - Lokakuu 21, 2011, 17:55:51 ip
Jeps, mun pyöriin on toiseen keskikoipi. Tosin se on irrallaan hyllyllä. Vaimon pyörässä, siinä missä on enemmän tehoa ja vähemmän painoa kuin Guzzeissa, on keskituki paikallaan. Se ei silti taida olla sporttipyörä..
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: Pekka - Lokakuu 21, 2011, 18:52:21 ip
Kuvan menetelmä on ollut käytössä kun olen työmaalla työpäivän
päätteeksi huoltoa tehnyt.
Jos nosturissa on langaton ohjaus täytyy kapula piilottaa siksi aikaa kun
mopo roikkuu ilmassa. ;D
Varsinkin öljypohjan irroituksessa jää työskentelytila mukavasti vapaaksi ja
työskentelykorkeuden saa aina säädettyä sopivaksi.
Omassa tallissa korjauspukkina on noin puolenmetrin korkuinen vanerilaatikko
mikä toimii samalla säilytystilana pikkusälälle.
Pekka
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: motomatti - Lokakuu 21, 2011, 22:14:17 ip
Kuten njoku jo arvelikin, mp kellahtaa melko helposti nurin jos nostaa takarungosta. Parhaimmillaan heti kun takapyörä irtoaa lattiasta. Tämä riippuu kovasti pyörän omasta painopisteestä.

Silkkaa fysiikkaa: nostokohdasta takaa vedetty jana etupyörän kosketuspisteeseen lattialla on ratkaiseva. Jos painopiste on ko linjan alapuolella ei kaatumista tapahdu. Nostoa jatkettaessa se ennen pitkää siirtyy janan yläpuolelle jolloin pyörähdys käy niin äkkiä ettei edes feles domiciliumia ehdi sanomaan.

Jos nostaa takaa, kannattaa varmistaa että etupyörä on tuettu hyvin. Huoltoliikkeissä se tuetaan huoltotasolla olevaan puristimeen.

mm
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: Ekku - Lokakuu 22, 2011, 07:10:29 ap
Yksi tapa estää tuo keikahtaminen on tietysti laittaa tunkki tai pukit esim. jalkatappien alle.

Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: motomatti - Lokakuu 22, 2011, 12:20:36 ip
Kun itse valitsin huoltonostinta omaan talliin niin kävin katselemassa erilaisia nostimia liikkeissä ja huolloissa. Useimmissa huolloissa oli käytössä kalliita sähköhydraulisia nostimia joiden nostokapasiteetti vaihteli 250 - 600 kiloon. Niin sanotut halpisnostimet eivät saaneet luottamustani heräämään ja niissä useimmiten oli käytössä vain hydraulinen, jopa mekaaninen, nostomekanismi. Siinä sitten pumppailemaan tai veivaamaan vaikka sähkökin on keksitty.
Noissa hydraulisissa pumppulaitteissa on yksi epämiellyttävä piirre: alas laskettaessa liike loppua kohti kiihtyy vaikka sen pitäisi hidastua. Kaverilta karkasi tällaisesta pukista uudehko VFR omille teilleen laskun lopussa kun nostosilta tömähti toppareihinsa. Sitä hän ei osannut odottaa uudelta pukiltaan jota hän oli kokeillut ensin vain tyhjänä.

En kelpuuttanut laatunostureita talliini niiden korkean hinnan vuoksi ja halpisvehkeet eivät keränneet luottamusta hempulin ja heiluvan rakenteensa vuoksi.
Siksi hankin järeän sähköhydraulisen varastonosturin. Maksoi käytettynä tasan 500€. Siihen lisäsin saranoimalla loivan sillan ja toiseen päähän irrotettavan jatkopalan. Se on niin leveä että pyörän voi ajaa nosturille koska jaloilla voi ottaa tukea sekä vetää myös keskiseisontatuelle nostimen päällä seisoen.

Nosto- ja laskuliikkeet ovat nopeudeltaan vakioitu paitsi laskun viimeiset sentit menevät hidastetusti. Pöydän reunoissa on tunnistimet jos laskuvaiheessa on jotain välissä niin liike pysähtyy. Noston ja laskun aikana pysäytettäessä nostimen sähköinen hydrauliventtiili sulkeutuu ja lukitsee hydraulisesti liikkeen. Myös letkurikkoventtiili sisältyy rakenteeseen. Lisäksi on mekaaninen lukitusvarsi pitämään pöytää kolmella eri korkeudella jolloin kuorma ei ole hydrauliikan varassa. Nostokyky 500 kg, kannatuskyky 2000 kg.

Tämä:
http://www.ekstrom.fi/Liftmaster-nostop%C3%B6yd%C3%A4t/218
Malli GEL-5.

mm
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: Guzzr - Lokakuu 25, 2011, 23:05:15 ip
Katsoin kuvastosta : Saksinostopöytä Meganex 500 kg a tarj.hinta 539 eur sis alv
                            nostokork 110cm, pyörät alle   www.ikh.fi
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: Bhill - Lokakuu 26, 2011, 08:08:10 ap
Onha IKH:lla ihan oikeita mp:n nostopöytiäkin, ettei tarvitse viritellä. Tosin niissä ei ole sähköpumppua. Tiedä sitten kuinka tukevia ne ovat. Onko kellään kokemusta.
http://www.ikh.fi/Tyokalut/Tunkit_prassit_nostimet/Huoltopoydat
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: motomatti - Lokakuu 26, 2011, 09:57:58 ap
"Kaverilta karkasi tällaisesta pukista uudehko VFR omille teilleen laskun lopussa kun nostosilta tömähti toppareihinsa. Sitä hän ei osannut odottaa uudelta pukiltaan jota hän oli kokeillut ensin vain tyhjänä."

Lainasin omaa tekstiäni. Juuri tämä nosturi vanheni yhden vuorokauden kaverini tallissa. IKH:n pojat noutivat pois. Vakuutusyhtiö maksoi pyörän korjauksen omavastuuta lukuun ottamatta.

Kyse oli mallista XTOP028.

Voipi olla että nykyisissä IKH:n nostimissa on tekniikka kunnossa. Kannattanee testata mallikappaleella myymälässä ja vielä uudelleen kun mahdollinen ostos on omassa tallissa. Pari riskiä ukkoa kyytiin ja nostelemaan että testaamaan tukevuus ja laskunopeus.

Ollessani mp-huollossa töissä niin siellä oli nostimissa säästetty tukevuudessa mutta niissä sentään oli laskunopeus lopussa vaimennettu.

Hyvä nostin on niin etevä peli että olen kironnut itseni jo useaan kertaan etten sellaista ollut hankkinut jo kauan sitten. Sanoisin, että se pitäisi olla ensimmäinen tallivaruste jos aikoo pyöräänsä itse huoltaa. Muutoin se voi toimia ylimääräisenä työtasona seinustalla tai kipata kyljelleen viemästä tilaa.

mm
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: TunturiTT - Lokakuu 26, 2011, 10:13:07 ap
Mitenkähän noissa on tuo paineenlasku oikein tehty? Itselläni on tuota MEG-30:ä vastaava Biltemalainen ollut jo vuosia. Sen voi ainakin laskea hitaasti alas. Kertaakaan ei ole tullut rymähtäen. Unohtuipa Pläski eräänä talvena pelkän nostimen varaan talveksi. Lukitus ei ollut päällä koko talvena ja pyörä ei ollut mainittavasti laskehtinut. Keulakin oli irti talven, niin olisi kyllä huomannut jos olisi ollut alempana keväällä.
Mainio laite.
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: motomatti - Lokakuu 26, 2011, 10:49:24 ap
Se hidastin voipi olla ihan vain paine-eroon reagoiva jousiventtiili. Otetaan pienempi reikä käyttöön kun paine nostosylinterissä kasvaa laskun loppuvaiheessa mekanismista johtuen.

mm
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: TunturiTT - Lokakuu 26, 2011, 11:43:48 ap
Tarkoitin noita, missä pyörä rämähtää tonttiin. Omassahan on ihan tavallinen pullotunkki, jossa painetta vähennellään ihan neulaventtiilillä. Lasku on hallittu.
Onko noissa isommissa sitten asia jotenkin toisin? On/Off?
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: NorgeGTL - Lokakuu 27, 2011, 13:32:05 ip
Onha IKH:lla ihan oikeita mp:n nostopöytiäkin, ettei tarvitse viritellä. Tosin niissä ei ole sähköpumppua. Tiedä sitten kuinka tukevia ne ovat. Onko kellään kokemusta.
http://www.ikh.fi/Tyokalut/Tunkit_prassit_nostimet/Huoltopoydat

Viime keväästä asti on ollut käytössä. Hintaan reilu 400€ ei viitsi enää mitään virityksiä ruvetatekemään. Mitä ylemmäs nostaa sen tukevampi on. osto on jalkaolkimella ja lasku toisella. Jalaalla voi säätää laskunopeutta. Kyllä omaansa oppii käyttämään.
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: TimoEv - Lokakuu 27, 2011, 14:41:32 ip
Tulikos se Pappa-Tunturi mukana?  :D

Onkos väellä kokemusta tämmösestä värkistä: http://www.ikh.fi/product.asp?sua=1&lang=1&s=12429&nav=100200879&q=y

Riittävn tukeva?
Riittävän kestävä?
Kestääkö yleensäkin Calin öljypohja & co. nostamista altapäin?
Tasapaino kunnossa?

Kun tommonen vois olla ihan näppärä... Eritoten, kun ne huolla noita ajokapineita edes tiiviinä harrastuksena, vaan omaa laitetta joskus - erityisesti tulevana talvena - on ihmeteltävä hylsysarjan kanssa...
Ammattimiehet on asia erikseen - tässäkin.
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: TunturiTT - Lokakuu 27, 2011, 14:50:59 ip
Tuommonen on mulla. Kannattaa tehdä tuohon nostotasolle vaikka parista lankusta kehikko, joka tukee vaikka runkoputkiin. Sitten vetää pyörän liinoilla kiinni nostotasoon (tai kai siis pitäisi puhua nostoaisoista). Sitten vain tunkkailemaan. Nousee kyllä ja on riittävän tukeva.
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: guzimo73 - Lokakuu 30, 2011, 11:43:23 ap
Ite oon nostellu kahdella taljalla takapäästä. Kertaakaan ei oo meinannu kaatua eikä kait voikaan kaatua kun kiinnityspisteitä on kaks. Eli siitä iskarin yläpään ja rungon kiinnityskohdasta talja kummallekin puolelle ja sitten kiristelemään tasaisesti
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: Breeze - Joulukuu 17, 2011, 00:19:06 ap
http://i751.photobucket.com/albums/xx151/v65lario/nosturi.jpg[/img]](http://i751.photobucket.com/albums/xx151/v65lario/nosturi.jpg) (http://[img width=640 height=479)

Mie tein tuommoisen bilteman halpisnosturista. Hyvä tuli ja pyörän roplaaminen on ihan eri tasolla kuin ilman nosturia.
Miten sitä on pärjännyt ennen ilman nosturia ? ! ? ! ?

Ps. Kuvassa onnellinnen nosturin rakentaja...
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: TunturiTT - Joulukuu 17, 2011, 11:58:05 ap
Hieno peli, mutta tuossakaan ei renkaita irroitella, jos ei ole keskipönkkää.
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: Pekka - Joulukuu 18, 2011, 00:59:09 ap
Miksi ei?
Minusta näyttää siltä, että ainakin pukilla olevasta moottoripyörästä pyörät saa irrotettua ilma mitään ongelmia.
Jopa molemmat samanaikaisesti. Tietysti pukilla oleva moottoripyörä pitää aina sitoa ja tukea niin, että
se ei pääse missään olosuhteissa kaatumaan tai putoamaan pukilta.
Omista moottoripyöristäni ainosastaan NTX taitaisi olla sellainen, että sen pyöriä ei tuossa voisi irrottaa kun
pukki taitaisi olla sille liian kapea? Tämä johtuu siitä, että keskituki on siitä poistettu enkä ole
jaksanut tehdä NTX:lle sopivaa huoltotelinettä.
Silloin kun moottoripyörässä on keskituki, renkaiden irrotusta hankaloittavat lähinnä takalokariroiskeläppä tai
ylenmääräinen pyörien kotelointi. Joskus myös alakate rajoittaa tukemista ja tunkin käyttöä mutta silloin
olisi apua etupään huoltopukista.
Huoltopukin tai telineen hankkineen kannattaa hankkia myös valikoima sidontaliinoja, kakkosnelosen pätkiä ja
pikku tunkkikin on hyvä olla olemassa. Kattoon vielä talja niin alkaa olla jo aika hyvä. ::)
Usein moottoripyörän tukemieen riittää kun huoltopukisa on tuki tai joku teline mihin etupyörän saa kiinni.

Vanha kuva liitteenä.


Pekka
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: TunturiTT - Joulukuu 18, 2011, 10:17:55 ap
Tarkoitin tuolla aiemmalla, että nostin ei tässä tapauksessa tuo mitään uutta pyörälle, jossa on keskipönkkä. Paitsi tietenkin, jos ei halua kyykistellä ja haluaa ripustaa pyörän välttämättä korkeammalle. Itse vaihdan renkaan nostimella siten, että nostan mahan alta. Saa vaikka molemmat pyörät kerralla irti kun pyörä on sidottuna nostimeen.
Huoltotoimien kannalta olen kyllä Breezen nostimesta kateellinen. Joka kerta kun pyörän äärellä konttailen ja kiemurtelen, niin kokopyöränostin kelpaisi.
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: Breeze - Joulukuu 18, 2011, 16:57:23 ip
Ne keskituet on vielä tekemättä. Jokaiselle pyörälle tehdään oma "henkilökohtainen" keskituki, jotta pyörista saa tarvittaessa vaikka molemmat päät purettua yhtä aikaa.
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: motomatti - Joulukuu 20, 2011, 11:40:09 ap
Tässä tosin erimerkkiseen pyörään asennettuna mutta kyllä tämä toimii Guzzissakin kunhan vai löytää alumiinirullille sopivat kohdat. Jatkettu pultti 5-vaihteisen vaihdelaatikon alle ja nuo "lankarullat" siihen tai jonnekin runkoputkiin sopivalle kohtaa. Toimiva "keskituki" jonka korkeutta voi säätää esim renkaanvaihtoa ajatellen.

Tuollainen kierretangolla säädettävä "tunkki" maksaa paikasta ja laadusta riippuen 50 - 150€. Tuon omani hinta on siitä väliltä.

Alla näkyy kulma omaa pyöränosturiani jossa on ajosilta joka nostettaessa kääntyy sitä pystynpään mitä korkeammalle nostetaan. Tällä tavoin ilmaan jää etu- tai takapyörä riippuen kumpi pää edellä pyörä on nosturille laitettu.

Lisäksi nosturin yläpuolella on talja jolla voi nostaa myös.
Nosturin laidoissa on lenkit että pyörän saa myös sidottua rungosta tai muualta nosturiin kuormaliinoilla.

mm
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: herrapii - Tammikuu 14, 2012, 12:28:29 ip
 ;D
itsellä on semmoinen moto-italiasta ostettu punainen nostin joka nostaa Calia semmoset 50cm on tukeva ja mukava käyttää varsinkin kun on Bilteman pyörillävarustettu istuin millä voi pyöriä ympäri Guzzia .....
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: TK - Tammikuu 17, 2012, 23:04:22 ip
Nyt olis sit parin noston verran kokemusta IKH:n kiinalaisesta, oikeestaan yläasennossakin aika tukevan tuntuinen. Työnjälki ei ole mitenkään uskomatonta eikä materiaalit kovin paksuja mutta eihän 400 euron hinnalla voi hirveitä odottaa.
Hitsailin jämä raudoista alkuperäisen matalan etupyöräpuristimen tilalle korkeamman joka pitää pyörän pystyssä ilman muita tukia, vielä kun pyöräyttää pienen kuormaliinan etuvanteen ja viritelmäni ympäri niin mopo pysyy telineellä vaikka laskis kuinka rajusti. Mitään hidastinta tämmösessä ei oo vaan ihan omilla varpailla pitää laskunopeus säätää.
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.2379264531136.2100992.1536349535&type=1&l=00ef288ff4
Vielä pitää hommata joku jakkara niin säästyy selän lisäksi jalatkin..
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: motomatti - Tammikuu 24, 2012, 09:34:07 ap
Ostin eilispäivänä IKH:sta kaksi kiinalaista halpatuotetta jotka molemmat on tarkoitettu pitämään pyörää pystyssä ja toinen myös nostamaan.
Liitteenä kuva jossa on seisontatuki joka laitetaan lattialle, perävaunuun tai pakettiauton lavalle ja etupyörä työnnetään siihen. Kuljetuskäytössä pitää tietenkin sitoa pyörä kunnolla sekä telineeseen että lavaan/perävaunuun.

Lisää kuvia: www.motomatti.fi
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: TunturiTT - Tammikuu 24, 2012, 10:23:31 ap
Tuollainen helpottaa pyörän sitomista kärryyn tai pakuun. On hyvä tuote. Ekulla on vähän laadukkaammat pakussaan, Cali ja Le mans siirtyivät sulassa sovussa rata-alueelle.
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: FOT - Tammikuu 24, 2012, 14:18:03 ip
Näin täällä:

Huollot:

(https://lh6.googleusercontent.com/-KisN2ONXOS8/S1r53vGRCcI/AAAAAAAAB2A/56fVJTefa8Y/s128/IMG_3350.JPG?gl=FI)

(http://www.powerplustools.fi/image.php?image=_images%2Fthumbs%2FPPT0377_B.jpg)

(http://www.powerplustools.fi/image.php?image=_images%2Fthumbs%2FPPT0327.jpg)

Ropan huononeva kunto vaatii lisäksi nostopöydän lähi vuosina  >:(

Kuljetus:

(https://lh5.googleusercontent.com/-OiydGbQei-M/TlslSvOf7MI/AAAAAAAABzk/Tqv8WZomMd0/s128/IMG_4929.JPG?gl=FI)


(http://www.emc24.fi/images/webkuvat/midi/STEADYSTAND-151.jpg)

(http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSMorKgjfcC9NZozx_82NBHKUjnbS9G0L18spncpixqtUdsjXaZGw)


T,
Jukka
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: Ekku - Tammikuu 24, 2012, 18:20:37 ip
Tuollainen helpottaa pyörän sitomista kärryyn tai pakuun. On hyvä tuote. Ekulla on vähän laadukkaammat pakussaan, Cali ja Le mans siirtyivät sulassa sovussa rata-alueelle.

Oikeastaan ne meikäläisen hankkimat pukit on siinä mielessä huonommat, että niissä ei ole lainkaan sitä puolikuun muotoista osaa, mikä kippaa eteenpäin ja lukittaa sen pyörän paikoilleen.

Niissä ei ole kuin se pelkka hahlo, joka puristaa renkaan sivusta. Säädettävä tosin, että käy eri levyisille renkaille.
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: TunturiTT - Tammikuu 25, 2012, 07:47:35 ap
Muistelin tuossa, että eikös niissä ole valmiina ne sidontalenkitkin?
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: motomatti - Tammikuu 25, 2012, 09:15:02 ap
Eihän näitä pukkeja, tunkkeja ja nostimia tarvitse kuin vanhat ukot joiden vartalon notkeus on saavuttanut jäykän käytöksen tason.

45 ensimmäistä vuotta elinikää meni niin että suurin piirtein autokatoksessa sepelipinnalla tuli tehtyä kaikki remontit.
Nyt pitää olla tasalämpöinen, hyvin valaistu ja ilmastoitu tila jossa pikku hiljaa kopeloidaan, jos edes sattuu olemaan mielenkiintoa, valmiiksi pestyjä kapineita jotka ovat asetettu sopivalle etäisyydelle erilaisin apuvälinein.

Tästä voimme päätellä että: vanhetessa viisastuu sen verran ettei enää suostu tekemään "paskaduunia".
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: TimoEv - Tammikuu 25, 2012, 10:56:05 ap
Katselin tuommoista:
http://www.powerplustools.fi/mp-korjaamolaitteet/harley-lowlift-ppt-2008/product_info.php/cPath/23/products_id/119?osCsid=857b1df3dfcd8ebf214cdc92eba68969

Sopinee Calin nostoon? Tarkoitus olis saada sen verran pyörää ylemmäs, että ei tarttis olla mahallaan tms. kun ropaa jotain. Vaikka sitä onkin notkea kuin nuori gaselli... :D

Onkos tuossa se vaara, että pyörä menee nokalleen tai keikahtaa noston / laskun aikana kyljelleen? Liinoillahan voi pyörän sitoa, kun se on yläasennossa. Toisaalta, eipäs tuota voi kumminkaan käyttää suodattimen vaihdossa apuna, kun öljypohja pitää irroittaa. Ja siinä sitä ruuvaamista riittää...
Siitä juolahti...onkos kenelläkään sellaista öljypohjan lisäosaa, jolla filtterin saa ulkopuolelle? Kokemuksia?
Vai onko se pohjan irroitus tehty tarkoituksellisesti sellaiseksi, että vaihdon yhteydessä pohjalta saa kaavittua pois sen öljymömmön, jota sinne kerääntyy?

Ja lopuksi tärkein: 66 aamua enää... ;D  ;D  ;D

PS. Siis katselin sitä NOSTOVEKOTINTA, en sitä kummallista hihnavetoista... ;)
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: Jukka Laine - Tammikuu 25, 2012, 12:10:36 ip
Tommosella TimoEVn kattelemalla nostimella oon jokusen kerran Brevaa nostellu ja tukenu etupään molemmin puolin Erätukun teleskooppivartisilla ampumatuilla, joita aina välillä saa tarjouksesta 10 € / kpl. Nostimen ja pyörän väliin on tarvis jonkin sortin välikilipukka elikkä adapteri.
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: TunturiTT - Tammikuu 25, 2012, 13:54:31 ip
Tuollaisella nostan omaa Calia. Nousee yllättävän tasapainossa, kun ö-pohjasta nostaa.Itse vedän liinalla kiinni nostotasoon ja sitten pyörät ilmaan.
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: motomatti - Tammikuu 26, 2012, 10:46:53 ap
Laadin pienen proosapätkän halpisnostimen ensikokemuksesta: http://www.motomatti.fi/2012/01/edullinen-moottoripyoranostin.html
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: TunturiTT - Tammikuu 26, 2012, 11:55:06 ap
Tuota en vaan ymmärrä, että miksi nuo sidontalenkit on tuossa alarungossa? Remmeillä pyörä tuohon kiinni, niin nosto yrittää kiristää pyörää telineen runkoa vasten..?
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: motomatti - Tammikuu 26, 2012, 14:05:03 ip
Kiinnityslenkkejä ei noissa nostoaisoissa tarvita kun niihin voi noston alkuvaiheessa sitoa pyörän rungostaan kiinni ja sitä paitsi niihin olisi lyhyytensä vuoksi hankala mitään sitoa.
Kuten kuvistani huomaa, on nostimessa kolmiasentoinen "varmistin" jonka varaan voi pyörän jättää koko painollaan.
Sidonta tehdään vasta siinä vaiheessa kun pyörä on nostettu asianmukaiselle korkeudelle, Nostin on varsin tukeva noston aikana.

Tällä nostimella onkin tarkoitus siirrellä moottoripyöriä ahtaassa tilassa. Huomasin heti sen edut kun olin kaksi pyörää tallissani siirtänyt. Siirron aikana tulee kysymykseen pyörän sidonta jalustaan koska se on varmasti tukevin osa.

Pitänee tehdä Tonti-runkoa varten erillinen nostoväline ettei tarvitse puupalan kanssa sovitella ja niin että keskituki saa olla ala-asennossa.

Jos jotain nekatiivistä pitää hakemalla hakea niin se on se että nostimessa on vain kaksi kääntyvää pyörää. Voipi olla että mun nostimessa on kohta neljä...
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: TunturiTT - Tammikuu 26, 2012, 14:22:21 ip
Tiedän, itsellä on varmaan samasta tehtaasta ruotsalaiselle jälleenmyyjälle kaupattu peli. Mutta itse mieluummin sidon pyörän tuohon yläosaan. On mielestäni tukevampi siten. En myöskään osaa sanoa mitään tuohon keskipönkkään, kun en sellaista pyörääni tarvi. Itse olen tehnyt pikkulohkolle parista lankun pätkästä "lootan", joka tukeutuu runkoputkiin. Loota itsessään istuu nostimelle, kuin tehtynä, tai siis siihenhän se on tehtykin  ;D
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: Harri Niemi - Elokuu 28, 2012, 10:22:19 ap
Nostin Grisolle

Minulla on ollut muutaman vuoden käytössä Bilteman mp-nostin jonka päälle on rakennettu nostotaso ja irroitettava nostotuki.
Ensimmäinen versio tuli tehtyä V11 varten. Sama järjestely ei enää sopinut Grisolle, joten piti tehdä muutoksia ja uusi nostotuki.
Samalla nostotason pintaa piti korottaa öljypohjan kohdalta. Lopputuloksena Griso nousee tasapainossa eli etu- ja takapyörä samaan aikaan.
V11 ei noussut ihan samalla tavalla, se oli selvästi takapainoinen.

Nosto menee näin:
Griso pitää ensi saada pysymään pystyssä esim. pyörän tuenta kuormansidontaliinalla ohjaustangosta kattoon.
Nostin työnnetään pyörän alle ilman nostotukea. Nostin paikoitetaan pyörän keskelle yhdessä "irtonaisen" nostotuken kanssa.
Paikoitus siten, että nostotuki nostaa ja tukee pyörää rungon tapeista molemmin puolin. Lopuksi nostotuki ruuvataan nostotasoon (2 x M8 ruuvia).
Varmistukseksi olen kiinnittänyt pyörän nippusiteillä molemmin puolin nostotukea. Kts. kuvat.

Tässä muutama kuva häristimestä. Jos herää kiinnostusta rakentaa itse samanlainen niin otan mitat ylös ja teen piirustuksen näistä lisäosista nostimeen.
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: akx - Syyskuu 10, 2012, 13:09:12 ip
Sama nostin, hieman poikkeava toteutus. Tein Stonea (ilman keskitukea) varten "nostoalustan" vanerista ja sopivasti sijoitetuista kalikoista. Kalikan osuvat öljypohjan sivuille pulttien alle ja taempana keskituen kiinnityskorvakkeiden alle. Levyssä on siten enemmän pintaa sovittaa nostinta alle. Aluksi tällaisella kaksikätisellä oli aika homma yhtä aikaa nostaa pyörää pystyasentoon, työntää nostinta alle ja sovittaa siihen väliin vielä alustaa paikoilleen. Sitä helpottamaan tein levyn sivujen keskivaiheille reiät, joiden läpi pujotetuille hihnoille kiinnitin alustan runkoputkien hyväksi käyttäen pyörän alle. Eli nostokohta on kokolailla tasainen ja nostimen sihtaaminen kohdalleen on merkittävästi helpompaa.Toimii !
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: herrapii - Heinäkuu 19, 2013, 19:18:47 ip
 ;Dmulla on kans ja oon tyytyväinen
;D
itsellä on semmoinen moto-italiasta ostettu punainen nostin joka nostaa Calia semmoset 50cm on tukeva ja mukava käyttää varsinkin kun on Bilteman pyörillävarustettu istuin millä voi pyöriä ympäri Guzzia .....

Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: GuzGuz - Huhtikuu 25, 2014, 12:41:53 ip
Itse tyytyväinen vinsillä nostoihin.
Pikkuisen ahdas huoltotila on peruja ajalta kun valoin veistoksia, asensin silloin kattoon parit tonnin kestävät nostopisteet.
Korkeutta ei paljon ole, mutta riittävästi että saa pyörät mukavalle työskentelytasolle.
Lattiakin on maanpinnasta sen verran korkealla että joutuu ajamaan sisään luiskaa myöden.
Vinssisysteemissä on se hyvä puoli että saa käännettyä pyörän ilmassa ettei tarvi peruuttaa luiskaa, se on hieman turhan jännittävää raskaammilla peleillä kuten kuvassa just huollossa olevalla kaverin Jacalilla.
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: motomatti - Huhtikuu 25, 2014, 13:02:44 ip
Guzzin kanssa laajempi työskentely edellyttää nostovälinettä katon suunnasta.
Tein puomin jolla voi nostaa, kääntää ja siirtää rungon sivuun. Aluksi oli vain taljanostin mutta kun sain 12V vinssin käyttöön niin homma sujuu jo sähköisesti. Vinssin vaijerin vaihdoin liinaan että ei vahingossakaan tule klommoja. Hienoutena puomissa on puomin suuntaisen siirron hallinta.
http://www.motomatti.fi/2013/02/puominosturi.html

Alla on lastaussiltanostin joka on hyvin tukeva ja riittävän lyhyt.
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: TunturiTT - Huhtikuu 25, 2014, 14:07:44 ip
Omaan lämmitettyyn jatkotalliin tein kaksi nostolenkkiä kattoon. Toinen kestää helposti moottorin verran painoa ja toinen koko pyörän.
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: GMies - Marraskuu 30, 2016, 13:44:59 ip
Tuossa vielä yksi "köyhän" versio.  

https://www.youtube.com/watch?v=Qjs-kN4KVyU&feature=youtu.be (https://www.youtube.com/watch?v=Qjs-kN4KVyU&feature=youtu.be)
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: LeCa - Joulukuu 05, 2016, 08:00:51 ap
Melkoinen pellepeloton tuo jeppe.
Tulee vaan mieleen, että mahtaako kulkea jo valkoisen kepin kanssa. Voi tsiisus noita jenkkien (oletan tuon jostain sieltä päin olleen) verstasfilmejä. Rälläkästä suoja pois, että saadaan ylisuuri laikka paikalleen ja sitten veistämään palkkia poikki ilman suojalaseja. Hyvä hyvä!

Haalareita, tai ylipäätänsä mitään työpukua ei löydy varmaan koko mantereelta. Kaikki kangas mennyt farkkuihin?
Ai niin, olihan pojilla siinä Syvä joki filkassa läppähaalarit. Taitaa olla ainoat joita olen nähnyt. Mutta nekin pudotettiin alas ennen kuin alettiin "hommiin".  ;D
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: GMies - Joulukuu 05, 2016, 09:58:31 ap
Ei tarvitse mennä jenkkeihin saakka, tässä meidän lähellä on huoltokorjaamo, jossa”hoono soomi puhu” ryssäasentaja. Kaveri teki auton alla pakoputkiremonttia,  ”miljoona” reikää omaava nailon pusero päällään, ei mitään silmä-kasvosuojaa, kun veti puikolla saumaa putken kiinnikkeisiin ja rälläkällä  kannatin  poikki.
Olen Suomessa nähnyt kaverin, jolla oli silmä/kasvosuoja, palosuojahaalarit päällään,  nahkaiset asialliset suojakäsineet  ja laikan suojus  asiallisesti paikoillaan  ….  mutta silti leikkasi ranteensa auki.
Itsellänikin on tuo laikan suoja ollut pois monet – monet kerrat ja onpa pikkurälläkässänikin joskus ollut sovitettuna iso laikka, mutta olekin ” jenkkiautoharrastaja”. :D
Olin 20 vuotta työsuojelupäällikkönäkin, hyi, hyi 
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: LeCa - Joulukuu 05, 2016, 10:13:45 ap
Jep. Sen ei tarvi tuollaisen pikkulaikan halkaisijan kasvaa kuin sentin pari, niin johan kehänopeus kasvaa aika perhanasti.
Ei siinäkään vielä suurta vaaraa niin kauan kun ei joudu taivutukselle tai "nahista" kiinni siihen leikattavaan rakoon. Sitten yleensä lentää päreet.
Tuollaisella viritelmällä pitäisi olla koko kasvot suojaava pleksi.

American Chopperia on tullut joskus vilkaistua sivusilmällä ja sama t-paita taiteilu sielläkin menee.
Entä sitten tamä meitä lähemmin liippaava Radical Guzzi. Ehkä tuli turhaan osoiteltua jenkkejä. Kyllä samat hellepaitaheebot touhuaa Euroopassakin. Ehkä se, että tatskat ei näy pitkähihaisessa, määrittelee pukeutumisen.
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: TunturiTT - Joulukuu 05, 2016, 12:34:27 ip
Tuo on se America Chopper tyyli. Vielä hitsaukset t-paita päällä..
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: motomatti - Joulukuu 05, 2016, 13:05:14 ip
Sain lyhytaikaisen porttikiellon paikalliseen kun tulin maininneeksi uuden terassin rakentajan työkaluista ja tavoista negatiivista työn teettäjälle. Duunari etelänaapurista. Ei suojia koneissa, ei suojavarusteita, ei sammuttimia eikä työmaa ollut eristetty eikä turvallista kulkureittiä merkitty. Tuskin oli tulityölupaakaan. Turkkilainen baarinpitäjä huusi minut ulos kuppilasta runsaasti ulkomaandesibelejä käyttäen.

Mutta onhan hommassa hyviä puolia: ei turhaa byrokratiaa kuten veroja, ilmoituksia viranomaisille, ei sosiaalikuja ja varmaan palkkakin käteisellä kätevästi. Ei työsuojeluun liittyviä hankaluuksia, ei turhia vakuutuksia eikä kallista tulityökurssia.
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: LeCa - Joulukuu 05, 2016, 16:29:12 ip
"Palkkakin käteisellä kätevästi."

Olin vuosia sitten työn merkeissä käymässä eräällä länsisuomalaisella telakalla. Tuttu typpi koordinoi ulkolaisia ja muitakin alihankintafirmoja. Näytti listaa. Se oli pitkä. Huomasin listalla firman nimen joka oli Payday. Kysyin kaverilta, että oletko huomannut. Ei perkele, oli kaverin kommentti. Ties vaikka oli miten työntekijäystävällinen firma. Rahat käteen päivän päätteeksi, niin on elämänhallinta kohdallaan.

Reilut parikymmentä vuotta sitten, suomalaisen kasinotalouden alkuhämärässä, verottajaa yms. tahoja kusetti täällä Härmässä muuan Jukka-Pekka Mattila. Kovan luokan kilpaveneilijä offshore-luokassa. Bisneksenteko vei sittemmin miehen mennessään ja lopulta kaltereiden taakse. Asia oli tuolloin paljon julkisuudessa. Firman nimi oli Notareal Oy.  Joku sen äkkäsi vasta sitten kun putiikki oli ympäri ja putsattu puhtaaksi. Sen firman nimen. Not/a/real.
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: TunturiTT - Joulukuu 05, 2016, 18:23:44 ip
Voihan olla esim suomalaisella suunnittelifirmalla Rapeplanilla hankaluuksia päästä kansainvälisille markkinoille..
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: GuzGuz - Joulukuu 06, 2016, 09:25:33 ap
Osataan sitä suomalaisittainkin.
Edelleen naurattaa nuori naisystäväni kun rupesi "hitsariksi".
Tarjosin kokohaalarit, kunnon naamasuojan ja paksut hanskat.
Sitten kun kävin katsomaan kuinka sujuu niin turkki päällä ja korkokengät jalassa likka iloisesti poltti puikkoa, hanskat sentään oli kelvannut saatuaan kipinää näpeille. Turkista tuli mallia kärventynyt, mutta vakaalla kädellä veti hyvää hitsisaumaa.
Hieno asenne tuo osaan mitä vaan, taidekouluun kun muut pyrki sivellinrarjan kanssa, niin hän multa lainatun Kempin muuntajan, rälläköiden ja muun hevimetal vermeiden kanssa ihan pelkällä asenteella runttasi ykkösenä ja on teräs taipunut.
Ei työ tulityökorttia kysy, itselläkin on uusimatta ollut pitkään vain siksi että maksaa sekin ja muitakin kuluja riittävästi.
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: motomatti - Joulukuu 06, 2016, 12:47:48 ip
Ei sitä tulityö- tai muutakaan korttia tulla kysymään kun omissa nurkissa omia juttuja tekee.
Mutta kun pyrkii alan hommiin jonnekin työmaalle työntekijänä ja varsinkin yrittäjänä niin on kyettävä esittämään työn vaatimat todisteet kelvollisuudesta tehdä vaadittuja tehtäviä. Yrittäjä joutuu asianmukaiset koulutukset kustantamaan itselleen ja mahdollisille työntekijöilleen.

Jos se oma paja sitten vaikka palaa ja osoittautuu että edes joskus on ollut tulityökoulutuksessa niin se katsottanee raskauttavaksi asianhaaraksi koska "olisi pitänyt tietää".

Viimeksi kun pyydettiin töihin niin aluksi tentattiin millaisia valmiuksia on jo valmiina. Olihan niitä. Kuten tulityökortti ja ensiapukoulutus.  Sitten heti koulutukseen missä käsiteltiin kemikaalien käsittelyä ja materiaalin käsittelyä. Seuraava oli langattomasti toimivan nosturin päivän mittainen käyttökoulutus, trukinkuljetuskurssikin on tullut käytyä. Monia pienempiä koulutuksia joista sai todistuksen. Ja samat koulutukset muutaman vuoden välein uusintoina. Ensiapu-, sammutus-, ja pelastuskoulutus on on säännöllisesti uusittavia. Riippuu hieman mitä työtehtäviä on tekemässä ja millä alalla. Konttorin puolen väelle koulutuksista osa oli vapaaehtoisia eikä heitä siellä näkynyt mutta pakolliset olivat pikkutakkiporukalle selvästikin vastenmielistä touhua. Nämä siis suht normityöpaikassa. Lentokonehommissa oli sitten ihan erilainen koulutus jossa suurin osa sisältyi jo ammattikoulutukseen. Niitä oppeja sitten vain kerrattiin säännölliseti.

Mutta se on itseltä jo takana päin. Jälkeenpäin kun muistelee niin monennäköisessä riennossa on tullut oltua mukana. Joskus innolla, toisinaan vähemmän. Nyt ei voi kuin neuvoa.....
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: TunturiTT - Joulukuu 06, 2016, 13:07:46 ip
  Sitten heti koulutukseen missä käsiteltiin kemikaalien käsittelyä ja materiaalin käsittelyä. Seuraava oli langattomasti toimivan nosturin päivän mittainen käyttökoulutus, trukinkuljetuskurssikin on tullut käytyä. Monia pienempiä koulutuksia joista sai todistuksen. Ja samat koulutukset muutaman vuoden välein uusintoina. Ensiapu-, sammutus-, ja pelastuskoulutus on on säännöllisesti uusittavia. Riippuu hieman mitä työtehtäviä on tekemässä ja millä alalla. Konttorin puolen väelle koulutuksista osa oli vapaaehtoisia eikä heitä siellä näkynyt mutta pakolliset olivat pikkutakkiporukalle selvästikin vastenmielistä touhua. Nämä siis suht normityöpaikassa.

Ei ne ole niinkään vastenmielisiä, mutta tarpeettomia. Työturvallisuuskorttikoulutus käytännössä vaaditaan kaikilta työmaalla olevilta, mutta "pikkutakkiporukan" ei tarvitse juuri muuta suoritaa, koska niitä ei työmaalla vaadita. Konttorin porukka tuskin tarttuu nostokoneiden hallintalaitteisiin tai hitsikoneisiin.
Itsellänikin on Työturvallisuuskortti, ilman sitä en pääse asikkaiden tiloihin pävittäiseen työhön. Itse asiassa minua ei voi edes myydä sinne. Nykyisin (lähes) kaikilla asennus- ja rakennustyömailla vaaditaan Valttikortti. https://www.veronumero.fi/henkilokortit/ (https://www.veronumero.fi/henkilokortit/) Tämän kortin kasvanut suosio vähentää niiden pimeiden "eteläsuomalaisten" käyttöä työmailla ja monet asiakkaat osaavat tätä jo vaatia. Ilman korttia et työmaalla mitään saa tehdä, PISTE.
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: motomatti - Joulukuu 06, 2016, 13:43:47 ip
Kävihän noita kämmejä sitten kun vapaa-ajallaan asiaan kouluttamaton työntekijä ryhtyi käyttämään työkaluja. Esimerkiksi pöytäsirkkeli "aiheutti" firman ostopäällikölle fyysisen vamman joka vaati sairaalahoitoa. Oli ottanut sirkkelistä irti ns takaveitsen halutessaan tehdä kaarevaa listaa sirkkelillä. Järjen ja koulutuksen puute kostautui. Sen jälkeen puusepänverstaaseen tuli lukot liukuoviin. Samalla kiellettiin muutkin hommat talon tiloissa omalla ajalla. Se haittasi harrastustoimintaa ja hiukan firmaakin sillä viraapelihommat oli tehtävä sen jälkeen työajalla salaa.
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: Pulmu - Helmikuu 14, 2017, 21:13:04 ip
Grisolle pitäisi saada huoltopukki tai joku näppärä nostin. Pikku googlailun jälkeen käteen jäi tämä Becker-Technikin pukki. Vaikuttaa kätevältä. Liekö muita edullisia yleismallin nostimia joita Grisossa voisi käyttää?



Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: motomatti - Helmikuu 14, 2017, 21:25:34 ip
Jos ei tarvitse korkeammalle nostaa niin onhan tuokin pukki vaihtoehto.
Yhdessä kun käyttää etu- ja takapukkia niin työskentely on tukevammalla pohjalla.
Mutta ei kunnollista pyöränostinta voita mikään. Työskennellä voi seisaaltaan kumartelematta.
Nostimen tarve on suhteellista siihen nähden paljonko tekee itse huolto- ja korjaus- tai rakenteluhommia.
Jos on vain öljynvaihdot niin siihen ei kummoista pukkia tarvitse. Kunhan on tukeva.

Etu- ja takapyörän irrotus vaatii tukevampia tukia, mielestäni, kuin pelkän keskipukin.
Pieni saksinostin on usein hyvin kätevä varikkopukin lisäksi.
Tämä on ollut minulla apunostimena sekä lattialla että nosturin päällä työskentelyyn eikä ole kallis: http://www.motomatti.fi/2012/03/pieni-saksinostin.html
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: TunturiTT - Helmikuu 14, 2017, 22:28:26 ip
Alakolmiosta nostava etupukki ja takapukki, niin pääsee pitkälle. Ratapyörä on yleensä noin. Jos takahaarukka pitää irrottaa, niin koneen alta tuki.
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: motomatti - Helmikuu 14, 2017, 22:57:10 ip
Breva 1100:sen keskituki on erinomainen: sille kun nostaa niin molemmat renkaat ovat maasta irti. Kun irrottaa etu- tai takapyörän niin ei tarvitse mitään lisätukia. Useimmat bokseri-Bemut olivat aikanaan vastaavanlaisia.
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: Pulmu - Helmikuu 15, 2017, 08:22:27 ap
Nostopöytä olisi kyllä kiva, ei vain tila anna myöten. Pieni saksinostinkin voisi toimia mutta toi Becker-Technikin pukki ilmeisesti lukittuu pyörään kiinni ja olisi varmaan kätevä yksin touhutessa..ei kai tässä kuin tilausta vetämään saksanmaalle :P
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: Pulmu - Helmikuu 15, 2017, 20:02:36 ip
Tilasin tommosen Becker-Technikin pukin kun vaikutti kätevältä. 114€ posteineen saksasta.
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: TunturiTT - Helmikuu 15, 2017, 20:12:44 ip
Jos tuo on helppo laittaa ja tosiaan lukittuu pyörään, niin kuulostaa erinomaiselta.
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: Pulmu - Maaliskuu 28, 2017, 23:43:00 ip
Tuo Becker-Technikin Griso-pukki tuli pikku vaiheiden jälkeen tänään. Erinomaisen helppokäyttöinen, näppärästi paikalleen lukittuva ja tukeva, suosittelen!

Mitä en suosittele, on Suomen Posti. Pakettia toimittaessa en ollut kotona, postinjakaja oli laittanut lapun väärään laatikkoon ja paketti ehti odotellessa palautua takaisin Saksaan. Soitin postin asiakaspalveluun, ilmeisesti jotain rauhoittavia ottanut asiakaspalvelija selitti monotoonisella äänellä että suomen posti ei tästä tokikaan vastaa vaan pitää ottaa yhteys lähettäjämaan laitokseen. Laitoin sitten viestiä Becker-Technikille, ihmettelivät asiaa mutta lähettivät sitten paketin uudestaan ilman eri korvausta. Tuli tänään, lappu tietysti taas väärässä postilaatikossa mutta tulipa tsekattua naapurilaatikot, onneksi.
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: Camn - Maaliskuu 29, 2017, 09:39:45 ap
Lainaus
Becker-Technikin
Saksassa yleinen myös V11 -kuskeilla. Kovasti pitävät.  V11 alkuperäinen toimi samalla perusidealla, siinä vaan oli pitkä varsi vain yhdellä puolella.

Oliko se niin että Beckerin mukana tulee tai on itse ostettava hylsät, jotka tulevat niihin muttereihin, joiden varassa nostetaan?   Ja Beckerin nostovarsi?  Irto-osa ?
Otsikko: Vs: Huoltotaso vai huoltopukki
Kirjoitti: Pulmu - Maaliskuu 29, 2017, 14:43:08 ip
Kyllä tässä Griso-mallissa ainakin oli hylsät valmiina, mitään osasia ei tarvinnut itse lisäillä. Nostovartta ei ollut mutta ei kyllä tarvinnutkaan; jalalla vähän auttaa ja samalla nykäisee kädellä ylös ja valmista tuli. Tuossa B-T:n video aiheesta: https://www.youtube.com/watch?v=1vskacytihw (https://www.youtube.com/watch?v=1vskacytihw)